Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Jak funguje internet?

Jak funguje internet?

Student ze strojky (3.6.2004 21:50:42)

Tenhle thread je asi trochu mimo, ale myslím, že tady jsou kompetentní lidi, kteří mi odpoví. Jak funguje FYZICKY i-net? Kdo přiděluje doménám IP? Kdo přiděluje konektivitu?

Miroslav Šilhavý (4.6.2004 09:49:18)

Domény a IP jsou dvě nezávislé věci. Celý internet by bez domén fungoval, bez IP ne; tudíž je to naopak, k doménám se přiřazují IP. IP adresy přiděluje několik koordinačních center, které si je mezi sebou rozdělili. Pro Evropu je kooridnačním centrem RIPE, pro USA tuším IANA. Po vyřízení a schválení žádosti (budu mluvit o postupech RIPE, ostatní to budou mít podobné), ve které musíte prokázat důvod proč chcete IP adresy, Vám RIPE přidělí číslo autonomního systému - ASN (pokud jej nemáte z nějaké předchozí žádosti). K ASN pak přidělí blok IP adres. Donedávna byl nejmenší možný blok 8192 IP, dnes už tuším přidělují i 4096 IP adres. Přes ASN si pak směrovače (routery) v internetu sdělují, kterým směrem mají data cestovat, aby se na Vaše IP adresy dostala. Informace o směrování si předávají protokolem BGP. Ten, kdo od RIPE získá IP adresy, může je dál přeprodávat (resp. jakkoliv poskytovat) dalším osobám, ovšem s tím, že musí RIPE sdělit, komu menší část svých IP adres poskytl, za jakým účelem, atd. Konektivita se nepřiděluje. Konektivita vzníká tím, že se nějaká firma (organizace) rozhodne natáhnout kabel z bodu A do bodu B, na oba konce nasadit routery, spustit BGP. A tím, kolik má kapacitu vzniknuvšího kabelu a tím, kolik sítí má na "internetové straně" toho kabelu se pak konektivita tvoří. Velké firmy mají vlastní sítě po velkém území světa; např. T-Systems mají kabely po velké části Evropy. Díky tomu Vám jsou schopni prodat konektivitu do celého světa. To, co zvládnou po vlastních kabelech, to po nich proženou, a co ne, to pošlou zase dál dalším svým partnerům, se kterými jsou propojeni. Domény jsou už pak jen jakási nadstavba. Na světě existuje několik hlavních doménových serverů (DNS) - tuším že 13. Na nich jsou zavedeny pouze odkazy na domény první úrovně - TLD (např. .cz, .com, .org, atd.). Díky tomu odkazu je pravomoc přidělovat domény delegována na národní registrační autority. U nás je to Cz.NIC, který jako jediný může a musí domény .cz přidělovat. Národní registrační autorita pak může, ale nemusí, některé pravomoci delegovat na další subjekty. Např. u nás to tak funguje, doménu můžete registrovat jak u Cz.NIC tak u dalších 17ti firem.

Student ze strojky (4.6.2004 10:00:41)

Vzdávám vám hold, pane Šilhavý. Hledal jsem všude možně i nemožně, ale pokaždé jsem jen dostal odpověd, kterou bych ze sebe dostal taky. Když jsem psal tenhle thread, pod pojmem kompetentní jsem čekal opravdu vás. Nezklamal jste. Děkuji mockrát

Zajda (4.6.2004 14:54:38)

Pan Silhavý má holt na to čas. Nicméně pokud si vzpomínám na svá lamerská léta tak také všichni měli plnou hubu keců ale nikdo to neřekl tak jasně a konkrétně. Vzpomenu-li si na nějaké přechytračelé individuum co nikomu nedokáže pořádně po lopatě vysvětlit,hned mám sto chutí napsat podobný příspěvek.

Anonym (4.6.2004 15:59:33)

spss brno???????

ja (5.6.2004 08:43:05)

Praha ?

Student ze strojky (5.6.2004 11:23:24)

to nemůžu říct, učitelé by si mě podali

Anonym (5.6.2004 19:09:12)

tak řekni aspoň jména učitelů jako např: Šenk, Kocáb, Kittner, Pelikán, Burda ...

Student ze strojky (6.6.2004 11:44:51)

Ne to fakt nejde. Ale jména jsou: Lučný, Robenek, Urbiš, Malíková

Anonym (4.6.2004 16:22:55)

VUT FSI?

y2k (4.6.2004 19:10:17)

Musím se Vám pane Šilhavý zde veřejně omluvit !!!!!! Pochybyl jsem, vy určitě oboru rozumíte akorát to občas dáváte najevo zvláštním způsobem. Takže pardón, musím uznat, že jste odborník.

Anonym (24.10.2005 12:47:03)

nevim ale ména sou kettne ,johanovská

Anonym (24.10.2005 12:47:17)

píču