Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > cesky internet, etika a realita

cesky internet, etika a realita

white demon (3.3.2004 00:00:44)

To bude hodne dlouhy prispevek, takze si pripravte nervy :) Pred vanocemi jsem si poprve v zivote pustil DC++, a to v praci, s povolenim naseho IT ("mailserver je prazdej, nikdo tu neni, takze v pohode"), i kdyz jsem mel preci jenom zabrany ze i pres slusny plat si ukrojim kus optiky sveho dobrodince. Ale preci jen jsem k tomu sahnul, protoze memu kamaradovi chybelo par dilu jisteho serialu jako darek k vanocum. Tak jsem se proste pripojil a hotovo. Trochu me zaskocilo, kdyz mi prisla tzv. PM od nejakeho cloveka z Finska ze mam stazeny dil, ktery mu chybi. Par minut mi trvalo, nez jsem pochopil co je to "grant extra slot" a dalsich par nez jsem toho byl schopen. Ale slovo dalo slovo a nase neumele anglictiny se nakonec domluvili. Dnes, dva mesice pote, co jsem si poridil domu sve vlastni pripojeni (uz jenom pro to ciste svedomi) vzpominam na tu konverzaci docela sokovane, ale leccos chapu... zde stujz muj vzpominkovy prepis konverzace (J= ja, F= Fin, jmeno s desitkami prehlasek si fakt nepamatuji): J: vidim, ze stahujes 18 kB/s, co to mas za pripojeni? F: DSL, 512/128 J: aha, to je asi docela dobra sluzba F: stahuji jeste dve veci, 18 kB/s je tak prumer J: tak to si poridim domu taky F: ja prechazim na 1024/256, upload je pomaly, malokdy prekroci 16 kBs/s, ten nejlevnejsi tarif co mam na doma staci, ale je to pomale J: aha, ja jsem ted v praci F: to mas pripojene DC? za to by me vyhodili J: nojo, ale ja mam doma GPRS a pres to nic nestahnu F: ty mas doma jenom notebook? kup si normalni PC J: ja mam doma normalni PC, ale pripojeni je drahe F: jak muze byt DSL drahe? u nas je GPRS jenom pro manazery, DSL ma kazdy, to nemuze byt drahe J: u nas je, jsem z Ceske republiky F: aha, to neznam, ale preci u vas nemuze byt zakladni pripojeni drahe, kdyz je to pro chudsi rodiny a stundenty J: proste je... F: prece nemuzes mit drahe pripojeni, ktere bezi pres den v prumeru 40 kB/s, to je nesmysl. Jsi prece z evropy, ne? J: tobe bezi DSL v prumeru 40 kB/s? F: no vic se nedostanu, mam nejlevnejsi pripojeni J: to je ale hodne rychle F: nedelej si legraci J:??!!???! F: asi ti nerozumi J: ja mam na GPRS stabilne 3,8 kBs F: porid si DSL, GPRS je pro manazery do vlaku J: ale ja jsem se docetl, ze DSL bezi pomalu, na lince 512/128 tak v prumeru okolo 25 kB/s, ale vetsinou min! F: tak to brzy ten ISP zkrachuje... kdysi u nas par takovych malych taky bylo J: u nas je jenom jeden! F: bavit se s tebou je humorne! J: nedelam si legraci! F: me nikdy neklesla rychlost pod 37 kB/s, my si to merime J: a to mas pustene porad? F: ne, ja to poustim jenom kdyz prijdu ze skoly, abych ostanim nebral pasmo, me staci, kdyz si kazdy den stahnu neco pres 1,5 GB J: aha F: no, byla s tebou sranda, ale jeste se musim ucit, tak zas nekdy... Dva mesice pote mam pripojeni, ne ADSL, ale pravdepodobne jeste horsi. A poznatky, kombinovane z praxe a onoho rozhovoru: 1) ten Fin mohl kecat, ale nenapada me proc 2) Finsko je narozdil od nas, coz jsem netusil, technologicka velmoc, mozna silnejsi nez USA 3) dnes nechapu, jak mu muze ADSL vew Finsku takhle fungovat, obzvlast po precteni prispevku pana Silhaveho (to neni rypanec, pane Silhavy, v jadru mate s problemem agregace pravdu), nejspis finsti ISP ta pripojeni nejak "dokrmuji" a nijak je to neboli 4) ve Finsku je lidem jedno co kdo slibuje, protoze tam asi nikdo neslibuje, ale nabidky jsou skutecne. Asi se nevyplaci lakat a lhat. Asi na to nekteri uz dojeli. Cely problem ceskych pripojovatelu myslim neni v technologii. Cely problem je v tomhle narode. Jsme chudy statecek. Chudy, lakomy a s odpustenim prolhany. Tzv. "cesky broadband" slibuje a slibuje, vyjimky jsou vice nez vyjimecne. Bezny Cech chce za malo penez hodne muziky a tak je minimum tech, kteri chteji nebo vubec maji na to, aby platili vic. Na konci slibujici nedavaji to, co slibuji a ti, co nechteji platit vic to nemaji a jsou nakrknuti. S nimi to odnasime i my, kteri plati radove trojnasobne vic a maji venkoncem velke kulove, priblizne se rovnajici tomu, co maji ti s nejnizsimi tarify (aspon v mem pripade). I my jsme nakrknuti. Cely broadbandovy narudecek je nakrknuty, helpdesky ISP jsou nerudne, pretizene nebo ignoratske, v hosrim pripade zcela nekvalifikovane, v lepsim z nutnosti prolhane, v nejlepsim zoufale. Ale to je jenom dalsi vypoved o cesich. Dokud nebude vykonnejsi ekonomika, bude pripojeni drahe a ani to obyc adsl nebudou ISP vicemene dotovat. A nase ekonomika nebude vykonnejsi, dokud budeme hrat kasparkovou hru "slibuji, ale nedodrzim" , "verim ti, ale sakra se*es me, ze lzes". Tohle totiz u nas nefunguje jenom u ISP, ale na kazdym kroku. A pokud to nebude chtit kazdy zmenit, zustaneme cechacky a nikdy nebudeme finy. Castecne souhlasim s technologickym vykladem pana Silhaveho, ale desi me, ze ono to leckde OPRAVDU jde, bez uvah o tom co je to agregace jak se musi projevit. Mimochodem P2P je celosvetova kultura, ktera prave v rozvinutych svetech kvete mimoradne. Jsou i producenti a firmy, ktere toho dokazi vyuzit, viz napr. muzika: stahni si pres ftp zadarmo MP s kompresi 96 (nebo prvni dve pisnicky bez komprese), posud, pak pres paypal nebo visu zaplat celou desku a stahni si cele album. Situace v Cechach: kolik lidi muze platit on-line? Kolik lidi si takhle muze muze koupit mesicne treba 5 CD v nekomprimovane verzi za jinak velice dobrou cenu primo od interpreta (bez nakladu na vydavatelstvi, lisovani CD, marze velkoobchodu atd), aniz by je ISP zaradil do druhe fronty nebo jim nesnizil rychlost na 1/5? (a to prosim mluvim z pozice cloveka, ktery si objednal deklarovanou "profesionalni" sluzbu, jak rikam, za cenu cca trikrat vyssi nez ADSL tarify, a jsem na tom stejne, ale uz to resim) Jsme proste cechaci. Dokud budeme cechacci, budeme, s odpustenim, vsichi s*aci.

(3.3.2004 00:08:15)

Velmi vystizne... 100% souhlas...

Tips (3.3.2004 00:36:18)

Naprosty souhlas. CT hazi porad argumenty typu:"Jsme nejlevnejsi v Evrope." Kecy, platime podobne ceny za stejne sluzby.

Zajda (3.3.2004 02:26:27)

Děkuji za váš příspěvek je velmi přínosný.I já přileji olej do ohně. Dnes jsem se taky bavil s jednim anglánem co je v připojen v Liverpoolu přes Atlantic Bell a naprosto stejné zkušenosti. Jinak Tiscalli je v UK považováno za tzv. ,,sociální" levné připojení za 16 liber:) On ma pripojeni od Atlantic Bellu je to bez limitu. Zaklad je 512/128 agregace stejna jako u nas. Pry ma pocitac zaply cely den a stahuje. Lze si pry prikoupit i dalsi ip adresu nebo 8 ip adres za 40 liber. Lze zridit i zvlastni VPN kanal coz je dle jeho slov v UK docela oblibene u zajmovych komunit.(a ja si celou dobu rikam ze ta opsna u meho Zyxela je u nas jen na ozdobu...).Mesicni download u 1024 a 2048 variant je omezen ,,pouze" na 150GB!!! 512 varianty neomezene. Malokdy klesne download pod 52 kbyte. Instalacni poplatek 50 liber ve smlouve se upisete akorat na jeden mesic. Je to zajimave take proto, ze Atlantic Bell je byvaly monopolni telco moloch v UK. Iskie mi bohuzel nezdelil vice podrobnosti neb spechal prednasku. Ano to me sokovalo nejvic.I studenti si muzou ADSL dovolit!

Miroslav Šilhavý (3.3.2004 08:19:32)

;-) nějak mi do toho jen nesedí ta agregace ;-)

mike (3.3.2004 08:41:53)

Mirku bez delat technickeho poradce do Telecomu (jestli uz tam nahodou nejses :) tady si nam poradil az moc...

mike (3.3.2004 08:48:51)

Neni potreba zatezovat laika s nejakymi technickymi vyrazy typu "agregace" kdyz jsou z toho lidi pak akorat zmateni a mysli si ze ze treba kabelovky "neagerguji" . Pro zakaznika technicka stranka veci neni dulezita a vubec by nemela byt... To ze se u nas technicka odpovednost kolikrat prenasi na zakaznika je akorat dalsi projev ochoty blahosklonnych poskytovatelu... ale je snad normalni (ve svete) abych kdyz me sem majitelem auto musel byt znaly mechanik a pri oprave musel hlasit kde se co podelalo a nejlepe jak to maji spravit .... nee proste reknu nejede mi auto opravteho, nejede mi internet (slusne) spravte to a kecy a vymluvy si nechte pro sebe...

Miroslav Šilhavý (3.3.2004 09:21:20)

;-) až na to, že to byla reakce na Zajdu, který porovnal stejnou agregaci.

Zajda (3.3.2004 14:23:11)

Nechápu co vám na tom nesedí? Vzdyť agregace je sdílení jednoho spoje nekolika uzivateli. Holt když ma ISP pořadný spoj tak neni co řešit a nezáleží na agregaci.Správné nastavení QoS je samozřejmostí o které se ani nemluví jinak by takový ISP skončil. V UK určitě jsou v menšině takové lamy si pochvalují jak jim ten web a pošta jdou rychle:) Zkrátka když si někdo pořídí DSL připojení tak ví proč si ho pořizuje.To už samo o sobě je selektivní výběr na power usery. Jinak může zůstat u flat rate dialupu. Takže tam musí ISP opravdu hodně naddimenzovávat aby ustáli v tvrdé konkurenci.

Miroslav Šilhavý (3.3.2004 16:27:48)

;-) pokud má ISP 512 kbit linku a na ní 50 lidí, jde o agregaci 1:50; pokud má 2048 kbit linku a na ní 200 lidí, jde stále o agregaci 1:50. Pokud má 5120 kbit linku a na ní 50 lidí, jde o agregaci 1:10. Atd. Prostě linka 512/128 kbit s agregací 1:50 je technicky stejná u nás stejně jako v Británii, Austrálii, na měsíci atd. Agregační poměr vyjadřuje poměr mezi pásmem prodaným a pásmem, které je k dispozici.

Zajda (3.3.2004 16:54:14)

Inu jednoduse to neni pravda;) Vy si dovedete představit že by ISP uživil padesát lidí kterým prodal 512 na jedné 512kbit lince? Ten spoj musí už z principu rychlejší. Dejme tomu 512*50. Z dlouhodobého sledování víme že půlka uživatelů jsou lamy takže děleno dvěma. Když nějakej lamík nad tu půlku začne večer stahovat tak ne se ostatním uživatelům o trochu ta 512ka sníži prostě se to rozloží. No asi jsem nepochopil pojem agregace já ho vůbec nepoužívám:)

Miroslav Šilhavý (3.3.2004 17:02:37)

;-) originální termín z angličtiny je "overbooking" - myslím že pokud umíte anglicky zjistíte, že mám pravdu. Vy máte pravdu v tom, že nelze rozdělit jen 512 kbit - na ADSL je minimum 2048 kbit pro 200 uživatelů - ale to na poměru nic nemění. (BTW co by podle Vás ten poměr měl vyjadřovat?)

Zajda (3.3.2004 17:07:23)

No vidíte asi jde o šířku té rozdělené linku... aha overbooking teď už trochu chápu já neuměla česky:) Když na mě někdo vybafne zapozdření tak se chvíli zarazím než mi dojde že je to encapsulation. Ach jó.

Miroslav Šilhavý (3.3.2004 17:12:51)

;-) nojo, jenže 2048 pro 200 lidí nebo 4096 pro 400 lidí už vyjde nastejno.

Zajda (3.3.2004 18:09:07)

No jenomže tam viditelně mají širší linky a určitě své dělá množství uživatelů kde se to prostě rozloží. To už narážíme na situaci u nás->málo uživatelů.

Keddie (3.3.2004 21:14:23)

Vubec tomu nerozumim, ale skutecne si myslite, ze cim vice uzivatelu -> tim to bude lepsi (a ne horsi)? (nejde o rejpani, skutecne me to zajima - BTW docela hloupe, ze tohle clovek pro jistotu pise temer na kazde druhe diskusi, coz? :o))

Zajda (3.3.2004 22:00:06)

Inu berte to takhle. Cim vice ozivatelu tim sirsi spoj musi (mel by) nakoupit. Kalkuluje se s urcitymi hodnotami. No a pokud bude vic uzivatelu tak tim pribirate vice uzivatelu kteri maji potreby v ruzny cas. No a pokud jedni uzivatele nebudou naplno vyuzivat sve pripojeni tak si aktivni uzivatele od nich tu kapacitu pujci. Cim vice uzivatelu tim vice se to rozlozi. Cim nizsi ceny budou tak tim vice mene znalych a mene inetu vyuzivajicich uzivatelu bude pujcovat kapacitu uzivatelum jez sve pripojeni vyuzivaji naplno. Predpokladam take urcite casove rozlozeni. No nesmi to jit do krajnich mezi dumpingovych cen. ISP musi taky z neceho nakupovat konektivitu a mit zisk.

Anonym (4.3.2004 15:55:42)

Mate presne pravdu. To je duvod proc ma Angel problemy, protoze "redi' jen mezi 10 ev 20 uzivatelu.

Anonym (3.3.2004 18:25:51)

Clovece ty si natvrdlej ! Mirek ma pravdu !

Zajda (3.3.2004 18:37:21)

Když už o někom říkám že je natvrdlej tak se aspoň neschovávám za anonyma. Viditelně se tady jedná jen o slůvkaření tak prosím necestujte mirkovi řití.

Tewet (3.3.2004 16:42:42)

Děkuju za tvůj článek, konečně někdo, kdo vyjádřil názor podobný nejen mému. Mám přibližně stejné osobní zkušenosti s ISP v Německu a Španělsku. Tvůj příspěvek přesně vystihuje rozdíl mezi adsl a "adsl czech šmejd" dokonce bych ho doporučoval manažerům a technikům našich poskytovatelů jako povinnou četbu, šarlatánům z telecomu zcela jistě! Souhlasim, že se nejadná jen o problém dsl, ale globálně o zmiňované "čecháčkovství" V případě připojení k internetu je tahle záležitost o to palčivější, že na něm závisí z velké části také rozvoj ekonomiky a internetu jako takového v české republice. Musíme s tím začít všichni něco dělat, už se nechci před cizinci stydět zato, že žiju v týhle zemi.

Anonym (3.3.2004 18:21:34)

To je opravdu o vykonu ekonomiky a o kupni sile az tu nebude 14000 pripojek , ale 500 000 pripojek, mozna to prestanou ISP dotovat a budou radi ze ADSL klienty maji . Pak bude v zisku i telecom . Je normalni ze s rostoucim poctem pripojek cena klesa ... Za to nemuze ISP ani Telecom , ale skutecne jen to ze malo lidi je ochotno si to poridit. Kazdy ekonom musi pocitat a rozpocitat naklady na lidi co si to poridi ...a tech je malo. CO je tedy lepsi ? udelat ADSL v cechach kvalitni , ale drazsi nez je a nebo ho nechat levne jako je s jistymi omezenimi . To ze tu stoji zakladni ADSL 800 Kc uz opravdu nepovazuji za drahou sluzbu ...

JacquesClouseau (3.3.2004 18:40:20)

Bohužel, stejně mizerně běží i ADSL za 1500 nebo 2500, což už nejsou levné varianty.

Pepa (3.3.2004 23:05:43)

Přesně tak, tohle dokazuje jak to u nás bohužel chodí :-( Je to tím, že většína drží hubu a krok a raději sklopí hlavu, když se mu děje neprávo? ... Asi jo, a s tím určitá sorta podnikavců počítá a bez okolku zakazníkovi "nakaká" na hlavu.

y2k (4.3.2004 00:05:21)

Velmi pěkně řečeno :-) My, ale "Finové" nebudem do té doby, dokud někdo neodstřelí ČTc jeho monopol. (teď jsem se určitě dotknul našeho Mirečka - šveštičky z domácí zahrádky) :-)

Anonym (4.3.2004 12:26:46)

Myslím,že asi nejdůležitější věta vašeho příspěvku je na konci vašeho rozhovoru s Finem,konkrétně odpvěď Fina,cituji: J: a to mas pustene porad? F: ne, ja to poustim jenom kdyz prijdu ze skoly, abych ostanim nebral pasmo, me staci, kdyz si kazdy den stahnu neco pres 1,5 GB J: aha konec citátu. To je totiž to na čem stojí a padá kvalita sdílených,neboli agregovaných připojení.Rozložení zátěže uživatelů v čase a používání uživateli kdy oni potřebují.U nás to totiž vypadá tak,že "když mám krávu,tak jí budu dojit furt i když jí třeba utrhnu vemeno,hlavně nedej bože,aby pár kapek ukáplo jinam".

jaja (4.3.2004 12:56:34)

nicmene mam dojem, ze kdyby si cesky uzivatel stahnul za lince 512/128 denne neco pres 1,5 GB, tedy 45 GB mesicne, a bez problemu, mozna by se zacal chovat taky jinak

Anonym (4.3.2004 13:26:21)

V článku se nikde neuvádí jaká je ve Finsku agregace,předpokládám,že tam bude menší agregace nebo to ostatní uživatelé méně využívají.Je to stejné jako s elektřinou - všichni máme doma jistič na 10 A,25 A a více,ale pokud všichni budou mít spotřebu na maximu jističe,tak se taky elektrorozvodná síť položí.Stejné je to s ADSL,všichni mají doma 512 kbit/s,1024 kbit/s,ale pokud budou všichni mít spotřebu na maximu rychlosti,tak se to taky položí.

Miroslav Šilhavý (4.3.2004 13:50:47)

;-) víc se mi líbil příměr s odpadním potrubím, který tu někdo kdysi psal - když v paneláku všichni najednou spláchnou záchod, vyletí to ven z mísy ve spodních patrech ;-) A přitom také nikdo explicitně nemezuje lidi ve splachování.

Anonym (4.3.2004 14:02:51)

Víte,ten příměr se záchodem se mi taky líbí,ale nikdo to neviděl v praxi,ale přetíženou rozvodnou síť zažil prakticky každý a každý si ví,že nemůže mít zapnuto více spotřebičů než udrží jeho jistič - je to názornější příklad,hodnota jističe je max. rychlost přípojky adsl a spotřeba jednotlivých přístrojů jsou požadavky různých aplikací na datový tok. Mimochodem s tím záchodem to není úplně pravda - pokud spláchnete a kapcita odpadu nestačí,tak se to hromadí u vás,ledaže by to úzké hrdlo bylo až mimo dům,pak by možná k tomu mohlo dojít.

Miroslav Šilhavý (4.3.2004 14:12:54)

;-) hrdlo by bylo potřeba, aby se se snižujícím se podlažím rožšišiřovalo; v tom případě to můžeme brát, jako že se de-facto zúžuje (v relaci k potřebě). Tedy voda začne stát frontu; a ve spodních poschodích už bude takový tlak a nad nimi takový sloupec vody, že vyletí ven (nevím o tom, že by na odpadu z WC byly dávány zpětné klapky).

Tewet (4.3.2004 14:22:13)

Mam dojem, že průmětry trubek k hajzlíkům jsou dány historickým vývojem a podle množství domácností na ně napojených. A protože už je kapacita časem odzkoušená, funguje to bez omezování lidí a určování kolikrát denně smí zařízení použít a jak hodně ho naplnit :-). Myslim že by připojení k netu mělo využít podobný model a ne hned na začátku vývoje říkat: ty budeš srát (pardon sát) jen 1 denně a to jen 1/xtinu z neměnné kapacity... Trubky internetu by se měli podobně jaky ty od hajzlů přizpůsobovat potřebám a možnostem lidí!

Anonym (4.3.2004 14:23:34)

Opet spatne prirovnani. Ten prikon vam vas poskytovatel proudu GARANTUJE. Tzn. nepovoli vam vetsi jistic, nez je prikon ktery je vam schopen kdykoliv dodat. Ona ne nadarmo zrizeni elektromeru resp. odberneho mista predchazi procedura zvana rezervace prikonu...

Anonym (4.3.2004 14:33:46)

A jak je tedy možné,že když všichni začnou mít max. spotřebu,tak se položí rozvodná síť?

Miroslav Šilhavý (4.3.2004 14:39:43)

Vynásobte si jistič (odhadněte nějaký průměr) počtem domácností a porovnejte si výsledek s tím, co Temelín, Dukovany a ostatní elektrárny jsou schopny dodat...

Anonym (4.3.2004 15:52:54)

Vite ze se elektrina nakupuje a prodava do zahranici? Vite ze se to deje v podstate online? Vite ze stat ma povinne rezervovan prikon rovnajici se nejvetsi elektrarne u vyrobcu elektriny (vodni elektrarny) v Rakousku? Uz jste zazil polozeni rozvodne site v CR? Vite ze domacnosti spotrebovavaji pouze drobnou cast z elektriny, ktera se prodava? Zbytek delaji firmy a tam jsou vyjednavany samozrejme odlisne podminky. Resp. v planovane dobe maji cenu PODSTATNE nizsi, nez kdyz potrebuji elektrinu mimo nasmlouvanou dobu.... Vite, ze si dodavatel elektriny sam vypina resp. zapina cast odberatelu (napr. primotopy,) v casech kdy potrebuje elektrinu jinde? Tohle odvetvi existuje od dob F.Krizika, takze srovnavat ho se stavem ADSL je ale VELICE nestastne.

Miroslav Šilhavý (4.3.2004 15:56:05)

;-) 1. kdybyste sečetl jističe v celé Evropě (kam se prodává a nakupuje), pak by Vám to taky nevyšlo 2. prodej a nákup elektřiny je právě ta agregace

Anonym (4.3.2004 16:04:05)

1. Prodej a nakup elektriny je IP konektivita, AGREGACE v nasem primeru kapacita vedeni k vam do jistice. 2. Obchod s elektrinou jde samozrejme i mimo evropu, to da rozum...

t.t@email.cz (4.3.2004 18:13:12)

Pánové (hlavně Šilhoun), běžte se bodnou furt s těma přirovnáníma. Pořád tu omlouváte telecom a oháníte se agregací. Mě prostě nezajímá slovo agregace, technické detaily apod. Jediné, co mě zajímá je aby mě internet slušně fungoval. Stejně jako tomu maníkovi ve Finsku. A když už jste to přirovnali k elektrárně, tak OK. Nezajímá mě technický řešení, ale chci aby to fungovalo jako třeba ta elektrika. Možná je opravdu součet jističů v Evropě větší než výkon elektráren ALE FUNGUJE TO SPOLEHLIVĚ a O TO JDE!

A (4.3.2004 18:45:07)

Bezva, tak si kup sluzbu, co ti tohle garantuje .. jo ale to bys nesmel sockarit a cekat od low-endovy sluzby parametry jako u pevny linky, kterou je pripojenej tvuj ucnak ...

t.t@email.cz (4.3.2004 23:43:39)

Nevím kde jsi byl, ale když já objednával ADSL tak jsem měl k dispozici a) reklamy ve stylu "Broadband konečně i v ČR", "vysokorychlostní internet bez omezení", "multimedia online" apod. b) informaci, že toto připojení je skvělé řešení pro domácnosti podpořenou zkušeností ze zahraničí, kde je ADSL již ověřené a spolehlivě funkční. c) cena byla nastavna na 10% průměrné hrubé mzdy. Kde zdá se ti to málo? Tak kde je ten tvuj lowend? Tohle připojení je dle mého názoru pro domácnosti špíše opačný pól - high end. Tedy ... mělo by být. Pod low end připojením si představím bezdrát ve volném pásmu (riziko zarušení apod.), typicky WiFi. Je pouze české specifikum, že WiFi - technologie vyvinutá primárně pro indoor pokrytí - je zde spolehlivější než ADSL (po česku) a dokonce i připojení přes GPRS mi funguje obvykle rychleji!!! Samozřejmě, mohl jsem předpokládat, že to Telecom zase pokazí, jako všechno v minulosti. Byl jsem naivní, ale doufal jsem že to zde bude fungovat jako v jiných zemích. Však se podívej na penetraci ADSL v okolních zemích a srovnej to s ČR. Nezdá se ti na tom něco zvláštního? Zde probírané problémy nejsou problémy technologie ADSL ale problémy Českého Telecomu, který nemá zájem přiliš ADSL šířit, ačkoliv to oficiálně prohlašuje. Nečekám od toho připojení parametry, jako mají např. školy, zas tak naivní nejsem. S učňákem nemám zkušenost ale VŠ mají nejlepší konektivitu v ČR. Ten příklad je úplně off topic. Stačí mě spolehlivé a rychlé připojení, kde pochopím že může rychlost ve špičce poklesnou na polovinu, maximálně třetinu zaplacené rychlosti, ale nehodlám tolerovat rychlost na úrovni 1% - 5% deklarované rychlosti. Už jsem zažádal o zrušení. Za ET Data Nonstop zaplatím 1/3 ceny a rychlost mám minimálně srovnatelnou (myslím reálnou, ne papírovou :-) )

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 08:22:36)

ADSL je lowend, stejně jako WiFi bez TurboCellu. O GPRS nemůže být ani řeči (tím Vám ho nevymlouvám). Latence pod 750 ms nejde ani při naprosto volné síti, napevno nastavený NAT 1:N v síti ET; a kromtoho timeslotů ubývá a ubývá. Takže pro cestování to ujde, ale jako připojení, hehe.

t.t@email.cz (5.3.2004 09:23:33)

Rad si tedy necham poradit ktere pripojeni pro domaci pouziti povazujete za high end?

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 09:39:30)

Highend není přeci pro domácí použití! Resp. může být, ale za cenu, která je tomu odpovídající! Spočítejte si, kolik času Vám může ISP a Telecom měsíčně za ty drobné věnovat. Kdejaký instalatér si účtuje 600 Kč/hod práce; platíte-li za ADSL, vyšlo by to na cca 1,5 hodiny měsíčně nekvalifikovaného instalatéra, na 1 hodinu kvalifikovaného technika. Co byste za ty peníze chtěl? Aby kolem Vaší linky někdo skákal 8 hodin denně? Víc? Nonstop?

Prober (5.3.2004 22:29:53)

Instalatér za 600/h? ;)

Miroslav Šilhavý (6.3.2004 12:44:30)

Aha, ty nežiješ v Praze, co?

Petr Borecek (6.3.2004 18:39:19)

No nejakych 9 000 000 lidi tam nezije z CR :-)

Zajda (6.3.2004 02:23:17)

Vysvětlení pro neznalé: Instalatér - člověk co přeinstalovává windows. Kvalifikovaný instalatér - člověk který má certifikaci Microsoft Certified Installer Ano pravda ty mají 600kč/h

Miroslav Šilhavý (6.3.2004 12:44:59)

MS Certified Vám pod 1200/hod nepůjde.

zajda (6.3.2004 17:34:59)

Nevim jak tam u vás ale u nás v chudém regionu jít pod 1200 musí.Prakticky ověřeno.

Cajzlové (6.3.2004 18:23:52)

Hele v Praze je blaze.

Miroslav Šilhavý (7.3.2004 16:51:03)

V tom případě je lituju, že neumí sami sebe ocenit... :(

Anonym (5.3.2004 12:31:50)

Jaky NAT u Eurotelu? Co to zase zvanite? Uz se dete opravdu vys... kdyz si ani neoverite skutecnost pred tim nez ji sem placnete. Rika vam neco APN internet.open? Kdyz NAT nechcete, tak ho mit nemusite. A pres GPRS u ET se da bez problemu hrat Diablo 2 i Starcrafty po netu. Zkuste si hrat Starcrafty (vetsina pres UDP) pres den na ADSL.

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 12:33:33)

;-) NAT postupně zavádějí a budou zavádět dál a bez NATu to budou poskytovat jen za příplatek.

y2k (4.3.2004 19:15:32)

Zase chyba, Naše elektrorozvodné s´tě jsou navzájem propojené a v případě potřeby jsme schopni čerpat proud z ciziny.

Adin (4.3.2004 14:54:57)

Rekl bych ze srovnavat elektrinu se soucasnym ADSL neni zrovna optimalni. Jeste se mi nestalo ze bych mel nejaky spotrebic, ktery bych si mohl poustet jenom obcas, protoze mi sit neposkytuje dostatecny prikon. Mistrovstvi sveta v rezani cirkularkou neporadam.

Keddie (4.3.2004 21:08:19)

Jo, sosal by jeste vic co to da. Nejsem takovy idealista jako vy :o).

tsetse (5.3.2004 00:12:58)

No jasně, sosal by ještě víc.... A kam by to asi dal? to si bude každýho čtvrt roku kupovat další 120 GB hard, anebo každej měsíc vypalovat 10 DVD? Ne -- už vím, těch 50 GB měsíčně - to je 50 filmů v divx-u, na které se podívá a pak je zase smaže :-))))

Keddie (5.3.2004 13:39:19)

No a proc ne? Kdyz mo to tak pojede a nikdo ho v tom nebude omezovat, tak si to bude moc dovolit. Ja si taky stahnu trailer/demo a kdyz je to ptakovina tak ho smazu. A kdyz tu ctu jak jsou lidi nestatni, ze nemuzou sosat z netu tolik kolik se jim zamane, tak asi to nebude takovy problem senat tolik zajimavych dat ;o).

Keddie (5.3.2004 13:43:47)

I pokud pominut, ze tech 50 GB je treba extrem - myslite, ze kdyz toho tolik zajimaveho najde fin, ze cech toho najde mene? ;o) Navic treba u lidi, kteri pouzivaji opensource programy IMHO nebude pri stahnovani ruznych upgradu/updatu problem nejake GB stahnout. No a patche/mapy a jine veci ke komercnim hram taky nejsou drobecci. Ostatne i kdyz si nekdo zkusi zahrat treba ET na dve hodinky, tak taky tech cca 40 MB udela :o).

Miroslav Šilhavý (4.3.2004 13:09:34)

1,5 GB denně na 512/128 kbit lince = cca 6 hodin stahování v kuse; to není moc o rozložení.

bimbác (4.3.2004 23:28:43)

Vážený anonyme - úvaha je pěkná, leč jsi vedle jak ta jedle - dáváš tady za vzor někoho, kdo sosá 45 GB za měsíc, což je tak 10x tolik, co různí šilhavci považují za hranici stahovacího nenažrance. Mě z toho článku vychází, že ve Finsku nemají potřebu zavádět nějaké idiotoviny nazvané "agregace" - když ten kluk stahuje celé odpoledne a večer průměrnou rychlostí přes 300 kbit, tak se přece musí dělit o linku tak max s 1-2 dalšími lidmi. Anebo on sám sosá 300 kbit a vedle něho se krčí 30 chudáků, co stahují pod 10 kbit? Ha HA HA. Tohle stahování tam je asi běžné, když o sobě prohlašuje, že je tímto ohleduplný k ostatním.

Miroslav Šilhavý (4.3.2004 23:30:38)

Nemám nic proti stahování třeba terabajtů dat. Něco jiného je to však na našem ADSL, které je takové, jaké je.

t.t@email.cz (4.3.2004 23:53:13)

Ale o to právě jde. Ty tu pořád obhajuješ telecom, že je vše v pořádku, protože ČESKÝ telecom zavedl posraný ADSL, který ale deklaruje jako posraný. Mě ale vadí, že ČESKÝ telecom zde zavedl posraný ADSL a ne ADSL jako je jinde v evropě kde to funguje. A to že je posraný a tak ho ČTc sám nazval mě nezajímá, buď ho předělá a nastaví stejně jako jinde, nebo zákazníci budou nespokojeni. Však se podívej na okolní státy .... co se týká ADSL tak nejenže za ostatními zeměmi zaostáváme, ale my snad jdeme zpět.

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 08:19:15)

Já nevím, znám asi 15 lidí osobně, kteří ADSL mají a jsou spokojení hrozně moc; znám dva, kteří utíkají od Tiscali. To mi nepřijde, že je by ukazovalo na to, že jsou zákazníci (v globálu) nespokojeni. A to, že ADSL není a nebude vhodné pro úplně všechny, to by mě neznepokojovalo. Co se týče zaostávání - no a? Stát to nijak nepodporuje, uživatelé platit nechtějí, tak se holt dělá kompromis. A nikdo Vám ADSL nevnucuje, můžete se připojit jak chcete.

t.t@email.cz (5.3.2004 10:05:04)

uzivatele nechteji platit vice nez jinde za neco co funguje hure nez jinde! adsl mi nikdo nevnucuje, to mate pravdu. jsem blbec ze tu vubec travim cas nicneresicim plkanim. toto je zalezitost ISP a CTc, oni by meli snahu resit problem, ktery EXISTUJE at si Silhavej tvrdi cokoliv. oni by meli mit snahu to nejak resit.

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 10:10:53)

Tvrdil jsem někdy, že problém neexistuje? Ano, existuje, a také odjakživa tvrdím, že je to problém ISP. Pokud uživatelé nechtějí platit více za něco, co funguje hůře než jinde, nechť objednávají jiné způsoby připojení, než ADSL. A pokud jim ADSL vyjde nejvýhodněji, nechť jsou spokojení a neremcají, že na to nemají.

t.t@email.cz (5.3.2004 10:16:52)

tim jinde jsem myslel ADSL v jinych evropskych zemich. omlouvam se, nebylo to z meho prispevku jasne poznat

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 10:34:07)

Bohužel, zahraničí není směrodatné. Zahraničí nám nekonkuruje. :(

Anonym (5.3.2004 18:17:25)

Zahraničí nám tak trochu konkuruje. On i na prdeli sedící čech jež je schopen uplatnit se v zahraničí se jednou nasere a nadobro odjede;) mrk!

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 18:24:47)

;-) tak to už je trochu z jiného soudku...

Anonym (5.3.2004 22:09:40)

Kdo chce inet míti musí jinam jíti...:)

bimbác (4.3.2004 23:58:07)

šmankote, šmankote. To bylo řečí o agregaci, která je přirozená, tak to prostě je, nedá se s tím nic dělat, agregace je všude, jen u nás jsou všichni uživatelé verbež a nenažranci, kteří by z PTP stahovali gigabajty a gigabajty.... A najednou: nemám nic proti stahování terabajtů. Něco jiného je to však na našem ADSL, které je takové, jaké je. Čili pokud to dešifruju: je jiné než jinde, je to zgarb, zmetek a podvod na uživatele. Přesně to si myslí spousta lidí, kterým se tato situace nelíbí a jsou kritizováni telekomunisty, kteří je přesvědčují o tom, že je situace u nás normální.

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 08:16:04)

Ale to se přeci nevylučuje! ADSL u nás není o nic horší než v mnoha dalších zemích; za katastrofální stav mohou ISP, kteří nedokázali vyřešit negativní dopad sosačů. Sosání ve velké míře na české ADSL nepatří. Přitom však já osobně proti sosání nic nemám; nevím ani, proč by mi měl sosač vadit, pokud mě neovlivňuje.

Jolinar (5.3.2004 09:45:15)

Pan Šilhavý je placen opravdu telecomem na to, aby tu uklidnoval lidi...a vyplatí se to telecomu, p. Šilhavý plní svou práci velmi dobře!Kolik dostáváte prémie?:o).

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 09:53:13)

Vy si opravdu myslíte, že by Telecomu stála za to tahle hrstka lidí?

Anonym (5.3.2004 12:13:15)

Proc ne je to reklama jako prase

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 12:26:13)

;-) jo to jo, pro pár bezradných sosačů, kteří se diví, že je nikdo nechce a pro pár jedinců, kteří po první změně ISP budou spokojení...

A (5.3.2004 17:04:06)

Jojo, lidi tu jsou 2 skupin .. lidi z "oboru" kteri obcas neco prihodi a smeji se, kdyz trubky jim na to skacou a hadaj se, jestli je internet jako inzulin :)) a pak sosaci/trubky, kteri jsou prebornici na DC a podobny peer-to-peer site a placou, ze jim sluzba 1:50 nejede jako pevna linka co maj na ucnaku do pocitacovy ucebny :-)))

Anonym (5.3.2004 17:06:36)

Až na to že do učňáku v rámci INDOŠa im jede 64kbit ISDN linka:)))

Ja (5.3.2004 17:57:54)

Prave o to smutnejsi je pak to, ze jim to ADSL nejde ani jako ta ISDN linka, sdilena celym ucnakem... to asi dokaze zprudit, ze? :-)))

Anonym (5.3.2004 19:05:31)

Aaa clovek z oboru promluvil... :) Za CTc tu mame Silhaveho ktery to asi dela z presvedceni a za Nextru vas. Kdo je tu za ostatni ISP?

Saper (5.3.2004 22:25:21)

A. Zapomnel jsi na treti skupinu lidi a to Hrace pro ktere je dobra parba az zavislost :) ktery zere ze se nedaj po ADSL hrat on line hry ktery jedou po modemu.