Úvod > Články > Google jako kalkulačka a převaděč jednotek

Google jako kalkulačka a převaděč jednotek

Vyhledávací portál Google asi nemusíme dlouho představovat, jde o jeden z nejvyspělejších vyhledávačů, který není toliko zahlcen reklamou jako jiné vyhledávací portály. Stále ale dokáže překvapit novými funkcemi, o některých z nich si dnes povíme více.

Internetový vyhledávač Google je jedním z největších internetových vyhledávačů a dle mého osobního názoru i jedním z nejpoužitelnějších k vyhledání informace nebo obrázku. Vyhledávač každodenně obslouží přes 200 milionů dotazů. Kromě webových stránek umí prohledávat také obrázky, usenetové diskusní skupiny, zpravodajské servery, nabídky on-line prodeje apod. Google běží na několika serverových farmách používajících operační systém GNU/Linux. Tyto farmy fungují jako distribuovaný systém, ve kterém je veškerá funkcionalita redundantně jištěna. Tolik na úvod o Google jako takovém.

Kalkulačka vždy po ruce

Kalkulátor je věc, kterou potřebujeme více či méně, ale vždy, když přijde situace, kdy je nutná, je její dostupnost složitější akcí. Nemáte-li na Kalkulačku Windows klávesovou zkratku nebo zástupce na ploše, pak musíte projít nabídku Start, Programy, Příslušenství. Máte-li navíc nainstalováno více aplikací, je někdy problém v nabídce Programy vůbec listovat tak, aby se člověk nepřeklikl. Google splní základní funkce kalkulačky více než dobře, zejména pokud máte Google nastavený jako domovskou stránku.

Kalkulačku pojali vývojáři Googlu stejně jednoduše jako cokoli jiného. Do řádku pro vyhledávání přímo píšete výraz pro výpočet – tedy například „565+765“. Po kliknutí na tlačítko Vyhledat Googlem (nebo klávesou ENTER). Důležitější je znát operátory, které lze při výpočtech použít:

+ součet čísel, např. 65+698

- rozdíl čísel, např. 76-53

* násobení čísel, např. 64*76

/ dělení čísel, např. 76/6

^ mocnina, např. 5^2

% zbytek po dělení, 5%4

Dále Google kalkulačka zvládá základní kombinatorické počty a pracuje s procenty. Využít lze také trigonometrické funkce a logaritmy. Podrobný návod naleznete zde, případně v češtině pak na tomto webu.

Převodník měn

Tato funkce je řešená stejně jako kalkulačka, tedy přímo z řádku pro zadání hledaného výrazu. Příkladem může být převod palců na centimetry.  Pokud potřebujete vědět, kolik centimetrů je jeden palec, zadejte následující: „1 inch in cm“. Po klepnutí na tlačítko Hledat se dozvíte odpověď. Dále lze využít tyto zkratky pro jednotlivé jednotky:

mm - milimetry

cm - centimetry

m - metry

km - kilometry

Inch - palce

Pounds - libry

mph - míle za hodinu

kmh - kilometry za hodinu

roman numerals  - římská čísla

Závěrem

Nutno přiznat, že nápaditost vývojářů portálu Google je vynikající. Po Gmailu, Google Maps, Google kalendáři už chybí snad jen Google office – a ty jsou již delší dobu ve vývoji. Máme se tedy patrně na co těšit.

6. 4. 2007

Přečtěte si také

 

Mapy.cz představují novinku

Seznam.cz přišel s novinkou pro turisty. Společnost přidala novou funkci do portálu Mapy.cz. Jedná se o možnost naplánovat si nejen trasu, ale i okruh, který má start i cíl ve stejném místě.

Zobrazit celý článek

 

Windows 9: nač ten spěch?

Stále více hlasů ze zasvěcených kruhů mluví o tom, že Microsoft hodlá v srpnu představit svůj nejnovější operační systém Windows 9.

Zobrazit celý článek

 

Google nakupuje analytické nástroje: po Emu získal také JetPac

Google se ve svých akvizicích zaměřuje na firmy, které pracují s umělou inteligencí a pokročilou analýzou dat. Důkazem je chytrý IM Emu a JetPac, který zpracovává obraz.

Zobrazit celý článek

Nejčtenější články

Naměřené rychlosti internetu na DSL.cz v červenci 2015

 

V červenci průměrná rychlost mobilního internetu stoupala pouze u operátorů O2 a Vodafone. T-Mobile má výrazně horší výsledky než v minulém měsíci. Proto jsme si od operátora vyžádali vysvětlení.

Operátor UPC potají zdražil internet

 

Městský soud v Praze v řízení sp. zn. 5A 78/2013 zamítl žalobu společnosti UPC proti pravomocnému rozhodnutí předsedy Rady ČTÚ, jímž byla potvrzena pokuta jeden milion korun za nesplnění informační povinnosti podle § 63 odst. 6 zákona o elektronických komunikacích.

O2: Chybí nám zákazníci se správnými telefony

 

Operátor O2 se během prázdnin rozpovídal o své LTE síti. Podle čísel zveřejněných na tiskové konferenci pokrývá rychlými daty více než 95 % populace, nejrychlejší internet 4G LTE je dostupný pro více než 60 % populace.