Úvod > Články > ČRo chce vybírat poplatky za PC

ČRo chce vybírat poplatky za PC

Český rozhlas se před časem vyjádřil v tom smyslu, že hodlá navrhnout vybírání koncesionářských poplatků za počítače vybavené zvukovou kartou. Zdá se vám to neuvěřitelné? Pak čtěte dále.

Před několika týdny vydal Český rozhlas přes svého tiskového mluvčího prohlášení, že zvažuje vybírání koncesionářských poplatků za vlastnictví počítače se zvukovou kartou. Argumentuje tím, že na takto vybaveném počítači lze přes internet bezproblémově poslouchat nejrůznější rozhlasové stanice zdarma. Dle mluvčího by se toto opatření dotýkalo pravděpodobně jen právnických subjektů, kde se vybírá poplatek za jednotlivé přístroje.

Technické problémy návrhu

Kdy s takovýmto návrhem Český rozhlas přijde není známo. Pokud se v rámci technické polemiky zamyslíme nad tímto návrhem, musí nám dojít, že jde o návrh scestný a technicky nepodložený. Počítač se zvukovou kartou nemůže bez speciální TV karty s FM tunerem nebo připojení k internetu přijímat rozhlasové vysílání. Těžko by se tedy Českému rozhlasu prosazovalo vybírání poplatků centrálně za počítač se zvukovou kartou. Nehledě na to, že dnes stačí mít třeba externí sluchátko s USB připojením, které zvukovku zcela nahradí a počítač ji ani nemusí mít.

Kdyby se tedy ještě do požadavků na vhodný počítač pro příjem rozhlasových vln přidala přítomnost internetu, musely by se vyřešit další mnohé problémy, například to, zda je dotyčný počítač připojen k internetu nebo ethernetu, zda má povolen přístup v rámci internetu na všechny weby nebo jen na omezené množství serverů apod.

Podnikání v České republice

není již tak idylické jako po sametové revoluci. Podnikatelé se snaží ušetřit na mnohých místech, a tak se takovémuto návrhu jistě budou bránit. Cest, jak předejít placení poplatků, je mnoho, český človíček vždy vymyslí skulinu. Osobně považuji návrh Českého rozhlasu za nešťastný, špatný a lajdácky vymyšlený. Česká televize se dle vyjádření jejího tiskového mluvčího k podobným návrhům nechystá.

Schválení takovéhoto návrhu by totiž nevedlo téměř k ničemu, kromě zvýšení příjmů jedné instituce. Ostatním rozhlasovým stanicím by se mohla teoreticky snížit obec posluchačů, rozvoj internetu a technologického pokroku by v rámci naší země pokulhával. Nebylo by efektivnější zavést placené vysílání na internetu? Jedna SMS za několik desetikorun by přece mohla aktivovat poslech dané stanice na určité období (jako to funguje třeba u on-line kamer reality show).

20. 10. 2005

Autor: David Procházka

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mafra posiluje své postavení na realitním trhu

Vydavatelství Mafra rozšířilo své portfolio o společnost AdInternet. Česká firma se specializuje na prodej realit...

 

Elop končí v Microsoftu, co s ním bude teď?

Dvaapadesátiletý Stephen Elop opustil pozici výkonného viceprezidenta Devices & Services ve společnosti Microsoft...

 

Hlídejte si své účty před kyberútoky

Kyberloupeže a útoky na účty klientů bank v České republice během posledního roku rapidně stouply. Banky posilují...

Nejčtenější články

Nový STB od O2: Více funkcí za stejné peníze

 

Operátor se snaží nejnovějším set-top boxem vychytat chybky svého posledního modelu iP4.tv EVO4-T, zároveň se...

T-Mobile přestává prodávat a začíná pronajímat

 

Růžový operátor se rozhodl zařízení potřebná k provozu internetu zákazníkům pronajímat. Zákazníci díky tomu zaplatí...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červenci 2018

 

V červenci nám nejvíce vyrazilo dech O2, které po měsících dohánění konečně předběhlo v rychlosti LTE sítě T-Mobile...