Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > VHS a Blu-Ray u odpadků

VHS a Blu-Ray u odpadků

Anonym (9.1.2010 00:00:00)

Během vánočních svátků se jeden naběhá k popelnicím. Při jedné podobné služební cestě jsem u kontejnerů objevil papírové krabice plné videokazet. VHS, jestli to ještě někomu něco říká. Copak VHS se vyhazují?, říkal jsem si.

Martin (9.1.2010 15:42:14)

Dvě slova : Perzistentní data. Já mám třeba disk plný filmů z 30tých let, to už je 70 let. Pochybuji, že elektronické verze starých médií někam "zmizí". K čemu hrabat v zemi pro DVD když je na dnešní verzi internetu kopie v moderním formátu?

Mungo (10.1.2010 22:27:18)

Viz výše. Jaký formát bude moderní na zítřejším internetu ? Uvažujte trochu, Martine ...

Martin (11.1.2010 00:02:22)

Uvažuji, a proto například vím, že většina těch zmiňovaných filmů byla zkonvertována z kinopásky, přes VHS -> DVD, až na třeba MPEG2, nevidím důvod proč by tento trend neměl dále pokračovat.

Anonym (11.1.2010 14:52:06)

Filmy možná, ale také ne všechny. Počátky české kinematografie na žádném DVD ani MPEG-2 nenajdete, doufejme, že jen prozatím. Jenže řeč je o datech všeobecně. O databázích. Stačí pád server a záložního serveru a jsou v pérdeli. .-)

Martin (11.1.2010 17:43:18)

A ve starém egyptě stačil jeden kvalitní požár... Aspon data se zálohují snáz než papyrus. :)

Anonym (12.1.2010 08:23:40)

Jj, v Kumránu by o tom mohli povídat.

Moscom (19.1.2010 23:04:53)

Dobrý článek. Přidám zamyšlení: pokud bude lidstvo existovat...tak se data v jakékoliv formě budou předávat z generace na generaci. O tom není pochyb, problém je v tom jak a kde to uchovat? Není podstatné na jakém nosiči nebo médiu. Za nějakých 100 let při stejném tempu "potřeby dat" již kapacitně nebude stačit žádný harddisk ani optická mechanika. Internet a jeho kapacita bude virtuální a informační prvopočátek Zcela jistě časem zanikne uchovávání dat na elektromechanických nosičích a technologie nás posune do sféry kvantových počítačů a nemechanických nosičů dat na věčné optické nebo obnovitelné biotechnologické paměťové moduly - mozky. Ze začátku třeba z myši, později možná i lidské. Vznikne jakési kolektivní "sdílené" zálohování... a další podnět k zamyšlení co když už dnes, pro nás nepochopitelně nevyužité části mozku, neslouží "někomu" už tisíce let jako nosiče dat, které z každou generací předáváme do budoucna?

Míla (28.1.2010 23:26:27)

milý Moscome - ty tzv "nepochopitelně nevyužité části mozku" jsou naprosto přirozeně pro lidské tělo plně využívané, dá se oprávněně pochybovat ,že by příroda mozek "dublovala" ,jako je tov případě ledvin, varlat apod. Spíše vědci dosud NEZJISTILI k čemu jsou ty části bílé hmoty použity.Může to být i něco obdobného, jako je ochlupení na prsou, nebo poslední obratel na páteři - zbytek ocasu?. V úvahách lze vyfantazírovat všelicos. Sama myšlenka,že by lidé byli nositelé informací pro nějaké mimozemštany je jistě zajímavá- vždyt Skype také parazituje na digit. linkách bez vědomí / ale s tichým souhlasem,neboť uživatelem/ připojeného zákazníka...

asdf (14.1.2010 07:55:47)

Myšlenka článku je správná, ale amatérsky napsaná. Hodně frází, málo faktů. Dovolím si přidat vlastní postřehy. Digitální data opravdu mizí a jen málo jich po nás zůstane. To se týká i internetu. Možná znáte pokus o archivaci internetu - archive.org. V oblasti filmů existuje trend analogizace digitálních nahrávek. Tedy, přesně opačný, než digitalizace. A to právě z důvodu archivace.

Anonym (14.1.2010 20:36:45)

Vzdyt jde o vikendovy oddychovy clanek, tady zadna fakta nemaji co delat.

zdenka (9.1.2010 16:37:00)

To je zajímavé, co my víme.

Dušan (9.1.2010 17:25:05)

Toto je vcelku humorná diskuse "v bačkorách", ale po celém světě je několik tisích vědců, kteří vymýšlí, jak ukládat elektronická data na médium, jež by vydrželo, sto, dvěstě...let. A není to nic jednoduchého, vždyť cédéčka mají celkem krátkou životnost a až je nějaký archeolog jednou odněkud vykope, bude se dívat jen na kolečka s rozpadlou kovovou fólií uprostřed. Někdy před rokem byl v televizi pořad, kde nějaký vědecký tým ryl (pískoval) data do skleněné krychle, či koule s tím, že až ho jednou někdo najde, že si počte nebo bude mít alespoň pěkné těžítko :o))

7luke.com (9.1.2010 19:46:14)

Správně se to píše ZX Spectrum + !!!!! Není to zas tak dávno, aby to redaktor nevěděl. Jinak tady jsou moji miláčci http://www.facebook.com/photo.php?pid=30201654&l=14533795db&id=1175086281 a v současné době jde již také nahrávat data z harddisku, cd-rom, flashky, paměťové karty - nahrání programu trvá sekundu a je bez chyby... https://www.youtube.com/watch?v=4s_-U5qDJYY

MateS (9.1.2010 23:38:38)

Velice slušně napsána úvaha. Lidé si často neuvědomují co mají doma a jen tak to vyhodí. Zvláště v případě, když něco najdou po babičce, která dlouho žila sama v devátém patře a nikdo o ní nevěděl. Nevím proč tady rozvádíte a nastínujete další možnosti dalších médií. Myslím, že z vás co jste přispěli do debaty ani nevíte co je LP. Díky za článek.

Martináč (10.1.2010 00:21:22)

Já jsem zase před 25 lety pařil na Atari 800XL. Úžasné herní trháky, při kterých hrála hlavní roli fantazie, neboť kostičkované potvůrky samy o sobě nemohly nadchnout, se nahrávaly z audiokazety 15 minut. Pak ale jakýsi brněnský nadšenec vymyslel prográmek Turbo 2000, k rekordéru do kompu připojil jakýsi bílý drát a hra se pak nahrávala jenom 5 minut! Jóó, kde je mé ztracené dětství.

Zee007 (31.12.2010 12:28:02)

Nebyl to brněnsky nadsenec, ale Jirka Richter z Prahy. To uz si to nikdo nepamatuje spravne? :(

Harwes (10.1.2010 01:19:58)

Třeba je Věstoniská Venuše propracovaným datovým nosičem a v jejích proporcích jsou zakódována data složitým algoritmem - my to akorát neumíme přečíst a tak si myslíme,že to je jen primitivní socha.Co se pak asi skrývá v ostatních historických artefaktech - i když o rozměrech egyptských pyramid a jejich matematických vztazích vzhledem k poloze Země, Měsíce a ostatních nebeských těles toho bylo taky dost napsáno. Tak trochu nabývám dojmu,že všechny vykopávky jsou jen variace na téma flash disku.Přinejmenším zajímavý podnět k zamyšlení - a dobrý článek.

Anonym (10.1.2010 09:30:33)

staci zadat wikipedia.org a dozvite se co je VHS i kdybyste se narodil vcera.

Anonym (10.1.2010 14:01:55)

I ty chytrolíne! Ó, úžasný! Škoda, že ta úvaha má malou chybičku... Co když ta slavná Wikipedie nebude za pár let fungovat? Servery krachují, někdy jde obsah do kytek komplet za 10 let (Geocities, Atlas, FilmPub...).

babca (17.1.2010 16:24:34)

Uklidněte se. Wikipedia je volně ke stažení, tudíž má miliony kopií, např. já ji nosil dlouho v mobilu (offline verze). Kdyby server zkrachoval, databáze se využije jinak nebo někým jiným.

sfusama (10.1.2010 13:06:55)

Ve Windows XP se bez diskety člověk těžko obejde, třeba při sesítování kompu to nekompromisně disketu chce, nějaké dvd nebo flash ještě v Microsoftu neznají. :-(( Ta dřina, vypsat všechno ručně.

Joe (11.1.2010 21:20:37)

Já to vezmu z jiné stránky - před nějakými 10 lety se za rohem rušily kanceláře BMG a u popelnic jsem našel hotové poklady - kazety a videa Depešáků, Guns'n'Roses a spousty dalších interpretů. Co se mi nelíbilo, to posloužilo jako médium pro jinou muziku :) Jinak Atari XL ... dodnes hraju v emulátoru River Raid a Cohen's Towers :)

j+ (12.1.2010 20:22:31)

Hodně dobrej článek...dík

Humbucker (22.1.2010 19:47:08)

Ahoj. Připojuji vlastní zkušenost. Naštěstí v plném kontejneru jsem čirou náhodou na povrchu všech hodnot našel dvě CDčka. Vanesu Mae a Tinu Turner v originále. Sice lehce promázlé rybím olejem, ale po omytí dodnes fungující.Už asi 6 let.Upozorňuji, nejsem prohrabující se Flazuš.Ahoj nacházeči hodnot.

Risa (26.1.2010 18:54:11)

Nadherny clanek. Neda mi to zamyslet se nad tim, ze mam plnou skrin VHS, disket o CD a DVD nemluve. V dnesni dobe ani nemam cas to vse stihat sledovat. Jestli pujdeme timhle vyvojem dal, tak na jeden 90minutovy film budeme za par let potrebovat disk o velikosti 100TB i vic samozrejme i patricne vykonne PC.

Tymon (26.1.2010 20:07:37)

k tem artefaktum... moc koukate na Star Gate ;-) ... jinak dobry clanek :-)

Karel (30.1.2010 00:56:19)

Svatá pravda, mám v šupliku asi 400 audiokazet a ne to vyhodit, byt vím, že už si je nepustím, MGF Technics RS-BX601 stoji 50cm vedle mě. Ano, 95% jsou běžnosti, ktere mohu do 24h mít na CD, ale jsou tam i klenoty a dávka nostalgie. Tak proto snad asi. Připomíná mi to, s podtextem otázky vyřčené v článku o čitelnosti dat, že jsem byl marketingem a tupou megavlnou konzumu donucen jakožto fotograf přejít na digi. Scanuji s jistým smutkem poslední dia filmy, co jsem nafotil tento podzim. Poslední spolehlivej LAB vyvolávající toto medium "umřel" a já teskním po tom nádjerném jemném zrnu fujichromu provia, jež je strukturou, které se oko chytne v jednolitých plochách, oproti digisnímku, kde oko tápe v homogení ploše, kde jeden pixel navazuje na druhý téměř neviditelně. A mimochodem se ptám, ty RAWy, TIFy atp., přečteme je za 50 let?

Bobs (30.1.2010 10:53:56)

Jen jedna technická - Je sice pravdou, že mechaniky na floppy diskety 3.5" 1.44MB se dnes už do nových počítačů prakticky nemontují, na druhé straně ale stále i moderní mainboardy bývají vybavené řadičem FDD a "třiapůlpalcové floppiny" jsou stále i dnes běžnou součástí nabídky počítačových e-shopů - tzn. zjevně to stále ještě někdo vyrábí (nevěřím, že by se čerpaly jen staré skladové zásoby, i když i to je jistě možné). Takže i dneska kdo chce, tak může mít ve svém počítači klasickou "třiapůlku". Mimochodem, podobně jako vy, jsem já pro změnu zase u sebe na půdě našel 20-30 let staré 5.25" 1.2MB a 360KB diskety (ty jsou jestě mnohem starší než ty zmiňované třiapůl palcové). Doma jsem vyhrabal starou 5.25" mechaniku, připojil jsem ji k floppy řadiči moderního boardu Asus Rampage Formula, který tvoří základ mého domácího počítače, nastavil jsem ji v BISU....a... ono to naprosto bez problému jelo. Dokonce jsem kupodivu i byl schopen přečíst obsah nějakých těch starých disket. :o)

honzasl (7.4.2010 07:09:10)

Disketám ještě neodzvonilo. Stačí se podívat do všelijakých laboratoří, výzkumáků, univerzit. Najdete tu všelijaké měřící přístroje, osciloskopy, spektráky atd. které stály statisíce, klidně miliony, fungují spolehlivě a jediným jejich výstupem je disketová mechanika. Studenti jsou občas překvapeni, když na ně bílý plášť vybalí, ať si do laborky přinesou na cvika jednu naformátovanou disketu... To se najednou disketovka hodí.

Slavomír (1.2.2010 12:59:04)

Datové a audiovizuální nosiče, jejich vývoj, skladování, záchrana - o tom se dá napsat hodně. Já sám s tím mám velké osobní zkušenosti. Nejprve jsem začínal u gramodesek, kotoučového a kazetového magnetofonu. Pak přišly CD, VHS a diskety 5,25" a 3,5". Dnes jsou tu DVD, flash disky, paměťové karty a Blu-ray. Už čekám na něco nového, třeba holografické disky s kapacitou 20 TB. Postupně eliminuji starší nosiče, které se obtížně skladují a zálohují. Digitalizace gramodesek, kazet a pásků byla tím prvním. Pak jsem přehodil 5,25" diskety na 3,5", a ty pak na CD. Teď přichází na řadu VHS. Vše jsem vypaloval a vypaluji na CD a DVD, sekundární zálohu jsem - zatím- umístil na externí disk s kapacitou 1TB. Na hudbu to stačí, na video už moc ne. Koupím tedy další disk. Do budoucna uvažuji o tom, že všechna CD a DVD zkopíruji na velký pevný disk (disky) a zálohy si vytvořím na nějakých optických nosičích s kapacitou nad 10 TB. Pro "strýčka příhodu" mám všechny původní nosiče (krom gramodesek, těch jsem většinu prodal) uložené, stejně jako mechaniky které je umějí číst. Mám tedy 5,25" mechaniku, 3,5" mám zatím i na svém novém počítači, ve sklepě je kotoučový magnetofon, mám gramofon, několik kazetových mechanik, staré video, kombo DVD+VHS atd. Snad jen s děrnými štítky bych si už neporadil. Myslím, že hlavním přepokladem toho, aby si příští generace mohli přečíst naše data je jejich postupný transfer na stále novější nosiče. Pro teenagera představuje přehrání pásky kotoučového magetofonu věc arachaickou a nemožnou, když ji však najde ve formátu mp3 či wav nahranou ve svém flashovém přehrávači, může si ji přehrát. A VHS? Pokud bude přetočená na DVD, případně na Blu-Ray či jiný nosič, pak není problém. A bude-li v budoucnu nosičem dat třeba gelový vak plný rosolu, či nějaký krystal, pak jistě po určité období bude existovat nějaký převodník mezi, dejme tomu, optickým datovým nosičem čteným pomocí červeného a modrého laseru a gelem či krystalem. Vzpomene-li si však někdo, že má doma století starou kazetu, bude mít asi smůlu - zvlášť když životnost magnetických pásek je udávana v rozmezí 10-20 let.

Polinius (2.2.2010 18:56:35)

Autor je asi technik, má v něm několik technických chyb, či spíše nepřesností a překlepů. A podobný článek na obdobné téma jsem četl snad už 3x a to se o podobné články nezajímám. O čem bude psát příště ? Nostalgie nad Win 95 a nebo o tom jak přišel o všechna data na disku a nebo jak mu jeho dítě/králík/pes překousalo kabel od netu a on tři dny myslel, že problém je v bedně ? No jo postě tyhle témata jsou folklor a každý na ně musí napsat vlastní článek.