Google jako kalkulačka a převaděč jednotek

Služby a obsah

Vyhledávací portál Google asi nemusíme dlouho představovat, jde o jeden z nejvyspělejších vyhledávačů, který není toliko zahlcen reklamou jako jiné vyhledávací portály. Stále ale dokáže překvapit novými funkcemi, o některých z nich si dnes povíme více.

Internetový vyhledávač Google je jedním z největších internetových vyhledávačů a dle mého osobního názoru i jedním z nejpoužitelnějších k vyhledání informace nebo obrázku. Vyhledávač každodenně obslouží přes 200 milionů dotazů. Kromě webových stránek umí prohledávat také obrázky, usenetové diskusní skupiny, zpravodajské servery, nabídky on-line prodeje apod. Google běží na několika serverových farmách používajících operační systém GNU/Linux. Tyto farmy fungují jako distribuovaný systém, ve kterém je veškerá funkcionalita redundantně jištěna. Tolik na úvod o Google jako takovém.

Kalkulačka vždy po ruce

Kalkulátor je věc, kterou potřebujeme více či méně, ale vždy, když přijde situace, kdy je nutná, je její dostupnost složitější akcí. Nemáte-li na Kalkulačku Windows klávesovou zkratku nebo zástupce na ploše, pak musíte projít nabídku Start, Programy, Příslušenství. Máte-li navíc nainstalováno více aplikací, je někdy problém v nabídce Programy vůbec listovat tak, aby se člověk nepřeklikl. Google splní základní funkce kalkulačky více než dobře, zejména pokud máte Google nastavený jako domovskou stránku.

Kalkulačku pojali vývojáři Googlu stejně jednoduše jako cokoli jiného. Do řádku pro vyhledávání přímo píšete výraz pro výpočet – tedy například „565+765“. Po kliknutí na tlačítko Vyhledat Googlem (nebo klávesou ENTER). Důležitější je znát operátory, které lze při výpočtech použít:

+ součet čísel, např. 65+698

- rozdíl čísel, např. 76-53

* násobení čísel, např. 64*76

/ dělení čísel, např. 76/6

^ mocnina, např. 5^2

% zbytek po dělení, 5%4

Dále Google kalkulačka zvládá základní kombinatorické počty a pracuje s procenty. Využít lze také trigonometrické funkce a logaritmy. Podrobný návod naleznete zde, případně v češtině pak na tomto webu.

Převodník měn

Tato funkce je řešená stejně jako kalkulačka, tedy přímo z řádku pro zadání hledaného výrazu. Příkladem může být převod palců na centimetry.  Pokud potřebujete vědět, kolik centimetrů je jeden palec, zadejte následující: „1 inch in cm“. Po klepnutí na tlačítko Hledat se dozvíte odpověď. Dále lze využít tyto zkratky pro jednotlivé jednotky:

mm - milimetry

cm - centimetry

m - metry

km - kilometry

Inch - palce

Pounds - libry

mph - míle za hodinu

kmh - kilometry za hodinu

roman numerals  - římská čísla

Závěrem

Nutno přiznat, že nápaditost vývojářů portálu Google je vynikající. Po Gmailu, Google Maps, Google kalendáři už chybí snad jen Google office – a ty jsou již delší dobu ve vývoji. Máme se tedy patrně na co těšit.

 

Ve zkratce

Apple má v kapse další patent

25.03.2015 - Apple sbírá patenty z oblasti virtuální a rozšířené reality jako na běžícím páse. Posledním patentem, který se společnosti podařilo získat, je na brýle pro virtuální realitu s iPhonem. [ více ]

Čím lepší mobil, tím více dat

23.09.2014 - Operátor O2 zveřejnil zajímavou statistiku používání mobilní sítě v závislosti na modelu chytrého telefonu. [ více ]

TP-LINK radí, jak se chránit před chybou v zabezpečení domácích routerů

23.07.2014 - Před nedávnem proběhla v médiích zpráva o závažné bezpečnostní chybě některých síťových prvků od nejrůznějších výrobců, zejména směrovačů (routerů). Chyba, která se týká výhradně zařízení s integrovaným ADSL modemem, spočívá v ovládacím softwaru postaveném na operačním systému ZynOS a je založena na nedostatečné kontrole přístupu ve webovém rozhraní. [ více ]

 
Ladislav Soukup (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
08.04.2007, 21:13
RE: Google jako kalkulačka a převaděč jednotek
A co teprve tento dotaz... "$250 in CZK" (funguje pro spoustu měn) :D
 
 
cilek (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
06.04.2007, 20:45
RE: Google jako kalkulačka a převaděč jednotek
Jenom nevím, kde mají měnu milimetr nebo centimetr a co se třeba za takovej palec dá koupit...
 
 
RTEDT (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
06.02.2012, 14:06
Re:
EETETET
 
 
wikx (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
06.04.2007, 22:14
RE: Google jako kalkulačka a převaděč jednotek
nebo loket..
 
 
Karel Okoun (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
06.04.2007, 08:16
RE: Google jako kalkulačka a převaděč jednotek
Super, to jsem neznal...diky
 
 
wikx (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
06.04.2007, 14:45
RE: Google jako kalkulačka a převaděč jednotek
taky jsem to neznal...(mam zkratku na klavesnici.)
 
 
Anonym (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
06.04.2007, 13:05
RE: Google jako kalkulačka a převaděč jednotek
Tohle už je několik let stará záležitost...
 
 
Anonym (neregistrovany)
+0x
 
-0x
 
06.04.2007, 13:43
RE: Google jako kalkulačka a převaděč jednotek
A zná ji kdejakej voukoun
 
 

Jste spokojeni s Vaším internetem?

O2 Internet

Internet od O2 již od 353 Kč s DPH! Kvalitní připojení bez omezení. Další služby můžete získat za zvýhodněnou cenu!...

U:fon

Mobilní připojení k internetu s nízkým měsíčním paušálem. Mobilita po celé ČR. Obvyklá rychlost 400-700 kb/s (v ideálních podmínkách...