Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Vysvětlení HUBu A SWITCHe

Vysvětlení HUBu A SWITCHe

Kuklux klan (19.5.2004 17:54:53)

Vysvětlím jednoduše a snadno pochopitelně rozdíl mezi těmito zařízenímy. Takže: hub=hub switch= switch tečka Ještě někomu to nedochází? Tak ještě jednou. hub=hub switch= switch Tak a kdo to nepochopil tak je vážně Irsken turban v koši hoven.

Kuklux klan (19.5.2004 17:56:30)

Pardon ještě doplněk. hub nerovná se switch jinak hub není switch

MaTT (19.5.2004 21:00:35)

a neni to nahodou tak ze SWITCH je vlastne urcitou podskupinou HUBu?

Kuklux klan (19.5.2004 21:05:52)

Ne. Ty seš vážně tupej. switch neni hub hub neni switch Možná píšu pičoviny ale toto je pravda. Tento příspěvek vznikl kvůli pablbům jako ty ale ty si přečteš: switch neni hub hub neni switch A pak řekneš že switch je hub. Ty seš vážně úplne blbej.

MaTT (19.5.2004 21:27:08)

tesi me tva rychla reakce, ale asi bych na tvem miste s temy pablby byl ponekud opatrnejsi neb pokud budes venovat trochu sveho casu studiu toho slova HUB pochopis, ze opravdu plati ze SWITCH je podskupinou zarizeni oznacovanych jako HUB. Pokud me pamet neklame tak tyto skupiny jsou: a) passive hub b) intelligent hubs nebo take zvane manageable hubs c) switching hub hadej kam patri SWITCH :o)

Vladimír (19.5.2004 21:30:37)

Ja jsem si myslel, ze HUB je neco jako hribek a SWITCH, ze je svišť. Neni to tak? Tak tomu rozumim laicky, jinak o tom vim take kulovy. Co z toho potrebuji k pripojeni k ADSL a k naslednemu propjeni dvou pc?

MaTT (19.5.2004 21:39:14)

Popis pana Spacila je naprosto vecny presny. Vlastne se jedna jen o hloupe slovickareni ale nedalo me to skupine a)passive hub se zazilo oznaceni HUB toz je ale nepresne. Tyto rozdelovaci prvky vetsinou zbytecne pousti na sit pakety ktere tam vybec jit nemusi.(ovsev je-li odposlouchavani jinych prenosu na siti tato skupina je vyhodou ) Ale jak jiz psal p. Spacil dnes jseou prevazne jiz nabizenu rozdelovaci prvky oznacovane jako SWITCH jez dokazi rozlisit MAC adresu prijemce a presne urcit na ktery port toto moji poslat. Tedy urcite se Vam hodi najaky cca. 5ti portovy SWITCHik

Anonym (22.5.2004 12:34:03)

Jak jsem jiz psal cena tohoto switchiku se pohybuje kolem 500Kc. Mrknete na www.alzasoft.cz Doporucuji hledet do budoucna. Me doma prave prestal stacit osmiportovy switch:)

Zajda (22.5.2004 12:34:13)

Jak jsem jiz psal cena tohoto switchiku se pohybuje kolem 500Kc. Mrknete na www.alzasoft.cz Doporucuji hledet do budoucna. Me doma prave prestal stacit osmiportovy switch:)

Honza Spacil (20.5.2004 01:12:47)

No, Vladimire, to podstatne uz vis :)) .. Takze jen doplneni, abys mohl na dvou pocitacich pouzivat internet pres ADSL, je bud zapotrebi bud ADSL router (obsahujici ADSL modem), aktivni prvek site (hub), v pocitacich dve sitovky a chvili nastavovani. Nebo druha varianta do jednoho pocitace ADSL modem, pripojeni nasdilet (proxy/NAT/etc) a pocitace bud propojit aktivnim prvkem ci jednoduseji a levneji 'krizenym' kabelem. Na oboji je treba trocha znalosti, ale zase to neni nic, co by se pri trose snahy nedalo zvladnout :) .. Tech variant je pochopitelne jeste vice, kreativite se meze nekladou ;) .. Zaver: pro propojeni dvou PC pomoci tp kabelaze je dobre mit bud aktivni prvek (at uz to budeme nazyvat hub nebo switch ;) ) anebo jen 'propojovaci kabel'. Staci? :) >MaTT: diskutovat se da jen s nekym, kdo ma zajem diskutovat .. Tady asi nepomuze ani diskuze o referencnim modelu OSI ci protokolove architekture TCP/IP, jsou chvile, kdy je zbytecne plytvat energii ;)) .. Koneckoncu o tom tady diskutovat na teto urovni je zbytecne asi i obecne (az na par vyjimek :) ..). Takze pro KK> no comment ;) ..

Zajda (22.5.2004 12:18:08)

A nazdar co ty tady? Tak uz jsi definitivne pohrbil KVFREE.NET?

Honza Spacil (27.5.2004 07:22:52)

jj, duvody vysvetluji na webu projektu a ver foru. Nemel jsem naladu na to to tahnout cele sam .. Ted mam ADSL od IOL a mam klid ;) ..

Anonym (21.5.2004 08:35:52)

no vem hribek , ten propoj kabelem cat.5 (kočka z páteho patra) se svištěm. Ještě bych to vše rozrotoval routorem :-) a pobezi to jak z praku ... :-)

Anonym (19.5.2004 21:28:36)

wojta (20.5.2004 15:08:28)

Nevím proč tady tak slovíčkaříte. Je jedno jestli bereme switch jako zvláštní kategorii nebo podskupinu hubů. Důležitý je rozdíl v jejich práci.

Miroslav Šilhavý (20.5.2004 15:09:58)

Který, pokud uvažujeme o propojení pár PC na ADSL linku, je zcela zanedbatelný ;-)

wojta (20.5.2004 21:26:10)

Většinou jde ale také o místní síť a při kopírování velkých souborů najednou mezi několika počítači by nakonec vedlo k zahlcení. Když je dneska jednoduchý switch pro domácí použití tak levný, nebudu přeci kupovat nějaký pasivní hub.

Miroslav Šilhavý (21.5.2004 10:33:55)

To je samozřejmé, o pořizování hubu snad ani nikdo neuvažuje. Jen jsem podotknul, že pro případ, který tu byl zmíněn, by i hub stačil - protože tazatel očividně dříve nepocítil potřebu ty compy zesíťovat, tudíž velké soubory čekat v hojném množství nelze.

Anonym (21.5.2004 08:32:00)

:-)

Zajda (24.5.2004 09:13:22)

Presna definice naucneho slovniku rika: a center around which other things revolve or from which they radiate; a focus of activity, authority, commerce, transportation, etc Hub je minen v telekomunikacni technice jako vec ktera shromazduje mnoho pripojek do jednoho mista. Switching hub je stare oznaceni z telekomunikaci jehoz slangovy kratky vyraz switch se ustalil.HUBem je minen v pocitacovych sitich viceportovy opakovac(pokud se nejedna o uplne hloupy HUB ktery neregeneruje signal) a SWITCHem viceportovy bridge. Pokud budete rikat switching hub je to sice take spravne ale spletete tim hodne lidi(a to i z oboru).Radeji pouzivejte pouze HUB nebo SWITCH Je to pouze sluvkareni:-)

Honza Spacil (19.5.2004 20:47:44)

Hm, nekterym lidem by se fakt ty prezervativy rozdavat mely .. Takze pro ty, kteri na toto vlakno klikli quli tomu, ze se neco dozvi: (budu psat velmi obecne, detailne o tom vim stejne kulovy ;) ..) hub se od switche lisi. Docela dost. Sice ta 'krabicka' vypada navenek stejne, ale rozdil tam je .. predstavte si situaci, kdy je na hub/switch pripojenych vice pocitacu, ktere mezi sebou komunikuji. Vytvari to docela hodne dat, ktere proste tou siti musi nejak 'projit'. Pokud je pouzit hub, vypada situace asi tak, ze jeden pocitac zasle data pro jiny, ktery je tez k hubu pripojeny. Hub tyto informace prevezme a rozesle je vsem ostatnim pocitacum, ktere jsou k hubu pripojene. Proste zadne rozhodovani, co kam patri, vse je rozesilano vsem a ten spravny cilovy pocitac si ta data prevezme, ostatni je ignoruji. A v tom je prave rozdil oproti switchi, ktery (v zavislosti na kvalite, vnitrni pameti etc.) je schopen jednotliva data smerovat proste tam, kam patri. Switch se po chvili provozu site 'nauci', kam ma ktera data(packety) posilat tak, aby dosla na cilovy pocitac a pokud mozno nikam jinam a to je pak ve vysledku hodne znat .. Takze se nezahlcuje sit zbytecnymi daty, snizuji se kolize atd., proste sit je obecne rychlejsi a spolehlivejsi pri pouziti switche. Tolik obecne. V dnesni dobe uz snad ani nic jineho, nez nakup switche nelze doporucit, ceny jsou prakticky totozne a snad jediny duvod pro nakup hubu je moznost pripojeni starsi koaxove site ke strukturovane (takze hub pak vlastne funguje i jako router/bridge). Pro zajimavost, preci jenom se jeste hodne 'hubu' pouziva, protoze treba takova APcka pro bezdratove site jsou tez bohuzel ' jen hloupe huby' :) .. ale to uz jen na zaver jako zajimavost :)) .. Doufam, ze jsem vas spise poucil nez zmatnul ;) krasny den! honza

Kuklux klan (19.5.2004 21:03:38)

To není zcela pravda. Zato je dozajista pravda toto: switch nerovná se hub hub nerovná se switch switch cena asi 5 000 000 slovenských rublů=800Kč hub cena asi 3 500 000 slovenských rublů=600Kč Tohle jsou ceny nejlevnějších kousků. a hub není switch jo??? docent chocholoušek jo???

Zajda (26.5.2004 09:32:06)

Tak za HUB realne 200-300Kc a za SWITCH realne 500Kc.Mluvim o malych petiportovych.

Zajda (22.5.2004 12:29:54)

Ehm dovolim si stouchnout. Neva? K te moznosti pripojeni koaxove site k hubu s media convertorem. Hub interne s pripojenym koaxem nefunguje jako bridge nebot neumi manipulovat s ethernet framy ale pouze s bity. A uz vubec nevi co je to paket takze nemuze fungovat na sitove vrstve jako router. Ten koax proste jen funguje jako dalsi zasuvka(pojem port se mi u HUBu v tomto pripade prici) HUBu akorat je jiny typ prenosoveho media. Samozrejmne s nesvary jako je rozsireni kolizni domeny a broadcastove domeny. Predpokladam profesionalni prehmat.Nic ve zlym.

Honza Spacil (24.5.2004 23:37:48)

Neva :) .. neni to prehmat, je to spise neznalost a take to, ze mi nikdy nestalo za tu praci se v tom 'stourat' podrobne ;) .. Proste mam tady jeden HUB z dob krale Klacka, osm portu, jeden BNCak, pouzival jsem to obcas na nouzove propojeni koaxove a strukturovane site. Zduraznuji _nouzove_ ;) .. Jak to vnitrne funguje, netusim, jeste stale pouzivam misto routeru nazev bridge :), takze to beru jako premosteni dvou rozhrani rozdilneho typu. Vytvoreni transparentni site bez jakohokoliv smerovani bylo vzdy presne to, co jsem potreboval, takze skutecne jako router to brano nebylo :) .. Jinak mimochodem, pro vetsinu lidi jsme v tom udelali spise poradnej zmatek, kdyz se vziju do kuze nekoho, kdo o tom nema ani poneti a zacne si tohle cist .. ;) btw: diky za ty prispevky k Prestige routeru, docela mi ted pomohly :).

Anonym (19.5.2004 21:19:54)

Takovehle prispevky by mel admin DSL.cz hned smazat. SMAZAT SMAZAT SMAZAT SMAZAT SMAZAT

Kuklux klan (19.5.2004 21:21:48)

Copak Mattespacile? Jseš tak tupej, že už píšeš pod anonymem? HAHAHAHA to je k smíchu!!!

Vladimir T (19.5.2004 21:46:44)

Takze nejjednoduseji jak to lze rici: Switch spojuje pocitace. Hub spojuje site. Ok?

Anonym (19.5.2004 21:59:33)

Jak HUB(passive hub) tak SWITCH (switching hub) muzou spojovat site ci pocitace. Uvazme situaci 5 PC(pc1-pc5) je spojeno HUBem(passive hub). PC1 posle paket PC2 ale hub jej preda vsem PC zapojenym do nej. Tedy zbila PC paket zahodi. Dale pak PC2 odpovi PC1 a opet se paket dostane ke vsem PC Zapojime-li PC do SWITCH (switching hub) ten se po kratke dobe nauci MAC adresy sitovek jenz jsou do nej zapojeny a pokud PC1 posle paket PC2 tento paket bude dorucen pouze PC2 a ne vsem. Toto je zasadni rozdi. HUB(passive hub) je vlastne jen opakovac. Co na jeden port prijde to rozhodi na vsechny ostatni. Kdezto SWITCH (switching hub) to posle jen na jeden port, pokud je to pro sitovku jejiz MAC adresu zna.

Anonym (24.5.2004 08:53:06)

HUB nemusi byt opakovac. Kdyz si zdratuju doma patch panel tak bude z toho pasivni HUB.

Anonym (20.5.2004 20:31:03)

Tak jsem si to pročet,takže: HUB - je pasivní prvek fungující na fyzické vrstvě,pouze rozšiřuje počet portů v síti,nemá žádnou inteligenci,pouze regeneruje signál po fyzické stránce a posílá ho na všechny porty. BRIDGE - je aktivní prvek na spojové vrstvě,slouží zejména k oddělení různých sítí. SWITCH - je aktivní prvek na spojové vrstvě,sloužící zejména k propojení různých segmentů lokální sítě,má vlastní inteligenci,je rychlejší než Bridge,protože spojování se odehrává v HW a ne v SW jako u Bridge. ROUTER - je aktivní prvek s vlastní inteligencí,který pracuje na síťové vrstvě. V současné době Switch obsahuje i fukce Bridge.

Anonym (21.5.2004 17:37:15)

PC1 posila PC2 data v siti s 5ti PC zapojenych do HUB1. PC1 HUB1 PC2 (prijme) HUB1 PC3 HUB1 PC4 HUB1 PC5 PC1 posila PC3 data v siti s 5ti PC zapojenych do SWITCH1. PC1 SWITCH1 PC2 SWITCH1 PC3 SWITCH1 PC4 SWITCH1 PC5 Aneb kupte si vzdycky switch a mate vystarano.

Anonym (21.5.2004 17:38:03)

Hm, tak nic, nema to tu rado nektere znaky pouzivane v HTML, hanba admine :)

Zajda (22.5.2004 12:14:53)

Ehm, dovolil bych si přidat svuj slovnicek. Často jsem tim deptal nektere diskutujici ale doufam ze to bude uzitecne cele diskuzi a bude tim zabraneno zmatkum. Hub-hub je v podstate zarizeni kterym se spoji ethernetove kably dohromady.Odborne receno pracuje na prvni a tedy fyzicke OSI sitove vrstve. Je to zarizeni velice hloupe. Uplne hloupy hub nepotrebuje ani napajeni. Lze si ho podomacku na kolene vyrobit. Lepsi Huby s napajenim delaji tu samou praci jako repeater s vice porty. A tou je precasovani,pretvarovani a zesileni signalu.Zbytek napajeni je venovan na signalizaci toho ze se na Hubu cosi deje. Nektere huby take obsahuji media konvertor napr. na koax. Dual speed huby maji navic dve sbernice jez jsou spojeny prepinacem. Vyhodou byla driv cena.V soucasne dobe ale jiz z trhu mizi protoze maly neriditelny switch je jen o malo drazsi. Nevyhody-rozsiruje kolizni domenu.Vyskytne-li se kolize-dve sitovky zacnou vysilat najednou tak se spojeni obnovi za nahodny cas coz zrdzi prenos a ve svem dusledku zpomali rychlost. Coz znamena ze pokud bude hodne uzivatelu na danem siti s propojenymi huby prenaset spoustu dat najednou, drasticky se tim snizi propustnost site. Uvedomte si ze pasmo 10 nebo 100 sdili vsichni uzivatele najednou a kolize probihaji na vsech propojenych HUBech. Z vlastni zkusenosti mohu rici ze takova horni hranice navzajem propojenych hubu je 3. Pokud ale potrebujete hub pro pripojeni mensi site k internetu tak pokud nemate skutecny broadband(jste v z CR tak nemate:) tak sdilene pasmo s vydatnou rezervou staci. Nevyhodou je take rozsirovani broadcastove domeny. Switch-Switch je oproti hubu o moc chytrejsi zarizeni a napajeni narozdil od hubu potrebuje vzdy. Vi co je to MAC adresa(to je hw adresa sitovky a mela by byt jedinecna) a vi ke kteremu portu patri ktera MAC adresa. Jako priklad mejme dva pocitace a tedy dve MAC adresy. A posle ethernet ramec B. Switch zjisti z ramce ze cilova MAC je B. Podiva se do sve tabulky kde najde ze pocitac B je pripojen k portu 2. Frame tedy preposle na port 2. Switch tedy ma tu vyhodu ze umoznuje vyhradit plnou kapacitu dane komunikujici dvojci. Pasmo neni sdilene.Komunikace se odehrava pouze mezi komunikujici dvojci a neni poustena do ostatnich portu vyjma broadcastu.Vidite ze switch uz vi co je to datova jednotka(ethernet frame) a umi s ni pracovat. Jednoduche switche s kterymi se zcela jiste setkate maji pouze jednoduchou funkci. Store and forward.Ulozi a preposlou.Automaticky se uci MAC adresy a sestavuji tabulku.Maji pamet v nasobcich 64kb.Porty jsou auto MDI/MDI-X coz znamena ze vas nemusi zajimat jestli se k switchi pripojujete normalnim nebo krizenym kabelem. Naproti tomu managovatelne switche umoznuji spoutu zajimavyh veci.Jednou z nich je napr bezpecnost. Muzete nastavit switch aby se neucil Mac adresy ale fixne na kazdy port zadat MAC adresu.Kazdy port muzete nastavovat zvlast.Muzete Jednotlive porty spojovat do VLAN a vytvaret tak jakesi virtualni site kde mate omezenou broadcastovou domenu.Muzete menit metody smerovani. Upravit dle sebe smerovani na bazi ethernet framu mezi vice switchu.Znacnou vyhodou je monitoring.Sloucit vice portu do jednoho virtualniho portu(tzv. port trunking). Atd.Atd. Zkratka managovatelny switch je uplne o necem jinem(a to i zhlediska ceny:). Komu se to nelibi a pripada mu to zmatecne tak vezte ze jsem to psal ve tri rano;-/ Chtel jsem toto tema trochu vice rozepsat aby nedochazelo k polopravdam a flamewar. Bude-li nekoho zajimat vice mohu vytvorit thread zajdovy sitove tutorialy.Tesim se na ohlasy. Jak pozitivni tak i negativni.

Washek (22.5.2004 13:02:57)

Ja posilam prvni pozitivni ohlas, je to pomerne pekne a (pro me) srozumitelne povidani. Pokud se chcete jeste vice rozepsat, bude to jedine dobre ;) Me by zajimalo trosku vice teorie o managovatelnych switchich, ale to asi na tento web se zamerenim na domaci uzivatele moc nepatri :))

Zajda (23.5.2004 22:38:06)

Diky:) Vskutku managovatelne switche nepatri mezi domaci uzivatele. Take se musim priznat ze bez praxe(v nasem zaprdenem meste totiz o sitare nestoji) se mi znalosti pomalu vyplavuji z hlavy:/.Ale kdyby na tom trvalo vic lidi tak managovatelne switche rozvedu popr.podrobneji zminim nejaky casto pouzivany typ.

Anonym (24.5.2004 06:57:27)

uveď něco prosím

Zajda (25.5.2004 18:08:24)

Jeste dva requesty zbyvaji:)

Honza Spacil (27.5.2004 07:18:44)

Dobra, pripojuji se i ja jako dalsi request :)) ..

y2k (27.5.2004 08:50:17)

Tak tady máš druhý request. PS,-z jakého města jsi ??? možná ........, napiš město a uvidíme ...

Anonym (27.5.2004 09:20:48)

Západní zapadákov-K.Vary

Zajda (27.5.2004 09:21:37)

Anonym=Já

Honza Spacil (8.6.2004 01:53:49)

A hele, tak proto me znas ;) .. Zname se nejak blize, pod jinym nickem? Kdyztak hod info na mail, thx :) ..

Anonym (22.5.2004 12:39:40)

Když mam ADSL modem Alcatel 510 router s jednim portem. Stačí mi hub nebo potřebuju switch?Díky za odpověd.

Petr (24.5.2004 10:06:26)

Stačí HUB. Na domácí síti nebude nikdy tak velký provoz aby se prakticky objevily nevýhody HUBu oproti switchi.

wojta (24.5.2004 11:14:05)

Nevýhody se projeví už při sebemenším zatížení. Minimálně rychlost bude menší. Netvrdím, že by hrozilo, že by ta síť zkolabovala. To se může stát jen ve větších sítích.

Petr (24.5.2004 11:25:52)

Menší než co? Uznávám, že při kopírování filmu přes hub 10 kbit/s není až tak rychlé. Ale internetové připojení? Vždyť je to 0,5, maximálně 1 mbit/s. A že by nastala možnost, že se po domácí síti budou současně vyměňovat veliké soubory tak že by si navzájem vadily... Mám doma 4 počítače v síti a nepociťoval jsem rozdíl při propojení pomocí hubu a switche. A když by ten hub náhodou byl 100kbit (stejně jako všechny karty), tak nevím o čem mluvíte. Pro rychlost 100 mbit je jen třeba mít všechny karty a zařízení na 100 mbit. Jediné zařízení v takovéto síti které umí jen 10 mbit celou síť zpomalí. U toho může být výhoda switche, že může komunikovat na různých portech různou rychlostí.

wojta (24.5.2004 11:48:17)

Myslím spíše souběžné přenášení velkých souborů v síti než internet. Asi to doma nenastává příliš často. Tím menší myslím, menší než kdyby se použil switch. :-) Hub nebrat.

Anonym (24.5.2004 12:39:23)

ujasni si kbit a mbit

Petr (24.5.2004 14:02:51)

Sorry. Dvakrát jsem se uklep. Samozřejmě je to vše v mbit/s.

Bart (27.5.2004 10:24:22)

Asi jsem spatne cetl, je pravda ze i kdyz jedno jedine zarizeni pripojene do HUBu s rychlosti 10mbit degraduje veskerou komunikaci prave jen a pouze na 10mbitps???

Pepa (24.5.2004 02:58:39)

No a je tedy nějaký rozdíl mezi hubem a switčem?

wojta (24.5.2004 11:14:53)

zaroluj níž na stránku

Pepa (25.5.2004 15:44:41)

a co je to to rólování? To mám jako něco říct?

Lukáš (25.5.2004 15:49:31)

Tím rolováním myslel,aby sis sjel se stránkou níž,tam to je popsaný.

Pepa (25.5.2004 21:40:23)

ahááááááá......tý vado to je dlouhý. A kde to teď mám jako číst??

Anonym (25.5.2004 23:50:12)

Páni, ty si vidlák.

CC (26.5.2004 00:24:55)

No tak to nečti a spoj si PC zavařovačkama...

Anonym (27.12.2004 19:22:55)

ty si blb