Úvod > Články > Rána pro smlouvu ACTA? Soudní dvůr zakázal filtrování dat na internetu

Rána pro smlouvu ACTA? Soudní dvůr zakázal filtrování dat na internetu

Soudní dvůr Evropské Unie zakázal poskytovatelům připojení k internetu blokovat a filtrovat uživatelský obsah, jak to chtějí lobbisté a představitelé zábavního průmyslu. ACTA tak dost možná dostala další ránu -- mnoho politiků v rámci EU mluví o tom, že tato mezinárodní dohoda porušuje práva občanů. Z tohoto důvodu rovněž řada evropských zemí ratifikaci smlouvy pozastavila.

Soud uvedl, jak informují mnohé zahraniční deníky, že není možné, aby kdokoli poskytovatele nutil celoplošně filtrovat obsah jen proto, aby se předešlo možnému "nedovolenému užívání" hudebních či audiovizuálních děl.

Soud Evropské Unie takto rozhodl v rámci případu, kdy belgické sdružení autorů, skladatelů a vydavatelů (SABAM, Société d'Auteurs Belge – Belgische Auteurs Maatschappij) po poskytovatelích služeb v Belgii chtělo, aby coby preventivní opatření byl obsah na internetu poskytovatelem filtrován. Soud však došel k závěru, že takovýto požadavek nemůže být splněn, protože by tím došlo k porušení svobody podnikání daného operátora. Evropské právo totiž zakazuje v pravidlech o elektronickém obchodu dohled na informacemi.

Komentátoři si myslí, že Soudní dvůr Evropské unie by tímto mohlo ovlivnit i další vývoj v kauze ACTA. Tato mezinárodní smlouva (proti kopírování a padělkům) byla podepsána v minulém roce několika státy (např. Spojenými státy, Kanadou, Austrálií nebo Japonskem), ke kterým se přidala i Evropská unie, byť před (dlouho utajovanou) smlouvou varovali mnozí odborníci.

Peprné je, že kritizovaná smlouva byla v tichosti zástupci Radou Evropské unie odsouhlasena na setkání ministrů zemědělství a rybolovu. Nicméně kvůli trestněprávním represím, s nimiž ACTA počítá, bude muset její ratifikaci odsouhlasit každý členský stát zvlášť na domácí půdě.

Od toho však několik evropských států (zatím) upustilo: odsouhlasení smlouvy vedlo k řadě demonstrací a kybernetických útoků, a tak větší popularizaci cílů smlouvy a jejich dopadů na životy občanů. Ratifikaci pozastavilo Česko, Polsko, Bulharsko, Rumunsko, Litva, ale třeba také Německo, Slovensko, Nizozemsko, Kypr a Estonsko, které se ke smlouvě odmítly z různých důvodů připojit již při "evropském" podpisu 26. ledna na ministerstvu zahraničí v Japonsku.  

20. 2. 2012

Autor: Redakce DSL.cz

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

První nabízí VDSL s rychlostí 80 Mb/s Český bezdrát

 

CETIN nabízí vyšší rychlost VDSL internetu. Doposud bylo maximum 40/4 Mb/s, nyní by se měla rychlost vyšplhat až na...

Windows 10 můžete stále instalovat zdarma

 

Tak dlouho jste otáleli, až jste prošvihli bezplatný upgrade na Windows 10 a teď toho litujete? Máme pro vás dobrou...

Velká aktualizace pro Windows 10 je tady!

 

V úterý Microsoft uvolnil velkou aktualizaci pro Windows 10. Majitelé desítek ji mohou stahovat zdarma.