Úvod > Články > Telepests – moderní telefonní spammeři

Telepests – moderní telefonní spammeři

V angličtině se objevují nová slova s rychlostí celosvětové krize. A tak třeba po slovu staycation, jež vzniklo po prvních hromadných propouštěních z práce, je teď hodně používané slovo „telepests“. Když se pokusím být slušný, dá se přeložit jako telefonní hajzlíci.

Přitom telefonní hajzlíci jsou legálně zaregistrovanými firmami, které nabízejí své zboží. Jejich automatická ústředna náhodně generuje telefonní mobilní čísla. Volají kdykoliv. O víkendu, o půlnoci, automatu je to jedno. Existují pak dvě varianty dalšího obtěžování.

Buď telefon zvednete a uslyšíte jen jakési cvaknutí a nikdo vám neodpoví. Jestliže máte štěstí, automat vás jen zařadil do funkčních čísel a brzy se vám ozve nějaký hajzlík z telemarketingu. Když štěstí nemáte, podívejte se na konci měsíce na výpis z účtu. Aniž byste chtěli, nějakou stovkou jste podpořili nějaký dobročinný projekt, něco jako Na nové superdrahé auto ředitele ČEZu.

Jindy telefon zvednete a na druhé straně už je úlisný nabízeč služeb, které nepotřebujete. Na zahraničních webech už nabízejí dokonce návody, jak tyhlety nabízeče služeb a výrobků, o které nestojíte (ale oni stojí o vaše prachy), odpálkovat.

Například jeden nešťastník využil dvojího smyslu slova „fencing“. Firma samozřejmě nabízela ploty k domům. Ale druhý význam je „šermování“. A tak si začal majitel telefonu hrát na hloupého: „A nabízíte také pojištění?“ – „Proč pojištění?“ – „Tak při šermování asi bude hodně zranění a krve, ne?“ – „Ale ne, my nabízíme…“ – „Já to slyšel. Poslyšte, a máte normální meče? Nebo samurajské meče? Nebo jen dřevěné pro děti?“ Po chvilce podobného rozhovoru, kdy si hrajete na hloupého, vám nabízeč rázně sekne s telefonem. Což jste od začátku chtěli.

Na internetu najdete už několik stránek, které shromažďují podvodná čísla, z nichž vám volají. Zkuste britské stránky, nebo americké, případně je dobrá služba Who Calls Me? Zvláštní, že na nich najdete hodně českých firem. Některé vás pronásledují i v zahraničí.

Podle Necyklopedie (nejde o překlep) je definice podobných nabídek následující: „Telemarketing je velmi účinná metoda, jak nas... lidi na dálku s pomocí telefonu… Firma, která prodává nějakej šunt, si najme několik splachovacích individuí a posadí je do jedné (všimněte si, že se jedná o prvočíslo) místnosti. Každé individuum dostane telefon, sáhodlouhý seznam telefonních čísel ukradených z nějaké databáze, a text, který mají odříkávat.“ Necyklopedie nabízí rovněž velmi účinné – a vtipné – metody obrany.

Co už není vtipné, že podobné firmy působí na našem trhu LEGÁLNĚ. Neexistuje zákon, nebo směrnice, která by jim zakazovala vás obtěžovat ráno, v poledne, večer, po půlnoci, v sobotu, v neděli. Jen zkuste zavolat svému operátorovi, aby zablokoval číslo, ze kterého vám volá nějaký úchyl. Pošle vás leda k brdičkům. Inu, vše pro zákazníka.

A nebo zkuste naši milou policii. Pokud vám po telefonu nevyhrožují zabitím a neokradou o víc jak pět tisíc, nemá policie důvod se zvednout z teplého kanclíku. Možná bychom se měli poučit z USA, kde už začínají zavádět legislativu proti obtěžování přes telefon, minimálně v Kalifornii jde o trestný čin.

V naší republice, než se něco legislativně pohne, se budete muset řídit obyčejnými praktickými radami. Nezvedejte hovory z neznámých telefonních čísel. Dobře se podívejte na tvar telefonního čísla, pokud začíná 420, jde o hovor z České republiky, jinak vám volá někdo neznámý ze zahraničí (a tam asi moc neznámých známých nemáte). Pokud už jde o hovor z České republiky, podívejte se na tvar čísla, dealeři většinou používají telefonní čísla, která končí 111, nebo 999 apod.

Když se však chcete nechat obtěžovat, telefon klidně zvedněte. Proti gustu žádný dišputát. 

10. 8. 2010

Autor: Jan Lipšanský

Témata

telekomunikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Americký zákaz TikToku podle kritiků porušuje právo na svobodu projevu

Americký Senát schválil návrh zákona, který zakazuje TikTok v obchodech s aplikacemi, pokud ji její čínský vlastník...

 

Itálie jedná o přísnějších trestech za zneužití umělé inteligence

Italská vláda jedná o návrhu zákona, podle kterého by za trestné činy spojené s AI nástroji hrozily mnohem přísnější...

 

Avast dostal v ČR pokutu ve výši 351 milionů korun

Avast dostal od českého Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu ve výši 351 milionů korun Důvodem je neoprávněné...

Nejčtenější články

Revolut spouští vlastní eSIM a výhodné datové balíčky do celého světa

 

Revolut, známý spíše pro své finanční služby, představil vlastní eSIM. Zákazníkům nabídne cenově výhodné datové...

Seznam.cz připravuje vlastní předplatné, reklamě se ale nevyhnete

 

Seznam.cz testují nové předplatné. V placené verzi přestane využívat vaše data k cílení reklamy. Reklamu ale na...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v březnu 2024

 

Rychlost u většiny technologií v březnu klesla. Podívejte se, jak si vedl váš poskytovatel a u kterého providera...