Úvod > Články > WiMaxové novinky

WiMaxové novinky

Motoroly, Samsung a Intel pro WiMax 802.16e, něco o WiMax v Rakousku a prvních videopřenosech zde, a letem světem probereme Polsko, Malajsii a Indii.

Americká společnost Sprint Nextel

ohlásila, že spolu s firmami Motorola, Samsung a Intel hodlá adoptovat standard mobilního WiMaxu  802.16e jako broadbandovou technologii čtvrté generace. Pro přenos hlasového signálu bude Sprint i nadále využívat technologii CDMA, síť 4G bude využívat výhradně pro broadband. Současná síť EV-DO zůstane zachována.

K technologii WiMax bude firma využívat spektrum 2,5 GHz, které vlastní a které pokrývá 85 procent ze 100 největších měst Spojených států. Testování proběhne příští rok, plné nasazení se očekává v roce 2008. Síť 4G bude využívat infrastrukturu od Motoroly a  Samsungu, periférie od Motoroly a čipy nové generae 802.16e Centrino. Do roku 2008 hodlá Sprint do nové sítě investovat 3 miliardy dolarů.

WiMax Telecom AG

si pro rozšíření svých WiMaxových sítí v Rakousku a na Slovensku vybral systém BreezeMax firmy Alvarion. WiMax Telecom hodlá v blízké budoucnosti svoji nabídku dále rozšiřovat ve všech zemích, kde má licenci na spektrum 3,5 GHz, především uvažuje o Chorvatsku a Švýcarsku. BreezMax je WiMaxová platforma podporující 802.16 standard využívající technologii OFDM a funkce NLOS. Za dva roky na trhu byla tato platforma úspěšně použita v 80 zemích.

Stejná firma vyzkoušela i videopřenos pomocí technologie WiMax ze závodní jachty vzdálené od břehu 40 kilometrů, což současně znamenalo i rekordní vzdálenost dosaženou k reálné situaci. Navíc by se mělo jednat i o první přenos z jedoucího prostředku. Podle mluvčího firmy WiMax Telecom by v budoucnosti mohla tato technologie v podobných případech vyměnit dosud používané mnohem dražší komunikace pomocí satelitních spojení.

Polský poskytovatel Netia

si vybral také stejnou platformu, kterou hodlá WiMax použít ve dvaceti městech. Netia je jeden ze čtyř polských poskytovatelů s celostátní licencí pro WiMax.

Boj o frekvence

Zatímco v některých zemích jsou již frekvence přiděleny, v jiných o ně probíhá boj. Malajská společnost Maxis Communications bojuje o přidělené frekvence 2,3 GHz, přesné datum, kdy komise o udělení frekvencí rozhodne, není známo, ale pravděpodobně k tomu nedojde před prvním čtvrtletím příštího roku.

K rozhodnutí se blíží také Indie, kde se uvažuje o čtyřech frekvencích. Tři by měly odpovídat mezinárodním regulacím (2,5-2,69GHz, 3,4-3,6GHz a 2,3-2,4GHz), čtvrtá frekvence by měla být 700MHz, což by z Indie udělalo první zemi, kde je tato výhodná frekvence použita. 

Ve Spojených státech a v Evropě bude tato frekvence použita až ve chvíli, kdy ji uvolní analogové televize. Toto spektrum je považováno za ideální pro mobilní televizi, proto se o majitele této frekvence v Indii ucházejí jak zájemci o WiMax, tak i uživatelé technologií jako MediaFLO (Qualcomm) a DVB-H.         

18. 10. 2006

Autor: Václav Větvička

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Technika s lidskou povahou

O prázdninách převážím notebook mezi domovem a návštěvami s dětmi u babiček a dědů. Pokaždé, když jej pak zapojuji...

 

Furt něco mažu

Používám dvě e-mailové adresy. Jednu soukromou, jednu pracovní, vlastně firemní. Na soukromou mi chodí hromady...

 

5 zajímavých pivních webů

O prázdninách, v parném létě, přijde dobré pivečko vhod. Měl jsem štěstí i na nová piva jako Rampušák, a chtěl jsem...

Nejčtenější články

Neomezený internet na léto za 200 korun? Otestovali jsme nový balíček od T-Mobilu!

 

T-Mobile před týdnem oznámil nový balíček “Neomezená data na léto”, který slibuje mobilní internet bez jakýchkoliv...

Omezuje T-Mobile rychlost neomezených dat v zahraničí?

 

V posledních dnech se na internetu objevují komentáře kritizující rychlost neomezených dat od T-Mobilu v zahraničí...

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červnu 2019

 

Jaké rychlosti internetového připojení přinesl červen? Jak tentokrát dopadl váš poskytovatel? Mohli jste surfovat...