Úvod > Články > Geografická informace na Internetu (2. část): Z místa A do místa B

Geografická informace na Internetu (2. část): Z místa A do místa B

Jedete do (pro vás) neznámého města na neznámou adresu? Potřebujete si naplánovat cestu? Rádi byste věděli, jak se dostanete metrem na určitou adresu? Jste v cizím městě a potřebujete lékárnu, bankomat nebo poštu? Pokud bych byla na vašem místě, tak bych využila služeb portálu Atlas.cz.

Portál atlas.cz

Portál Atlas.cz (http://www.atlas.cz) je jedním z nejpoužívanějších vyhledávačů rozličných informací v České republice. Podíváte-li se na stránku http://mapy.atlas.cz, otevře se před Vámi možnost nalézt dané místo v ČR, podívat se na vybrané letecké snímky a naplánovat si trasu po silnicích ČR. Výhodou také je, že si můžete pod mapkou vybrat ze tří velikostí mapy. Vpravo je také přehledka, kde vidíte, kterou část republiky máte zobrazenou a také si tam můžete vybrat, kterou část republiky si chcete zobrazit.


Podívejme se například na Prahu. Zajímá nás Národní divadlo. V textovém poli pro hledání uveďte „Národní 2, Praha“ a poté potvrďte, že vás opravdu zajímá ulice Národní.  Budete-li si přibližovat vybrané místo postupně, uvidíte, že se Vám zobrazuje vždy jiná mapa. To je jedna z výhod geografických IT – na základě měřítka zobrazuje jiné informace. Pokud se přiblížíte na maximum, mapa se změní v letecký snímek. To však platí pouze u Prahy a Brna. Letecké snímky také nejsou zrovna aktuální, odhadla bych jejich stáří na 5 let.


Pokud potřebujete najít nejrychlejší nebo nekratší trasu z jednoho města do druhého, stačí klepnout na odkaz „Hledat cestu“. Zadat můžete nejen počáteční a cílovou obec, ale také konkrétní ulici. Zobrazí se Vám mapka s červeně vyznačenou trasou a itinerářem. Pokud vyzkoušíte volbu nejkratší i nejrychlejší, zobrazí se Vám vždy jiná trasa. To je další z výhod geografických IT, že umí pracovat také s jinými typy vzdáleností (časová, nákladová).

Bonusem portálu mapy.atlas. cz je možnost umístit na mapku logo své firmy a mapku umístit na své www stránky. Doporučuji také se podívat na odkaz „Planeta v noci“ a „Mapa světa“. Jsou to však jen pěkné obrázky, které vypadají zajímavě, díváte-li se pouze na svět jako celek. V některém z dalších pokračování Vás seznámím s kvalitními mapami světa na Internetu.

A dál?

Zoznam, seznam, najdu tam, co… Však to znáte! Ale je to tak doopravdy? Příště se můžeme podívat na mapové služby českého Seznamu a slovenského Zoznamu. V závěru dám tip na letecké snímky celé České republiky.

21. 9. 2005

Autor: Jitka Machalová

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v prosinci 2017

 

Co nás skutečně překvapilo, byla rychlost mobilního internetu. Tam se hodnoty vyšplhaly na velice slušná čísla. Co...

10 nejlepších aplikací roku 2017

 

Apple každý rok vyhodnocuje desítku nejoblíbenějších aplikací svých uživatelů. Některá místa žebříčku vás překvapí...

O2 má nejlepší mobilní síť. Odměna čeká zákazníky

 

Podle agentury IPSOS má O2 už po šesté nejlepší mobilní datovou síť. Operátor se rozhodl poděkovat za to svým...