Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Doporuceni Telecomu: Zmente ISP ! ... viz Zive

Doporuceni Telecomu: Zmente ISP ! ... viz Zive

Mirek (23.10.2003 08:52:48)

Mno jo, ale jak poznam u koho to jede bez problemu ?? mate nekdo nejake zkusenosti ? Kterou firmu lze povazovat za "mensi" , nebo jak poznam ze nemaji na siti stahovace ? Mam se spolehnout jen na to ze stahovasi se v zacatcich nahrnuli jen k tem nejvetsim ? Znamena to Nextra, IOL, Tiscali, COL atd ??

Pavel (23.10.2003 09:02:23)

Podle toho to vypadá, že skutečně agregují klienty podle ISP, tzn. ti ISP, kteří nabízejí ADSL bez limitu, na tom budou vždy špatně. Viděl jsem tu lidi, jak se mi vysmívaj, že jsem blbej, že jsem si nezvolil ISP bez limitu, takže pro vás: mám v jakoukoli denní dobu rychlost 420 a ping 10 - 15 na seznam :P

Michal (23.10.2003 09:33:29)

jsou i ISP bez limitu co jedou vyborne. Navic bez limitu jsou vsichni jen do konce roku ...Spise to bude opravdu profilem klientu u vetsich ISP. V prvni vlne se pripojovali zcela urcite magori=stahovaci a skoro mi to prijde tak, ze ten kdo zacal o ty dva mesice drive, ma sice vice klientu, ale jsou to ti sosaci, co se nemohli dockat. Navic mi s tim ladi uplne presne to, ze v zacatku byla bez instalacniho poplatku jen Nextra. Rekl bych ze musi Nextra ted zavest draze placena data nad limit a doufat ve snizeni trafficu a v "naredeni" uzivatelu normalne se chovajicimi kousky. Zbytek ISP, co treba zacali o dva mesice pozdeji tenhle problem mit nebude, protoze tito lide uz v tu dobu byli pripojeni treba prave Nextrou a oni pripojili skutecne "prumerne" uzivatele a agregace se jich tim padem nedotkla. Myslim ze je v celku jasne ... ISP to muze regulovat kvalitu sve site ted vlastne cenou za data nad limit a treba i cilenim na bezne klienty (potlacit inzerci na internetu a zamerit se na tisk)

Pavel Urbancik (23.10.2003 10:14:55)

1. Nepouzivejte prosim termin "stahovaci", ve skutecnosti jsou to lide, co a) umi internet vyuzit i na neco jineho nez postu a web a za b) pro ne je ADSL vsude jinde ve svete primarne urceno ! 2. Problem je spis v tom,ze u Nextry migrovalo nejvic uzivatelu na nove tarify (512/1024) a ze (jen dohad) Telecom Nextre nevyhradil dostatecnou prenosovou kapacitu,ktera by brala v uvahu nove tarify. 3. "cileni na bezne klienty" - grrrrrrrrr, bezny klient ADSL taha data, pouziva inet radio, sleduje videokonference, od toho sakra je to broadband ( teda vsude jinde jen ne u nas ). Na mail/web nikdo nepotrebuje ADSL, kdyz uz tohle lidi konecne pochopi

Miroslav Šilhavý (23.10.2003 10:18:47)

ad 1.) Omyl. Ze statistik vyplývá, že všude ve světě tito "skuteční uživatelé" jsou v menšině a proto jim to i funguje. ad 2.) Na nove tarify migrovalo zatim 2.500 uživatelů z 12.000, takže v tom problém nevidím. A ČTc vyhrazuje každému ISP přesně 1/50 součtu prodaných rychlostí, v tom bych taky problém nehledal. ad 3.) Viz první bod. Je to omyl. Musí se vycházet ze statistik. A ty mluví jinak. Nejen ve světě ale i u nás, u ISP, kteří poskytují nejen ADSL.

Pavel Urbancik (23.10.2003 10:35:33)

Dobre, tak mi prosim vysvetlete, pro koho je tedy podle vas ADSL urceno. Z vaseho pohledu (= z pohledu Telecomu) lidem, co si jednou za den stahnou maily a prectou 2-3 stranky,co ?

Miroslav Šilhavý (23.10.2003 10:38:31)

Spočítejte si, kolik mohou v průměru stáhnout. A uvidíte, že hóódně moc.

Ice (23.10.2003 11:07:53)

Ano, v prumeru se da stahnout docela dost, ale uzivatele bohuzel internet uzivaji narazove, takze zase prd :-(

Milan (23.10.2003 10:38:43)

Stahovat umí každej blbeček, ale co třeba hacker ?? To je člověk kterej je pořád online, ale moc toho neprostahuje, přitom toho o internetu a jeho využití ví mnohem víc než my všichni dohromady.

Pavel Urbancik (23.10.2003 10:46:12)

Hacker at jde do pr**le ;)

Hacker (23.10.2003 11:18:58)

Tak já du :(

Milan (23.10.2003 10:36:16)

Zase jeden polobůh, kterej káže kdo má na co používat internet. Představ si člověka, kterej je spammer - posílá denně milióny e-mailů a stráví tim běžnou pracovní dobu (ve špičce) tj. 8 hodin denně. Za dialup by zaplatil něco kolem Kč 3000 za měsíc, navíc chce bejt pořád online, protože během svý nudný práce chatuje na xchatu a blábolí s kámošema na ICQ a poslouchá k tomu netrádio. Večer si zajde půjčit DVDčko do půjčovny a do svý bezvadný aparatury s televizí se 100 cm úhlopříčkou vloží disk, smrákne film a jde spát. Denně prososá 300 MB, takže mu stačí 7 GB měsíčně. Vážně si myslíš že potřebuje Dial-up ??? A vážně si myslíš že je to takovej mamlas že internet nevyužívá, protože nic nestahuje ???

Miroslav Šilhavý (23.10.2003 10:05:10)

Pochopitelně se agreguje podle ISP, ISP by mezi sebou neradi sdíleli pásmo svých klientů.

Sekáč (23.10.2003 11:29:19)

Jako Kartágo. V životě jsem se s podobnou arogancí nesetkal. V normálním tržním prostředí by takový paskvil nemohl fungovat ani minutu. :-(

Kersten (23.10.2003 14:41:05)

je videt ze jsi jeste mlady a nezkuseny a ze se nezajimas o deni za hranicema na zapad jinak bys trebal mohl realne srovnat chovani ceskeho telecomu s ostatnima byv. statnimi telekomunikacnimi spolecnostma. napr. s nemeckym telekomem ci jejich novyn T-Onlinem a jak oni zavadeli adsl ci jak se uvolnil telekomunikacni trh nebo jak s ebojuje o o "posledni mili" Kersten

Sekáč (23.10.2003 15:20:38)

Díky za lichotky. :-) Už skoro 10 let jezdím na Západ bouchat do nejtu, taxem si myslel, že to toho trochu vidím... Jó, to se to podniká, když je státem garantovaný monopol. :-)

Kersten (23.10.2003 15:46:42)

Koukam ze jsem to nenapsal nejvhodneji, chtel jsem rici ze podobne metody jako u nasjsou i u nich. Jen kolikrat treba v nemecku musel proti Telecomu musel zakrocovat regulator. Tam proste neni tarif o ktery se nehadaji a pak treba kolik novych operatoru vzniklo a zaniklo ale Telecom je tam stale c.1. Kersten

Sekáč (23.10.2003 15:57:53)

Vzpomínám si, jak v r.97 na jakési sat. stanici kritizovali, proč se místo tehdejší novinky (ADSL) stále zavádí pomalé ISDN. Tuším, že byl zrovna míněný DT. Myslel jsem. že si z toho ČT vezme ponaučení. Ani náhodou. Jako přes kopírák. Se vším všudy... Takže už 6 let čekám na ten zázrak, ale v životě by mě nenapadlo, že z toho vyleze takový paskvil. No a kdo tento monopol na dlouhá léta na počátku 90tých let zakonzervoval nebo proč z novely tel. zákona na poslední chvíli vypadnul bitstream access, to je kapitola sama pro sebe. Víc nemám, co bych k tomu dodal. Hezký den. :-)

Trouba the MicroWave (3.11.2003 09:28:37)

Cituji z clanku http://www.isdn.cz/clanek.php?cid=5306: Pozitivní účinky statistického multiplexu se projevují až od určitého počtu uživatelů. Proto je agregace uplatňována postupně od hodnot 1:2 resp. 1:5 pro 11 až 25 uživatelů do 1:20 resp. 1:50 pro více jak 200 uživatelů v agregačním bodě. To koresponduje s empirickým zjištěním, že u menších providerů nejsou problémy s agregací pociťovány tak akutně, jako u providerů s více klienty. Na druhou stranu to znamená, že až menší provideři "naberou" více zákazníků, začne se u nich agregace uplatňovat naplno, jako u větších providerů.

Anonym (3.11.2003 09:35:23)

ne ,nekteri nasadili vlastni reseni, ktere muze dopady agregace zmirnit. Takovych reseni je sposta - Qos, priority atd ... V tom bych videl rozdil, komu to pojede a komu ne ....

Miroslav Šilhavý (3.11.2003 11:59:24)

Heh, pravdu máte oba. Uplatnění míry agregace je podle počtu uživatelů a maximální úroveň se opravdu uplatní až od 200 uživatelů na ag. bodu. Zároveň ISP mohou a měli by nasadit právě QoS, aby kvalitu sítě vyladili na podmínky dané ČTc a potřebám svých zákazníků.

Trouba the MicroWave (3.11.2003 12:31:59)

Muzu poprosit o konkretnejsi fakta?

Miroslav Šilhavý (3.11.2003 13:50:59)

Fakta kolem QoS providerů nejsou žádná. Každý si to může udělat jak chce a pochybuji, že by to vypouštěli ven. Základní fígl je v tom, že, pošleš-li ze strany ISP datový proud již zagregovaný, neuplatní se agregační mechanismy ČTc, a toho lze využít ke zkvalitnění služeb. Neznamená to ovšem, že by agregace šla obejít, jen ji lze uplatnit podle jiných pravidel.

Trouba the MicroWave (3.11.2003 14:16:38)

Ano, je mi jasne, ze kdyz si ISP bude sam intelignetneji agregovat v pomeru 1:51, tak s agregaci v pomeru 1:50 od CTc mit problemy nebude. Jenze, problemy jsou jinde: 1. ISP se to nemuze vyplatit (museli by nakoupit slusny HW, a za penize utrzene za ADSL to proste utahnout nemuzou), 2. Cele reseni ADSL od CTc je spatne! Spravne by mel CTc nabizet jen konektivitu (napr. 10Mbit/sec za X Kc, 20Mbit/sec za Y Kc), a ostatni ISP by ji od nej nakupovali, a pak ji preprodavali zakaznikum! Tim by ovlivnovali nejen kvalitu, ale i cenu sluzby. Zda se vam to utopie? Nejak takhle by mely vypadat nabidky zalozene na propojeni siti (ekonomicky, ne technicky). Na ta fakta se ptam, protoze jsem minuly tyden odhlasil Nextru, a ted premyslim jestli ADSL od jineho ISP nebo se podivat uplne jinam.

Miroslav Šilhavý (3.11.2003 15:18:20)

Plně souhlasím, byl by to daleko lepší způsob, ČTc by měl stále dobrou prognostiku a ISP by si mohli aspoň konkurovat. QoS by si ISP dovolit mohli, existuje mnoho levnějších i dražších řešení. Myslím, že přejít k menšímu ISP by se vyplatilo. Sám mám Pemac a žádné zpomalení po agregaci. A ADSL má před sebou budoucnost, o tom se pochybovat nedá.

Anonym (4.11.2003 18:26:36)

Jak chcete zmenit ISP ? :) vypovedni lhuta je 3 mesice a pak zhruba mesic na prechod :( ja si teda nemuzu dovolit byt tak dlouho bez netu.

Anonym (5.11.2003 08:03:20)

Ale muzes, cos delal pred ADSL ty fnukale.