Úvod > Články > UWB za dveřmi

UWB za dveřmi

Současné systémy bezdrátového přenosu dat se sotva stačily uhnízdit v našich domácnostech a za dveřmi se již objevuje nový systém UWB (ultra wideband). Všeobecně jsme o něm již psali, nyní se na možnosti nové technologie podíváme podrobněji.

Jednoduchost použití

První použití by mělo být relativně jednoduché, systém bude použit k doslovnému odstřižení drátů, které dnes spojují nejrůznější periférie, od tiskáren k počítači, od přehrávače MP3 či od digitální kamery k počítači nebo třeba od televize k reproduktorům.

První produkty, využívající nové technologie, by se na trhu měly objevit kolem letošních vánoc. Nejdříve se bude jednat o adaptéry, které zapojíme do jednotlivých periférií a které umožní jejich bezdrátové spojení. Od roku 2007 by se UWB mělo objevovat v digitálních fotoaparátech a mobilech vyšší cenové kategorie.

Novinka vlastně není novinkou

V podstatě není technologie UWB ničím mimořádně novým, v radarových aplikacích je používána již řadu let, současná verze je vyvíjena asi 7 let. Pro běžnou digitální techniku představuje výhodné přenášení velkých datových objemů s minimální potřebou energie. V porovnání s podobně sloužícím systémem Bluetooth je UWB zhruba 100x rychlejší.

Rozvoji nic nebrání

Stephen Woods z Intelu si pochvaluje, že se konečně podařilo odstranit poslední překážky. Na sjednocení standardu se podílelo konsorcium WiMedia Alliance, do kterého vedle Intelu spadá ještě Microsoft, Hewlett-Packard, Sony, Nokia a Eastman Kodak.

Ve Spojených státech obdržel UWB povolení od komise Federal Communications Commission již v roce 2002, očekává se, že podobné povolení pro Evropu a Asii bude následovat ještě v letošním roce. Podle odhadů expertů bude UWB podporován nejméně 90 procenty zemí s patřičnou infrastrukturou.

Konkurence pro jiný standard

Všechno však ještě není tak úplně růžové, WiMedia Alliance sice mluví o dosažení standardu, ale konkurenční společnosti vedené především Motorolou a řadou menších firem prosazují standard vlastní. Oba tábory připravují čipy a adaptéry podporující vlastní standard a doufají, že pokud budou na trhu první, získají tak dostatečný náskok k tomu, aby konkurenční systém zemřel tichou smrtí nezájmu zákazníků.

A co cena?

Nezanedbatelná je také otázka ceny, v současné době jsou náklady na přidání technologie UWB do periférie kolem 20 dolarů a očekává se, že ceny budou každých 6 měsíců klesat o polovinu. Výrobce čipů pro UWB Alereon Inc. Odhaduje, že prodej produktů podporujících UWB dosáhne v příštím roce 2,4 milionu kusů a v roce 2007 pak 15 milionů. Zájem trhu by mohl být masivní, neboť adaptéry by měly být levné, podporovat prakticky každou periférii na trhu a měly by mít mimořádně jednoduché ovládání. Kvalita přenosu sice oproti dobrému kabelu poněkud utrpí, ale běžný konzument by neměl pocítit žádný rozdíl.

20. 6. 2005

Autor: Václav Větvička

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Technika s lidskou povahou

O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...

 

Furt něco mažu

Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...

 

5 zajímavých pivních webů

O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...

Nejčtenější články

Vodafone koupí UPC. Co se tím změní?

 

Britská telekomunikační společnost Vodafone by podle deníku Financial Times měla už za dva týdny dokončit nákup...

Co přináší nové tarify O2 Data?

 

O2 příšlo s nabídkou nových tarifů, které nabízejí data za zvýhodněnou cenu. Zatraktivnilo svou nabídku taky pro...

Vodafone oficiálně koupil UPC

 

Vodafone Group oficiálně oznámil, že část Liberty Global půjde pod jeho křídla. Americká společnost má sítě v Česku...