Úvod > Články > Nebezpečné mobily znovu na scéně

Nebezpečné mobily znovu na scéně

Diskuze o nebezpečí, které z častého používání mobilních telefonů hrozí našemu zdraví, se objevuje se stejnou pravidelností, jakou byly kdysi články o žralokem pokousané učitelce u Jadranu.

Tentokrát stačila maličkost – dva přední američtí neurochirurgové se při rozhovoru s televizním komentátorem zmínili o tom, že při telefonování nedrží mobil u ucha, ale používají sluchátko. A protože to byli zrovna Keith Black z Cedar Sinai Medical Center a Sanjay Gupta z Emory University, Amerika naslouchala. O den později byl s diagnózou gliomu, což je přesně typ rakoviny, o kterém se v souvislosti s mobilními telefony mluví, odvezen do nemocnice senátor Edward Kennedy a další kolo diskuze o nebezpečnosti mobilních telefonů bylo postaráno.

Co na tom, že většina expertů podobné nápady zamítla. A nejednalo se pouze o výrobce mobilních telefonů, spojení mezi mobilními telefony a nádory zamítla i americká asociace American Cancer Society. Regulační úřad Food and Drug Administration (obdoba českého SÚKLu) podnikl od roku 2000 hned tři velké emidemiologické studie a žádná nenašla korelaci mezi telefonováním a nádory či jinými chorobami. Navíc neexistuje vysvětlení ani teorie o tom, jak by neionizující záření vycházející z mobilů mohlo nádorový růst podporovat.

Zastánci teorie nebezpečí se samozřejmě nenechají nějakými doklady zastrašit a donekonečna demagogicky oponují tím, že i když se závislost nenašla, tak to ještě neznamená, že není. Jedna z mála studií, které nějaké spojení naznačily, upozorňuje na to, že pokud k rakovině mozku či krku dojde, je to téměř vždy na té straně hlavy, kam mobilní telefon přikládáme.

Další z opakovaně zmiňovaných studií nalezla mírné riziko vzniku tří typů rakoviny, všechny tyto typy jsou však nesmírně vzácné, takže i tak je riziko skutečně minimální. Následné studie ze Švédska a Izraele našly o 100 resp. 58 procent vyšší riziko těchto nádorů, ale až po deseti letech téměř neustálého telefonování.

Pokud má někdo skutečně pocit, že by mobilní telefony používat neměl, má vždy možnost použít externích sluchátek. Drát sice příliš pohodlný není, ale bezdrátová sluchátka jsou stále častější. Samozřejmě i tam se již objevili kritici, kterým se nelíbí bezdrátový vysílač v uchu.

9. 7. 2008

Autor: Václav Větvička

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Nový STB od O2: Více funkcí za stejné peníze

 

Operátor se snaží nejnovějším set-top boxem vychytat chybky svého posledního modelu iP4.tv EVO4-T, zároveň se...

T-Mobile přestává prodávat a začíná pronajímat

 

Růžový operátor se rozhodl zařízení potřebná k provozu internetu zákazníkům pronajímat. Zákazníci díky tomu zaplatí...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červenci 2018

 

V červenci nám nejvíce vyrazilo dech O2, které po měsících dohánění konečně předběhlo v rychlosti LTE sítě T-Mobile...