Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Kotvy ho netahají ke dnu, neudělal chybu. Linux totiž řídí svět

Kotvy ho netahají ke dnu, neudělal chybu. Linux totiž řídí svět

Anonym (5.11.2010 00:00:00)

V posledních týdnech a dnech se to v českých médiích jen hemžilo články na téma Linuxu, resp. toho, proč Linux nikdo nepoužívá a co Linux táhne ke dnu. Textovou válku patrně odstartoval článek na serveru Živě -- nebo ten byl spíše nejvíce viditelný -- který popisoval zásadních sedm kotev, reagovali pak lidé v komentářích, na blozích, reagovaly ostatní IT magazíny. A shodou okolností na stejné téma pak kolega Michal Černý napsal svůj článek i na DSL.cz, viz Kde udělal Linux chybu?

mjablko (5.11.2010 10:03:58)

Díky za výborný článek!

haf (6.11.2010 12:54:09)

Jen bych dodal. největší brzda (jádra Linux) je v první řadě hloupost lidí. Druhý problém, malá podpora výrobců hardweru.Neboť jsou uplácení.jak někdo napsal molochem.

petr (6.11.2010 22:12:46)

A ta samá hloupost je to, co táhne Windows na desktopech. Lidé se nezmění, ale systém se změnit může.

mmm (7.11.2010 19:04:01)

prej budoucnost je v konzolích, tady zase někdo trousí rozumy..... a přitom je úplně vedle, myslím, že spousta herních společností by s tebou nesouhlasila blizzardem počínaje

Dreit (3.1.2011 16:40:26)

Viz: WinXP -> WinVista -> Win7 Systém se mění, uživatelé zůstavají...něco mi tady opravdu smrdí

xxx (5.11.2010 10:46:20)

nice, pekne napsano...

fort (5.11.2010 15:13:50)

hrozná patlanina statistik a blábolů.

Standa (7.11.2010 21:34:24)

Podle někoho patlanina, podle jiného pravda... Přečti si to ještě jednou a zkus se nad tím zamyslet, než budeš psát do diskuze... :-P

bob (5.11.2010 16:34:59)

Opet clanek naprosto k nicemu, ale pageviews budou, ze? To je prece nejdulezitejsi. Clanek jako vzdy nic neresi, linux lepe nezpropaguje, ani nemuze, nema jak. Cili zmena zadna, skoda casu autora. Problemem linuxu je jeho roztristenost a nekompatibilita s windows. Stovky nebo tisice dister. kdyby se programatori sjednotili a napsali jednu poradnou distribuci, pak muzou konkurovat takovemu molochu, jako je Windows. Takze aby se linuch prosadil, je potreba udelat jedno poradne distro, co bude vypadat podobne jako windows a take se bude shodne ovladat. protoze lamy se nebudou ucit ovladat jiny system, nez co maji v praci/skole/deti atd. Cili system musi byt ovladatelny shodne s win. Aplikace musi byt take kompatibilni, protoze lama chce to a to, protoze to ma Mařka odvedle, pripadne to ma sama lama treba v praci. Kdyz bude linux stejne ovladatelny jako win - nemyslim jednoduse ovladatelny, ale doslova stejne ikonky a funkce, aby nic v bezne navyklem pracovnim postupu lamu neprekvapilo, bude zadarmo a pouzivat aplikace z win /nestaci pouze wine, v tom polovina veci nebezi, nebo bezi spatne/, pak se prosadi. Do te doby smula, stejne jako predchozich 19 let.

anodes (5.11.2010 17:24:51)

Ono si stačí vybrat svou Distribuci a správný HW. Sytém instaluji jednou za 3 roky na několik PC. Nemám žádný problém. Na ikonky a jiné názvy programů si zvykne každý. Mé děti nemají problém používat Windows (hry) nebo GNU/Linux (internet)...

OSPF (6.11.2010 09:13:49)

A proc by si mel uzivatel zvykat na neco jineho? CO prinasi Linux pro normalniho uzivatele prevratneho? Takovej normalni uzivatel chce jenom aby PC pustil, nabehl mu word a internet a to vse. Vysvetlovat mu, ze ma prejit na linux protoze to je IN je zcela zbytecne. Uzivatel nechce system, ve kterem si kdyz vis jak muzes udelat co chces. On chce system, ktery zna a je jednoduchy na pouzivani.

Standa (7.11.2010 21:44:40)

Další, kdo neví o co se jedná... Alespoň ses mohl kouknout na nějaký video o Linuxu na Youtube. Pro tvou informaci, mám Linux, nemusím používat antivir, antispyware a kdesi cosi. Systém je jednodušší na používání než Windows, má nižší nároky na hardware a přitom má vyšší výkon než Windows. A jestli chceš počítač hlavně na psaní a internet a nejsi vyloženě závislý ( třeba kvůli práci ) na nějakém softwaru pro Windows, nevidím důvod proč u něj zůstávat. Já používal Windows asi 10 let, a když pomyslím kolik času mě jen stálo, abych ten systém udržel v chodu a trochu funkční, je mi do breku...

anodes (12.11.2010 21:42:49)

Nikoho nenutím přejít na jiný OS, pouze dětem ukazuji jiné možnosti. Jinak Windows jsem začal používat od verze 3.11 na velmi drahém PC-IBM. Dnes nemám potřebu, našel jsem alternativu.

anywh (5.11.2010 18:25:54)

čeče, omezenější názor jsem neviděl.....chápeš vůbec, že MacroShrot vydělává jen a pouze na OEM, kde tento postup schvalují (přestože je spousta námitek) zkorumpované vlády? Linux na to nevydělává, z čeho by vlády platil?

hujer (5.11.2010 18:44:40)

presne tak jenom si dovolim doplnit, ze Mrkvosoft nevydedlava jen na OEM, ale spise na licencich v bussiness svere (Win CALLy, TS-CALLy, Database CALLy) a na serverovych typech OS

anywh (5.11.2010 19:14:16)

schválně si zjisti, kolik procent tržeb dělá OEM

OSPF (6.11.2010 09:11:48)

co to melete? MS ze vydelava na OEMkach???? Panove, zkuste si trochu zagooglit

Standa (7.11.2010 21:54:37)

Lze jen souhlasit, Bob je omezený a hloupý :-D Jedna hloupost za druhou... Bobe už nepiš...

bob (5.11.2010 16:37:13)

Stejne se divim, ze to ty linuxove programatory jeste bavi. Tolik let neuspechu. 19 let se patlat se systemem, ktery je dodneska naprosto minoritni a nikdo /krom serveru/ to nechce...

hujer (5.11.2010 18:18:47)

haha, by me zajimalo jak se pocita mira neuspechu systemu .. věta linux (skoro) nikdo nepouziva je v zasade kec, lez, cokoli jineho nez pravda linux je hodne minoritni na desktopovych pocitacich (at jiz vinou OEM, reklamy atd), to chapu. o necem jinem je to na serverech. ale kdo dneska ma nejaky telefon se symbianem, androidem, dvd prehravac, dvd rekorder, settopbox, media tank, TV, tak vlastne pouziva zarizeni s operacnim systemem ----linux----, jen to neni vzdy jasne poznat, pripadne logo "linux" predtavte si ze s kazdym dvd prehr. ci TV by se na fakture objevila polozka windows for media device za nekolik tisic ... krasa :)

hujer (5.11.2010 18:32:13)

dodam ze na linuxu (pripadne linux/unix like os) bezi vetsina routeru, az jiz domacich, ci "lepsich", sitovych prvku atd :) bez linuxu by domaci wifi router nestál 500Kč a printserver pár stovek atd .. jinak add linux a servery, je dost veci, co windows "neumí", pripadne je treba zakoupit licence/produkt za velké cástky, aby se "nejak" dohnala funkcnost :)

Standa (7.11.2010 21:58:23)

Bobe, jsi hlupák... Už nepiš a zkus si něco o Linuxu zjistit...

Lojza (5.11.2010 21:43:15)

Radkus (6.11.2010 14:02:36)

Tak s tímto článkem mohu jedině souhlasit. Myslím si, že Linux jako takový za dobu své existence ušel velký kus cesty, ale i tak výhlídka většího nasazení na desktopech je z oblasti sci-fi. Je sice pravda, že se dokázal zbavit některých nepříjemností (pamětníci mi určitě dají za pravdu, stačí si jenom vzpomenout na tzv. peklo závislostí a instalování programů vůbec), ale stejnak spousta vytýkaného zůstala. Linuxáři strašně rádi používají konspirační teorie o tom jak Microsoft uplácí všechny výrobce, aby dělali jenom windows kompatibilní zařízení, prodávali PC jen s windowsy atp. Těžko říct, zda mají pravdu, ale myslím si, že ona bude asi někde trošičku jinde. Stačí si vzpomenout na počátky a obrovský boom netbooků, kdy byl linux velice dobře prodáván s těmito přístroji, ale výrobci od tohoto upustili, protože měli obrovské množství reklamací, právě na linux. On si totiž Franta z Horní Dolní koupil noutbůka za pár kaček, doma ho sputil a ejhle, ono to je úplně jiné, než jak byl zvyklý a co hůř, ono mu tam skoro nic nefunguje. Vždyť mu přece jenom stačilo strčit USB TV kartu do slotu a ve windowsech už to "samo" najelo. Nemusel se vůbec o nic starat. Pokud byl alespoň trošičku zdatný, tak začal hledat na internetu a na fórech, jak to zprovoznit. A tam mu začali radit: "Musíš se naučit..., musíš udělat to..., musíš udělat ono..., musíš začít jinak myslet..., musíš..., musíš..., musíš... A o tom to celé je, on totiž nemusí, ono to totiž jinde funguje, někde, kde totiž opravdu stačí zasunout USB zástrčku a ono to už jede "samo" (pokud tedy nehodlám používat nějký 20 let starý hardware). To, že na linuxu nefungují hry, nebo alespoň ne tak, jak by měly, dokáže většina uživatelů oželet. Ale to, že mu tam nebude fungovat zrovna koupená tiskárna, scaner, Tv karta..., nebo že jejich zprovoznění bude znamenat hodiny strávené hledáním na internetu, to už asi "rozdýchá" jenom málokdo. A přesně tohle to linuxáři totiž odmítají vidět. Linux sice má obrovské výhody, jako je bezpečnost a stabilita, jemože, pokud na to nemáte čas, nejste technicky moc zdatní, nebo nemáte někoho, kdo Vám ho dokáže zprovoznit, tak je ve své podstatě k ničemu. A možnost, že si můžete přepsat linux úplně k obrazu svému je spíše směšná, nežli použitelná...

SIGILL (7.11.2010 12:04:25)

ad. netbooky: byl tam Linpus a lidi si to koupili ne kvůli nějakýmu Linpusu,ale,že to bylo levný s vidinou přeinstalace na Xp (povětšinou cracklých verzí Windows),vraceli to z důvodu,že xp nevidělo disk (problém se sata) a nedařila se instalace. ad. USB připojitelná zařízení: kdo o Linuxu něco ví,tak zná i to,že si kupuje tyto zařízení s plnou podporou a pak se netrápí.Exotický hw Linux nepodporuje jelikož vyrábět drivery pro firmu která bude na trhu ani ne rok je neperspektivní.Ostatně i win7 nemá podporu ve spoustě zařízení které v xp naprosto bežně fungovaly. ad.peklo závislostí:si nevzpomínám. ad.zdatnost uživatelů:každý má právo zvolit co je schopen obsáhnout a dle toho zvolit os.

Standa (7.11.2010 22:10:27)

Další Jouda... :-D Takže Joudo, nepřeháněj to!!! Já osobně rád testuju různý OS Linux, Unix, BSD... A ne jen na svých počítačích... a Linux ( alespoň ty větší distribuce, který nevytváří 2 lidi v garáži ) když mu chybí nějaký ovladače, tak si je najde. Navíc oproti Windows je všechno 100 x snažší a navíc zadarmo + spousta ušetřenýho času. Takže nechápu ty tvoje teorie o nefunkčním systému!!! :-P

Radkus (8.11.2010 19:34:36)

No dobrá, tak jeden malý příkladek. Na svém netbooku používám Ubuntu 10.10 - tudíž to nejnovější co se dá momentálně sehnat. Nedávno jsem si koupil TV kartu AverMedia TV Volar HD Nano. Takže žádná noname ani exotika. Ve Win7 jsem strčil kartu do USB, samo si to našlo ovladače a šup během asi dvou minut vše běhalo, stačilo spusti MCE, dokonce jsme nepotřeboval ani CD s ovladači od výrobce. Podle výrobce je karta kompatibilní s Linuxem, dokonce mají i ovladače na stránkách. Strčil jsem kartu do USB a samozřejmě se nic nestalo, ale to jsem čekal, to je v linuxu naprosto normální stav:-). Stáhnul jsem ovladače a podle návodu začal instalovat. Výsledek - nic. Při instalaci to vyhodí chybu, něco jako "nelze nalézt a867.o", nebo tak nějak, tak jsem začal "šťourat" a vyptávat se na fórech. Ztratil jsem tím skoro 4dny(no kde že je ten ušetřený čas??), výsledek stále stejný. Vlastně ne:-) od chytráků jako jste vy jsem se dozvěděl, že jsem totální id*ot, kterému by měl být zakázán přístup k jakémukoliv PC. Ale to je na fórech linuxu také naprosto běžná věc, na to jsem si už také zvykl:-). Pokud linuxář neumí poradit, tak povětšinou začne napadat a to někdy i dost sprostě, alespoň u nás. Jak je to na zahraničních fórech nevím, moje angličtina je pouze na úrovni, že se dokáži zeptat kde je nádraží, ale ne na technické věci. Nebo možná jenom chodím na špatná fóra. První linux jsem zkoušel cca před 8mi lety, byl to Mandrake(dnešní Mandriva) tuším verze 9. Poté SuSe, Fedora, Kubuntu, Ubuntu, Slax a již zmiňovanou Mandrivu. Z hlediska obyčejného uživatele tedy asi můžu říct, že je úplně jednou kterou distribuci si člověk vybere. Pokud něco nefunguje pod jednou, je více než pravděpodobné, že to nepojede nikde. TO SIGILL: peklo závislostí bylo když jste chtěl nainstalovat program A a ono to nešlo, protože jste neměl pgm B, ten zase nešel, protože jste neměl C-D-E-F.....-X-Y-Z. A člověk pak jenom instaloval, instaloval, inst.... až do zblbnutí a to jenom proto, že si chtěl dát jiný prohlížeč obrázků:-). Nejvtipnější na tom bylo, když vám nešel nainstalovat program E, protože jste neměli program D a on ho potřeboval a samozřejmě to D nefungovalo bez toho E - to bylo tenkrát občas velice veselé:-). To už je naštěstí opravdu daleká minulost. Alespoň něco se podařilo odbourat. Ovšem pokud se bude linux dále vyvíjet tímhle tempem, tak bych jeho použitelnost pro přechod viděl až tak za nějakých 30let:-)

SIGILL (8.11.2010 21:07:15)

Návod i link na ovladač je zde: http://www.abclinuxu.cz/poradna/hardware/show/308477 ad fóra: jsem registrován na několika fórech a to co popisujete mi není známo,pokud se new user chová slušně je mu takto i odpovídáno,ale chodí tam i spousta lidí vyloženě jen provokovat a urážet to pak než bývá zabanován většinou sklidí co zasel.

Dreit (3.1.2011 16:32:40)

"pokud tedy nehodlám používat nějký 20 let starý hardware" Win7 má problémy i s tiskárnou která za dob Win Vista fungovala, tomu neříkám moc kompatibilní systém - na druhou stranu poslední "unstable" Debian mi bez problému asi před rokem jel na IBM PC 300 a to už k 20 letům nemělo moc daleko (bohužel stáří zvítězilo a jednoho dne už se deska nerozběhla)

Krakonos (10.11.2010 22:55:41)

Windows jsem pouzival od jeho samotneho zrodu, predtim dos, gnu/linux pouzivam uz priblizne 7 let jako jediny operacni system a protoze znam oba systemy velmi dobre a to i z vnejsku, mam docela objektivni predstavu jak to v nich chodi. Protoze jsem programator, musim jednoznacne prohlasit, ze je mi pro linuxove distribuce vyvijet mnohem prijemenejsi nez prave pro windows z mnoha duvodu. GNU/Linux byl svym konceptem dal uz u zrodu. A jako narocny uzivatel musim prohlasit, ze me opravdu nic nechybi. Za pravdu mi daji snad i vsichni v okoli, kteri nejakou linuxovou distribuci maji take, prevazne ubuntu. Vsichni totiz utekli z windowsu na linux. To, ze nekomu nejde treba televizni karta ihned, je samozrejme chyba vyrobce - nic mu nebranilo dodat ovladac primo do jadra. To, ze na Mac OS X jede prevazne jen HW vyrobeny Applem taky nikomu nevadi a presto ho lidi pouzivaji take. Je to hlavne o marketinku, dnes nikdo nemusi firmam platit aby delali ovladace a software pro windows, maji z toho zisk at uz je ten system sebevic horsi, takze by si hazeli klacky pod nohy sami. Takze prvni krok k prosazeni linuxovych dister je prevazne v politice. Zacina to uz u skol, pomoct muze jen nadrazeny organ, kde bohuzel sedi lide dychtici po penezich stejne jako vsude jinde.