Úvod > Články > Linux používaný jako Windows 98

Linux používaný jako Windows 98

Opět vám s časovým odstupem přinášíme přehled podílů jednotlivých operačních systémů na desktopech a webových prohlížečů jak u nás, tak i ve světě.

Poslední statistiky, které jsme na našem serveru publikovali, se týkaly časového období června a července letošního roku. Podívejme se, jak se trh od té doby vyvinul.

Windows kralují s přehledem

Světu osobních počítačů stále přesvědčivě vládnou Windows, to asi žádné překvapení není. U nás je jejich pozice silnější než na globálním trhu: všechny verze Windows tvoří více než 98% část všech desktopových operačních systémů používaných českými uživateli s přístupem na internet. Naproti tomu ve světě Windows mají rovných 92 %.

Hlavní zásluhu na tom stále mají Windows XP, které se vysokému zájmu uživatelů těší mnoho let. U nás je používá více než 85 % uživatelů s přístupem na internet, ve světě už ale klesly pod 80 %. Propad na obou frontách je způsoben zejména migrací uživatelů na nejnovější systém Microsoftu Windows Vista, jejichž podíl stoupá takřka konstatní měrou. Co se Vist týče, Česko stále zaostává; ve světě jsou skoro dvakrát tak populární než u nás. Podrobnosti v grafech níže.

Linux se u nás stále drží kolem své standardní hodnoty 1 %, byť teď mírně ztratil. Ve světě ale kupodivu stoupá více a jeho podíl na trhu OS je skoro stejný jako u nás. Dosáhl téže hodnoty jako Windows 98 ― na světovém trhu si z koláče ukousl 0,81 % (Windows 98 0,82 %).

 

Podíl desktopových OS ve světě (říjen, Netapplications.com)

Internet Explorer u nás sílí na úkor Firefoxu

Lídrem mezi webovými prohlížeči stále zůstává Internet Explorer od společnosti Microsoft, byť jeho náskok není v poslední době tak velký jako před pár lety. U nás mu v současné době patří asi 65 % trhu, ve světě dokonce takřka 78 %. Dvojkou je tradičně Firefox, kterému v Česku patři skoro třetina trhu (29,6 %), ve světě pak zhruba 15 %. Opera zatím díru do světa neudělala, u nás je 5krát oblíbenější (zhruba 5 % vs 1 %).

V Česku kupodivu stoupá podíl Internet Exploreru na úkor všech ostatních prohlížečů. Firefox ztratil docela hodně, tři procenta. Rovněž i Opera spadla pod svých pět procent. Ovšem ve světě se Internet Explorer o více než procento propadl. To se projevilo na mírných nárůstech u Opery, která snad poprvé dosáhla globálně jednoho procenta, a o půl procenta u Firefoxu. Stejně tak o necelé půl procento se zvýšil podíl prohlížečů s jádrem KHTML (Safari pro Mac/Windows a Konqueror v Linuxu).

Podíl webových prohlížečů ve světě (říjen, Netapplications.com)

Piráti šanci využili

Microsoft před nedávnem vyšel vstříc pirátům. Alespoň se to tak jevilo z té skutečnosti, že uživatel, který si stáhnul nejnovější webový prohlížeč od Microsoftu Internet Explorer 7, nemusel svůj operační systém podrobovat zkoušce pravosti. Samozřejmě, že Microsoft tím nechtěl jen potěšit piráty, ale hlavně si od tohoto kroku sliboval, že se zvýší podíl Internet Exploreru 7 na trhu webových prohlížečů. To se mu skutečně povedlo. Nejenže stoupl celkově podíl Internet Exploreru, ale právě i jeho sedmé verze, jak si to Microsoft přál. A to nejen v Česku, ale i ve světě. U nás za zvolené období nárůst činí bezmála 17 %, ve světě 3,5 %. Instalace IE 7 bez ověření pravosti se ovšem týká pouze nižšího sestavení této aplikace, a to přesněji poslední verze pro systém Windows XP.

Vývoj Linuxu ― strmý vzestup?

Když se podíváte na starší, přitom ne zas tak staré, statistiky zastoupení operačních systémů s jádrem Linuxu, všimnete si, že za polední dva roky silně posilují. Slovíčko „silně“ si nesmíte však vykládat tak, že z nuly by se Linux dostal na mnoho procent. Ovšem když si nakreslíme graf ukazující podíl těchto operačních systémů za poslední dva roky, vidíme, že se opravdu zvedá. Největší skok nastal mezi druhou polovinou roku 2005 a první půlkou roku 2006 (z cca 0,3 % na 0,5 %, což ― při tak malých číslech ― činí absolutní skok o 67 %), ale křivka se začala „nebezpečně“ zvedat hlavně během letošního roku.

Mnozí si to vysvětlují nespokojeností uživatelů se systémem Windows Vista (nespokojenost vyjádřili například i představitelé společnosti Acer, kteří své laptopy začali raději prodávat právě i s linuxovými distribucemi). Jestliže tento vývoj trhu bude pokračovat stejným tempem, za rok by Linux mohl dosáhnout dvou i více procent ― sice nic, co by ohrozilo pozici Microsoftu, ovšem s ohledem na vcelku danymický vývoj na poli linuxových operačních systémů by to mohlo znamenat i lavinový efekt; zkusím/uvidím/zůstanu? Čím více uživatelů se totiž o Linuxu bude vyjadřovat pochvalně, tím vyšší je pravděpodobnost, že ho čtenář nakonec vyzkouší. Hodně napoví příštích pár měsíců a pak hlavně také vydání prvního servisního balíku pro Windows Vista (a uričtě i SP3 pro XP). 

9. 11. 2007

Autor: Oldřich Klimánek

Témata

telekomunikace

Sdílejte

Přečtěte si také

 

Přechod na DVB-T2 se blíží, lidé se nejvíce těší na HD vysílání

První vysílače DVB-T se vypnou už příští týden. A protože se blíží konec starého formátu vysílání, ministerstvo...

 

USA prodloužily výjimku pro Huawei o dalších 90 dní

Spojené státy znovu prodloužily dočasnou výjimku, díky které může čínský Huawei nakupovat součástky od amerických...

 

Google bude nabízet bankovní účty

Na finanční trh se chystá vstoupit další technologická společnost. Podle The Wall Street Journal chce Google začít...

Nejčtenější články

Vodafone začal nabízet neomezená data pro jednotlivce

 

Vodafone v létě jako první z českých operátorů zařadil do své nabídky tarif s neomezenými daty. Pokud jste si ho...

O2 TV si můžete pustit na Samsung Smart TV i bez set-top boxu

 

Máte-li doma televizi Samsung vyrobenou po roce 2016, můžete si pustit O2 TV prostřednictvím aplikace. Naleznete ji...

Google Mapy se dočkaly dlouho očekávaných funkcí

 

Google Mapy používá při cestování mnoho z nás. Kromě navigace si na nich jde také přečíst recenze podniků nebo se...