Úvod > Články > Stane se Linux herní platformou?

Stane se Linux herní platformou?

Valve nedávno oznámilo, že herní kanál Steam bude k dispozici uživatelům Linuxu a na Ubuntu Developer Summit se objevilo EA. Znamená to, že se z Linuxu stane herní platforma? Nebo je to jen poslední výkřik her na PC?

Poslední Ubuntu Developer Samit přinesl celou řadu novinek. Zřejmě nejvíce je diskutováno zrušení Unity 2D, které se stalo vývojově neudržitelné a bude spojené s 3D variantou, která dostane takové funkce, aby jej bylo možné používat i bez grafické akcelerace. Zazněla celá řada dalších dílčích novinek, jako je vylepšení HUD či informace o jádře a grafických knihovnách, které budou použity. 

Zaujala ale společnost EA, což je relativně významný výrobce počítačových her - prozatím uvedl do Centra Softwaru dvě hry, které je ale možné hrát přes prohlížeč i bez něj. Jde ale o první krok, kterým se společnost snaží seznámit se s tímto prostředím. 

O poznání více mediální péče se dostalo společnosti Valve, která oznámila, že Steam bude také pro Linux. Důvody jsou relativně prosté - snaha o diverizifikaci trhu a nespokojenost s tím, jak budou vypadat Windows 8. Steam je nákupní a herní kanál, který umožňuje distribuci her od různých výrobců a zajišťuje hraní po síti. V současné době jde o zcela dominantního distributora her na PC. 

Ale právě v tom je potíž. Linux se může zdát z řady důvodů jako ideální platforma pro hraní her. OpenGL na něm funguje velice dobře, systém je možné si snadno přizpůsobit a optimalizovat právě pro hraní. Ale běží na počítači. Každý, kdo se ve světě her pohybuje jistě potvrdí, že význam klasických počítačů prudce klesá a to na úkor herních konzolí, které nabízejí podstatně lepší herní zážitek - ať již výkonem nebo lepším ovládáním. 

Vstup Steamu na Linux tak nemusí být krokem k tomu, aby se z Linuxu stala herní platforma, ale možná posledním pokusem zachránit PC jako nástroj pro hraní videoher (jak se tento název nyní hodí). Na rozdíl od propagátora GNU myšlenek Stallmana si ale myslím, že Steam může Linxu hodně pomoci - přivede na něj nové uživatele, pomůže rozvinout ekosystém a obchodní model, založený na prodeji služeb. A to je přesně to, co Linux dnes potřebuje. 

Pokud se nějakým hrám na PC bude dařit, tak to s velkou pravděpodobností budou spíše online tituly založené na sociální interakci a vytvořené v HTML 5. V tomto ohledu je možná přístup EA prorocký. 

24. 5. 2012

Autor:

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

CETIN spouští vectoring. Co to pro vás znamená?

 

CETIN tento rok navýšil náklady na modernizace sítě na 27 miliard korun. Z doposud investovaných 11 miliard padla...

TV speciál: Kde vysílají nejlepší fotbal?

 

Jste zapáleným fanouškem fotbalu a nemůžete se rozhodnout, od kterého poskytovatele si pořídit televizi? Připravili...

Vodafone rozšiřuje služby spoluprací s Quadruple

 

Vodafone uzavřel smlouvu o spolupráci se společností Quadruple, která podniká v oblasti poskytování vysokorychlostní...