Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Softwarová zkáza značkových počítačů

Softwarová zkáza značkových počítačů

Anonym (20.6.2008 00:00:00)

Zpomalené Windows, přehřáté notebooky a nešťastný uživatel, jehož ještě obtěžují vyskakovací okna na zakoupení plné verze nějakého programu. Řeč je o OEM softwaru: nové notebooky nebo značkové desktopy se staly nejen hlavním tahounem prodejnosti Windows, ale i reklamní plochou pro další spousty programů. Co s tím?

Pavel (20.6.2008 07:59:05)

Crapware..hezký slovo. Nedávno jsem svojí snoubence koupil notebook Toshiba. Windows Vista Home Premium, které do něj nacpal výrobce jsem celkem strpěl, prootže slečna hraje nějaké hry a je zvyklá na čistě Wokení aplikace. Avšak...díky dodanému ShitoSoftwaru, obvykle nějaké Toshibasuity a podobný kokotiny, startoval systém asi 5minut, neustále chroupal disk, už tak slabá baterie vydržela ještě méně, stroj stéle hučel, protože CPU bylo stále zaměstnáno atd. Prostě to co autor popisuje. Nedařilo se vůbec sprovoznit Myš na Blutooth (Abych si rýpnul..na okraj...funkci BT jsem otestoval LiveCD Ubuntu, kde myš naběhla na dvě kliknutí)..bylo tedy jasné, že je to SW problém. NO nakonec jsem doslova "vyvraždil" vše, co se zdálo, že tam narval výrobce notebooku a doinstaloval pouze oblíbené aplikace, na které je slečna zvyklá. Antivir Symantec..nahradilo AVG Free. Jediné co sem nechal je nějaká blbost k WebKameře. Myslím, že bez toho nejde kamera zapnout. Stroj teť bootuje stejně "rychle" jako jiné VIsty..ale to je asi 3* rychleji než předtím. Méně chroupe disk. BT hned fungovalo. Wifi se také lépe ovládá standardní cestou a funguje výborně atd. Chápu, že to je pro výrobce asi zdroj přijmů...ale znehodnocují tím průměrný OS až na hranici praktické nepoužitelnosti. Je i v zájmu MS aby se to nedělalo. Mimochodem: Vázaný prodej je vEU v zásadě zakázaný už teď. V ČR byl a stále je nelegální určitě. U OEM Softwaru se to jen takticky přehlíží..Ale skuste provoznímu z hotelu říct, že pokud chce bednu finsé vodky, neprodáte mu ji, když si nevezme k tomu karton tuzemaku (to už se v minulosti stalo)...samozřejmě vám to neprojde. Nebo nabízejte auto, které nelze koupit, když si k němu nevezmete střešní box jisté značky...nic z toho vám neprojde...

MLx (20.6.2008 11:26:37)

No s OEM Woknami nebol problem do doby, kedy sa masivne zacali presadzovat notebooky - u desktopov si asi vsetci linuxaci postavili PC sami, u notebookov to mozne nie je. (Existuju nejake barebone notebooky, ktore sa o podobny efekt snazia, ale kym to nebude mat vymenitelny displej, nic moc..) K tomu zakazu predinstalovanych OS: som Linuxak a na Windows kydam pri kazdej prilezitosti :), ale tak daleko by som nezasiel - stacilo by mi, aby musel vyrobca vsetky modely dodavat aj bez Win, alebo mal aspon zavedeny rychly proces na vratenie penazi, ked odmietnem EULA. Kolkokrat som uz cital, ze toto uz je aj teraz vymozitelne a v krajinach, kde sudy aj funguju, sa par ludi aj domohlo slusnych penazi (Francuzsko, Taliansko...). Ale spoliehat sa na sudy u nas?! Mozem zabudnut... :-(

Niobi (23.6.2008 13:26:49)

presne tak ve chvili kdy odmitnu EULu tak na me nikdo nemuze chtit abych si koupil kompa i s veci se kterou nesouhlasim ;) ... ale ve chvili, kdy neco takoveho vybafnes nekde v Hypermarketu, tak ani ti "odbornici", co tam saskuji, nevedi ktera bije ... to je kamen urazu .. jinak bych se priklonil k nazoru, ze by obchdonici meli prodavat vse bez OS, pokud si zakaznik zazada, tak si muze vzit PC (laptop) i s linecnci O$ Windoor$ jakekoli verze ...

Anonym (20.6.2008 16:59:50)

Úplně s tebou nemůžu souhlasit - vzhledem k tomu, že ceny konkrétního notebooku jsou s OS Win v podstatě stejné jako bez něj, tak se jedná vlastně o bonus zdarma. A proč by jej někdo nechtěl? K tvým příkladům - když k whisky dostanu za stejnou cenu i tuzemák, beru. Stejně tak i střešní box v ceně auta. Proč ne?

MLx (20.6.2008 17:10:22)

Kde si videl pocitac, ktory stal bez OS rovnako ako s Windows? Uved priklady. Este by som bral, ak by sa jednalo o pocitac "s Linuxom" alebo nejakym inym OS, kedze podpora ovladacov vraj nieco stoji. Ja pozeram na Alzu a nevidim pocitac, ktory by bol s windowsom o menej ako 2000 korun drahsi ako rovnaky pocitac bez OS. Nehovoriac o tom, ze bez OS sa solidny notas kupit u nas prakticky neda. :-\

Anonym (20.6.2008 19:13:24)

Lenovo?, Sony? i ta lowlevel kategorie Aušusů je na tom teď se spolehlivostí lépe než značkové počítače.

MF (21.6.2008 15:02:26)

treba na mironetu u HP 53O je bez vist a s vistama rozdil 20 kč. to myslím stačí ne? U HP6720s je rozdíl 2OO kč. Ještě mám uvést další a další případy? Nejdřív se podívej po obchodech a pak sem něco piš.

Pavel (20.6.2008 20:57:45)

To máš sice pravdu, jenže takt o úplně nefunguje. Pokud nějaký notebook stojí stejně..nebo řekněme téměř stejně i bez OS...takjeto jen cenová politika výrobce ,který tě okrádá..a především se snaží zajistit, aby sis prostě ten bez OS nekupoval. Jenže..a toje kámen úrazu..mnoho strojů alternativu bez OS nemá...není prostě na trhu stejný model od stejné značky bez OS a tak chybí srovnání...V tom případě to vázaný prodej je. Protože OS není pro Tebe nezbytný...můžeš už jedn teba mít doa..řekněme krabicové visty co si měl předtím..ale nemáš volb..nezískáš svůj vyhlédnutý stroj bez OS..musíš tedy vyhodit peníze za zbytečný OS a nebo si vybrat stroj iné značky, který bez OS seženeš.

BaronDevil (20.6.2008 21:16:18)

Shodou okolnosti delam v servisu Toshiba, HP, Packard.Bell a Compaq notebooku. Jent ak pro informaci - jaky presne typ notebooku ma vase snoubenka? (profesionalni deformace:D ). Nicmene - vzhledem k tomu, ze mi denne projde rukama x laptopu a na vsech je nacpan oem vista shit, tak vim jak to opravdu vypada. Jeden priklad za vsechny - nas mily Packard.Bell (pokud nekdo nezna - budete se divit, ale je to jedna z nejoblibenejsich znacek laptopu v anglii) nasere na svuj laptop Windows Vista Home Premium OEM. Moc pekna prace... Ovsem enz se podivate na specifikaci notebooku - 512 RAM, sdilena s grafickou kartou (takze volnejch ramek vam zbyde sotva 380), 80gb hdd (takze kdyz zapoctu recoverku a to co zabere windows zbyde vam tak 50gb pro Vas) a do toho processor T2310 (sice dvoujadro od intelu, ale vykonostne je nekde na urovni jednojadra dvoulitru). No a ted ten notebook zapnete... a cekate... a cekate... a cas utika... A najednou zjistite, ze tenhle superstroj, diky vsem programkum, co prisral P.B do laptopu k vistam s 512ramkama nabiha pres 12 minut. To opravdu neni vtip... Jednoduse - souhlas s autorem clanku:D

Pavel (21.6.2008 09:54:59)

Je to Toshiba A210-19J. Hlavni parametr byl výkon na hry a vzhled. I jinak je to dobrej stroj,ale samozrejme zadna 15,4ka není přímo urcena na mobilitu. Ale vyon je excelentni...predevsim ta grafika je luxusni. No a ono v tehle cene najit konkurenci se stejnou nebo lepsi grafikou ani neslo. Jak rikam po vykuchani nesmyslu funguje dobre. Ale to ma dobre CPU, 2Gb ram a celkem slusne rychlej disk. To co popisujete sem taky videl, na jinych zanckach...Jedine com e a tehle Toshibe vadi je jeden mrtvej pixel, nastesti jen jeden a cernej a blizko praveho dolniho rohu..Ale stve me to. Reklamovat samozrejme nelze. Ale slecne se libi hrozne moc.

BaronDevil (21.6.2008 11:56:40)

No A210 je celkem slusna rada notebooku. Sice ma svoje mouchy, ale o moc hure bys dopadl treba s P200D-139. Tomu se vyhni obloukem. Na toshibe se me prave s Vistama nelibi (spis nehorazne stve) jedna vec - toshiba registration reminder... Minimalizuje jakoukoliv aplikaci kazdejch 5 minut a otravuje s registraci na toshibu. Jinak primo na toshibach toho shitwaru s vistama az tak moc neni. Je tam tusim Web-Cam asistant software, neco ohledne freeprintu a tak... Ale HP a P.B toho maji 10x tolik. Jen ten registracni reminder otravuje zivot fakt nechutne.

Aleš (1.12.2008 22:00:46)

Dobrý den, píšete, že pracujete v servisu notebooků Packard Bell. Můžete mi prosím poslat kontakt na Vás (e-mailovou adresu ) na mobil 737241269 (text kontakt na servis Packard Bell) ? Sháním dodavatele dílů pro NB P.B ve větším množství a marně pátrám po firmě v CZ, která je schopná tyto díly dodávat nebo notebooky servisovat. Děkuji Vám Aleš

Anonym (20.6.2008 17:03:20)

Přece nikdo výrobce nenutí, aby do notebooku ty Win dávaly. Pokud by to bylo opravdu tak mnohem lepší řešení je tam nedat, tak proč by to nějaký výrobce neudělal? Spíše si myslím, že běžný uživatel rád ocení, že má systém předinstalovaný a může na něm začít v podstatě okamžitě pracovat a nečekat, než se nějaký technik či technický zdatný kamarád uráčí mu ten systém nainstalovat.

Martin (20.6.2008 18:12:21)

Promiň, ale ty jsi to nepochopil. Pro výrobce počítačů je samozřejmě výhodné instalovat operační systém, tedy nejrozšířenější windows. Ale tím poškozují výrobce jiných OS, chápeš? Dalo by se to srovnat s kartelovou dohodou, za kterou jsou v jiných odvětvích tvrdé finanční postihy.

petr (20.6.2008 22:38:15)

pokud se ti nelibi ze ti dany vyrobce predinstaluje do notebooku windowsy tak ti nic nebrani si ho kupovat. Ono vyrobci si mezi sebou nijak nedomlouvaji ceny takze se nejdedan o zadny kartel. To mas zhruba stejne jako by se ti nelibilo ze treba skodovka dava do svych aut urcitou cast od nejakeho vyrobce(klidne si ji vymen ale neni zaruceno jak to bude fungovat s kompatibilitou a pripadnou zarukou)

Martin (20.6.2008 23:41:48)

To ale není totéž. Když si budu chtít koupit nějaký výkonný železo, rozuměj počítač, tak budu mít setsakramentsky velkej problém ho najít bez Vist.

David (21.6.2008 07:58:43)

Nechápu proč, komponenty si vybereš sám, ve většině firem (když to sám neumíš) zaplatíš pár set za sestavení a otestování a nikdo ti do toho Windows necpe? Ano, pokud si budeš kupovat "značkové" PC, případně NTB, tak to možná bude větší problém, ale konkrétně k těm NTB - není jich sice ještě extra moc, ale řekl bych, že nabídka NTB bez OS, případně alespoň "bez Windows" se docela rozšiřuje :-)

Martin (22.6.2008 13:13:23)

U těch noťasů je situace poslední půl rok taková, že pokud se nejedná o akci tak takřka vždy jsou v nabídce WIN, LINUCH, případně bez OS (málo kde)

the.max (25.6.2008 11:34:12)

Pokud budu chtit konkretni typ notebooku, ktery nespada do cenove kategorie do 10 000kc vcetne DPH, mam dost velky problem ho bez win najit. Jsou vyrobci, kteri ti notebook bez win proste neprodaji, viz konkretne IBM x61, o ktery bych mel zrovna zajem. Me osobne jsou win zcela k nicemu, protoze uz nekolik let je nepouzivam a na to co delam je stejne nelze pouzit. K cemu mi je EULA kde se pise ze pokud nesouhlasim s licencimi podminkami nebo cim, ze muzu win vratit prodejci a ten je povinen mi toto kompenzovat. Problem je ten, ze toto jaxi nefunguje. Jak je mozne ze tedy i vyrobce/prodejce porusuje licencni ujednani a neni nijak postizen, kdezto kdejaky Pepa Vomacka co ma cornuty wydle ano??? neni tu nekde neco shnileho???

petr (21.6.2008 08:32:15)

jakto, dyt si v kazdem obchode muzes koupit jednotlive dily a doma si pocitac postavet a nidko ti nebude nutit visty.

BaronDevil (21.6.2008 11:13:10)

Na notebook?:D

Martin (21.6.2008 18:31:24)

To máš sice pravdu, ale jde mi o většinového uživatele, který nechce ztrácet čas hledáním vhodných komponent, rovnou si vybere kompl a hned tam má wokna, což je vůči jiným operačním systémům skutečně zlodějina. Tvůj příměr se škodovkou opravdu nesedí. Jednotlivé součástky auta tvoří jeho celek. Kdežto výrobci počítačů a výrobci OS jsou úplně z jiných obchodních odvětví. Znovu opakuji, já nemám problém sehnat dobrej kompl bez windows, ale laik, čili většinový uživatel ano. Těším se na tvou odpověď.

Anonym (22.6.2008 15:59:47)

Stále nevím, co řešíš. Když dáš příměr k tomu autu...jako bonus prostě k autu dostaneš zdarma střešní nosič. Pokud jej nechceš, tak ho prostě z tama jednoduše sundáš a dáš si tam svůj jiný.

r23 (22.6.2008 17:02:53)

No ono spíš laik bude mít problém, pokud mu prodáš pc bez windows.Spousta sw který běžně koupí mu (alesoň ne jednoduše) nepude sprovoznit.Takle koupí pc s windows, a má jistotu, že prakticky cokoli na co si spomene, mu pude.

Anonym (23.6.2008 09:24:53)

Jenze u alternativnich systemu vetsinou vubec nic kupovat nemusite, mate vsechno na dosah ruky, vsechny programy lze nainstalovat v uzivatelsky zamerenych distribucich na cca 3 kliky. Pokud nejste nejaky architekt potrebujici zrovna dany program (lze ho pustit napr. pomoci virtualizace bez problemu). Takze nejenze usetrite ale rekl bych ze nainstalovat program je mnohem jednodussi v takovychto linuxovych distribucich. Nemusite hledat nic na internetu, jen si vyberete z databaze a date nainstalovat. Navic nemusite jako blazen overovat kazdy soubor co stahnete, nebo web jestli neobsahuje nejake viry. Takze pro toho, co pc nikdy predtim nevidel, je linux mnohem jednodussi, nez pro toho kdo treba prechazi z windows

Romis (24.6.2008 08:11:06)

Tak si nech PC od nějaké firmy poskládat, já mám komp od FOXPC a jsem nadmíru spokojen ,nebo můžeš skusit Czech Computer, Alza.... když si s něma domluvíš sestavu telefonicky tak můžeš odmítnout instalaci OS, já jsem dotal holý poskládaný PC s nenaformátovaným diskem a všecko jsem instaloval sám,no a pokud se bavíme o většinovém uživateli a to jak si někdo myslí zrovna o tom co neumí nainstalovat systém tak je tahle diskuse zbytečná protože právě pro ty většinové uživatele výrobci ten OS do svých PC instalují! Tohle platí pro klasické pracovní stanice, bohužel pro notebooky tomu tak není. Notebook se jak jistě většina ví blbě shání bez OS.

Martin (22.6.2008 13:10:52)

Kecáš. Minimálně s Linuchem jej najdeš vždy. Tedy pokud nehledáš nějaké kompy kde jsou Winy v akci. Vždy najdeš adekvátní náhradu

Petr (23.6.2008 16:54:38)

Nesmysl, nedavno jsem shanel pc a neni problem sehnat bez OS. Jenze me Windows Vista OEM vyhovuji. Clovek to zapne a muze pracovat. Na druhou stranu bych zase nekupoval "akcni", supermarketove a virtualni pokojicky.. nebo jak tomu rikaji.. tam je crapwaru spousta :)

Anonym (22.6.2008 15:57:13)

Proč by to mělo být pro výrobce výhodné instalovat zrovna Win? Kdyby měl zájem, dá tam klidně Linux a ještě ušetří. Ale zájem ze strany uživatelů není.

Tinker (20.6.2008 20:24:21)

ZÁKAZ OEM JE BLBOST. Spíš bych dal povinnost aby si zákazníci mohli vybrat mezi OS, ale kompletně zrušit OEM je opravdu nápad někoho, komu to moc nemyslí

Anonym (20.6.2008 22:53:10)

Pokud by na těch strojích byly předinstalovany opensource programy, nevadilo by mi to, jen bych to uvítal .. Teď když mají být ale nové základní desky od asus dodávány s biosem postaveným na linuxu, kde jsou základní programy, určitě to pomůže v legalizaci, atd.

Niobi (23.6.2008 13:11:38)

myslis tim zminovane EFI ? ... podle meho nazoru, by bios uz mel skoncit na dnesni masiny je jiz, sice funcni, ale naprosto nedostacujici ..

miska (21.6.2008 12:03:46)

Skládat,skládat si komp sám jinak to nevidím

mungo (21.6.2008 19:22:01)

Obávám se, že dnes se už skládání počítačů nevyplatí. Běžná obchodní sestava třeba u Fujitsu/Siemens v pohodě stačí na téměř jakékoliv použití. A koupit se dají i bez operačního systému.

Dandys (2.12.2008 06:58:46)

Tak to zrovna nebyl šťastný příklad.Zrovna Fujitsu/Siemens dává do svých počítačů formát základní desky BTX-což je dnes již překonaná vývojová větev.Znamená to,že je deska zrcadlově otočená a při výměně zákl.desky vás ještě čeká výměna case.