Internet Optimal již od 400 Kč s DPH! Kvalitní připojení bez omezení. Další služby můžete získat za zvýhodněnou cenu.

Rychlosti mobilniho internetu

Aukro přináší řadu nebezpečí

Služby a obsah

Internetové aukce se staly v posledních letech značně populární. Obyčejným uživatelům poskytují možnost, kterak se zbavit nepotřebných věcí a prodejcům často drží podnikání nad vodou. Pod tíží pozitiv se ale ukazují také negativa tohoto typu prodeje a na ty bych vás dnes rád upozornil.

Na první pohled je Aukro bráno širokou veřejností pozitivně. Řada uživatelů jej bere jako účinný způsob, kterak prodat své věci. Další skupina osob prodává na Aukru profesionálně, tvoří si tak rozšíření vlastního elektronického obchodu. A nejpočetnější skupina osob na Aukru nakupuje a bere tento portál jako ideální inzertní server, kde navíc mohou bojovat o cenu zboží. Ze všech stran tak působí Aukro pozitivně. To ale jen do doby, než narazíte na problémy, které mohou stejně potkat jakoukoli výše zmíněnou skupinu.

Aukro převálcovalo ostatní

Ještě před několika lety bylo na českém internetu vícero aukčních serverů. I nyní ještě existují alternativy, ale Aukro má na provoz aukčního serveru prakticky monopol, který je ovšem dán pouze oblíbeností u uživatelů a silnou pozicí na trhu. Svou roli hraje také značný kapitál. Aukro působí v několika zemích a na poplatcích za vystavení aukce a na provizích za realizaci vybere ročně od prodejců nemalé peníze. To vše dělá z tohoto portálu giganta a velkého hráče. Nechejme ale stranou velké internetové aukční síně, kde se draží jiný artikl a za jiné ceny. Aukro je prostě přístupný aukční portál pro širokou veřejnost. Má ale také svá nemalá rizika.

Potenciální problémy pro kupující

Mohlo by se zdát, že je na tom kupující na Aukru hůře než prodávající a že riskuje více. Není to ale zdaleka tak černé nebo bílé. V prvopočátku tedy jistě kupující riskuje více. Jaké jsou tedy typické katastrofické scénáře? Tak jednak se občas stane, že nějakého vykutáleného podvodníčka napadne, že by se mohl snadno napakovat, když bude prodávat zboží, které nemá. Na Aukru vystaví řekněme mobilní telefon, tedy spíše desítky mobilních telefonů a vesele prodává. Jak jednotlivé aukce končí, tak inkasuje peníze a žádné mobily neposílá. Vše funguje až do momentu, kdy jeden či skupina podvedených podají trestní oznámení.

Poté se rozběhne veselá mašinerie, která obvykle po pár měsících dospěje k odsouzení podvodníka na podmínku nebo k veřejně prospěšným pracím. Sám jsem byl podobného sporu v minulosti dvakrát účasten coby poškozený a vždy jsem se nakonec ke svým penězům dostal. Spouštěčem problémů by se v tomto případě mohla zdát dopředná platba zboží na bankovní účet prodejce. Na druhou stranu jde o rychlý způsob vyřízení obchodu a v běžném e-shopu vám také nikdo zboží nedodá dříve, než jej alespoň na dobírku zaplatíte. Řekněme, že jde o běžný postup. Dobírka se dnes moc nenosí, prodejci moc dobře vědí, že lidé si během doručení zboží celý obchod rozmyslí a balík jednoduše nepřevezmou. Prodejce pak tratí.

Dalším možným scénářem je situace, kdy vydražené zboží neodpovídá popisu aukce. Může se jednat kupříkladu o nějaký přístroj, který měl být v bezvadném stavu - a přijde troska, která zdaleka neodpovídá inzerovanému popisu. Fotografie u aukcí jsou zavádějící a často zkreslují. Co si tedy počít? Zkuste se dohodnout s prodejcem na vrácení zboží. Pokud bude solidní, vyhoví vám. Pokud jde navíc o obchodníka, který má na prodej živnost, musí vám dát ze zákona lhůtu 14ti dnů pro navrácení zboží. Soukromá osoba nepodnikající tuto povinnost nemá, ale pokud je solidní, rád vyhoví. Podobně to funguje v případě poškození při dopravě. Vždy se pokuste ihned spojit s prodejcem a řešte vzniklé nesrovnalosti.

Horší je, pokud se s prodejcem nedohodnete. Na celou problematiku může mít jiný názor než je ten váš. Co tedy chrání kupující uživatele, aby jim místo mobilu nepřišla cihla, obrazně řečeno? Jednak je to program na ochranu kupujících, který Aukro již před nějakým měsícem zavedlo. O programu jako takovém se dozvíte v poslední části tohoto článku, kde jej podrobněji rozeberu. Již nyní ale mohu předeslat, že program využije mizivé procento poškozených. Pokud jste byli současně podvedeni společně s dalšími uživateli Aukra, pak by bylo vhodné se se všemi poškozenými spojit a podat trestní oznámení společně.

To se obvykle změní po několika týdnech v soudní spor, který pro vás skončí určitě dobře a soud stanoví, aby podvodník všem podvedeným vrátil peníze za nedodané zboží. Pokud jste sami, kdo byl podveden, můžete také podat trestní oznámení. Je-li ale věc do pěti tisíc korun, pak můžete snadno narazit na policejní neochotu. I přesto, pokud se prokáže vina prodejce, tak nepůjde o trestný čin. Tyto problémy pak lépe řeší občansko právní spor u soudu. To platí také v případech, kdy prodejce není podnikatel. Budete si ale pravděpodobně muset najmout právníka (nebo se zatupovat sami) a zaplatit správní poplatek (kolek) za podání žaloby. Tak jako tak se připravte na několikaměsíční martýrium s nejistým výsledkem.

Potenciální problémy pro prodejce

Také prodejce to na Aukru nemusí mít zrovna jednoduché. Jednak se občas stane, že si některý kupující po dokončení aukce celý obchod rozmyslí a zboží nechce. Nedohodne-li se prodejce na kompenzaci nákladů na uspořádání aukce a vyrovnání provize, pak může Aukro požádat o navrácení provize z důvodu zmařeného obchodu ze strany kupujícího. Aukro po čase vrátí provizi, ale náklady na uspořádání aukce jsou v režii prodávajícího. Ten tedy tak jako tak tratí. Kupující dostane trestný bod, a jakmile dosáhne tří trestných bodů, pak mu Aukro zablokuje účet.

Pokud je prodejce ochotný poslat zboží na dobírku, pak riskuje, že se mu vrátí zboží nepřevzato zpět a on kromě nákladů za služby Aukra vynaloží zbytečně také peníze za poštovné. Dle informací z diskusního fóra portálu Aukro je ale také řada sporů, které nelze rozhodnout ani u soudu. Představte si, že prodáváte použitý mobilní telefon. Aukce skončí, kupující předem zaplatí a vy mu mobil pošlete. Několik dní po odeslání telefonu vás kupující osloví, že mobil neodpovídá popisu, že je poškrábaný více než očekával, má provedeny opravy pomocí izolepy a že jej chce vrátit.

Přitom víte, že jste prodávali naprosto zachovalý mobil, který dané negativní parametry neměl. Navrhnete kupujícímu, ať vám telefon zašle, že si zkontrolujete, zda je telefon ve stavu, ve kterém jste jej odesílali a pak mu vrátíte peníze. On ale nesouhlasí, chce peníze předem, protože vám prý již nedůvěřuje. Takto se spouští kolotoč, který nemá řešení. Začíná to u výměny desítek až stovek e-mailů a končí diskusí v rámci centra sporů na Aukru. Prodejce se pak dostává do bezvýchodné situace, a pokud na to nemá žaludek, pak ho pronásledují stresové okamžiky. Podobných příběhů a bezvýchodných situací je na fóru Aukra mnoho.

Program na ochranu kupujících

Po vzoru zahraničních aukčních portálů přistoupilo také Aukro k zavedení programu na ochranu kupujících. O programu se hovoří v televizní upoutávce a váhavý uživatel na něj narazí na Aukru samotném. Osobně se domnívám, že jde více o marketingový tah, než o skutečnou ochranu. Na první pohled se může zdát, že Aukro ručí za všechny obchody až do výše dvaceti tisíc korun. Pokud se ale ponoříte do podmínek programu, zjistíte, že jej naplní jen několik specifických průběhů obchodu. V prvé řadě musí být splněna podmínka, že s vámi prodejce nekomunikuje. Dále musíte podat trestní oznámení, které nebude odloženo a bude postoupeno k soudu jako podezření na trestný čin podvodu.

Jen při splnění těchto základních podmínek vám Aukro vyplatí škodu. V praxi ale prodejci komunikují, s tím bývá problém minimálně. Pokud byste již přistoupili k trestnímu oznámení, pak vždy do 5ti tisíc korun bude postoupeno přestupkové komisi a od Aukra peníze neuvidíte. Případ může být také odložen a opět na vrácení peněz nárok nemáte. V případě, že skončí případ u soudu, a vše výše popsané bylo splněno, pak můžete o vyrovnání škody s Aukrem jednat. Například PayPal a eBay nabízí daleko sofistikovanější službu, která opravdu funguje. PayPal si vystačí s vyplněním formuláře, že zboží nebylo dodáno a do několika týdnů vrátí peníze. V této oblasti má ještě Aukro před sebou hodně práce.

Závěrem

Při obchodování na Aukru buďte obezřetní. Určitě si všímejte hodnocení prodejců i kupujících, komunikujte mezi sebou ještě před dokončením aukce a v případě pochybností si nechejte zaslat podrobné fotografie zboží nebo od obchodu raději upusťte. Internetové aukce nejsou v zákonech nijak více definovány, takže se obvykle řídí občanským zákoníkem (pakliže je alespoň jeden účastník obchodu fyzická osoba nepodnikající). V něm lze také dohledat odpovědi na otázky týkajících se nákupu a prodeje zboží mimo běžnou provozovnu, tedy přes telefon nebo internet. 

 

Ve zkratce

Nové tarify od UPC

10.05.2012 - Společnost UPC změnila rychlosti připojení. Základní rychlost od 30 Mbit/s [ více ]

Kompletní YouTube na DVD!

01.04.2012 - Více na našem Twitteru... [ více ]

Nové služby Českého Bezdrátu - Eri - VDSL Standard

03.11.2011 - Český Bezdrát nabízí nové služby Eri - VDSL Standard s rychlostí připojení od 2048 do 25000 kbit/s, s agregací 1:10. [ více ]

 
Ananas (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
10.02.2012, 19:21
Re:
Aukro to je takový test lidské hlouposti . Tak třeba několik prodejců nabízí pevné disky do počítačů a uvádí , že jsou nové , ale ve skutečnosti jsou to disky , které běželi i několik let 24 hodin denně a lidi to skupují jako diví . Nikoho nepřekvapí , že disk nemá původní obal , že je vyroben před několika lety , prodejce napsal , že je nový a s tím se všichni spokojí ...
 
 
starik (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
28.01.2012, 12:21
Re:
Vážně spousta nebezpečí - a bohužel u Aukra! U každé aukce je velkým písmem, že ručí do 20 000Kč. A výsledek????? V aukci jsem 14. 11. vydražil notebook za 9450Kč. Prodejce zaslal mail s číslem účtu a variabilním symbolem pro danou aukci a já poslal peníze. Dle podmínek prodejce jsem čekal na dodání 27 dnů. Pak jsem zboží urgoval A pak se děly věci!!!!
Prodejce mi odpověděl, že mu vytunelovali firmu a nemá zboží ani peníze.
Aukro mi 14.12.poslalo informační mail, že uvedený prodejce má problémy a mám podat trestní oznámení jako ostatní poškození.
Podal jsem trestní oznámení PČR a vyplnil formulář pro ochranu kupujících.
Aukro mi odpovědělo, že nedostanu nic, protože jsem nevyplnil formulář o nedodání zboží do 30 dnů!!!!!!!!
Odpověděl jsem na tento mail, že to nebylo ani možné, protože jsem nic nevěděl, a když přišel jejich inf. mail, bylo již pom 30denní lhůtě.
Bez odpovědi.....
Psal jsem znovu
Bez odpovědi.....
V době aukce byl prodejce bez jediného negativního komentáře, před jeho odstavením bylo 68 negativů, že lidem nedodal zboží. Další negativy nelze přidat.... tak si spočítejte, kolik to je peněz! Až se nabízí, jestli v tom jel prodejce sám......
 
 
marihory (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
10.11.2011, 13:53
Re:
Na aukru koupim vse, co v obchode nesezenu. Kdyz chci aukci 100% vyhrat, pouzivam http://www.vyhrat-aukci.cz a uspech mam zaruceny.
 
 
anonym (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
15.03.2011, 22:16
Re:
Detaily a diskuse o teto aukci najdete na http://aukce-online.info/detail/aukce-online/aukro-cz-aukce/ , jiz pres 135 lidi zhodnotilo tuto aukci :) a obrazkovy navod na registraci.
 
 
anonym (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
24.02.2011, 21:21
Re:
A jak je to prosím Vás s tím, když (pro svoji počáteční neznalost, bohužel) v době aukce zboží prodám jinou cestou, pro mě za výhodnější cenu. Kupující se teď "ohání" řešením situace přes aukro a "jiné orgány".
Jaký postih mě, jako prodávajícího, může v krajním případě čekat?
Děkuji.
 
 
anonym (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
16.02.2011, 19:01
Re:
No jako prodejce jsem s Aukrem skončil. Vybírají nehorázné peníze, ale servis nulový. Občas tam ještě něco koupím, ale tím to skončilo.
 
 
anonym (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
17.02.2011, 21:41
Re:
payPal si vystačí s vyplněním formuláře, že zboží nebylo dodáno a do několika týdnů vrátí peníze.
ty si vazne naivka, resolution cases a podobne ti nic nerika?
Vede se spor a ten muze bejt obcas dost tuhej. Neska uz si sakra kazdej hlida jesi to pude v tvuj favor nebo ne. Prodejce to silene poskodi a ty nemusis videt taky ani coin kdyz nemas dobry argumenty..

jinak s aukrem neni to tak cerny jak je to popisovany v clanku
obcas se najde bouda tech je tam hromada kvuli tomuze to je monopol zejo
...
Zdravy rozum a obezretnost a tohle se vam s nejvetsi pravdepodobnosti nestane = nekupujute tam veci, ktere sou nad 10000...
 
 
anonym (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
18.02.2011, 07:07
Re:
Nevím kolik jsi toho hochu na eBay kupoval, ja cca stovky veci za posledni leta a kdyz byl problem, PayPal mi VZDY do cca 6ti tydnu vratil chechtaky a bez nejakeho sileneho dokazovani. Az to jednou vyzkousis, tak tady plivej kolem.
 
 
anonym (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
17.02.2011, 21:42
Re:
to naivka je na autora ne na reagujiciho
 
 
anonym (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
16.02.2011, 18:09
Re:
mě spíš vadí velmi těsná spolupráce Aukra a finančních úřadů
 
 
anonym (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
17.02.2011, 08:47
Re:
To zní děsivě. Můžeš tu zkušenost trochu rozvést?
 
 
anonym (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
17.02.2011, 10:15
Re:
Je to jednoduché, FÚ si od Aukra žádá seznam lidí, kteří mají na Aukru větší obraty a pak to srovnávají s tím, co dotyčný přiznal, zda jsou tyto příjmy zdaněné nebo ne. Použij GOOGLE, najdeš o tom dosti info.
 
 
anonym (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
16.02.2011, 11:59
Re:
akro sou zm*** já zadal akci proc koncem ji zrušil a za to mám zaplatit pouze pres učet 25.- poplatek za převod je i víc tak to mi řekněte ... je to normální ??
 
 
anonym (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
17.02.2011, 21:53
Re:
Převod stojí 2-3 Kč a že jsou poplatky nevratný snad víš předem. Nebo neumíš číst?
 
 
anonym (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
16.02.2011, 15:44
Re:
Poplatek za vystavení se nevrací, tudíž jej samozřejmě chtějí uhradit. Je to dle jejich pravidel, takže jste si to způsobil sám. BTW co máte za banku, že převod stojí více než 25Kč???
 
 
anonym (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
20.02.2011, 18:23
Re:
u nás v bance platím 45Kč za jeden převod ( Česká spořitelna )
 
 
anonym (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
10.04.2011, 09:29
Re:
Zdravim, v GE to stoji dokonce 60Kč. JInak mám FIO a neplatím nic, nikde, ale delam to elektronicky. O.
 
 
anonym (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
20.02.2011, 23:41
Re:
Taky nesmis podavat prikaz na prepazce.
 
 

Jste spokojeni s Vaším internetem?

O2 Internet ADSL

Internet Optimal již od 400 Kč s DPH! Kvalitní připojení bez omezení. Další služby můžete získat za zvýhodněnou cenu....

Vodafone

Mobilní připojení kdykoliv a kdekoliv! Velmi jednoduchá instalace. ...