Elektronická fakulta ČVUT vyvíjí přenos pomocí světla, technologii Li-Fi. Podle některých odborníků dokonce může nahradit současnou Wi-Fi.
Jak jsme vás již informovali v článku dříve, vědci pracují na nové technologii přenosu dat prostřednictvím LED osvětlení.
Tým prof. Stanislava Zvánovce na ČVUT zkoumá možnosti technologie Li-Fi, tedy možnosti využití světla k rychlému přenosu dat. Tu poprvé představili japonští vědci v letech 2001 – 2002. Od využití Li-Fi si vědci slibují zejména výrazné navýšení přenosové kapacity, nižší energetickou náročnost a využití stávající infrastruktury.
Prof. Zvánovec k výzkumu uvádí: "Naše pracoviště se spolupodílí na vzniku nového standardu IEEE 802.15.7r pro komunikace ve viditelné oblasti Li-Fi. Ten vzniká v rámci konsorcia společností, jako jsou Intel, Philips a zahraničních univerzit. Dále jsme připravili mezinárodní projekt, kde by ČVUT mělo vést konsorcium společností OSRAM, Ford, Philips, SQS a řady evropských universit.“ A dodává: "Odhaduji, že k většímu rozšíření Li-Fi může dojít v horizontu dvou až tří let, nicméně už nyní jsou některá zařízení s touto technologií dostupná."
Oproti Wi-Fi má nová technologie Li-Fi řadu výhod. Nejvýraznější pozitivum je její závratná rychlost přenosu dat. V laboratorních podmínkách dosáhla rychlosti téměř neuvěřitelných 224 Gb/s. V komerčním využití bude rychlost nižší, ale neměla by spadnout pod 100 Gb/s.
Na rozdíl od Wi-Fi signálu, který dokáže proniknout zdmi, je Li-Fi založeno na světle, a proto je její rozsah omezenější. To je na jednu stranu omezující na druhou však tento způsob může zajistit větší bezpečnost a menší rušení mezi jednotlivými zařízeními. Zároveň přináší nové možnosti pro domácí inteligentní spotřebiče. Prostřednictvím této technologie by vedle běžného osvětlení mohlo dojít k vytvoření sítě mezi jednotlivými domácími spotřebiči, které by bylo možné prostřednictvím této technologie ovládat.
Podle některých odborníků by Li-Fi mohla brzy nahradit současnou Wi-Fi. "Může se jednat o desetkrát až stokrát vyšší rychlost přenosu dat, než jaká je obvyklá u Wi-Fi,“ říká inženýr Martin Samek z ČVUT.
23. 3. 2016
Autor: Redakce DSL.cz
pevný internetpřipojení k internetu
Zákazníci, kteří se budou potýkat s výpadkem pevného DSL připojení od T-Mobilu, dostanou jako kompenzaci neomezená...
Český telekomunikační úřad rozhodl, že uvolní bezlicenční rádiové pásmo 60 GHz i venkovním instalacím. Díky tomu...
Švédský Ericsson očekává, že v roce 2025 bude 5G internet využívat 2,6 miliardy lidí a přístup k němu bude mít 65 %...
Na konci července letošního roku Vodafone definitivně přebral všechny aktivity UPC v Česku. Toto spojení znamená...
V noci ze středy na čtvrtek se vypnuly první vysílače televizního vysílání ve standardu DVB-T. V Praze a středních...
Jaké rychlosti jsme naměřili v říjnu? Kteří poskytovatelé nabízeli nejlepší připojení? Jak si vedl váš poskytovatel...