Úvod > Články > Jak Microsoft kontroluje e-maily

Jak Microsoft kontroluje e-maily

O tom, že Microsoft kontroluje e-mail svých klientů, se šuškalo již delší dobu (ostatně o systému Skype to Microsoft přiznal už dřív), teď se ukázalo, že Microsoft s požitkem kontroluje Hotmail. Co je horší, ještě je na to pyšný a veřejně obhajuje své právo Hotmail kontrolovat.

Microsoft přiznal u federálního soudu, že prohlédl účet blogera, kterého podezíral z uveřejnění utajovaných informací o firemním softwaru. Podle údajů soudu věděl Microsoft již od roku 2012, že bývalý zaměstnanec předal francouzskému blogerovi tajné informace. A protože se Microsoft obával, že se údaje dostanou k hackerům, firma pročetla všechny e-maily a IM na Windows Life. Ex zaměstnanec Alex Kibkalo byl zatčen.

Microsoft tvrdí, že na něco podobného má právo a ukazuje na řádku, ve které firmě používáním Outlooku, Hotmailu a Windows Life dáváme právo provoz kontrolovat. Sice se tam mluví cosi o „zvláštní situaci“, ale čert to vem, to si může každý vyložit, jak chce.

Navíc podobné sliby jsou opravdu vypečené – kdo z nás se kdy namáhal číst podobný firemní blábol, když stejně dostane do ruky počítač už s Outlookem, nebo ho k jeho používání nutí firemní ajťáci.

Otázkou je spíš, co tomu říkají firmy, jejichž zaměstnanci Outlook používají. Při představě toho, že si Microsoft i v podobném případě usurpuje právo považovat e-mail za jeho vlastnictví, musí velké firmy dostávat kopřivku.

Podle Microsoftu se jednalo o vyšetřování a informace byla na jejich vlastních serverech, takže se nemuseli nikoho ptát. Experti organizace Electronic Frontier Foundation, která se stará o občanská práva v digitální době, jsou názoru přesně opačného a tvrdí, že si měl Microsoft vyžádat povolení soudu.

Ve Spojených státech, kde nejsou Američané zrovna nadšeni z provaleného čenichání jejich vlastní vlády, samozřejmě toto odhalení nezvedlo zrovna vlnu nadšení. Microsoft proto slibuje, že pro příště bude o kontrole e-mailu rozhodovat nezávislý právník.

Kdo tomu uvěří, může přijít, mám na prodej Karlštejn.

27. 3. 2014

Autor: Václav Větvička

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost...

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační...

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat...

Nejčtenější články

Vodafone koupí UPC. Co se tím změní?

 

Britská telekomunikační společnost Vodafone by podle deníku Financial Times měla už za dva týdny dokončit nákup...

Co přináší nové tarify O2 Data?

 

O2 příšlo s nabídkou nových tarifů, které nabízejí data za zvýhodněnou cenu. Zatraktivnilo svou nabídku taky pro...

Vodafone oficiálně koupil UPC

 

Vodafone Group oficiálně oznámil, že část Liberty Global půjde pod jeho křídla. Americká společnost má sítě v Česku...