Úvod > Články > Jak na volání a internet v zahraničí v roce 2019?

Jak na volání a internet v zahraničí v roce 2019?

Už přes dva roky platí pro volání, SMS a data v EU stejná pravidla jako u nás v Česku. Je tu ale pár věcí, na které si musíte dát při vaší letošní dovolené pozor. U nás se dočtete vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte do zahraničí.

Jak na volání a internet v zahraničí v roce 2019?

Roaming v Evropské unii

15. 6. 2017 vstoupila v platnost roamingová regulace Evropské unie. Obyvatelé členských států, včetně Norska, Lichtenštejnska a Islandu, tak mohou využívat svá mobilní data, psát SMS a volat po celé EU za stejných podmínek jako doma.

Evropská komise také stanovila maximální počet vyčerpaných dat. Pokud limit překročíte, budou vám za data účtovány poplatky. Cena za 1 GB přečerpaných dat se odvíjí od ceny domácího tarifu a měnících se poplatcích za gigabajt.

Kolik dat můžete v zahraničí prosurfovat?

Zkuste si to vypočítat: dvojnásobek ceny tarifu bez DPH v eurech vydělte velkoobchodní cenou za gigabajt, která je v roce 2019 stanovena na 4,5 EUR bez DPH za 1 GB dat Výsledek je množství gigabajtů, které máte k dispozici bez poplatku. 

Je to trochu komplikované, takže tady máte příklad: Řekněme, že máte třeba tarif Start neomezeně od Vodafonu s 1,5 GB dat za 549 korun měsíčně. Od ceny tarifu odečtěte DPH, k tomu stačí 549 Kč vydělit 1,21. 

Výsledné číslo (=454) vynásobte dvěma (=908) a převeďte na eura. Momentálně je kurz 25,6 koruny, takže dostanete 35,5 EUR. Tuto částku už stačí jen vydělit velkoobchodní cenou za GB, tedy 4,5 EUR. 

V zahraničí byste mohli bez problému prosurfovat 7,88 GB. Vy ale máte tarif s datovým limitem 1,5 GB a více využít nemůžete ani v zahraničí. Díky výpočtu ale víte, že se nemusíte obávat přečerpání.

Řekněme ale, že máte tarif s 10 GB za 499 korun. Pokud 499 vydělíte 1,21 (=412). vynásobíte dvěma (=824) a vydělíte 25,6, dostanete se na částku 32,19 EUR. Po vydělení velkoobchodní cenou za GB zjistíte, že v zahraničí můžete bez dalších poplatků využít jen 7,15 GB dat.

Zneužití je zakázané

Pokud právě přemýšlíte, že po dovolené budete využívat výhodnější služby zahraničního operátora i v Česku, příliš se vám to nevyplatí. Existuje totiž zákaz permanentního roamingu a operátoři pravidelně vyhodnocují, kde se právě nacházíte.

Když budete používat SIM kartu déle než 2 měsíce v jiném státě, musíte podat vysvětlení, proč tomu tak je. V opačném případě vám operátor naúčtuje poplatky za zneužití roamingu.

ds-roaming-1

Roaming u Vodafonu

Chcete-li svůj tarif od Vodafonu využívat naplno i v zahraničí, musíte mít aktivovaný Roaming na den nebo World Roaming. V telefonu je také potřeba mít také povolený datový roaming.

Nejste si jistí, jestli máte roaming zapnutý? V aplikaci Můj Vodafone vyberte sekci Služby – Zahraničí (Roaming). Přímo tam si ho můžete i aktivovat.

Pokud máte tarif s volnými minutami nebo SMS, které platí pouze v rámci Vodafonu, v zahraničí je nelze využívat. S volné minuty pro volání do zahraničí musíte také počkat až do Česka.

Roaming u T-Mobilu

I u T-Mobilu je to podobně. Máte-li volné minuty a SMS pouze na čísla od magentového operátora, v EU budete platit všechny hovory a zprávy podle domácí sazby za minutu do ostatních sítí.

Při cestování po Evropské unii ale můžete využívat neomezené volání a SMS do všech sítí a neplatíte za to nic navíc.

Když vám data v zahraničí dojdou, T-Mobile vám je pozastaví a vy si je můžete v případě zájmu dokoupit stejně jako doma. A pokud data v tarifu nemáte a zapnete si internet, nejdříve po vás bude chtít potvrdit, že si opravdu přejete surfovat.

 

Extra TIP od DSL.cz

Jestli na dovolenou do zahraničí potřebujete pouze mobilní internet, můžete si pořídit Twist kartu od T-Mobilu, aktivovat si na ní Internet v mobilu na měsíc za 99 korun a následně si v aplikaci Můj T-Mobile zapnout balíček Neomezená data na léto. Operátor sice dočasně snížil rychlost připojení v zahraničí, takže budete surfovat o něco pomaleji, ale nemusíte řešit datový limit! 

 

Roaming u O2

Také u O2 si musíte roaming nejdříve aktivovat. Jeho nastavení zkontrolujete v Moje O2, na prodejně nebo na roamingové lince *30.

Operátor chrání své zákazníky proti přečerpání dat s funkcí Chytrá ochrana. Automaticky je zapnutá pro připojení mimo EU a pro cesty po Evropské unii si ji můžete nastavit v internetové samoobsluze.

Volné minuty, SMS a neomezené volání můžete i u O2 využívat stejně jako v Česku. Pokud žádné volné jednotky nemáte, platíte za hovory a zprávy podle standardního ceníku. Podle stejné sazby vám budou účtovány i v případě, že volné minuty a SMS platí pouze v síti O2.

dsl-roaming-2

Tarify lokálních operátorů

Jestli vám v zahraničí váš tarif nestačí, můžete si také pořídit SIMku od operátora v dané zemi. Většina z nich nabízí velmi výhodné služby, takže se vám to zejména při delších pobytech vyplatí.

Připravili jsme si pro vás letní speciál, ve kterém se zaměříme na nabídku v nejoblíbenějších destinacích:

Jak na volání a internet ve Španělsku

Jak na volání a internet v Chorvatsku

Jak na volání a internet v Itálii

Jak na volání a internet na Slovensku

Jak na volání a internet v  Rakousku

Jak na volání a internet v Řecku

Jak na volání a internet v Turecku

Jak na volání a internet v Egyptě

Jak na volání a internet v Tunisku

Jak na volání a internet v Bulharsku – vyjde už 25. července

 

Rádi byste pořádný a co nejlevnější internet u vás doma?

Zjistěte, od kterého operátora to pro vás bude nejlepší díky našemu formuláři. Stačí zadat konkrétní adresu.

Zadejte ulici, číslo popisné a obec.

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR

Zanechte nám platný kontakt a operátor Vás bude kontaktovat.

Vaše osobní údaje zpracováváme v souladu s GDPR

Probíhá ověřování

Probíhá ověřování

21. 6. 2019

Autor: Redakce DSL.cz

Témata

3G4GLTEmobilní internetO2T-MobiletelekomunikaceVodafonevolání na mobilvolání na pevnou

Sdílejte

Související nabídka

Tarif
Poskytovatel
Cena za měsíc
 
Cena za měsíc: 499 Kč

Přečtěte si také

 

Přechod k jinému operátorovi bude od dubna snazší

Poslanci minulý týden schválili novelu Zákona o elektronických komunikacích, která má zákazníkům ulehčit odchod od...

 

Rychlosti Wi-Fi internetu na DSL.cz v srpnu 2019

V srpnu průměrná rychlost Wi-Fi internetu klesala. U mnoha poskytovatelů jsme zaznamenali propady i v desítkách...

 

Facebooková měna v Evropě platit nebude

Digitální měnu libra, na které pracuje americká společnost Facebook, nebude možné v Evropské unii za současných...

Nejčtenější články

T-Mobile od září nabídne tarif s neomezenými daty

 

Po úspěšném neomezeném datovém létě se T-Mobile rozhodl, že internet bez limitu budou moci zákazníci využívat i...

O2 nezvládá zájem diváků o fotbal

 

V úterý odehrála v rámci 4. předkola Ligy mistrů pražská Slavie utkání s rumunskou Kluží. Zákazníky O2 TV, kteří si...

5 mýtů o nabíjení telefonu. Co děláte špatně?

 

Většina smartphonů vydrží na jedno nabití den nebo dva. Pokud ale nejste s výdrží svého telefonu spokojení, může to...