Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché

Připojení k internetu

Všichni, kteří nebydlí ve větších městech nebo nedejbože v metropoli, řeší co do připojení na internet podobný problém – výběr poskytovatelů je nelehký a často ani výběr neexistuje.

O tom, jak se má situace v Praze, Brně nebo v Ostravě, se dočtete všude, jaké jsou ale možnosti připojení k internetu na venkově nebo v malých městech?

Jako obyvatel jednoho velkoměsta nad připojením k internetu příliš neuvažuji. Nemám ani důvod. Možností je hodně. Od nejrůznějších Wi-Fi poskytovatelů, přes mobilní spojení, kabelovou TV, ADSL, apod. Kromě kabelové TV si mohu vybírat z desítek nabídek a spekulovat nad jejich výhodností. Nedávno jsem se ale dostal do míst, kde lišky dávají dobrou noc a tak mě napadlo, kterak se obyvatelé okrajových částí měst, maloměst nebo vesnic na internet připojují. Nejen že jsou velmi limitováni technologiemi, ale také poskytovatelů je minimum, často je zvykem, že v oblasti působí jediný Wi-Fi poskytovatel, ADSL není v dosahu a člověk si tedy příliš nevybere.

Technologie připojení jsou omezené

Nejprve si trochu rozebereme běžně užívané technologie připojení na internet a jejich možnosti mimo velká města. Samozřejmě, zatím se nelze bavit o konkrétních oblastech, každá je specifická něčím jiným (hory, údolí, zástavba, osídlení apod.), můžeme se ale zamyslet, které technologie jsou v odlehlejších částech ČR reálné a které jsou nepoužitelné.

Kabelová TV – Tato technologie je dostupná hlavně ve velkých městech, najdeme ji ale také v menších městech, kde působí lokální poskytovatel nebo UPC. Na vesnicích kabelovku nenajdeme, alternativou je satelit. V podobě UPC jsou zkušenosti uživatelů pozitivní, ale právě tento poskytovatel se zaměřuje zejména na velkoměsta. Lokální poskytovatelé kabelové TV a internetu v jednom pak poskytují různorodé služby, kvalita, rychlosti a ceny jsou případ od případu, ale obecně se obvykle vyrovnají nabídce Wi-Fi poskytovatelů.

ADSL – Opět parketa větších a středních měst. V malých městech je obvykle ADSL dostupné s nižší maximální rychlostí, v okolí měst tuto technologii limituje vzdálenost uživatele od telefonní ústředny. Na malých městech nebo vesnicích se dostáváme na jakási technologická minima, která navíc znevýhodňuje cena. Na vesnicích asi nepůjde o nejoblíbenější připojení, zejména proto, že je zde ADSL pomalé, nebo zde není vůbec.

Wi-Fi – Ve městech jsme na Wi-Fi zvyklí. Mnoho z nás má doma mini Wi-Fi síť pro připojení více počítačů k internetu, zarušenost sídlišť signálem je tragická, ale na druhou stranu poskytuje tato technologie velmi levné a rychlé připojení k internetu. Se stabilitou je to opět případ od případu. Chcete-li ale spolehlivý a vždy funkční internet, pak se ve městě asi na Wi-Fi nespolehnete. Na vesnicích je tomu ale jinak. Zde jde o stěžejní technologii, které přináší internet i do zapadlých koutů vlasti. Tam, kde není jiná možnost, je lokální Wi-Fi výhra, pokud ovšem nemá zcela monopolní postavení v oblasti.

GPRS/EDGE – Tyto technologie jsou podporovány drtivou většinou dnešních mobilů. Všichni operátoři obě technologie podporují, někteří více, někteří méně (EDGE). Tak či tak je využití tohoto způsobu připojení takříkajíc nouzové. Zhýčkán megabity mi otevírání stránky na mém komunikátoru pomocí EDGE přijde nekonečné. O rozšířenější a pomalejší technologii GPRS ani nemluvě. Tam, kde tedy není jiná možnost, může být jedna z těchto technologií alespoň cestou k e-mailové a ICQ komunikaci. S odstupem času nedokážu pochopit, jak jsem před lety využíval GPRS jako stálé připojení. Asi to bylo tím, že šlo o první neomezené surfování po létech trápení s Dial-upem.

CDMA, 3G a ostatní – Kromě stěžejních technologií jsou zde i jiné možnosti. CDMA má solidní pokrytí, ale kolísavou rychlost, na druhou stranu je využitelné celkem dobře k běžnému surfování. O sítích třetí generace nemá v měřítku venkova smysl vůbec uvažovat. Jejich rozvoj ve městech je sporadický a pomalý. Další možností, jak dostat na venkov vysokorychlostní internet, je připojení přes satelit. Dvoucestné parabolické systémy jsou dostupné, služby jsou ale v porovnání s ostatními formami dražší. Důvodem je, že tato oblast připojení se v ČR začíná rozjíždět až nyní, doposud byly k dispozici pouze pseudo-satelitní připojení s nutností odesílat požadavky přes dial-up. Abychom měli přehled úplný, nemůžeme opomenout síť U:FON. Ta nabízí dva typy mobilního internetu, ovšem pokrytí není ideální. I ve městech je často nutné vlastnit externí anténu, na vesnicích vám v současnosti nepomůže ani anténa.

Monopol se nemusí jmenovat O2

Situace na vesnicích není jednoduchá. Jednak v obecné rovině dostupnosti služeb. Dalším problémem je, že když jsou technologie dostupné, může mít určité uskupení nebo společnost lokální monopol. Ten vznikne poměrně snadno. Společnost přinese do vesnice jako první vysokorychlostní připojení k internetu, naláká uživatele solidní cenou a základní rychlostí, která ale pro uživatele bez internetu nebo s GPRS působí jako sen. Časem zdraží ceny, rychlosti ponechají, cena konektivity klesne a uživatelé nemají jinou alternativu. V místech, kde k podobné situaci došlo, se obvykle vždy našlo uskupení nadšenců, kteří konkurenci monopolní společnosti vytvořili.

Závěrem

V kontrastu situace, která na vesnicích panovala v minulosti, kdy byl dostupný téměř výhradně dial-up, je dnešní vývoj velmi příznivý. Zejména Wi-Fi se rozšiřuje čím dál více a možnosti se rozrůstají. Přesto, doufejme, že se i v zapadlých koutech vlasti objeví další možnosti, kterak se na internet připojit.

 

Ve zkratce

Apple má v kapse další patent

25.03.2015 - Apple sbírá patenty z oblasti virtuální a rozšířené reality jako na běžícím páse. Posledním patentem, který se společnosti podařilo získat, je na brýle pro virtuální realitu s iPhonem. [ více ]

Čím lepší mobil, tím více dat

23.09.2014 - Operátor O2 zveřejnil zajímavou statistiku používání mobilní sítě v závislosti na modelu chytrého telefonu. [ více ]

TP-LINK radí, jak se chránit před chybou v zabezpečení domácích routerů

23.07.2014 - Před nedávnem proběhla v médiích zpráva o závažné bezpečnostní chybě některých síťových prvků od nejrůznějších výrobců, zejména směrovačů (routerů). Chyba, která se týká výhradně zařízení s integrovaným ADSL modemem, spočívá v ovládacím softwaru postaveném na operačním systému ZynOS a je založena na nedostatečné kontrole přístupu ve webovém rozhraní. [ více ]

 
Jirka (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
18.12.2008, 21:08
RE: Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché
Jivno, 6km od českých budějovic... donedavna maximalne mobilní internet, ale od jara 08 kdy jsme s par kamarady rozjeli síť, tak si ted lidé vychutnavaji 18 mbit dow\18 up za 350 :) a že by rychlost klesla, tak to se doopravdy malo kdyy stane... žadne FUP a podobně ;)
 
 
Petr (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
18.12.2008, 08:30
RE: Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché
ja bydlim na male vesnici a rekl bych z mam lepsi pripojeni nez vetsina lidi v mestech.

Za 350 kč mesicne mam 3,5/1,5 Mbit coz je uplne dostacujici.
Jinak vypadky skoro neznam(za posledni rok byly asi 2 a to zhruba na hodinu).
 
 
.xm.mx. (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
28.12.2008, 00:46
RE: Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché
Lidi ve městě platí 250,- měsíčně a mají za to 10/1,5 Mbit přes kabel, což je taky dostačující :))
 
 
Haf (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
18.12.2008, 07:55
RE: Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché
Podtrženo sečteno, zkušenosti v celku stejné a přitom mimo města bydlí dvě třetiny obyvatel. Mám O2 a jinou možnost nemám, wifi na nic. Už víte proč O2 nemá větší aktivitu? Stačí jen paušál za linku a je vyděláno.
 
 
Radys.ta (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
17.12.2008, 21:48
RE: Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché
Bydlím též na vesnici (cca 400 obyvatel) asi 3km od Nového Boru v Lužických horách. O nějakém kloudném připojení k Netu mimo ADSL si můžem jenom nechat zdát. GPRS/EDGE provozovat s mobilem, kde se sotva dovoláte (sotva 2 čárky) je opravdu onanie. Nechat si zapojit WIFI za těžkej peníz v těch našich kopcích od 2.poskytovatelů s výsledkem předem neznámém ? Ne děkuji, proto musí stačit kyslíková linka 2MB (rychlost v reálu je 1650 kbit/s download a 105kbit/s upload). Jsem necelé 4km od ústředny a o nějakém zrychlujeme.cz si též nedělám žádné iluze. Začínal jsem také s dial-upem, poté 128MB a 512MB s "kvalitním" modemem Sagem. Nyní zaplaťbůh aspoň za toto připojení. I kvalitní příjem TV jsem musel vyřešit pomocí DVB-S, protože jinak to byla duchařina a na baráku hromadu antén k ničemu. Buďte rádi ve městech, že máte větší výběr providerů včetně kabelovek a free hotspotů WIFI.
 
 
Anonym (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
28.12.2008, 13:22
RE: Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché
Ve městech nejsme rádi. Přestěhoval jsem se do prahy kvůli práci. Práce se tu dá sehnat snadno a velmi slušná. Nicméně praha je placatá,ošklivá,betonová, skleněná, smradlavá fuj ošklivá věc. Jsem rád že o víkendu můžu vypadnout.
 
 
Petr (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
17.12.2008, 10:33
RE: Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché
Ve městě jsem měl napřed ADSL, výpadky několikrát do týdne, rychlost oproti udávané sotva čtvrtinová. Potom bezdrát, ten byl sice o hodně levnější ale kvůli rušení takřka nepoužitelný. Poslechl jsem známého a pořídil internet kabelem od UPC a jsem zatím spokojený. Rychlost je pořád stejná jako ta "papírová" výpadky se nekonají.
Na chalupu jezdím sice odpočívat (někdy i manuální prací:) ale kdybych potřeboval internet tam, asi by mi nic jiného než nekvalitní ADSL nebo bezdrát od místního no name poskytovatele nezbylo. Lidi na vsi to vážně nemají jednoduché...
 
 
Libor (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
17.12.2008, 20:14
RE: Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché
Bydlim na vesnici (necele 3000 obyvatel) mezi Hradcem Kralove a Pardubicemi, jsou tu dve nebo tri wifi s rychlosti max 4 mbit cenove srovnatelne s ADSL mam Adsl 16mbit - jede me stabilne tech 12mbit jen ten upload by mohl byt vetsi posilam standartne tech 80kB/s jinak u nas nejlepsi řešení tak nevim proč ho tak haníte mam ho uz od jeho dřevních dob - zacinal jsem na ADSL a Sagem modemu na rychlosti 128/64 kbit :) sice je to moloch, ale neni to tak zle
 
 
Marek (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
16.12.2008, 18:37
RE: Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché
Zlaté ADSL raději si připlatím a jede mi to.Bydlím na malém městě taková díra u Bruntálu,byl tu kdysi jeden takovej dobrodruh co u nás provozoval wifku,rychlost 256/128 za nějakých 500 korun.Věčně mu to padalo nejelo to,všechny chybičky byli zásadně na naší straně.Potom tu přišel jako metropolitka Opavanet,hrůza a děs :-).Máme net i televizi od O2 a opravdu jsme spokojeni,trochu by mohli přidat na upload a bylo by fajn..... Wifinu opravdu musí provozovat fanda,pokud je to jen o penězích síť je špatně udělaná a stojí to za prd
 
 
lol (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
16.12.2008, 14:40
RE: Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché
ADSL je odpad....ten upload je pro srandu ......zlaty pevny pripoj nebo wifi (kvalitni)
 
 
Jan (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
16.12.2008, 10:15
RE: Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché
ADSL není tak růžové jak by se mohlo zdát, pokud nechcete pevnou využívat, musíte jí platit stejně a navíc k nejlevnějším tarifům účtuje O2 navíc 200kč měsíčně. Celkem to vychází na nějakých 800.

ADSL má 128kbit upload. Poslání 10mb pdfka je akce na hodinu a pokud se cokoli uploaduje, download dramaticky klesá. To je nepříjemné například při připojení do práce přes vzdálenou plochu.
 
 
Lukáš (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
19.12.2008, 10:21
RE: Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché
Cože. Enom k nejlevnějšímu tarifu O2Mini je příplatek...a ten činí 119 Kč/vč. DPH...ale můžeš mít jenom datovou přípojku když nechceš pevnou linku...ta stojí 237 Kč/vč. DPH.. + 8Mb/s net za 475Kč...takže platba je 712Kč vč. DPH
 
 
Tinker (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
16.12.2008, 14:13
RE: Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché
,,ADSL není tak růžové jak by se mohlo zdát'' - pamatuju jak si strýc pořídil ADSL - dvě hodiny jsme přes telefon řešili jak se připojit a všechno nastavit (hrůza) a nakonec to jelo tak 2kb/s a třeba seznam.cz do plnýho načtení potřeboval dvě minuty! - Po týdnu strýc přešel a wifi a je spokojenej
 
 
ffggf (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
16.12.2008, 23:24
RE: Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché
Tinker tak prersne ty same problemy jsem spozoroval kdyz jsem v BK pouzival postupne 5 x wifi poskytovatelu od te doby co mam dsl od Cra jsem naprosto spokojen a wifi tak max z modemu do notasu tot vse
 
 
Viťa (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
16.12.2008, 12:57
RE: Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché
A co takhle UPCčko??Je to relativně levné a poměř kvalita výkon přeci jen je někde jinde než ADSL, a krom toho, díky technologii nehrozí nějaké výraznější snížení rychlosti...
 
 
Zettawatt (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
30.12.2008, 14:15
RE: Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché
Připojení od UPC je v pohodě, když je někdo v dosahu, tak nezbývá než doporučit. Bohužel je to hlavně o tom dosahu, na většině vesnicích asi kabel nebude...
 
 
UPC (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
22.12.2008, 22:43
RE: Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché
naopak na upc díky technologii hrozí kolaps, mnohem více než u DSL zapojeného do hvězdice, copak bxl koaxiální rozvod konstuován na 100 Mbit?
 
 
ben (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
17.12.2008, 20:40
RE: Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché
UPC ani za nic, dnes jsem už naštěstí u lokálního kabelového poskytovatele a je to úplně o něčem jiným, rychlost dle smlouvy, cena nižší a jednání se zákazníkem bezvadný. Nejlepší volbou je se poohlédnout po alternativním kabelovém operátorovi a pak když nic nezbývá, tak O2 nebo UPC ......,wifi
 
 
neznalek1 (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
16.12.2008, 11:07
RE: Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché
o jakych 200 korunach to mluvis?
 
 
honza (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
31.12.2008, 09:30
RE: Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché
zdravím já mám internet přes wifi a moc nedoporučuju volám tam každý týden že stím něco mám ale asi to je podle polohy kde je větší signál.
 
 
Veet (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
16.09.2009, 21:38
RE: Připojení k internetu na vesnicích a v malých městech stále není jednoduché
U nás ADSL nechodí a jiná možnost než WiFi od zdáleného města neni, ještě že na našem baráku je rozvod po celý vsi, jináč by sme platili 600 Kč za mizerných 1.5 Mb/s a upload 2 Mb/s, ale papírově 1Mb/s upload i download. Ale naštěstí platíme jen dvě stovky.
 
 

Jste spokojeni s Vaším internetem?

O2 Internet

Internet od O2 již od 353 Kč s DPH! Kvalitní připojení bez omezení. Další služby můžete získat za zvýhodněnou cenu!...

U:fon

Mobilní připojení k internetu s nízkým měsíčním paušálem. Mobilita po celé ČR. Obvyklá rychlost 400-700 kb/s (v ideálních podmínkách...