Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > O cvakálistech a fotografech

O cvakálistech a fotografech

Anonym (11.8.2007 00:00:00)

Jsou prázdniny, sezona v pravdě okurková, ale téma na fejeton se najde i tady. A právě tady a nikde jinde. Kdy jindy vylezou na slunko všichni, kteří vlastní jakoukoli věc, která umí udělat obrázek?

David (11.8.2007 08:57:35)

Znám taky dost lidí, co fotí HODNĚ dobré fotky a mají digitály (teď nemyslím kompakty za tři tisíce). Myslím, že už to zdaleka není jen snobárna. Nicméně chápu, že s rozšiřujícím se počtem "digitalistů" se menšina "klasiků" začíná cítit jaksi výlučně a také ohroženě.... Mimochodem, pokud autor jede na nějaké místo s levným zájezdem s bandou turistů a pak se DIVÍ, že mu tam popolézá banda lidí v záběru, pochyboval bych o jeho příčetnosti...

Anonym (12.8.2007 13:16:02)

Zájezd na ostrov Lewis v souostroví Hebridy jistě nebude levný. Problém je v tom, že stále více lidí má stále více peněz a mohou si tak dovolit cestovat kamkoli a fotit čímkoli, ale neumějí se chovat o nic líp, než když jezdili na chatu za Prahu a opékali tam buřty. To nemá s přímo s fotografováním až tolik společného. Češi jsou národ buranských snobů, horší jsou snad už jenom Rusové.

David (12.8.2007 13:31:24)

To s tím "levným zájezdem" bylo myšleno tak, že autor nechtěl utrácet za trajekt s autem (jak sám píše), tak raději volil cestu s autobusem plným "cvakálistů"... Jeho volba, jeho úspora, jeho následky... Ale ti lidé mají naprosto stejné právo se fotit u daného monumentu jako má autor článku. Protože si zaplatili naprosto totéž co on. A může jim být u prd... že on tam přijel "dělat kumšt" a turisté fotící se před kameny jej obtěžují....

Anonym (12.8.2007 13:49:05)

Nemají právo. Kdo jim ho dal? Koho se ptali? Takové chování "turistů", jako je popsané v článku je buranské, snobské, bezohledné, české. Pokud Vám to tak nepřipadá, chováte se asi stejně. To by bylo na delší diskuzi.

David (12.8.2007 14:50:28)

Pardon, ale co je buranského, snobského, bezohledného atd. na tom, že 50 lidí přijede někam na zájezd a chce se u dané památky taky třeba vyfotit? To tedy doopravdy nechápu... To jako má někdo říct "taak se všichni postavte do pozoru, támhle pán poloprofík má ukrutně drahý sklo a chce si to vyfotit bez lidí, tak k tomu nelezte"? Turisté si zaplatí zájezd na místo X, je jasné (normálnímu člověku), že si místo X budou chtít také prohlédnout a vyfotit. Připomíná mi to následující situaci - chcete se jít vykoupat. Ale nechce se Vám jet autem na pěkné, osamocené, leč vzdálenější místečko, tak radši jdete na veřejnou plovárnu a pak se rozčilujete, že tam jsou i ostatní lidé a vy se tam nemůžete dostatečně volně pohybovat... Taky vám to přijde normální? Prostě trvám na tom, že pokud si autor zaplatí zájezd s několika desítkami lidí, které to "vyplivne" u stejné památky a pak nadává, že mu do záběru lezou lidi, je to přinejmenším zvláštní :-D Mimoto, stačilo jít nejdříve na "kafe a párek", počkat až se "vycvakají" a pak si v pohodě "umělecky" nafotit svoje záběry, až půjdou na kafe a párek cvakálkové... :-)))

kolemjdoucí (11.8.2007 09:07:41)

Dva postřehy. Myslím, že stále roste skupina lidí, kteří se o fotografii amatérsky, ale upřímě zajímají, a pořizují si digitální zrcadlovky z dolní třídy, protože fakt, že dostanou lepší fotky a mají víc možností se o fotografování něco naučit je nepopiratená. Nesdílím autorův názor na lidičky s fotícími mobily. Nidko přece neříká, že "fotografují". Nazvěte si to třeba "zachytávání okamžiků", je to prostě jiná činnost, takže autorův názor je dle mého zcestný.

David (11.8.2007 09:33:04)

Asi tak. Mobil s fotoaparátem vlastním také a při vědomí, že nedělám žádný "kumšt" ale prachsprostý "záchyt okamžiku" ho občas používám taky. Celkově na mě článek působí tak, že je psán člověkem, který donedávna fotil mobilem a kompaktem, teď našel tělo po dědečkovi, koupil si za zbytek výplaty nějaké "ukrutně drahé sklo" a má potřebu se vůči ostatním hrozně moc vymezovat, jako že "on je ten lepší"... Článek je prostě totálně mimo. A na to, aby to člověk bral jako srandu, je to psáno příliš vážně.

Vlada (11.8.2007 10:09:36)

Napsal jste to naproto přesně

anim (11.8.2007 15:00:46)

to musi kazda rodina vlastnit zrcadlovka za X desitek tisic?? clovek si nemuze vyfotit okamziky s rodinou na dovoleny??? to mosi bejt kazdej hned umeleckej fotograf??? ten clanek je proti 90% populace. Sam pouzivam levnej kompakt a telefon, na to kdyz je clovek nekde na chlastanici nebo u more na dovce tak to bohate staci. Tenhle clanek tedy urazi me jako normalniho cloveka s rodinou

David (12.8.2007 14:55:02)

Klid kolego (myšleno kolego - uživateli kompaktu - rodinu zatím nemám). Autor článku si prostě koupil "ukrutně drahý sklo", tak se potřebuje vymezit oproti těm, kterým pro jejich focení v pohodě stačí kompakt :-) Zřejmě dostal od své drahé polovičky "čočku" za co to zase utrácí prachy, tak cítí potřebu se obhajovat, co my víme :-)))))

Erl (15.8.2007 11:33:06)

Ja osobne to vidim jinak.... Podle me jde autorovi o to,ze lidi naplacaji spoustu fotek bez premysleni a temer o nicem(pardon, bude tam mozna kousek clena rodiny a hned to bude super fotka) ale kdyby se aspon trochu nad tou fotkou zamysleli a misto toho aby za 5minut naplacali 20 fotek o nicem nafotili treba 10 fotek aspon s malym zamyslenim o obsahu te fotky,tak by se jim vyrazne usporil cas pri trideni a naslednem prohlizeni.Nemluve o tom ze by pro ostatni,kteri na te dovolene nebyli,kterym ty fotky budéte ukazovat,meli urcite vetsi hodnotu. Co se tyce vybaveni patrim k tem "snobum" co vlastni uz ponekud lepsi vybaveni... Prosim ted me za to ukamenujte... Ale zastavam nazor ze dobre fotky "fotky o necem" se daji poridit s kompaktem treba za 5000,- sam jsem se z teto tridy propracoval az k zrcadlovce.

Xspy (11.8.2007 11:17:21)

:)Ale, něco na tom snobismu s digitálem ( ne že by klasická zrcadlovka a skla za tisíce byly o něčem jiném) bude . Není to tak dlouho , co moje sestra , která tak trochu vypadla z koloritu naší venkovské rodiny a hraje si na dámu která kupuje jen to nejlepší , se mi svěřila , že si bude kupovat fotoaparát . Osobně jsem čekal přece jen něco malého za přemrštěnou cenu a hlavně nablýskaného , v ideálním případě růžového . Ovšem svojí volbou mi vyrazila dech Panasonic DMC -FZ 50 . Na někoho co doposud fotil mojí starou plastovou minoltou (dej jí pánbu spočinutí - byla vyleštěna dočista dočista acetónem dalšího člena rodiny :( ) . Pánové high profesionálové prominou ,ale pro nás stěží střední třídu je i Panasonic FZ50 celkem slušný stroj na pokraji finančních možností - na cvakálistu . Prostě sestra překvapila . Když jsem se jí ptal co že jí to najednou napadlo kupovat zrovna tento přístroj čekal jsem , že začne alespoň trochu k věci (citlivost , světelnost , režimy...) ale ona nezklamala a jen lakonicky dodala , na dovolené v chorvatsku jej tam měla jedna ze sousedek a dělá dobré fotky ... a taky se s ním dá točit a nemusíš mačkat ta pitomá tlačítka (zoom) . Věru opravdu hodnotný důvod pro koupi ;) .....

David (11.8.2007 11:32:24)

Ale jistě, ale stejně tak můžu "spáchat snobismus" i s klasikou :-) A věřte, že takových lidí znám taky dost, na rameni vybavení za "pěkných pár tisíc" a vědí o tom kulový :-) Navíc - sestra se klidně může s tím foťákem naučit docela slušně fotit, zatímco kdyby si koupila jednoduchý kompakt za dva tisíce, moc jí to nedá...

Xspy (11.8.2007 22:28:46)

Naopak jsem zastáncem koupě těch nejlevnějšách kousků a postupného odhalování tohle bych potřeboval a tohle je mi k ničemu . Člověk nemusí mít hned vybavení za statisíce , aby pochopil co a jak se dá dohnat vhodnou kompozicí a vhodným světlem ba naopak u levných fotoaparátů je tohle základ pokud chceme mít obstojný snímek. :) No já jsem si prošel od klasické ruské kamery (jméno nevím možná bych ji ještě doma našel) po FZ20 ... a vždy jsem na novém fotoaparátu pocítil plusy a nedostatky . Obávám se že schopnost naučit se pořádně fotit , neznamená jen mačkat tlačítko a jít tou nejjednodužší cestou , na to ovšem znám svou sestru moc dobře ....

David (11.8.2007 23:41:58)

Ale jasně, že třeba u Vaší sestry to ve finále tak je. Já tím myslel jen to, že koupě fotoaparátu za řádově +/- 10 000 nemusí nutně znamenat snobismus :-) Mimochodem zrovna u digitálů, které neustále "cenově padají" se může tahle "cesta od levna" docela prodražit :-) Když si představím, že by adekvátní funkce měl třeba až pátý fotoaparát během nějaké přiměřeně krátké doby ... :-D

Xspy (12.8.2007 14:29:24)

:) jistě tady se dá najít paralela s jinými kusy elektroniky ... Naštěstí dva až tři roky mezi fotoaparáty mi připadá jako adekvátní cesta . Samozřejmě kupovat co měsíc se nevyplatí nikomu ale pokud budete mít zkušenosti s levným fotoaparátem budete vědět na co se orientovat u nového fotoaparátu. Koupit si jako začátečník fotoaparát za 20K , tak opravdu pro mne peníze nehrají roli a určitě budu vypadat jako exot když s sebou potáhnu na koupaliště kompletní výbavu s kterou se tam pak budu pro pobavení všech okolo profesionálně motat ;) . Dle mého názoru zrcadlovky i kompakty mají své opodstatnění.Sám se většinu času spokojím s malým fotoaparátem (2Mpx z roku 2001) který nosím stále s sebou . Jistě kvalita je to poslední co lze očekávat ale tenhle přístroj společně s mobilním fotoaparátem má tu výhodu , že je při ruce v okamžicíh , kdy na jiný fotoaparát není ani pomyšlení . Prostě i opravdoví profesionálové se v některých chvilkách stanou cvakálisty . A pokud někdo s sebou neustále nosí komplet výbavu , tak to je teprve ten pravý snob ;) .

David (12.8.2007 14:52:47)

No já začínal na Olympusu C150/D390, celkem pěkný 2MPix foťáček, ale měl jen digizoom a brutální problémy s focením za šera... Teď používám na drtivou většinu věcí taktéž kompakt, Canon PowerShot A530 a jsem dá se říci v 95% naprosto spokojen :-) Jistě že Vámi popisovaná situace "profesionála" s pěti objektivy na focení dětí na pláži je už jiná kategorie. Já to myslel tak, že ne každý kdo si koupí foťák za víc jak pět tisíc musí být nutně "fotosnob" :-)

Desolombres (12.8.2007 15:15:21)

:) Tak tak slušný fotoaparátek se stabilizací stále začíná nad 5000,- :) o tom nemá smysl diskutovat a rozhodně s ním nebudete automaticky vypadat jako noob či snob ...

heechee (12.8.2007 13:00:02)

Tak to vypadá, že řada lidí (autorů předcházejících komentářů) tento článek vůbec nepochopila. Jde přeci o klasické "kvantita zabíjí kvalitu". Když jste před lety dali 100 Kč za film s 36 poli a za každou fotku ve fotolabu 5 Kč, nutilo vás to přemýšlet nad tím co fotíte. Dnes jsou fotky zadarmo a tak každý cvaká a cvaká. Bez rozmyslu nafotí stovky obrázků, kterých je pak tolik, že už nikdo nemá čas ani chuť si je prohlížet. Jejich úroveň taky rapidně klesá. Ovšem článek není o tom, jestli fotíte digitálně nebo klasicky, či jestli máte zrcadlovku nebo kompakt, ale o tom j a k ý m způsobem fotíte. P.S. Fotím na digitál Olympus C4000 a před 3 lety mě stál 7500,-

David (12.8.2007 13:29:34)

Ale kvantita přeci nemusí kvalitu nutně zabíjet. Ano, digitální fotoaparát umožňuje "nacvakat" xy fotek na jednu paměťovou kartu. Ano, prostě se na něj fotí JINAK, než na klasiku. Mám kamaráda, který dost často jezdí fotit koncerty atd.. Běžná praxe je, že za večer udělá 200-300 fotografií a ty pak probere, vytřídí a zbyde mu jich třeba padesát... Fotky zadarmo nejsou, ani omylem, vyvolání stále něco stojí :-) A o tom přemýšlení - když fotíte digitálem, tak pokud chcete udělat nějakou opravdu dobrou fotku , stále musíte přemýšlet, o kompozici, o světle atd...

heechee (12.8.2007 21:17:24)

Tak ten Váš poslední odstavec bych 2x zarámoval, protože si myslím, že právě o tom byl ten článek a ne o technice. Jinak pokud si fotky necháte na CD (jak to dělá většina lidí), ce na za obrázek se blíží nule. Bohužel, mnoho lidí si vypálí téměř vše, protože nemá čas, nebo se jim prostě nechce, fotky třídit. Viděl jsem, že lidi ukazují i fotky evidentně nepovedené (rozmazané, přesvětlené...)

David (12.8.2007 23:20:45)

Pro mě byl článek čistě o osobní nafoukanosti a snaze autora se nad někoho vemli tupě povyšovat... No já fotky na CD nenechávám, přeci jen mám rád ty šustivé barevné papírky (ted nemyslím peníze, ale vyvolané fotky :-D ) a tak si vždy jednou za čas s přítelkyní sedneme, vybereme, případně upravíme, hodíme to "na ervéčko" a do fotolabu a je to :-D

Anonym (14.8.2007 11:17:49)

Na expozici moc nepřemejšlim. Digitál mi dává tu výhodu že mi nacvakám třeba 6 snímku s rozdílnou expozicí(ta funkce tam je) a pak si vyberu.

David (14.8.2007 11:26:20)

I ty cvakálisto jeden :-) Jasně, i tahle možnost tam je :-))

goha (11.8.2007 10:46:11)

Přesně tak. Ten článek je totální blábol ... prostě ON byl jedním ze dvou, co měli zrcadlovku a ti ostatní ... no přeci póvl ... jak jinak....

Jan Beneš (11.8.2007 21:29:09)

Autor zřejmě trpí syndromem nedostatečného nadhledu a rozčiluje se nad něčím s čím on ani nikdo jiný nic neudělá. Přišel věk velké přístupnosti k médiím a ruku na srdce pane Chytrý-co je špatného na zachycení malých dětí abyste se za dvacet let mohl kochat jak vyrostly, nebo nějaké hezké scenérie, oslavy, významné rodinné události? Musí mít člověk vysokou aby si mohl říkat fotograf? Je to jen ubohá hra se slovy. Naprosto o ničem.

Anonym (12.8.2007 00:41:16)

Váš článek je o Vaší hlouposti. Neboť jak vy se pozastavujete nad cvakálky, tak já se teď pozastavuji nad pisálky, co píší o všem, jenom né o něčem zajímavém. Hlavně psát, není třeba už o něčem zajímavém, ale psát. Stačilo mi se podívat na Váš blog. Tak si to prosím uvědomte, že jste úplně stejný, jako ti cvakálci.

Lešek (12.8.2007 00:42:03)

Oobně si myslím, že na názoru autora něco bude. Ten problém ale vězí asi někde úplně mimo tuto diskusi. Osobně si myslím, že záleží vždy na tom, jaký bude konečný výsledek onoho "cvakání". Vezněme si příklad: Svatba - co host to digiťák, nebo mobil. Přesto je ale ve většině případů pozván ještě fotograf. Proč asi, když budou mít všichni hosté dohromady tisíce obrázků? Odpověď je jednoduchá. Po určitém odlivu od profesionálů, kdy si mnoho lidí myslelo, že si vystačí sami, nastala určitá renesance fotografů. Lidé zjistili, že ty tisíce fotek: 1. nikdy nedají dohromady, 2. nikdy nevytřídí, 3. nebude na nich to podstatné, 4. nikdo si na to po létech nevzpomene, atd ..... Profík příjde, ví kam se má postavit, ví co bude následovat, udělá pár (desítek) fotek a ty se pak rozešlou všem prtože jsou udělané prostě tak, jak je třeba. Proto bych chtěl autora uklidnit - Váš čas nekončí. Podle mě jde do značné míry o módní záležitost, která časem pomine a cvakalisty to přestane bavit. Ti, kdož se o focení opravdu zajímají, nebo se tím dokonce živí budou mít zase volný prostor. A ještě mě napadla jedna věc. S příchodem digitální fotografie zmizela zodpovědnost, což je trochu škoda. Člověk nemusí vážit, zda tu fotku udělat, nebo ne a jestli ji vůbec potřebuje. Až se mnou třese hrůza: kdysi nám na návštěvě ukazovali 40 fotek z dovolené, nyní to bude 500. Příšerná představa.

David (12.8.2007 08:41:59)

Jistě, profík nacvaká "standardní svatební foto", ovšem já myslím, že oba typy fotografů (profík i neprofíci) mají třeba na svatbě svoje místo. Profík určitě v tom, že udělá takových těch pár "klasických svatebních" fotek a halda neprofíků s digitálama proto, že často zachytí to, co už profík nefotí (průběh oslav atd) :-D Konkrétně k té svatbě - zatím jsem tedy neslyšel o nikom, kdo by si nevzal profesionála na nafocení :-)

BaronDevi (12.8.2007 09:21:58)

Tak to jsem asi prvni no...

Lešek (12.8.2007 15:29:05)

Tak to je pravda. Tento příklad jsem zvolil proto, že autorovi fejetonu šlo pavděpodobně o ten smysl, proč to vlastně tak je a jaký má celé to šílenství výsledek. Ale generálně se dá říct - a to platí ve všech oborech lidské činnosti - že ti zasvěcení jsou vždy v menšině. Kdo chce, vždy si ale svoji kvalitu najde. Pracuji jako televizní kameraman. Co myslíte, kolik stránek by se dalo posat o "turistických" videokamerách a jejich majitelích? Je to naprosto zbytečné. Jedno ponaučení jsem si za ta léta odnesl. Nikdy bych se už nedal namluvit, abych po někom "stříhal" jeho dovolenou. Ať si každý sní, co si uvařil.

David (12.8.2007 23:26:34)

Heh chápu :-) Já sice nejsem takový profík jako vy, ale kolem střihu videa se příležitostně "motám" taky a něčí dovolenou - NIKDY, už NIKDY :-)

Lešek (13.8.2007 00:52:30)

Tak aspoň na něčem jsme se tady shodli. Když tady pročítám ty ostré reakce, připomínají se mi slova naší profesorky, že trefená husa se vždy ozve. Uvidíme co příjde, čas to tady spravedlivě rozřeší.

dement s digitálem a dětma (12.8.2007 14:19:03)

většího magora sem nečet...

Pavel (12.8.2007 19:39:20)

Už je to drahně let, co Ondřej Neff varoval před devalvací fotografie, která nevyhnutelně přijde s nástupem levných digitálů. A nejsem sám, koho to štve. Laciné paměťová karty dovolují nafotit stovky fotek z jediné akce (svatby, dovolené, výletu). Jenže kdo z vás si dá tu práci vymazat 90% nepovedených záběrů a nechat jen ty dobré? Skoro nikdo. A teď se přiznejte koho z vás baví v prohlížeči projíždět taková alba? 5xpodobný záběr, z toho jednou rozmázlý, jednou tmavý, jednou přesvětlený a dvakrát ÚPLNĚ STEJNÝ (pro jistotu to cvaknu ještě jednou, když je to taková bomba!!). Paměťová karta to snese, DVD taky, ale já už toho mám plné zuby. I proto mám staromilsky 64MB kartu ve svém digitálu (max 60 fotek) a když je plná, tak procházím záběry a nemilosrdně mažu.

Xspy (12.8.2007 21:09:25)

Staromilsky mám ve svém fot´áku Smartmedia kartu o velikosti neuvěřitelných 32MB, kupodivu taky cca 60 fotek v 1600x1200 a jak jsem spokojený ;) ....jinak někdy dá práci vybrat ze dvou nepovedených fotek....

Lešek (13.8.2007 00:48:20)

Pro mě stejně zůstanou největšími frajery ti, co zůstali věrní filmu. Tam se láme chleba. (...no ale hodně dobrý digitál už umí skoro to samé, že?....)

David (13.8.2007 01:03:15)

To je předsudek... I profíci už mohou fotit na digitál... Pár let zpátky tomu tak ještě bylo, ale dnešní snímače jsou již natolik kvalitní, že není problém s tím dělat v podstatě totéž co s "klasikou"...

Dave (13.8.2007 14:28:28)

No ja bych na 64 MB kartu nafotil 6 fotek a šel bych. Ale RAW je RAW a ja ho stejně miluju, takže není co řešit.

zvířátko (18.8.2007 13:08:13)

Naprosto souhlasím. Spoustu let jsem fotil na kinofilmovou zrcadlovku a dodnes mám pod kůží podvědomě zakódováno že mám k dispozici 35 políček. I když teď hodně fotím na digitál, pořád uvažuji stejně. Než něco zmáčknu, promyslím, jak to bude vypadat, podívám se na objekt jedním okem a tak. A občas nostalgicky vzpomínám na doby, strávené u zvětšováku.

mungo (12.8.2007 20:37:00)

Prosím opravit malou pravopisnou chybu: "nacvakáno mají cvakalové vždycky rychle, aby stihly kafe ..." Tedy "stihly" -> "stihli" ...

David (12.8.2007 23:22:52)

To víš, on z toho ježdění po světě zapomněl asi česky, chudinka malej :-D Ale zase není jedinej - spoustě lidí dělá shoda podmětu s přísudkem problémy, navíc dneska může publikovat na internetu už doopravdy každý, čili podobných "przňeňí češťyny" přibývá...

Mirek (12.8.2007 22:00:43)

Autor článku je skutečně nic nechápající namyšlený chudák, který by mněl co nejdříve navštívit psychiatra, aby se z toho nezbláznil.

LSa (13.8.2007 01:03:29)

Měl bys to trochu rozvinout, proč si to myslíš. Když koukneš dolů na tuto diskusi tak zjistíš, že příspěvky těch, kteří si za svým názorem stojí jsou poněkud obsáhlejší a uvádějí i důvody, proč mají takový názor. To je už trochu těžší, než poslat někoho na psychinu.

Hugozhor (13.8.2007 01:00:09)

Přečet sem si celou diskusi. A musím se smát :) Proč?! Protože je sobota (teď už teda neděle..) a všechny články psané v sobotu mají nadpis "O IT NEVÁŽNĚ". Jinými slovy, víkendové články by neměli býti brány vážně. Všechny příspěvky v této diskusi však právě vážně brány jsou. Je to asi tím, že umět si udělat legraci sám ze sebe umí už jenom komik. Lidem toto umění nějak zmizelo. Vsadím se s vámi všemi, že autor nechtěl vůbec obhajovat profesionály fuči "cvakálkům", neboť by jinak tento článek nepsal o víkendu. Mám pocit, že jakkoliv odlechčené téma na dsl vzbudí vlnu kritiky, že humor sem nepatří. To bychom ale ztráceli sami sebe. Neboť právě humor dělá náš život veselejší:)

LSa (13.8.2007 01:06:44)

Souhlasím, nikdo si asi nevšimnul, že je tam napsáno, že je čas na FEJETON!

Miky (13.8.2007 09:10:13)

Já mam ve foťáku 8Gb kartu a dělám přesně to o čem tady píšete.... prostě fotim a fotim. Mma v ruce foťák a jedu... Pak to hodim do PC a smažu jen duplicitní fotky a nějaké vyloženě rozmazané. A stejně z dovči zůstane třeba 2tis fotek. A proč to dělám? Protože prostě chci. Za 10 let se na ty fotky podívám a každej s těch detailů se mi vybaví, jak to tam bylo supr. A je jedno, jestli to je nacvakané, rozmazané, přesvícené apod... já tam byl. Stačí si to tou fotkou připomenout a hnedka to už vidim v hlavě. A myslim, že to je podstata tohodle druhu focení... ne, udělat super fotky, ale mít něco, k čemu se člověk může vrátit třeba za 10 let, aby si připomněl něco pěkného. A je úplně jedno jestli to je focené mobilem 640*480

Miky (13.8.2007 09:11:08)

z těch ... (oprava)

Pepa (15.8.2007 17:29:48)

To mě z hromady fotek zbydou jen ty nejlepší, třeba jen deset.To je ale jen věc názoru a vkusu. Jen bych podotknul, že focení mobilem 640*480 je k smíchu.

Mr.Equalizer (13.8.2007 19:10:08)

Mno já jsem si adekvátně svým schopnostem kopil jakoby zrcadlovku jinak zove se taky komerčácky superzoom a nemůžu si jí vynachválit. A foťí i do rawu takže hravě fotky zkoriguju. No je teda fakt že mám otcovu školu. Ještě teď si vzpomínám na věty: Kam čumíš fotíš to proti světlu!, Ty vole copak nevidíš že ti tam chybí nohy? Ta krajina vypadá jak když to vidí ožralej! Máš to přeexponovaný! Taky fotim momentky a puštim sekvence s kvalitou čočkaflašek v mobilu. No i když přecijen ta moje čočkaflaška má lepčí světelnost. Taky se mi líbí dlouhá expozice na fotky oblohy a vůbec. Jsem amatér a lama v oblasti fotografie ale přesto umim svůj foťák využít. Takže neodsuzujte všechny laskavě jó?

orny (18.8.2007 23:06:23)

srry, nebyli odsuzováni všichni, ale znám pár lidí, kteří si koupili zrcadlovky(a vlastně nejen ty) jen protože na to mají, ale to neznamená, že budou jejich fotky lepší, pokud ten foťák neumí použít....... A jinak, digitální zrcadlovka(DSLR - koukáte přímo přes objektiv na snímanou scénu ) a soperzoom(EVF-hledáček je elektronický, můžete si to přepnout na LCD a dokonce si můžete natočit video!) je trošku rozdíl. http://technet.idnes.cz/velke-srovnani-fotaku-zrcadlovku-kompakt-nebo-ultrazoom-pm1-/tec_foto.asp?c=A070806_054839_tec_foto_jlb Jen komerčně tomu říkaj zrcadlovka i přesto, že s ať už klasickou či digitální jednookou zrcadlovkou to má konstukčně pramálo společného. Jen tím vším chci říct, že mě mrzí, jak je dnešní spotřebitel maten nepřeberným výběrem a matoucí propagací :-P Pojmy se pletou s dojmy a lidi si kupujou věci jen protože chtěj bejt cool přitom jak napsal níže Miky, je mu jedno, jestli je to přepálený nebo neostrý.....Hlavně, že má na krku něco, co vypadá profi, váží to alespoň půl kila i s plastovym objektivem a může si ho dokonce vyměnit za jinej, do kterýho stejně zas investuje jen cca 5000 za tele. Tak k čemu si vůbec tu zrcadlovku kupuje, když její kvality kvůli levnejm objektivům stejně vůbec nevyužije :-)))) btw, je mi to fšechno volný, jen sem si musela trošku ulevit a uvést pár věcí na pravou míru mějte se

tom (13.8.2007 22:06:46)

ctete vsichni blbe a nikdo jste nedekodovali tu hlavni informaci, kterou chce autor sdelit: "byl jsem ve Skotsku a ostatni mi prekazeli, kdyz jsem si chtel nacvakat lepsi fotky nez ostatni". Protoze myslet si, ze najdu ten pravy uhel a to prave svetlo pri nekolikahodinove navsteve mista, kde jsem nikdy nebyl muze jen ... cvakalista :-)

Night Rider (6.9.2007 17:42:33)

Hlavně, že se v tom tak dobře vyznáš. Opravdový fotograf má cit pro ten nejlepší snímek, dokáže i na neznámém místě najít vhodný úhel a světelné podmínky. Já sám fotím a mám zkušenosti s nejrůznějšími styly fotografování.