Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Nastavení agregace ADSL dusí rozvoj širokopásmového internetu

Nastavení agregace ADSL dusí rozvoj širokopásmového internetu

DSL.cz (6.11.2003 14:01:02)

Od minulého pátku jsme na našem Speedmeteru uživatelům umožnili zadávat druh a rychlost internetového připojení. Získáváme tak daleko přesnější vstupy, které nám umožní jednotlivé druhy připojení lépe porovnávat. Máme pro vás první výsledky, a to za období 1. - 4. listopadu 2003.

Miroslav Šilhavý (6.11.2003 15:05:29)

Jak to tak počítám, tak 72,5% uživatelů dosahuje rychlosti 128kbit a vyšší. To mi přijde uspokojivé. Obzvláště vezmu-li v potaz, že dsl.cz čtou (a speedmeter používají) ve větší míře právě uživatelé, kteří jsou s ADSL nespokojeni. Ti spokojení (nedovoloval bych si odhadnout jejich poměr) číst dsl.cz mají pochopitelně menší.

iNDY (6.11.2003 15:08:58)

Mno jo, to se dalo cekat. Co jineho by taky pan Silhavy mohl napsat, ze?

Anonym (6.11.2003 15:29:57)

Vsak az na nej taky dodje a pojede mu to kolem 40kbps a ping neklesne pod 250 tak bude mluvit jinak.. Prozatim nema smysl jeho az dementni prispevky nijak komentovat.

Johnny (6.11.2003 16:36:58)

to je fakt. takže všichni k Pemacu !!!!!!

Pete (6.11.2003 17:33:46)

Presne

Anonym (6.11.2003 17:44:31)

Tak tak, cim vic vas tam bude, tim hur vam to pude !!!

Pete (7.11.2003 14:44:26)

Ale Pemac je fakt dobrej, ten to ustoji.

Prober (6.11.2003 17:33:57)

No nedivte se, p.Šilhavý se nám nějak moc zastává ČT. Pořád ale nechápu, proč bych se měl, za tuto cenu, spokojit se 128kbps.

Miroslav Šilhavý (6.11.2003 17:55:57)

Protoze v tyhle zemi 128kbit linku levneji nesezenes (nepredhazuj mi lokalni providery, ktery pokryji sotva mestskou cast).

Martin Horicky (6.11.2003 19:03:17)

a co kabelove pripojeni, to jste zapomnel, nevim, kde se ta rychlost 128kbit, me to ted dosahlo nove rekordni hodnoty 37KBps, mereno pres Vas server a mail o velikost 12,2kb jsem odesilal na 5x a asi 10min kazdy pokus, a to nebyla chyba smtp serveru, ktery mame vlastni, firemni a jako spravce vim, ze jede na 99,9%

flow (8.11.2003 22:25:53)

Ten mr. Šilhavý je ale chytrolín! Vzpamatujte se přece už všichni co máte rádi termín "sosči"! Když si kupuji ne zrovna nejlevnější připojení s neomezeným datovým přenosem - tak je každému ho*no potom kolik linku využívám > takže pokud stáhnu měsíčně třeba 50 GB je to jen a pouze moje věc!!! Kdyby to tak nebylo, koupil bych si připojení kde se účtují přenesené MB nad limit s cenou 1/4 ADSL. A myslím že výslednou hodnotu neovlivní ani jestli je na 1 placené ADSL lince doma 1 nebo 50 lidí > rozsah se rozdělí na 1/50 pro každého včetně rychlosti.

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 08:12:07)

To kolik stahuješ je opravdu jen tvoje věc. Do toho Ti těžko kod může mluvit. Ale uvědom si, že vše je plánováno na určitý způsob použití. Když si koupíš trabanta, nebo abych nepřeháněl, i jakékoliv nové auto s mrňavým motorem, nikdo Ti sice nezakazuje najezdit za měsíc 15.000 kilometrů a jezdit 180 km/h, ale nesmíš se divit, že to ten motor nevydrží. Pokud chceš jezdit takhle, tak si přeci přirozeně koupíš auto, ve kterém to jede pohodlněji, ne?

Anonym (10.11.2003 08:49:58)

Dobře, ale v tom případě, by mělo být u nabídky upozornění, co si můžu na ADSL přípojce dovolit. Pokud byste tam napsali, že služí jen ke stahování pošty, prohlížení internetových stránek, jednorázovému přenosu malých souborů a nemělo by se používat více než 6h za den, pak bych vám dal za pravdu. Ale pokud jste už rozjeli kampaň, že jde o širokopásmové připojení, v televizi on-line přenos videa bez jediného zaškubnutí ;) tak se potom nedivte, že člověk od toho očekává víc než můžete poskytnout.

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 08:54:53)

Ale vždyť to tam je! Parametry jsou zcela jasné. Kromtoho tato kampaň se týká pouze IOL jakožto ISP, ne ostatních providerů, ti nic takového neslibovali. BTW četl jste na tomto serveru, že podle měření je průměrná rychlost 250 kbit? To Vám přijde málo?

Prober (10.11.2003 09:10:02)

Celkově je to dost, ale hlavní problém je mnohem horší odezva. Ono čekat při prohlížení stránek 15s než se mi vrátí odezva ze serveru je trochu moc. A navíc pokud chci něco stáhnout, tak to pustím přez nějaký akcelerátor a jede to na plných 53KB/s. U on-line her je to ale na jinou kapitolu.

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 09:13:58)

Tohle je velmi důležitá kapitola. Zaprvé délka odezvy je přímo úměrná vytížení pásma. Je-li pásmo vytížené na maximu, je odezva dlouhá, s tím lze dělat jen málo. Chudák paket si holt musí chvíli počkat. Jediné, čím toto lze zlepšit je prioritizovat provoz. Určité služby zpracovat přednostně.

Prober (10.11.2003 09:21:31)

Tohle si musí ale vyřešit jednotliví ISP a to bude chvíli trvat. Ale jednou, snad...... ;) Ale pořád jste mi neodpověděl - to jste zaměstnancem ČT, nebo jste tak nestranný?

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 09:25:13)

Nejsem zaměstnancem ČTc. Přípojku mám UPC 512 a ADSL 192. Svoje názory bych rád považoval za nestranné.

Prober (10.11.2003 09:29:44)

Bohužel to nemohu říct o sobě. Jsem až příliž ovlivněn funkčností své přípojky ;)

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 09:34:55)

Věřte nevěřte, jsou tomu zhruba 2 týdny, co jsem musel od UPC na několik dnů utéct k ADSL, nevím čím to bylo, ale UPC fungovalo s hroznými výpadky...

amok (19.2.2004 11:10:24)

BLBEC!

Prober (9.11.2003 07:32:49)

To je geniální vysvětlení. A navíc je to občas i 2x ryclejší než dial-up, co? ;) Tohle fakt nemá cenu...

Miroslav Šilhavý (6.11.2003 17:30:01)

Já už fakt nevím co chcete... Konečně někdo, jehož server čtete a uznáváte jako víceméně neutrální místo, zveřejní statistiky VLASTNÍHO měření... A zase to nemá vypovídací hodnotu?

Pete (6.11.2003 17:34:30)

Ale o to tady prece neslo :O

Radek (6.11.2003 17:31:52)

Proc jen blbci maji vetsinou shodou okolnosti zaroven i silne nutkani svymi "moudry" v obrovskem mnozstvi obstastnovat sve okoli. Snad jen nadeje, ze pan Silhavy je opravdu jen "vtipalek" provokater, jinak by to byl opravdu smutny pohled na nekoho se zcela zdeformovanym myslenim a vnimanim skutecnosti.

LaqueR (6.11.2003 17:32:27)

Pocitas spravne, ale domnenka, ze sem chodi zejmena uzivatele, kteri jsou nespokojeni, neni dle meho nazoru spravna. Ctou to nejvic ti, kterym to jede, ale boji se, ze se jim to zhorsi. Ti, kterym to jede opravdu spatne, maji vetsinou jedinou moznost - vypoved. Navic pochybuju, ze by si tu merili rychlost. Tu si meri zase vetsinou lide, kteri jsou prozatim spokojeni. Ad prvni dve vety: me teda vubec ne. Viz agregace v GB. Broadband je celosvetovy pojem, stejne tak agregace 1:50. Vubec nevim, proc se tedy lisi vysledky nase oproti rychlostim v GB a vsude jinde, rovnez s agregaci 1:50. Tvrdit, ze agregace 1:50 a broadband je neco jineho u nas a neco jineho v gb mi prijde stejne vtipne, jako tvrdit, ze 50 kilogramu rajcat je neco jineho u nas a v gb. Tak nejak zacinam mit obavy, ze jsi pracovnik telekomunistu

Miroslav Šilhavý (6.11.2003 17:57:47)

V tom je právě celý ten problém. Britové nesosají od rána do večera jako češi. Proto stejná úroveň agregace má menší vliv na výslednou rychlost. BTW jako národ jsme na špici ve využívání P2P sítí, není to výmluvné? Nebo nemluví samo za sebe, že největší problémy mají ISP, kteří vysloveně svými nabídkami lákali stahovače?

Prober (6.11.2003 19:51:11)

A další génius který ví co dělají britové se svými přípojkami. Pokud tedy není ADSL stavěno na stahování většího množství dat, proč je tedy označované za širokopásmové? Je třeba taky vzít v úvahu počet lidí a tudíž i zákazníků v GB a ČR. Zeptám se teda rovnou, jelikož vypadáte na človíčka který tomu VELMI rozumí - co můžu dělat se svou ADSL přípojkou za 1500,- měsíčně, abych neporušoval FAIR USER POLICY a tím nezatěžoval ostatní? Stahovat jen poštu a to ještě bez příloh, nebo to rovnou zrušit?

Miroslav Šilhavý (6.11.2003 20:35:12)

Broadband neznamená "sosací". Znamená "když potřebuješ, dostaneš, máš k dispozici". A vychází se při tom z průměrné "potřeby". A jelikož jsme národ, který pro pírko přes plot skáče, tak sosáme a sosáme, a CD si jak je rok dlouhej nekoupíme, DVD z půjčovny taky ne atd..

Prober (6.11.2003 21:02:37)

Zapomínáte však na jeden fakt, nejsme "národ český" ale jsme zákazníci v rádoby tržním prostředí. Bohužel se tomu ČT asi nesnaží porozumnět. Ale musím uznat, že kdybych byl na jeho místě, postupoval bych stejně, protože monopolní podmínky by mi umožnily takové možnosti, o kterých by se v tržním prostředí nemluví ani šeptem. A jistě se nebudem hádat, že konkurencí jsou jednotliví ISP - museli bychom si potom vysvětlit rozdím mezi konkurentem a distributorem.

LaqueR (6.11.2003 22:10:59)

Ted ma ale Miroslav Silhavy pravdu (je to poprve co sem mu dal za pravdu, tak mi verte :) ). Myslim s tim sosanim. Nechci se nikoho dotknout, takze budu mluvit za sebe: Nejdriv sem si rikal, jak je to super ze mam dsl (presel sem z 56k). Stahoval sem co to slo, 24h denne. Stahnul sem si spoustu filmu, ale vetsinu sem jich ani nevidel. Nejdriv sem si myslel, ze jako budu asi od rana do vecera koukat na filmy, ale ted, kdyz je mam, tak.. nic :) Ted si stahnu tak jedno, dve cd za mesic. Zbytek hlavne hry, sem tam mejlik. Takze by asi nebylo na skodu (nejen v mem pripade) si nejdriv promyslet, jestli to opravdu chci, anebo to stahuju jenom proto abych si moh rict "a mam to" :)

Prober (6.11.2003 23:34:42)

Jistě, ale proč si proboha, všichni spojujete internet jen se stahovaním filmů a her? Stahovač - krásný pojem a asi si to nechám vypálit na čelo, aby se ode mně mohli ostatní na první pohled distancovat ;)

Petr Borecek (7.11.2003 11:09:26)

Ale zato ze nevis k cemu se da pouzit Net my prece nemuzem tak neplacej hlouposti.Jsou i lidi co si chcou kdykoliv stahnout podkladz k praci (zdrojove kody, prezentacni video, dokumentace , preklady v PDF a tak dale a dale) , kouknout na predplacene stream video (ja treba me oblibene Bandai Chanel ted Onegai Teacher) , hrat turnaje v online hrach (bezne trafik 30 Mg za 1 hodinu ) a to nemluvim o video konferencich a ostatnich sluzbach co jsou.Na stahovani emailu a warezu (kdyz ti jde jen o dve CD)ti staci zajit do internet kavarny a vyjde ti to urcite levnejc nez tech 1500,-.

LaqueR (7.11.2003 13:02:00)

Jasne, ale tim bys neudelal 60 gb mesicne. Presne takhle, jako popisujes, vyuzivam net ja. Do 20 gb se vejdu vzdycky.

LaqueR (7.11.2003 13:02:49)

Mimochodem pro firmu bys mel mit adsl profi, a tam takovy problem s agregaci neni.

Omyl!! (8.11.2003 11:21:20)

A kdo ti tohle rikal!!!

LaqueR (8.11.2003 20:20:52)

Pane omyl to je moje vlastni zkusenost. Ja zato nemuzu se ste si to vsichni dali k Nextre. Na ty to opravdu nejede dobre, ale... Nextra neni jediny isp v cr, pokud si pan Omyl racil vsimnout

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 08:08:24)

Mno nevím, ale aby Ti ještě zůstal nějaký čas na práci... Když tak sleduju, k čemu POTŘEBUJEŠ net. Kromtoho, co popisuješ je využívání konektivity prakticky na maximum, a k takto silnému využití se spíše hodí Profi varianta nebo jiný, neagregovaný způsob využití.

Prober (10.11.2003 08:45:07)

Neagregovaný? U ADSL?

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 08:52:29)

Kolem světa? V trabantu? Ne, není přeci ADSL jediný způsob připojení. ADSL není a ani nemá být všelék.

Prober (10.11.2003 09:07:07)

Souhlasím, ale co lze čekat. Země kdy bylo doposud běžné jen připojení pomocí dial-upu, a teď najednou se tady objeví časově neomezené připojení, dalo se očekávat že půjde o boom (alespoň v několika prvních letech), postupně to zevšední a budem naplňovat představy ISP o jeho zatížení. Vemte to ale i z mé stránky, měsíčně mám kolem 8-9.000 a 2.000 za internet taky není malá položka. Já vím, i moje maminka říkala ať se lépe učím ;)

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 09:08:56)

Nojo, jenže to nemůže řešit ČTc jakožto firma, ale stát. A může to řešit tím, že se postará o to, abychom se měli lépe, nebo tím, že internet zadotuje, nebo co já vím ještě jak... ČTc je sice vlastněný státem, ale pořád je to firma, jen firma.

Hanz (13.11.2003 09:35:33)

Jenže ty služby co jsou tady vyjmenované, tak si dal CTc do svých reklamních sloganů o ADSL. Jak mě vysvětlíte tuto zkutečnost??? Na co teda ADSL je? Můžete mě nastínit aspoň deset věcí jak ho můžu využívat aby nebyl označen za škůdce této služby???

Miroslav Šilhavý (13.11.2003 10:48:03)

Většina postižených lidí nemá ADSL od ČTc (IOL), ale od jiných ISP. V takovém případě takovým uživatelům může být prd po tom, co říkal ČTc, když od něj tu službu nekoupili. Kromtoho tyto slogany, pokud já vím, stáhl a zavedl rychlejší linky. Stačilo by najít v sobě kousek úsudku a určit, co je normální používání. Při agregaci 1:50 stejně nemůžete v průměru protočit skrz linku víc než 4,15 GB. A pokud stahujete víc, pak už markantně jdete přes limit, který služba má - a tedy na úkor dalších. Limit 10GB je 2,5x vyšší, než garantovaný průtok, to si uvědomte.

Mirek (14.11.2003 07:26:29)

A co je toto? Tohle není klamavá reklama? Hlavní výhody ADSL Jaké výhody získáte se zřízením služby ADSL: Nepřetržité připojení k internetu - 24 hodin denně ADSL znamená nepřetržité vysokorychlostní připojení, které umožňuje okamžitě reagovat na příchozí emailové zprávy, surfovat bez nutnosti vždy nově sestavovat spojení a hlavně odstraňuje čekací čas, který je nutný pro klasické modemové sestavení a uvolnění telefonní linky při občasném připojování (dial-up). Vysokou rychlost připojení Ta umožňuje významné zkrácení doby potřebné k přijetí a odeslání všech informací na připojeném počítači, čímž zvyšuje efektivitu vaší práce. Možnost propojení lokálních počítačových sítí V případě volby vyspělého koncového zařízení s funkcionalitou routeru, který obvykle nabízí i vestavěný Firewall, je možné za pomoci ADSL bezpečně propojit například firemní lokální počítačové sítě a tím maximálně využít možností, které tato služba nabízí. Jednoduchá a přehledná kontrola nákladů ADSL nabízí připojení za pravidelný měsíční poplatek a tím odstraňuje potřebu neustálé kontroly spotřebovaných finančních prostředků za připojení podle délky připojení. V rámci využívání služby jste informováni o objemu přenesených dat a v závislosti na typu zvolené služby i upozorňováni prostřednictvím emailových zpráv na dosažení, či vyčerpání objemu dat v rámci vašeho měsíčního paušálu. Nepřetržitý provoz telefonní stanice (HTS) nebo přípojky euroISDN2 Technologie ADSL umožňuje používat v neomezeném rozsahu datové připojení i klasické telefonní služby současně. Příklady služeb a funkcí přístupných prostřednictvím internetu, pro které je ADSL vhodným řešením. vzdělávání přes internet (e-learning) - umožňuje snadnou cestu ke vzdělání, šetří čas a náklady; nakupování a obchodování na internetu (e-commerce) - umožňuje snadné nákupy a správu vašeho internetového obchodu, efektivní komunikaci s vašimi prodejci, zákazníky a dodavateli; práce z domova (teleworking) - umožňuje v pohodlí bytu řešit pracovní úkoly, je ideální pro odborné konzultanty, externí pracovníky a ve všech případech, kdy je nutný přímý kontakt s firemním intranetem; přístup ke specializovaným portálům - umožňuje rychlý přístup k odborným informacím; multimediální aplikace - umožňuje videokonference, sledování TV, filmů, videa, poslech hudby a rozhlasového vysílání z celého světa; poskytování softwarových aplikací formou pronájmu (Aplication Service Providing) - umožňuje při minimálních nákladech řešení firemní e-mailové komunikace, pořádání virtuálních aukcí, průzkumů trhu a anket; vytváření virtuálních pracovních týmů (telecooperation) - umožňuje plánování a koordinaci práce týmů, sdílení dokumentů a kalendářů; technologii ADSL lze dále využít pro propojení lokálních počítačových sítí vzdálená správa serveru například s webovou prezentací vzdálené řízení domácího (firemního) bezpečnostního systému, například vzdálený přístup k obrazu snímanému bezpečnosti kamerami z notebooku připojenému k internetu vzdálené řízení domácího počítače, který ovládá topení, osvětlení a další funkce.

Miroslav Šilhavý (14.11.2003 07:56:19)

Přijde Vám, že 240kbit toto nesplňuje?

Mirek (14.11.2003 08:42:53)

To by to těch 240 muselo jet.

Miroslav Šilhavý (14.11.2003 08:47:39)

To tu píšu. 240kbit je zatím průměr a jsou výkyvy nahoru a dolů podle ISP, regionu a času. To se podle mě srovná za nedlouho.

Mirek (14.11.2003 08:45:50)

A co latence pingu? dstále nad 10% je dle ČTc je to normální důsledek agregace. Pingy prostě zahazují. Včera jsem mluvil z techniky z Čtc

Miroslav Šilhavý (14.11.2003 08:46:48)

Ale ono to technicky jinak vyřešit nejde... Jde to zlepšit QoSem, ale na úkor zase jiných věcí.

Johnny (14.11.2003 09:07:48)

ale jde...

Miroslav Šilhavý (14.11.2003 09:09:56)

A jakpak? Hehe, prostě když už je pásmo plné, tak už se tam ten další paketík nedostane a nedostane. Doporučuji četbu příslušných dokumentů, můžu doporučit i konkrétně.

Johnny (18.11.2003 22:25:19)

:o někdo se tu za mě vydává. tohle jsem nepsal...

yenda (18.11.2003 09:46:54)

si delas prdel snad ne? 240kbps na sledovani televize, videa? posledni movie ktery sem videl se prehravalo 723kBps

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 08:05:45)

Trh je o konkurenci, ne o přáních zákazníka. Přání zákazníka jsou pouze předpokladem konkurence. Kromtoho ČTc nemá monopol na Internet. ISP je hodně a způsobů připojení taky. O monopolu nelze mluvit.

Prober (10.11.2003 08:43:58)

Dosud jsem žil v přesvědčení, že trh je o zákazníkovi a konkurence je jen cesta k jeho spokojenosti. Pokud tuto myšlenku mají lidi z ČT tak se potom přestávám divit, proč to tady tak vypadá. Monopol ČT má, a dokonce zajištěný zákonem. Navíc nemá cenu předstírat, že Telecom nyní žije jen díky internetu. A prochází mu vše, za co by ostatní museli tvrdě zaplatit. Např. proč musím mít připojenu kvůli ADSL i klasickou telefonní linku. Nezaklazuje náhodou zákon koupi výrobku jiným?

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 08:50:57)

To mluvíte o projevech konkurence, které se právě blahodárně projeví na zákazníkovi. Mám-li firmu a chci někomu či něčemu konkurovat, je jedním ze způsobů dívat se na zákazníka a lépe mu splnit jeho potřeby. Ale i to není nikdy jednoznačná cesta. Jsou lidé, kteří by chtěli 2x nižží ceny, jsou lidi, kteří by chteli 2x lepší služby. A to je právě o konkurenci, o tom, kdo se trefí lépe do přání zákazníka.. ADSL je doplňková služba k hlasovým službám. Máte-li telefonní linku, MŮŽETE (ne musíte) si objednat připojení k internetu za výhodnou cenu. Kromtoho pořád připomínám, že ČTc nemá monopol ani na datové služby, natož na internet jako takový. Všude se může prosadit konkurence, použít jiné technologie. A pakliže se to potenciální konkurenci nevyplatí, pak můžeme dokonce ADSL prohlásit za nejlepší nabídku.

Prober (10.11.2003 09:03:22)

Jistě, ale pokud chce 2x nižší cenu a 2x lepší služby většina zákazníků (pouze teorie), tak by na to měl reagovat i ISP. Ale pokud chci jen "ADSL" jsem zárověň vázán i na telefonní linku. To opravdu nejde odpojit ten telefon od zdířky, a platit je připojení k internetu? Chápu, že to dělá Telecom, kdybych byl na jeho místě, dělal bych to taky. Ale pokud ho opravdu nechci???

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 09:06:20)

Ale to máte jako s kabelovou televizí. Nevím jak teď, ale dřív taky po Vás chtěli odběr aspoň základního programu aby Vám zavedli internet.

Hanz (13.11.2003 09:25:28)

Zase vedle, pane Šilhavý já Vás nechápu, takové bludy a na veřejnosti!!! :-))) Zopakujte si základy ekonomie a pak si na papír načrtněte faktory které mají vliv na ceny připojení na internet a hned máte monopol v podobě CTc a jak uvedl kolega je smutné že je ještě zaštítěn státem!!!

Miroslav Šilhavý (13.11.2003 10:44:21)

Ale vy pořád jen mluvíte o cenách, které by se Vám líbily. Kdyby jste se aspoň odrážel od českého trhu! Pořád nás srovnáváte s nesrovnatelným. Přijmu-li vaši tezi, že ČTc má na internet monopol, a je důvod, aby regulátor zasahoval, nevím podle čeho by měl regulovat. Ceny připojení jsou u nás vysoké, ADSL bude prozatím tedy také dražší.

Michal (8.11.2003 11:25:09)

Tohle je sice vsechno pravda,ale jednou je tady agreagace,smlouva o urcity rychlosti s agragaci,tak by to pod podepsany hodnoty nemelo spadnout,to je snad JASNY!!!To je jako kdybych si vzal pujcku v bance s 16% urokem,podepsal smlouvu a banka mi uctovala 30% urok!!!!

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 08:04:08)

Máte garantovanou přesně jednu padesátinu maximální rychlosti. Tu jste v té své smlouvě přesně podepsal. Klesá rychlost pod ni? Pokud ano, tak je to na reklamaci. Pravděpodobně to tak žhavé nebude, když vidím, že průměrná rychlost je kolem 250kbit.

Prober (10.11.2003 08:39:18)

Možná jsem vyjímka, ale já ve smlouvě žádnou 1:50 nemám, nemám v ní dokonce ani zmíněnou agregaci. Nevím jak to mají ošetřeno ostatní ISP, ale ten můj (COL) ani ťuk. Navíc je tam uvedeno, že pokud klesne kvalita služby, mám nárok na slevu z měsíčního paušálu, čehož jsem už tento měsíc párkrát využil. Podívejte, zeptám se na rovinu - to pracujete pro ČT nebo jste natolik nestranný?

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 08:43:20)

Prohlašuju, že pro ČTc nepracuju. Rád pojmenovávám věci pravými jmény. Mám tu ADSL 192kbit a UPC 512kbit. A taky by se mi líbílo platit za linky 2x méně ;-) Pokud máte smlouvu špatně napsanout, tak jste buďto koupil zajíce v pytli, nebo se s Vaším ISP přete. Základem smlouvy je kromě smluvních stran i to, co se prodává/poskytuje. Není-li to tam, řekl bych, že by se dala smlouva prohlásit za neplatnou a odstoupit od ní (ne vypovědět). A pokud to tam je, dožadoval bych se toho.

maxim99 (11.11.2003 11:22:10)

no mozna jo, ale treba Nextra nejak zapomnela upozornit na to, ze ve smlouve s CTc ma napsano, ze ping do 160ms a packet loss do 3% je NEREKLAMOVATELNY....dozvedel jsem se to, az kdyz se jedna operatorka prorekla...to povazuji za podvod a celkem ranu pod pas. Jinak se stale presvedcuji, ze tzv. vlidna a bojujici tvar Nextry za prava svych zakazniku je jenom pretvarka....snazej se ze svych zakazniku vymacknout co nejvic a jejich potreby jim jsou vcelku jedno... NEXTRA NEVER MORE

Miroslav Šilhavý (11.11.2003 11:28:13)

Mno ono technicky nelze zajistit latenci a ztrátovost na vytížené lince (resp. pásmu). Latence i ztrátovost se musí brát v klidovém stavu. Představte si trychtýř na vodu - dokud do něj lejete rozumnou rychlostí vodu, dokážete garantovat jak to, že ani kapka nepřeteče (neztratí se) tak to, že voda nebude v trychtýři dlouho "čekat" než vyteče. To samé je s datovým tokem. Jakákoliv garance vytíženého pásma je tedy nesmyslná.

kix (9.11.2003 19:45:30)

broadband znamená širokopásmový, tedy rychlý. Což ADSL v podání ČT není.

CZudla (7.11.2003 03:31:08)

Tuhle v noci se mi zdál sen. Představte si, že jsem si koupil auto a již při prodeji jsem naznačil, že ho nemám v úmyslu postavit jen tak do garáže, ale hodně jezdit na výlety do cizích krajů. Taky si tam občas něco přivezu (download) a odvezu (upload). Na to mi prodejce řekl, že to bych teda neměl, leda tak jenom jednou tejdně kolem bloku. No to nééé. Auto je přece k ježdědí, říkám. Oni na to: Představte si, co by se prý stalo, kdyby toto udělali všichni kupci aut a začali vysosávat silnice tím, žesi budou jezdit si jen tak, vozit si věci sem a tam. Tak proto nejezděte a nové auto si dobře zamkněte v garáži. A těm troufalcům, kteří přece jen vyjedou, zúžíme a zhrbolatíme silnice, aby cestou do nemocnice, na poštu, či banky nebyli tak rychlí. Někde to udělají opačně, postavěj mosty, srovnaj okliky, přidaj další pruhy, mimoúrovňové křižovatky, a představte si, ono se to rozjede !!! Pak jsem se probudil a došlo mi, že tady tomu tak nebude. Tak auto jsem jel prodat. Bylo přece jen jeden den starý. Nikdo ho ale nechtěl, protože prý je to tady u nás moc ucpaný, ty blázniví lidi místo aby auta garážovali, tak si v nich vozej prdele a ztěžujou ostatní to popojíždění kolem svejch bloků. Nepřipomíná vám to něco -;)

Petr (7.11.2003 09:43:25)

ale k tomuhle prirovnani - pokud autem najedes za rok 1000 nebo 100 000 kilometru tak to jedno neni. A pokud budes v tom aute jezdit sam nebo budes v kufru vozit par pytlu cementu tak to taky jedno neni. A pokud jezdi na ceskych nic-moc silnicich milion nebo 10 milionu aut tak to taky jedno neni. Obcas jsou proste zacpy, dlouhe kolony a tak. Preber si to ve srovnani k ADSL.

Jirka (10.11.2003 13:14:56)

Trochu se pleteš. Ty jsi si žádné auto nekoupil. Jenom jsi si ho pronajal a v tom pronájmu máš od autopůjčovny podmínky. Benzín si musíš platit sám a můžeš ujet jen smluvený počet km. Takže, nejsi uchyl, ale jsi tak trochu popletený. Pleteš si pojmy z dojmy.

kix (9.11.2003 11:16:13)

1) nějak neustále obcházíte fakt, že ADSL Telecom označuje jako rychlé, broadband, uvádí k čemu je vhodné, a toto se nezakládá na pravdě. To nemá co dělat s tím, co se děje v V.B. 2) ad stahovači v ČR: je na Telecomu, aby zvolil vhodnou úroveň agegace. Broadband je dán tím, co dostane zákazník, agregace je technický nástroj, do kterého zákazníkovi nic není (kolik providerů v zahraničí udává agreagaci?) 3) Pokud tvrdíme, že sosačů v ČR je moc, pak za to může i ČT. Kdyby cena byla rozumná, pořídí si to i ten, kdo si prohlédne denně pár stránek a stáhne poštu... 4) Způsob fugování agregace v podání ČT nezaručuje spravedlivé rozdělení rychlosti, protože nezávisí na rychlosti, kterou si zákazník zaplatil. Sosač si tak bude zvyšovat celkovou rychlost větším počtem spojení.

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 08:01:16)

1) Telecom může označovat ADSL jak chce, pro Vás je partnerem výhradně Váš ISP. A průměrná rychlost 250 kbit (nebo kolik to v tom článku bylo) je rychlé připojení, to se na mě nezlobte. 2) Provideři agregaci vynucovat nemusí, pakliže uživatelé nesosají od rána do večera. Jsem jedna ze zemí, kde P2P sítě letí nejvíce. 3) To už je ale přeci o obchodní politice firmy, ne o tom, co si lidi vydupou, ne? Jděte dupat před nějaký autosalon a křičte na ně, že kdyby svoje auta zlevnili, že by se jich prodalo víc, uvidíte co se stane. 4) Nemohu se vyjádřit. Moje ADSL zatím není zagregované. Každopádně vím, že spravedlivé přerozdělení může udělat i ISP, který je za ADSL také placený.

Anonym (10.11.2003 08:35:56)

1) Máte pravdu. 2) Když je to tedy tak jasný fakt, tak proč se ISP a ČT nepřízpůsobí nárokům uživatelů? A to je nás jen něco kolem 14000, to chci vidět až se budou ADSL přípojky počítat na statísíce, nedej bože na milióny ;) 3) Jenže co se ADSL týče, dupeme všichni, ale nikdo nereaguje, a každý tvrdí že tak to má být, tak je to správné, a idioti jsme my. Ještě by mohl ČT přijít s tím, že k tomu co stáhne více než dovolených 10GB, pošlou mu domů BSA, Ať zjistí co to pořád stahuje..... 4) Trochu divné, není už agregace zapnuta na celé ČR? Nebo že by jste mněl nějaké zvláštní výhody jako zaměstnanec ČT? ;)

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 08:38:59)

ad. 4.) můj ISP nemá dostatek zákazníků, aby moje linka ještě byla zagregována ;) ale nebojte, přijde to ;-)

kix (11.11.2003 22:13:31)

1) jedním ISP, mimochodem s cca polovičním podílem na trhu je....ČT! 2) a 3) nechápete, je tu stále faktor č. 2, sosač je sosačem také proto, že v závislosti na ceně si pořídí nejpomalejší variantu... V civilizovaném světě si uživatel, který má požadavky větší než malé, připlatí pár eur a má 1Mb... U nás stejný uživatel zahlcuje linku 192k,... a je tak nazván sosačem. O počet zákazníků jde až druhotně - základní je profil zákazníků... A nesrovnávejte s autosalonem, kvalita auta je stejná, když ho prodávám levně nebo draze, a nezávisí na tom, jak moc v jezdí ostatní , kteří si podobné koupili....

Miroslav Šilhavý (12.11.2003 07:30:29)

1) většinu nespokojených uživatelů, jak to tak sleduju, tvoří zákazníci nextry... divné, ne? 2) a 3) souhlasil bych s Vámi, pokud by ADSL nebylo nejlevnější připojení na trhu. Ale v této zemi nenajdete levnější alternativu (kromě menších, lokálních ISP, kteří budou muset VŽDY být levnější). Zahltit linku 192kbit je sosání. BTW vezměte si kalkulačku a projděte si výsledky speedmetru na dsl.cz a dobrete se toho, že sosačů je minimum, většina lidí linky zdaleka nezahltí. Natož aby se dostali na 10GB limit.

Prober (12.11.2003 07:36:23)

Tak proč mi to jede jako dial-up? A nejlevnější, hmm, tím bych se moc neoháněl.

Miroslav Šilhavý (12.11.2003 07:46:55)

Jede-li to jako dialup, pak to jede 5x nižší než průměrnou rychlostí a bylo by záhodno to řeřit. Třeba i změnou ISP. Proč ne nejlevnější?

Prober (12.11.2003 09:04:38)

Protože, zde není konkurence. Těch pár korun rozdílu, není konkurenční nabídka. Pokud budou muset ISP i nadále závislí na velkoobchodní nabídce ČT, nic se nezmění. A pokud chcete srovnávat ADSl s bezdrátem, nebo kabelovkou, tak to nedělejte - jde úplně o jiné technologie, a bylo by to jko srovnávat hrušky s jablky.

Miroslav Šilhavý (12.11.2003 09:12:07)

To není srovnání jablek a hrušek. Srovnáváme službu. Stejnou službu. A to připojení k internetu. ADSL ve světě je právě tlačeno a snaží se předběhnout ostatní možnosti připojení. Velkoobchodní podmínky ČTc se nelíbí ani mě. Ale nadruhou stranu si upřímně nemyslím že by se to dalo narazit na monopolistické chování. Monopolem bych to já nazýval až ve chvíli, kdyby nebyla jiná možnost připojení k netu.

Hanz (13.11.2003 09:30:47)

Opět jste zapoměl na jeden hodně důležitej faktor, není podstatný jaké nabídky na připojení jsou v Praze a v Brně, ale plosně po celé ČR a to má v rukou CTc diký tomu, že si za státní peníze = peníze nás obyčejných lidí vybudoval síť. Pořád trváte na tom že CTc nemá monopol???

Miroslav Šilhavý (13.11.2003 10:41:49)

Na tom, že monopol na data ani na internet nemá, na tom stále trvám. To, že ČTc vlastní dráty, to je sice smutné, ale je to tak. A těžko s tím cokoliv uděláte. Ta chyba, to rozhodnutí, padlo už před léty a je nemyslitelné, aby se o tom dále diskutovalo nebo se pokoušelo to dohnat jinak. Něco jiného je to u hlasových služeb, tam ČTc monopol má, a vzhledem k tomu, že se jedná o univerzální službu garantovanou státem, jsou namístě zásahy regulátora. Až stát bude považovat internet také za univerzální službu a bude legislativou vyjadřovat zájem o možnost internetu do každé domácnosti, pak budou namístě i zásahy kolem ADSL. A až stát bude chtít, aby každý měl auto, bude na místě, aby začal regulovat výrobce a prodejce aut. Do té doby, jak ADSL, tak auta, tak milióny dalších věcí jsou a budou pouze obchodním artiklem a budou podléhat pouze a pouze pravidlům obchodu - cheš-necheš, máš na to-nemáš na to.

Anonym (13.11.2003 10:49:25)

Jasně,máš pravdu.A protože Škodovka v Mladé Boleslavi je také postavená za komunismu z našich peněz,tak má monopol a já chci aby prodávali fábie za 50000 korun.

Miroslav Šilhavý (13.11.2003 11:02:24)

A mimochodem, kdyby ČTc ADSL vůbec neposkytoval, taky by nikdo, ani stát, neměl právo to po něm chtít. ADSL je opravdu jen a jen obchodní rozhodnutí ČTc, takže ber a nebo nech být.

kix (12.11.2003 20:18:59)

Ono "zahlcuje" bylo myšleno s nadsázkou, popravdě ovšem nezanedbatelné zatížení takto pomalé linky dosáhnete i běžný surfováním - v tomto smyslu se nesla moje argumentace. ADSL nejlevnější? Ne nutně, někde ano, někde ne. V mnoha lokalitách není nic jiného, takže není výběr a nelze srovnat.

Miroslav Šilhavý (13.11.2003 07:42:19)

Ale o tom to přesně je - i tam kde není konkurence je ADSL nejlevnější, nikomu jinému se nepodařilo tam úspěšně konektivitu dotáhnout. Malí, lokální provideři musí a navždy budou muset být levnější než ADSL, jinak by se přeci neuživili! Pokud by ADSL slevnilo, budou to muset udělat taky. Každopádně ADSL není o víc než 20-30% dražší než jakýkoliv malý ISP. A malý ISP toho nemůže dosáhnout jinak než tím, že také agreguje!

Hanz (13.11.2003 09:20:40)

Stačí usměrnit cenu za kterou pronajímá CTc pevnou linku ISP, pak už vše zařídí trh. Jenže toho se CTc bojí a dokud ho nikdo nedonutí, tak to nikdy neudělá. Na co máme CTU???

Miroslav Šilhavý (13.11.2003 10:36:16)

Ale tím, že ISP smlouvy s ČTc podepsali znamená jen to, že podmínky jim vyhovují (pochopitelně vždycky lze najít podmínky lepší). Druhou možností pro ISP bylo vybudovat vlastní sítě a provozovat si je nezávisle na Telecomu. Vzhledem k tomu, že to žádný neudělal, znamená to, že ADSL je pro ISP pořád dostatečně výhodné!

joska (13.11.2003 16:36:44)

Pane Silhavy, kdyby ty podminky byli tak vyhodne, nezadali by o propojeni. Jediny, kdo to brzdi a kdo drzi uzivatele jako rukojmi, je Telecom. To, ze ISP podepsali smlouvy o pripojeni, jim zajistilo, ze se Telecom nemuze vymlouvat na technicke problemy. Proste kdyz funguje pripojeni, funguje i propojeni. A az CTU rozhodne ceny za propojeni (rad bych byl optimista, ale uz mi to moc nejde), uvidite ze razem ISP nabidnou svym uzivatelum levnejsi a rychlejsi ADSL.

Miroslav Šilhavý (14.11.2003 07:55:24)

Víte, žádosti o propojení jsou jen divadýlko na uživatele, jako jste Vy. Technologicky je to natolik náročné, že žádný rapidní pokles ceny nebo nárust rychlostí nečekejte. U propojení je problém, že veškerou technologii by si měl ISP všude udělat vlastní. A pokud do toho někdo půjde, tak jen v zajímavých lokalitách. Uvidíte, že pokud to dopadne, tak dlouho dlouho bude pokryto jen pár ústředen v pár městech.

Prober (14.11.2003 08:43:24)

Škoda, že tady všichni řeší to, co jim nepřísluší. Máte smluvně uzavřenou dohodu o poskytování služby. Pokud nesplňuje vaše očekávání, reklamujte to u svého ISP. A pokud jste si nepřečetli k čemu se zavazujete - VÁŠ PROBLÉM.

Prober (14.11.2003 08:45:15)

Škoda, že tady všichni řeší to, co jim nepřísluší. Máte smluvně uzavřenou dohodu o poskytování služby. Pokud nesplňuje vaše očekávání, reklamujte to u svého ISP. A pokud jste si nepřečetli k čemu se zavazujete - VÁŠ PROBLÉM. Pokud ve smlouvě nic o agregaci nemáte, pak se můžete bránit. Pokud ne, tak znám několik dobrých internetových kaváren ;)

Petr (6.11.2003 19:11:21)

Pane Silhavej tak mi poveste proc i po neustale urgenci ADSL plno zakaznikum vypadava na cca. 5-20 sekund kazdych 5-20 minut. Co tedy ta lziva tvrzeni na reklame telecomu , ktery provozuje Gamezone, ze je to vyborne na hrani her? Je to lziva reklama. Tyto vypadky, ale znemoznuji hrani jakekoliv online hry tak proc je to slibovano? Tyto problemi nemam sam a agregace mi nevadi nic nesosam chci spolehlive pripojeni s normalnim ping. Hraji UO, CS kde jsou hraci z celeho sveta a hle plno jich ma ADSL a nikdo nema zadne takove problemi to je zajimave co?

Miroslav Šilhavý (6.11.2003 19:48:15)

Reklamujte toto u svého ISP. Ten to má v rukou. Je-li to IOL, pak reklamujte u Telecomu. Výpadek na 5-20 sekund nesmí být. A určitě to není jen problém agregace ale mnoha jiných nesprávně nastavených věcí (i na straně ISP).

Jarda (6.11.2003 21:19:38)

Mě se to chová přesně takhle. Co ti řekli na reklamaci? Vyjádřili se k tomu vůbec? Mám Nextru 512/128 v Praze.

Hausknecht Ivo (7.11.2003 10:12:23)

Stal jsem se (i na Vaše mailové doporučení) novým účastníkem hry na "vysokorychlostní internet po česku". V jedné z provozoven jsme si od NEXTRY toto připojení zřídili. Konkrétně Moravská Třebová. Výsledky jsou dost zdrcující: Rychlost místo 512 (mínus maximálně slibovaných 20%) kolem 10 kB/s to jest 80 kb/s

Hausknecht Ivo (7.11.2003 10:16:59)

rychlost měřím jak na DSL tak i zde :http://rychlost.webprovider.cz/ Ještě ve frimě sami používáme bezdrát: Podle posledního testu (07.11.2003 10:13) je rychlost připojení vašeho počítače 103.187 kB/s - 824.496 kb/s (Večer je to lepší :-) )

Martin Horicky (6.11.2003 16:49:44)

abych poopravil Vase statistiky od vcerejsiho rana bezi adsl v meste Brne na rychlosti max.rychlosti cca.100kbit, coz se mi podarilo dosahnout kolem pulnoci, coz je cca. 1/5 objednane rychlosti. Pres den se rychlost pohybuje kolem 40-60kbit a ztratovost paketu kolem 10-30%, coz je stav vcelku katastrofalni. A to jsem na to jeste dobre, co mam informace od jednoho znameho co ma pripojku v centru mesta, tak mu rychlost dnes dosahla cca.16kbit kolem 12poledni a ani na 10. se mu nepodarilo odeslat mail o velikost 50kb. Nevim, ale takhle na me sirokopasmovy internet nepusobi.

Bohous Michal (7.11.2003 22:22:14)

A co takhle zavolat hotline? Já to udělal, řekli mi, že řeší problém s Telecomem (6.11.), ráno měli na webu zprávu, že problém detekovali a Telecom napravuje a dnes večer to už jede normálně, tj. cca 415kbit/s na 512 lince. Až na ten 2 denní pád teď mi to takto jede pořád, což je celkem dobrý výsledek (hlavičky paketů, režie PPTP).

Lvy (7.11.2003 18:32:36)

Tak nevím, asi jsem zmlsaný ale jsme už snad 8 let u jednoho a téhož providera kterého nebudu jmenovat (poda) a po modemu jsme přešli na sdílený bezdrát 48kbps a ono to furt jelo 48bps, pak nám to zvedli postupně až na 128kbps a furt to jelo tolik kolik bylo na faktuře (nepočítám problémy s tím že jsme zastrčení a byl problém se signálem s tím jak rostly okolní stromy). Přišlo ADSL a díky problémům se stromy jsme do toho šli, nejdříve 320/128 což jelo asi tak 280/96 a teď 1024/256 (bez omezení na 20GB, agregace 1:50) což jede asi tak 800/200. Je jedno kdy, jede to pořád stejně i když provider má linku skoro na 100% vytíženou. Jestli to nebude taky tím jak je na tom provider, např. ten náš používá zásadně Linux a žádný shity od MS. Problémy byly ale na straně ČTC kdy to vážně nejelo ale teď si nemůžu stěžovat. Ad firemní připojení: myslím si že je blbost chodit do verze za deset táců když v extrémech přenesem asi tak 13GB za měsíc. Neříkám že je problém udělat víc ale o tom to není...

Jirka (8.11.2003 11:41:16)

Ajajaj,nevim jestli jste si toho uy vsimly,ale Tiscali uy ma na strankach napsano ze nemozene stahovani dat bude pouze do konce roku...smula

PREJTOSS (8.11.2003 13:55:51)

mozna je to takovy divny, ale mam dotaz, ja mam bezdrat, garantovana 64 a zvazuji prejit na ADSL muze mi nekdo pls napsat jak na ADSL vypadaji odezvy, jaka je realna rychlost, jestli nekdo ma verejny IP a jestli existuje PCI adapter thx...

Prober (8.11.2003 16:26:22)

Neotravuj a pokud umíš číst, tak se podívej tady kolem. Reakcí je tady dost.

Joe (9.11.2003 11:56:21)

Napis jakou rychlost mas ted, ale obecne je spis pravdepodobne ze prechod na ADSL by byl k horsimu. Nevyrovnana rychlost, pomale odezvy, nekdy i vypadky. Na ADSL zadnou garantovanou rychlost mit nebudes, a to ani u tech nejdrazsich tarifu.

cc (9.11.2003 21:09:23)

Tak bude se s tím něco dělat nebo ne? Zatím to je jak špatnej modem.

charizard (10.11.2003 08:38:44)

pokud to někoho zajímá-funguje to následovně: (zdroj: telekoumák archi) Od zákazníka s routerem jde ADSL linka do DSLAMu, ten je připojen do ATM sítě typicky přes toky STM1 (155 Mbps) nebo Nx 2Mbps. Pásmo z DSLAMu nahoru (UpStream) se tady sice sdílí 1:20, ale na této vrstvě k omezení fakticky nedochází. Dále: zákaznická ADSL linka je vykonfigurována na tzv. SSG (Service Selection Gateway) tento SSG logicky patří jednomu nebo více ISP. Právě na SSG se dějí agregační kouzla. Pásmo, které propouští SSG do VPN k ISG se vypočítá jako celkové pásmo pro zákazníky tohoto ISP (US + DownStream) a dělí se agragací. Příklad (20 linek x 512 /50)+(2 linky x 1024/20) – 20 linek DS 512k, agregace 1:50 a dvě linky 1024k s agregací 1:20. Relativní BW DS pro tohoto ISP je 307,2k. Pro malý počet ADSL linek od jednoho ISP na tomto SSG se musí provádět korekce a to asi takto: Má-li ISP na daném SSG do pěti zákazníků agregace je 1:1, tedy se nedělá. Agregace se pro větší počty zákazníků postupně zvyšuje (krok je 5 zákazníků), až dělá u cca 200 zíkazníků tohoto ISP 1:50. Jak to vypadá prakticky v SSG ? US se každých 125 ms spočte a pakety, které jsou nad rámec vypočteného pásma se ihned zahodí (tzv. trafic shaping). V případě DS je k dispozici buffe, který vyrovnává případné výkyvy. Agregace přináší potíže nejen zákazníkům, kterým se někdy zahazují i potvrzovací pakety a server ISP posílá znovu a dusí se to víc a víc, ale taky nám telecomu. Zatížení procesorů SSG při vypnuté agragací je pár procent, Se zapnutou agregací se můžou procesory upočítat k smrti a tím lze na jeden SSG připojit jen omezený počet zákazníků - linek ADSL. Z mého pohledu, který se snažím tlačit našim obchodníkům, se zákazník nemá omezovat agregací, má se mu nabídnout řečených 10GB dat a může nám být jedno, kdy si to vyčerpá. V tomto případě by byl omezen jen účtem za ADSL. Takže takhle je to v kostce o agregaci, faktem je to, že se o ní na www.telecom.cz moc nedozvíš.

Nargon (10.11.2003 16:53:46)

A kdyz takhle hezky ISP vi jakou ma maximalni propustnost, proc sam neudela nakou "agregaci" (nejlepe bezstratovou) na svy siti a do site telecomu posle jen to kolik muze, telecom a ten jeho procesurek na 22MHz na agregacnim bode bude mit min prace, nebude osekavat data uzivatelum tohoto ISP protoze uz je oseka ISP, ISP tak da poradny procesory co to upocitaj a nebudou tam zahozeny pakety a ani prodlouzena odezva, protoze to nebudou tak dlouho pocitat. a mohlo by bej vse OK

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 17:04:33)

Bezeztrátová agregace nelze udělat... Když uživatel pošle víc dat, než na kolik je koncipovaná linka, pak s tím těžko lze co udělat... Nicméně ISP opravdu může nasazením vlastního QoS negativní dopady dost zmírnit... O tomto píši již delší dobu... ISP by mohl agregovat na o něco menší rychlost (musí zajistit, aby do ČTc teklo za všech okolností méně než je povoleno). A pak už je to jen na prioritizaci provozu. Na určení toho, které služby musí "letět", a které ne ;-) Největší primitivové dost často prioritizjí pouze ICMP pakety (ping), aby na nich byla co nejmenší prodleva... S QoS lze dělat kouzla... Např. teoreticky lze jedno spojení postupem času posouvat do méně a méně prioritní třídy (např. velké downloady) a umožnit tím novým spojením aby se "svižně" navázaly... Trochu problém je směr od uživatele do internetu, tam se k ISP dostávají data až po agregaci ČTc, ale i to lze z velké části vyřešit. Sice za cenu ještě většího oříznutí pásma, ale s kvalitním QoS by měl být výsledek lepší. Doporučuji přečíst RFC (např. 2212, 2386, 2990)

Anonym (11.11.2003 08:37:04)

Hmm, a kdo se stim bude delat a administrovat to !! Vzdyt za ty pracy co zbydou ISP od telecomu, se to nevyplati !! A telecom, ten se zbavi starosti a opet vsechno presune na ISP..... myslym, ze tudy cesta nevede.

Miroslav Šilhavý (11.11.2003 08:55:22)

Hehe, to už řešíte problém, který se Vás netýká. To si musí určit ISP a je to jeho práce a problém. Je to naopak jediná cesta.

Hanz (13.11.2003 09:17:11)

Zase plácáte, vždyť to je věc CTU, jak má ISP něco změnit, když nemá prostor pro změnu! Umíte pane Šilhavý počítat???

Miroslav Šilhavý (13.11.2003 10:34:17)

Podle mého názoru by se do ADSL ČTÚ moc míchat nemělo - a taky nemíchá. ČTc nemá monopol na internet nebo na datové služby. Je zde mnoho jiných technologií. A jsou-li tyto technologie v globálu dražší na realizaci a provoz, pak to jen a jen potvrzuje to, že zásah regulátora není naprosto nutný.

Anonym (17.11.2003 18:18:13)

CO TO ZASE KECAS ZA HLOUPOSTI? CTU je uplne jedno, jake kontroluje sluzby. Co je dulezite, ze je to po dratech chapes? Technologie jsou MNOHONASOBNE levnejsi, viz zahranici/chello Potvrzuje to jenom to ze CTU, CSSD a US sou proste skorumpovany

Zajda (11.11.2003 20:24:25)

Teď jsem se právě dostal do stádia, když už jsem rezignoval na jakoukoliv změnu k lepšímu. Nejenom že uživatelská podpora na Tiscali je slušně řečeno "non-user friendly" a když člověk nezačne být "poněkud důraznější" nemá šanci cokoliv změnit, ale i poskytovaná konektivita je směšná. Již týden mám rychlost měřenou přes dsl cca 60-100 kbps a tom mám dokončenou migraci na 512/128:o((( Víc mi asi není souzeno! Přitom před migrací a po několika ostřejších debatách s pracovníky podpory jsem na tom byl s rychlostí kolem 180 kbps celkem dobře. Asi jsem chtěl moc a teď se mi to vrací v podobě agragace. Vím, že za tohle nemúže provider, ale starý dobrý Telecom, ale já už VÁŽNĚ NEVÍM JAK DÁL... není jiné cesty...?!?

Greenhorn (11.11.2003 20:55:36)

Zajda (12.11.2003 22:21:46)

Beru zpět, že jsem se připojoval cca 60-100 kbps včera večer a dnes přes celý den jsem měl na lince 512/128 cca 40kbps což není ani rychlost, kterou jsem měl na modemu:o( Nejhorší je, že ať je provider sebelepší tohle asi není v jeho silách ovlivnit. Ale aspoň když už jim člověk zavolá, měli by se pánové na suportu (Tiscali) aspoň snažit to nějak řešit a ne že se stane jako posledně to, že když jsem tam volal několikrát v průběhu týdne co se děje, že mou stižnost "zapoměl" kolega zapsat do systému a tak se prostě ani nic nedělo. Děláte si z nás srandu? Já už vážně nevím co by se v týhle "Bohem zaslíbený" zemi muselo stát aby se něco změnilo....

Zdeněk (17.11.2003 20:43:52)

Na Internetu jsem již od dob PC 286. Samozřejmě nejprve prostřednictvím modemu s rychlostí 9,6 a následující roky povýšenou až na ZyXel 2864 který již leží ve skříni. Poslední dva roky se připojuji na "bezdrát" v rychlosti 64 za 1.500,- Kč, měsíčního paušálu. Léta u Telecomu a poslední rok u Tiscali. U obou jsem již vytrpěl hromadu technických problémů, provolal hromadu peněz s technickou podporou (protože na maily nikdo neodpovídá) a při měření rychlosti připojení, vtiskl nejednu vrásku do čela. Poslední silný zážitek je převod doményod IOL k Tiscali který se již táhne tři měsíce. Větší byrokracii a neschopnost kompetentních jsem ještě nezažil a tak se rozhlížím, kde si udělat nové hnízdo a přemýšlím zda za těch 1.500,- měsíčního paušálu (když už mám telefon na stole) nepřejít na ADSL. Leč jak to zde čtu, je to asi z bláta do louže a nebo zde píší pouze ti, kterým to prostě nejede. Takže na všechna ta zoufalá volání o pomoc, adrenalin na Telecom či Tiscali a nebo na dotaz "JAK DÁLE?" si myslím, že je to o plnohodnotné konkurenci, která vlastní nejenom přenosové linky, nákladech provozovatelů, novém DPH a vůbec daňové politice naši vlády, linek Telecomu a naši společné trpělivosti a hlavně finančních možnostech každého z nás. Alespoň že máme pana ministra Mlynáře, který již nejedno postrčil pro nás všechny k lepšímu. Pokud s tím vším něco budeme chtít opravdu dělat, chce to od Telecomu či Tiscali prostě odejít a vyzkoušet někoho či něco jiného. Nu a je dobré, že si nějaké ty zkušenosti (dobré či špatné) můžeme předat i zde. Takže pokud někdo máte i pozitivní poznatek který by vedl k výběru toho správného provozovatele, rád si přečtu. Pěkný den všem.

Pavel (23.11.2003 23:07:00)

Typ připojení : ADSL 512/128 provider : Český Telecom (IOL) Rychlost stahování :52.1 KB/S rychlost připojení : 416 Kbps To jsou parametry které dosahuji zcela standartně v lokalitě Praha – Vinohrady a kolísají + - o cca pět jednotek. Netvrdím, že to je ideál, ale v dané cenové relaci je to tak či onak to nejlepší co je k mání. Pokud jde o technickou podporu, vyskytlo se několik drobných problémů, ale podařilo se je vcelku úspěšně vyřešit.

Kuře (12.11.2003 18:16:50)

už delší dobu sleduju tohle klábosení a musím říct pane Šilhavý,nebo jak se vůbec jmenujete,že se ani nedivím s tím co tady píšete,že se raději svým jménem ani nepředstavíte.Nechala jsem se nalákat na ADSL,pořídila 192/64,agregace 1:50.Šla jsem do toho s tím,že si myslím že mám všech 5 pohromadě a že takzvaně "za málo peněz,nemůžu mít hodně muziky".Mylně jsem se však domnívala,že připojení bude alespoň na úrovni modemu.To co se děje poslední dny(výjimky,kdy to neběželo jen "pár" hodin neuvádím),to je však naprostý otřes.Měřeno dnes v 18:03 857.5 B/sec - 6.7 Kbps/sec a to jsem ráda,že jsem se vůbec během celodenního šílenství a pokusů,připojila.Stejné to bylo včera- 11.11. taktéž v neděli 10.11. atd. atd.Takže tu laskavě neplkejte jak se migrace vůbec neprojevila u menších rychlostí:-/ Projevila,jen oni ti nešťastníci se nemohou ani připojit aby Vám vůbec mohli napsat.A co se providerů týká,co je mi platná jejich technická podpora,když si telecom z toho vůbec hlavu nedělá a hřeší na své monopolní postavení.A pokud pane Šilhavý chcete zase namítnout,že net není běžná součást a potřeba ani obyčejné domácnosti,je to to samé,jako by jste mě chtěl přesvědčovat,že nepotřebuju teplou vodu,protože naše babičky vystačily se studenou.Za chvíli by jste nám všem doporučil návrat do jeskyní a kdo ví co ještě.

Miroslav Šilhavý (13.11.2003 07:38:55)

Hehe, ale za tu teplou vodu si domácnosti musely docela hodně z počátku zaplatit... Pak přišel komunismus, který jako jednu z věcí, kterou udělal, že zavedl teplou vodu všem "zadarmo". Komunismus už je však pryč. A dnes se musí vše zaplatit a pak teprve cena klesnout. Předpokládám, že jste šla k providerovi, který dával instalaci zadarmo, ne? Nebo k nějakému, který i jinými způsoby nalákal stahovače k sobě? To není totiž chyba ani ČTc natož uživatele, ale jen a jen ISP. Uživatel nemusí vědět, co to znamená agregace a jak se projeví. Ale ISP to vědět měl a měl dobře zvážit, jaké lidi na svoji službu naláká. Budu-li mít felicii a budu chtít jezdit taxi, tak určitě taky nebudu obcházet hotely a shánět turistické skupiny, když se mi do auta vejdou sotva 3 další lidi.

Hanz (13.11.2003 09:09:40)

Jak věc ISP??? Tak za prve:Vždyť nikdo nevěděl, že ze začátku agregace nebyla zpuštěna až na CTc!!! Za druhé: Nikdo nevěděl jak se agregace projeví??? (Ani CTc, protože se totálně neschopní a testovali to až v ostrém provozu!!! Neuvěřitelné!!!) Nechápu jak př těchto známích argumentech můžete říct to co jste řekl. Možná by jste měl více přemýslet a méně se projevovat, pomůžete tak celé společnosti.

Prober (13.11.2003 09:16:21)

Tak moment. To že je agregace vypnuta se vědělo dobře, dokonce byly zvěřejněn i termín od-do. Dál, jak jinak bys chtěl testovat nastavení agregace, než za plného provozu? To mi vysvětli. Pokud se ti nelíbí aktuální stav, tak to reklamuj u svého ISP, ten ti vysvětlí jestli to je, nebo není v rozporu s uzavřenou smlouvou.

Johnny (13.11.2003 19:02:03)

docela by mě zajímalo, kde to bylo napsáno....

Prober (14.11.2003 06:54:01)

na stránkách Telecomu, v časopisech (CHIP, Computer, PC World atd..) a navíc mně na to upozornil i ISP. Bohužel se všude uvádělo, že pokles bude v řádu několika procent. Asi si nedávali pozor a zaměnili pokles za zbývající rychlost ;)

Miroslav Šilhavý (14.11.2003 07:52:01)

Když ale napíšeš A, napiš taky B. Potom, co se zjistilo, že odhad poklesu v řádu procent nenastal, zavedli víc než 2,5x rychlejší tarify, které už původní sliby uvedli do reality.

Johnny (16.11.2003 20:56:43)

až na ten "vůbec nepodstatný" ping, že... btw: proč proboha místo 2.5x teoreticky rychlejších variant nenechal Telepíp tu původní, ale bez agregace ? sítí by mu proteklo +-stejně dat a lidi by nenadávali, protože i ping byl dobrej...

Prober (16.11.2003 22:00:50)

Jednoduchá odpověď - je to rezerva, protože se předpokládá rychlý nárust přípojek a pokud by nebyla aplikována agregace, brzy by se síť ČT zahltila.

Johnny (17.11.2003 09:20:16)

asi tě nechápu. 1. varianta: každému to jede 192/64 pořád, pingy do 50ms v čr a do 80ms do světa 2. varianta: teoreticky 512/128, reálně s přimhouřenýma očima 250/100. pingy málokdy pod 100ms do čr, nad 150ms do světa. podle mě je varianta 2. subjektivně pro zákazníka horší službou a přitom Telecomu při této variantě plyne po drátech víc dat. tak proč by se měla Telecomu zahltit síť při pomalejší slůžbě než při rychlejší ?

Miroslav Šilhavý (17.11.2003 12:12:40)

No bingo! Dobíráme se jádra věci. Rychlejší linka má důvod běžet stejně dobře a lépe než pomalejší. Proč neběží? Kvůli agregaci. Co se s tím dá dělat? Nasadit QoS. A agregace být musí, za tyhle peníze se zatím neagregované linky neprodávají.

Johnny (17.11.2003 23:12:33)

zkus se na to podívat z druhé strany - tzn. přesně tak, jak jsem to napsal. ad "agregace být musí....." - aha, takže mám to chápat tak, že protože agregace být musí, tak telecom dělá 512/128 s agregací místo toho než by udělal 192/64 bez agregace ? proč proboha tohle všechno kurwení té služby, když jsi (alespoň jsem to tak pochopil a sorry že ti tykám) souhlasil s mojí předcházející tezí, že 192/64 linka je pro zákazníka subjektivně lepší/rychlejší a TELEKOMU PŘI NÍ PROTEČE SÍTÍ MÉNĚ DAT. tak proč zavedl raději teoreticky rychlejší variantu s agregací ? když jsou díky ní "biti" oba - tzn jak telecom (kvůli většimu zatížení sítě), tak zákazník (z výše popsaných důvodů). stále tápu... ad QoS - jo, je to dobrá věc, ale nedělej z toho prosím zázrak a všelék na všechny problémy. díky QoS ti linka rychleji (myšleno přenosová rychlost, ne subjektivní pocit rychlosti) nepojede (jak by se dalo usuzovat z tvého předchozího příspěvku).

Miroslav Šilhavý (18.11.2003 08:12:45)

Nojo, jenže linka 192/64 byla také s agregací 1:50. A na agregované lince 512/128 proteče několikanásobně méně dat než na neagregované 192/64. Přesně tak, QoS linku nezrychlí. Ale udělá ji daleko lépe využitelnou... Např. k ničemu je Ti megabitová linka, pokud ji máš přes satelelit a s několikasekundovými latencemi. Na to aby ses díval na streamované video Ti stačí 256kbit linka, ale s nízkou latencí. QoS je malý zázrak.

Johnny (18.11.2003 13:22:14)

někde si tu, myslím, tvrdil opak (ohledně přenesených dat) a vykládal jsi tu, jak je 512/128 mnohonásobně lepší pro všechny...ale to není podstatné. ad QoS - je to dobrá věc, ale nepřijde ti to jako blbost ? aby ISP záplatovali to, co telekom zkurví ? proč to telecom nedá do rukou ISP celé ? mno, asi proto, že by pak "vypadalo blbě" si účtovat 1000kč za nic... ISp nejlíp ví, jak tu síť zoptimalizovat, jaké tarify a za kolik může udělat bez toho, aby ta síť takhle kolabovala. přijde mi to, jak když v telekomu je někde nějakej zamindrákovanej uchyl, kterej adsl "vymyslel" - a aby měl pocit, že toho ovládá co nejvíc, tak to takhle "ničí" a má dobrý pocit z toho, že "řídí svět". jinak si to, jak se Telecom chová, nedovedu vysvětlit.

Miroslav Šilhavý (18.11.2003 13:26:18)

Píšu zde, že na agregované 512 proteče méně než na NEAGREGOVANÉ 192. Ale neagregovaná 192kbit linka v nabídce není a nikdy nebyla. QoS je věc gusta. Každý má jinou představu o tom, jak QoS uplatnit. Naopak není dobré, aby ČTc do datového toku zasahoval ještě víc a nasazoval QoS podle svých představ. Jeden ISP může QoS zacílit na hraní her, jiný ISP na kancelářskou práci, atd. A nejen ISP mezi sebou se mohou lišit, ale i uživatelé v rámci jednoho ISP. Takže mi to nepřijde jako "blbost", aby ISP QoS dělal.

Johnny (18.11.2003 18:04:38)

asi jsi mě trochu nepochopil - nemyslel jsem, že QoS jako taková je blbost. to vůbec ne - a sohlasím s tebou, že to je jedna z věcí, kterou se ISp může odlišit od konkurence (třeba i různými tarify pro "speciální zákazníky" jako např. pro hráče) myslel jsem tím to, že mi přijde hodně absurdní, že Telecom službu "kazí" agregací a ISP se jí snaží naopak "spravit" pomocí QoS. jdou proti sobě - což je špatně. měli by se doplňovat, nebo nejlépe nechat to celé na ISP...

Miroslav Šilhavý (18.11.2003 18:14:17)

Jenže ČTc ji nekazí. Jen se ji nesnaží vylepšovat. Kdbyby nasadil ještě navíc QoS, pak by ISP měli o to víc práce si udělat ten svůj.

Johnny (18.11.2003 22:22:55)

agregace v takto vysokém poměru je pro mě zkažení služby. v tom se neshodneme. btw: teď mě tak napadlo - jaká agregace je v průměru ve světě běžná ? 1:20 ? 1:10 ? napadlo mě totiž, že se češi asi zas tak nenormálně nechovají (ve smyslu "přetěžování" linky) - pokud vezmeme v úvahu, že při agregaci 1:50 je tady rychlost +-250kbit, tak při agregaci 1:20 by jakási praktická průměrná rychlost byla trochu pod 350kbit a při 1:10 lehce nad 400kbit. což je už celkem srovnatelné s podobnou agregací a podobnou službou v zahraničí (GB apod...). jsou to trochu zavádějící údaje, ale nástin situace je to docela zajímavý :-)

Miroslav Šilhavý (19.11.2003 07:39:29)

Agregace 1:10 je zhruba opis chování v průměru - tedy, kdyby agregace nebyla zavedene ČTc, pak by se stejně projevila sama od sebe cca 1:10. Takže 1:20 je logickým vyústěním - je to poměr, který se projeví na lince, při přiměřeném chvování, jen minimálně. Agregace 1:50 je pouze pro to, aby bylo možno nabízet levné připojení širokým masám.

doom (17.11.2003 14:11:54)

Šilhavej je telekomunistickej magor

Miroslav Šilhavý (13.11.2003 10:32:07)

Nevěděl-li jste, co to agregace je, nebo jak se projeví, pak jste se měl po tom ptát. Buďto svého (potenciálního) ISP nebo nějakého odborníka... Agregace je jen honosnější výraz pro "sdílení". Pokud mám linku sdílenou s 50ti uživateli (virtuálně), pak si myslím dokážu představit možné dopady. To že agregace nebyla spuštěna mohli vědět všichni. A všichni co to nevěděli, mohli se zeptat. Kromtoho absurdně to, že agregace nebyla spuštěna, byla výhoda pro uživatele. Dostali víc, než koupili.

Johnny (13.11.2003 19:00:19)

on snad byl před žlutým morem v čr někdo jiný, kdo nabízel adsl ? a s kým by se to dalo tedy porovnat ? co já vím, tak v západní evropě takové dopady nejsou. a proč ? no protože naše "velká žlutá" udělala tarify tak, že normální člověk si může dovolit jen ten nejlevnější... zkuste si najít na českém netu články z dubna apod, kde se často vyskytuje hypotéza, že ta 1:50 agregace znamená to, že lidem to nejede 192/64 ale tak 155/60 s menšími výchylkami...a pak tu třepte blbosti jako že to každý věděl, že neni zapnutá agregace... a pokud jste to věděl vy, jak ta agregace dopadne, tak to vám gratuluji. měl byste kandidovat na prezidenta světa...

Miroslav Šilhavý (14.11.2003 07:42:38)

ADSL nemusíte porovnávat s ADSL ale s jakoukoliv cenou internetu u nás. Před ADSL se Vám ani nesnilo o tom, že byste za tyhle peníze měl takovouto linku. Agregace dopadla jinak než se čekalo. Proto ČTc zavedl rychlost 512/128 za stejnou cenu. A podle měření jede 240kbit, což je víc, než původních 192kbit.

Prober (14.11.2003 08:34:00)

Opět podotýkám, s datovým limitem. Takže ono to tak jednostranně výhodné zase není.

Miroslav Šilhavý (14.11.2003 08:39:57)

Opět podotýkám, že s datovým limitem 2,5x vyšším než je maximální průtok při vytížené službě. Jinými slovy, na 10GB limit musí "přispět" 2,5 uživatelů tím, že nepracují. A tedy lze vyvodit, že 10GB je hodně nadprůměrné užití.

Johnny (14.11.2003 09:05:43)

přijde vám 4.16GB jako broadband ?

Miroslav Šilhavý (14.11.2003 09:07:24)

Ano. Naprosto. Přečtěte si i články. Ve vyspělém rakousku je průměr na kabelovce 2 GB, do toho se vejde 97% jejich uživatelů.

Karel (15.11.2003 23:25:27)

At řeknou průměr u všech datových tarifů třeba v Anglii, Německu nebo tak. Pokud řeknou že 2GB stáhnou lidi u nejnižší a nejlevnější varianty, tak je jasný ,že si ty větší rychlosti (u kterých už to měřeno nebylo) pořídí právě co stahují a tak...tam už by to bylo třeba 30-60GB a to už by zvedlo oných 2GB...a to nemluvim o jiných zemích...

Nargon (16.11.2003 09:55:57)

no a o tom uz se tady nakou dobu bavime. Kdyz chces Stahovat porid si drazsi variantu. Co je na tom tezkyho. Tak varianta 512/128 1:50 je je fakt na normalni pouzivani (ikdyz nevim co to znamena, ale odhaduju vejit se do limitu)

Pavel (16.11.2003 18:20:54)

Nargone, mysli hlavou. Az tu drazsi varianta nebude stat 3x tolik co obdobna v cele Evrope, tak si ji asi lidi budou porizovat.

Prober (16.11.2003 18:47:02)

A nevíš proč by to měli dělat? Přes akcelerátor na tom vytáhneš 54KB. Pokud ti nejede pošta a další hovadiny, tak přejdi na drahší tarif ty. ;)

Petr Borecek (17.11.2003 13:18:17)

Od 11.11, je aspon na agregacnim bode Brno uz shaping opraven a segmentove stahovani je uz mimo real.Jestli neverite tak zavolejte k ISP a technikum z Ctc a vyskousejte,

Prober (17.11.2003 18:26:54)

Já věděl že mám být zticha ;)

Lazyman (17.12.2003 20:48:59)

Hmmm, 11. listopadu rikate ? To je zvlastni ... asi ziju v nejake paralelni realite, protoze vcera mi multi-thread download z FTP jel stabilne 50kB/s cely den (a noc). (Nextra, agregacni bod Brno) (A ano, ja jsem ten zly stahovac, co vam to vsem kazi. A jsem rad. JA vyuzivam linku tak jak chci. Ze to ostatnim nejede ? Hmm,to je smula, ale sorry, solidarity si uziju dost pri placeni soc. a zdravotniho pojisteni, takze : no mercy ;)

Miroslav Šilhavý (17.12.2003 20:52:25)

Správně. Tohle je totiž to jediné, co ISP donutí nasadit QoS. BTW stahovač není zlý. Je jen hodně odlišný od průměru. Nemyslím si, že multithread dowloady jsou něco vyjímečného. A proto ISP musí něco udělat. Pokud někdo (přeju Vám to) stahuje 50kB/s, pak dalších 49 uživatelů je na pokraji nervového zhroucení, neboť se jim neotevře ani stránka...

Prober (18.12.2003 07:18:08)

Pokud ISP nastaví QoS tak, aby mi jenolinkové stahování běhalo na 40--50KB, tak není důvod akcelerátory používat.

Miroslav Šilhavý (18.12.2003 08:13:12)

Pokud ISP QoS nastaví správně, pak akcelerátory nesežerou pásmo ostatním a všem by download běhal o poznání rychleji. 40-50 kB by to bylo, kdyby agregace neexistovala, můj odhad je 30-50 kB že by to mělo/mohlo jet.

Anonym (19.2.2004 12:06:48)

Věta "Pokud ISP nastaví QoS tak, aby mi jenolinkové stahování běhalo na 40--50KB, tak není důvod akcelerátory používat." je nesmysl. český človíček bude mít málo pásma pro download i kdyby měl k dispozici sám pro sebe STM 1 a bude se pokoušet o to mít k dispozici za stejnou cenu STM 4 nebo 16 už jen pro ten pocit, že mají něco navíc

Ghostman (17.11.2003 22:01:24)

Mno ale vzdyt vy mate taky moznost jit na nelimitovane a malo agregovane ADSL ...... tak prejdete na drazsi variantu

Michal (15.12.2003 18:50:48)

Moment moment,nejak mi tady chibi odpoved pana Silhavyho!!!

Miroslav Šilhavý (15.12.2003 21:22:50)

No budiž... Přesné informace Vám nedá žádný ISP. Lze je pouze odhadovat z veličin, které známe. U nás známe max. rychlost, známe agregaci a známe výsledky speedmetru. Z toho to lze už s dostatečnou přesností zjistit.

Jirka (16.12.2003 09:45:53)

Opakovaně zdůrazňuju, že výsledky tohoto speedmetru jsou zkreslené a nepřesné. Tak už prosím nechejte té vytrvalé argumentace.

Miroslav Šilhavý (16.12.2003 11:39:02)

A podle čeho jiného mám soudit? Podle výkřiků několika málo desítek uživatelů na tomto serveru? To Vám přijde věrohodnější?

Prober (16.12.2003 12:08:47)

Když jsme u těch statistik, které vycházejí z tohoto servru, vem si kolik je tady kladných reakcí, kolik záporných a máš představu, kolik je těch několik desítek nespokojených uživatelů.

Miroslav Šilhavý (16.12.2003 12:54:54)

Ti kteří nemají důvod si stěžovat, ti pochopitelně nemají ani důvod chválit, takže o těch nevíš a nikdy vědět nebudeš. Vědí to zase asi jen ISP, kteří to vědí z infolinek.

Anonym (16.12.2003 15:01:43)

Nemyslíš, že tohle tvrzení je trošičku alibistické? Pokud výsledky statistiky z DSL.cz byly vatvořeny na základě měření zdejších návštěvníků, musíš vycházet jen z jejich reakcí na tomto serveru. A pokud tady nejsou k vidění kladné reakce, pak nelze tvrdit, že všichni jsou spokojeni. Navíc musíš počítat s lidma, kterým to nejede, ale o téhle adrese nic nevědí a proto si nemají kde vylít srdíčko ;) A pokud jsem pochopil tvé příspěvky tady okolo, spokojeni jsou jedině ti, co používají vícelinkové stahování na úkor ostatních. Jinak by přece nynější situace nevypadala tak, jak vypadá.

LaqueR (16.12.2003 19:14:20)

Ja sem spokojenej, staci prejit k isp s omezenymi daty a je to :) Jinak tento speedmetr je opravdu v poradku... nemam rad ctc, ale zas nejsem takovy paranoik,a bych videl neco spatneho ve vsem. Prvne jsem taky pochyboval, ale pak ¨jsem porovnal rychlost tady a na par jinych... pres ruzna pripojeni (dsl-2 isp, pevny digitalni, 56k, mobil). Vysledky byly temer identicke. Jenom pri mereni na speedmetru upc byly o neco lepsi - totiz oni pocitaji kbit jako 1024*bit... no comment

Prober (14.11.2003 09:13:36)

Jenže broadband není o kvantitě stažených dat, je to o rychlosti.

Miroslav Šilhavý (14.11.2003 09:15:55)

Přesně tak. A podle tohoto kritéria to vyhovuje... Chci vidět krátkou videreportáž a nemusím na ni čekat půl dne.

Johnny (16.11.2003 20:52:25)

ok, napíšu to jinak. je broadband služba s 4.16gb měsíčně rychlostí zřídkakdy dosahující 400kbit (spíše většinou pod 100kbit) s pingy málokdy pod 100ms ? proč jinde to jde a tady ne ? ad "chci vidět krátkou reportáž a nemusim na ní čekat půl dne"...zkusil jste si někdy (ať už ve špičce nebo mimo ni) pustit na zagregované lince třeba zprávy nebo něco jiného z www.nova.cz nebo www.czech-tv.cz ? já jednou, a už mě to přešlo.

Miroslav Šilhavý (17.11.2003 12:10:00)

Proč v některých zemích nejsou zácpy na silnicích?

Johnny (17.11.2003 23:01:12)

třeba protože tam nemají auta :P

LaqueR (16.12.2003 19:05:00)

Dva duvody proc sou bouracky, a tudiz zacpy: 1) Jsou u nas spatne silnice, na kterych se casto boura (stejne jako u dsl) 2) Jsou na nich spatni ridici se spatnymi auty (stejne jako u dsl) Proste si za to muzeme jak my, tak ctc, tak isp. Vy si proste bud myslite, ze CTc za vse muze (bezny navstevnik), nebo si myslite, ze za vsechno muze uzivatel a ISP (Miroslav Silhavy). Ne! Jsou to oba dva faktory, a myslim, ze rovnym dilem.

Michal (15.12.2003 18:47:12)

To sis ale dovolil moc!!!copak muzes neco podobneho chtit po vysokorychlostnim internetu?Zejo pane Silhavy??

henry (15.12.2003 20:35:06)

a jak dlouho na ni teda čekáte s rychlostí do 50 kbps ??? a v jaké kvalitě ta reportáž je ??? ale zase na druhou stranu...půl dne opravdu ne... :)

Milan (13.11.2003 16:03:27)

Tak tady bych nesouhlasil, pokud je služba nazývána 320/128 s agregací 1:50, předpokládám že ty parametry splňuje se vším všudy a nemusím se na nic ptát. Když jsem objednávál ADSL tak jsem myslel že ta služba je už hotová vč. agregace a ne, že jí budou dodělávát za pochodu až jí úplně oddělaj.

Miroslav Šilhavý (14.11.2003 07:50:20)

Problém je, že těžko můžete reklamovat něco, co Vám dal někdo navíc. A to, že agregace není zapojená nebylo žádné tajemství.

Prober (14.11.2003 08:39:59)

Poslyš, za darmo mi v životě ještě nikdo nic nedal. Neodhadli dopad agregace, a proto aby to vůbec jelo, navýšili rychlost (a to ve vlastním zájmu). Ale aby neměli pocit, že mám něco zadarmo, hodili mi na linku 10Gb limit. A že se mi rychlost zvedla ze 145 na 240, to mi moc nepomůže.

joska (13.11.2003 16:23:05)

A tady je nekdo od Telecomu. Tak za prvy, agregaci by meli provadet ISP a ne Telecom, coz je v EU bezne, tim padem nemuzes (kdyz uz jsi u toho tykani) hazet vinu na ISP. A za druhy, vytykat lidem, ze byli blahovy, kdyz si mysleli, ze za 1800,- muzou mit solidni nonstop pripojeni k internetu, to je primo rana pod pas. Nastesti tito prukopnici poslouzili tem ostatnim, kteri Telecomu neduverovali a cekali, az jak se to vyvine (vcetne me). Jeste ze u nas v Repich UPC konecne zapojuje internet, takze hned, jak doladi sve nove smluvni podminky, jdu do toho.

joska (13.11.2003 16:25:17)

S tim tykanim jsem se ustrelil. Timto se Vam omlouvam. Musim si koupit nove bryle.

Miroslav Šilhavý (14.11.2003 07:46:46)

Agregaci by opravdu provádět měli ISP. Ale je to jinak. O tom není potřeba diskutovat. ISP s ČTc jednou souhlasili, smlouvy podepsali, takže není co řešit. Pokud se nepletu, ADSL nestojí 1800 ale +/- 1500. To jen tak na okraj. A byly-li jasně stanoveny podmínky (rychlost a agregace), pak bylo zcela zřejmé (a ezinech se o tom i psalo), že nikdo nemohl dopředu vědět přesný dopad. A už vůbec ne na českého uživatele. Mimochodem - UPC bude s největší pravděpodobností taky agregovat, aspoň co já vím, už to i testují.

Prober (14.11.2003 08:36:48)

jasně, ale k ADSL musíš platit i telefonní linku o kterou v mnoha případech nemáš ani zájem. A platit dalších 300, s 2h hovorného zdarma (které ani nevyužiješ) je trochu podpásovka. A beru-li to podle sebe, nemám zapojen ani telefon, takže mi ta linka vlastně slouží jenom pro provoz ADSL a tudíž, tento paušál počítám k ADSL. Jinou možnost, bohužel nemám.

Miroslav Šilhavý (14.11.2003 08:40:53)

Nojo, ale ADSL je VŠUDE jen DOPLŇEK k hlasovým službám. Ne naopak.

KUře (12.11.2003 18:22:00)

pokud by to někoho zajímalo :-) měření bylo v UL ,jinak provider GTS :-)

Karel (13.11.2003 17:30:38)

se kteryma sdilam tech 512kbps, pac me to neche klesnout pod 350 a vy pak jedete na 4kbps:(

Anonym (14.11.2003 07:01:06)

no jestli nikdo z vas 50ti nestahuje naplno tak tobe to jede 350 a jim taky. ale tohle vypada ze tam nekdo stahuje asi tak 10KB/s ze nemas plnou rychlost.

cc (15.11.2003 10:46:48)

Zřídili jsme ADSL do pobočky a je to bída.

garlik (16.11.2003 14:06:43)

Taky to mame necely tyden a nekolik hodin nejde ani poslat email, prihlasit se k dashboardu. Pak to jede svizne pul dne a zase konec. Vcera vecer do pul noci totez. Spojeni se rozbehne a behem 10ti sekund spadne na NULU. Zjistil jsem, ADSL je dobre jedine na stahovani dat. Zadate mu balik a muzete zamknout dum a jit nekde do internetove kavarny si precist postu. A za dva dni to mate doma. Kdyz jsem pocital agregaci 1:50 tak mi vyslo, ze to stahne aspon postu, ale ono je to totalne mrtve. Jeste moznost si poridit jeden pocitac s modemem ... Taky cekam na kabelovku, potrebuju na tom spustit server a tohle by byla moje ostuda.

Czario (16.11.2003 15:23:01)

něco tak odpornýho jako je telekom se jen tak nevydí, ať už se ty magoři dou vycpat! člověk si ku.va koupí za nemalí prachy 512k tak sakra ať dostane 512k! pořád stim něco bylo a ani je nenapadlo třeba jen dát slevu za problémi! sou to vypatlanci a ať všichni chcípnou na kudlu v břiše a pocejtěj tu slast když jim žaludeční šťávi rozežíraj vnitřnosti! PS.: telekom je státní, to znamená že čůrácí a píči jsou i vláda! děte doprdele a tu kudlu vám taky!!!

Czario (16.11.2003 15:29:48)

technickej, vy jste takoví hoďňoučký a sledujete dění okolo dsl, co takle se trochu prošťourat těma právníma kličkama, a hodit sem hromadnou žalobu! a zaty prachy si pak každej koupí wifi a telekom může jít do řiti! nebo ještě líp my dostaneme odškodnění a za zbytek penízků si uděláte firmu pro poskytování netu, budete si hrabat penízky a my budeme mít levnej internet :o) Czario PS.: sorry že sem sprostej, ale takoví kurvy si nic jinýho nezasloužej! týká se to vlády!, a těch kreténů co říděj telekom a dělaj ty píčoviny... hlavně že tenkrát říkali jo budete mít zadara 3x rychlejší internet, ale ani slovo o limitu 10G a agregaci která mě posere inet tak, že se nemůžu na netu pořádně koukat třeba na telku ... sekáseto... tak to neřekli bastardi protože by se naně každej vysral! + ještě přídou s adsl o rok pozdějš! mam chuťku se jenom kvůli těmdle píčusům odstěhovat kde se budu mít líp!!!

Milan (18.11.2003 09:30:14)

O agregaci se mluvilo od samýho začátku, a mluvilo se i o tom, že bude velkej problém jestli si ADSL objednaj samý hovada co sosaj warez 24/7.

cc (18.11.2003 21:50:04)

A nepodaří se to okecat ani 100 panům Šilhavým. Sliboval rychlé připojení a je z toho hrůza jedoucí s bídou na 20% prodávané rychlosti. Kecy o stahovačích mě nezajímají, ať si to vyřeší Telecom jak chce. Sliboval v nabídce snížení maximálně o 20%. Místo 512 nám to jede 20-100.

Czario (22.11.2003 21:10:44)

Souhlas :o) jinak keci o stahovačích??? hahaha to je ale hustý! a proč si člověk dělá připojení k internetu?! vždyť internet je o stahování ať už Gigovích souborů nebo kilovích souborů! to je úplně jedno! když už si někdo pořizuje určitou rychlost stahování tak proto, že tou rychlostí bude asi někdy i stahovat!

Miroslav Šilhavý (23.11.2003 10:31:27)

Nojo no, holt 99% uživatelů na tyhle výhody internetu nepřišlo... Ale co, MHD stejně jako taxík je dopravní prostředek... A proč jezdit taxíkem, když MHD udělá tu samou práci, ne? A proč tedy vlastně taxíky jsou? Furt nemůžu pochopit, proč tolik lidí ještě nepřišlo na to, že tu MHD máme...

Czario (23.11.2003 10:56:11)

jenomže tohle neni MHD ani TAXI ale oboje smatlaný dohromady! cena taxiku! ale služby MHD! :o) lidi jezděj taxikem, protože je rychlejší! já ovečká a nevim :o( přesně jsem to nepochopil otěch 99% uživatelích, nevím naco se naráží

Miroslav Šilhavý (23.11.2003 11:04:06)

Je ADSL a jsou jiné, garntované nebo garantovanější způsoby připojení k internetu. MHD a taxi. 99% uživatelů - narážím na to, že co vidíme na ADSL je zcela atypický průběh. Statistiky linek u nás z dřívějška i v zahraničí mluví úplně jinak. A mimochodem, na to, aby ADSL běželo tak, jak běží, stačí opravdu jen hrstka sosačů. Kdyby byť jen polovina lidí "sosala", pak by průměrná rychlost musela být někde kolem 20 kbit a ne 300 kbit.

Anonym (23.11.2003 11:08:31)

šak já těch 20 kbit mám každej den od 18 do asi 23 hodin.. Jinač přes 200 jsem se dostal akorát DVAKRÁT s těch tisíci měření co jsem udělal.

Miroslav Šilhavý (23.11.2003 11:10:43)

Nextra?

Mirek (23.11.2003 11:17:43)

Nevím co se dnes děje,ale od rána to jede skvěle. Nerad bych to zakřikl,ale.... Rychlost kolem 420Kbps a ping taky v pohodě. Že by s tím telekom opravdu něco udělal? Statistika ping pro 195.70.130.163: Pakety: Odeslané = 481, Přijaté = 479, Ztracené = 2 (ztráta 0%), Přibližná doba do přijetí odezvy v milisekundách: Minimum = 14ms, Maximum = 72ms, Průměr = 26ms Control-C

Petr Borecek (23.11.2003 13:48:34)

Neboj je to jen docasny!

Mirek (23.11.2003 14:00:53)

No uvidíme. Naděje umírá poslední. Ale takhle to nejelo od zapnutí agregace tady u nás. Současný stav. Rychlost 401Kbps a pingy se malinko zhoršily ale pořád s lušné. Viz níže. Statistika ping pro 195.70.130.163: Pakety: Odeslané = 91, Přijaté = 90, Ztracené = 1 (ztráta 1%), Přibližná doba do přijetí odezvy v milisekundách: Minimum = 17ms, Maximum = 69ms, Průměr = 37ms Control-C

Miroslav Šilhavý (23.11.2003 14:05:51)

Zaprvé je víkend, zadruhé některé lidi už přestává bavit sosat... Obávám se, že v pondělí Vám to zas pojede špatně... Ale celkově se to bude pomalu a postupně zlepšovat...

Jirka (23.11.2003 14:09:51)

Mě to jede špatně i teď (38 kbps)... :-((

Mirek (23.11.2003 15:15:49)

A v jaké lokalitě?

Jirka (23.11.2003 19:13:45)

Ostrava

Petr Borecek (23.11.2003 22:56:42)

Ja taky Ostrava a mam to tak uz od zapnuti agregace jen okolo 3 az 8 hodin ranich se to visplha na tech 350 - 410 kb podle statistyk co mam v Netlimiteru za posledni 5 tydnu.Ale nejvic co my vadi je ten trvaly packet loss a uplne nepouzitelny upload , kdyz si posilam na sve ftp 3 soubory po 24 kb a trva to az 12 minut tak to je sila.Zacne to pekne na 12.6 kb odhad uploadu 6 s a pak to zamrzne na nekolik minut a zas naskoci a zamrzne a porad dokola.

Jirka (24.11.2003 00:57:42)

Jojo, tohle já znám... Není problém odesílat jeden mail s osmdesátikilovou přílohou 18 minut... :-((

Anonym (23.11.2003 11:20:53)

Ano... jsem ty "dvě procenta," kterým to jede mizerně a platím jako zbylých 98... Jsem ve výpovědní lhůtě, co můžu dělat jiného? NIC, jen čekat a platit...

Czario (23.11.2003 11:15:46)

hmm to tě lituju :o( je to humus! já jezdim 0-420(víc sem z toho nevymáčk! by mě zajímalo kolik je max! 100k nesežere síť, to mě nikdo nenakecá!) :o) ale taky je pravda, že já na netu sem dost často! tak mam asi nějaký zvýhodnění! :o)) proto sem si taky pořídil adsl! protože tam můžu bejt 24h denně :o) a to i někdy využívám, ikdyž nepřímo ale taky :o) někdy si něco stáhnu! něco většího :oP (přes ftp, nevim jakej by to mělo mít vliv na http protokol a tedy rychlost surfování! nejsem technik!)

Czario (23.11.2003 11:10:27)

sosat se bude pořád a s chutí! každej, kdo trochu víc zná internet a nemá ho jen na email a chat ! a ty už zkušenosti můžou vykecat :o) z jiných lidí si sem tam něco stáhnou!!! někdo si najede třebas na nasa a stáhne si video se startem raketoplánu atd... v budoucnu online přenosi.... plno lidí si stahuje porno a to nikdy nikoho neomrzí snad v pokročilejším věku! a to nemluvím o p2p :o)

Michal (15.12.2003 18:39:56)

Zajimave jak vy se dokazete vymluvit... Vubec to neni klamava reklama,neee,jak by mohla!vzdyt si kupte "rychlej" internet za kterej zaplatite 1300 mesicne. Ve skutecnosti:kupte si internet kterej Vam bude chodit o 2Kb rychleji nez modem a platte 1300 mesicne... hmmmm,tak na to by jim asi moc lidi neskocilo.Ale Pan Silhavy ma Tele$om rad,tak proc by je chlapiky nepodporil..

LaqueR (16.12.2003 19:00:42)

No... zcasti ma MS pravdu, zcasti ne... Je sice pravda, ze jako narod jsme dost poznamenani komunismem ( i kdyz ja sem ho teda uz moc nezazil ;]), takze kdyz neco muzeme vyuzit, a treba to i nepotrebujeme, tak po tom hned skocime... dusledek? Jsou zasekane dsl linky ;] Na druhou stranu trochu mlzi, ale na to jsme si jiz zvykli: v zahranici se vetsinou agregace snizuje ve spicce atd... ale to uz jsem tu parkrat psal, takze nac se opakovat.

Miroslav Šilhavý (16.12.2003 19:07:15)

Mno nevím, ale agregace je nástroj, který se využívá právě k tomu, aby ve výsledku (na nákupní straně ISP) byly co nejmenší špičky. Tedy snižování agregace ve špičkách je vlastně proti hlavní myšlence agregace samé.

LaqueR (16.12.2003 19:19:49)

Ne. Agregace dava ISP prostor, s jakym trafficem muze pocitat. Pokud ma ale napr. volne linky nekde jinde, muze ve spicce posilit napr. adsl. Jinak v konkurencnim prostredi se napriklad timto zpusobem ziskavaji zakaznici - a kdyz to zavede jeden, ostatni musi take. Proste na pulmegovce si isp nemuze dovolit nabidnout rychlost pod 250 Kbps, ani ve spicce. Tim by se pohrbil.

bukvicak (26.11.2003 22:58:33)

mam pocit ze je to s adsl v tomhle state stejny jako se vsim ostatnim vetsinou vas oberou a to bez moznosti odvolani dovolani kamkoliv muzeme si tady psat jak nas to se..... ale ovlivnit stejne nic nemuzeme a nejvic me dojima kdyz pak telecom za par mesicu obrovskym humbukem milostive pusti par bajtiku navic a tvari se jaka je to obrovska novinka ale ze zato vlastne nic nechce nebo dokonce chran buh zlevni jenze o tom ze tady x lidi do te doby platilo za sluzbu ze ktere nedostalo ani polovinu o tom se nikdo nezmini a ani to nikoho nezajima protoze pro politiky snad krom par zasvecenych je internet neco jako cary ,kouzla,spiritizmus apodobne okultni vedy

Anonym (27.11.2003 12:23:59)

Na druhou stranu bud rad ze Telekom ADSL vubec dela, vzhledem k tomu ze do roku 3000 planuje reklamovat super moznosti modemu a ADSL peclive tajit:)) i kdyz ADSL taky neni 100% vyhrou:(

Anonym (27.11.2003 12:52:13)

A co jiného mu zbývá? Na pevné linky všichni serou, a nebýt podmínky mít jí zřízenou když chci ADSl, tak by se neuživili. Proto se ČTc orientuje na internetové služby protože ty mu při stávající legislativě plně vycházejí vztříc. Tak neplácej hlouposti, hloupý Honzo

LaqueR (14.12.2003 00:37:54)

Najednu stranu se mi stav kolem CTc a aDSL take vubec nelibi. Na druhou stranu - kdyby mi ted adsl vzali a musel bych prejit zpet na modem, byl bych hodne vdecny, kdybych mohl mit DSL zpet... ;] Verim, ze ostatni take...

Michal (15.12.2003 18:32:00)

kdybych nemusel platit sileny penize za odpojeni,Daaaaaaaavno jedu zpatky na modemu!!!!Lidi Proberte se!!!

LaqueR (16.12.2003 18:58:06)

Hehe, chlape... ja platil za modem minimalne 2.5k!! Takze i kdyby mi to jelo jako modem, tak se mi to porad vyplati, nemyslis? I kdybych si mel koupit profi variantu...

XxX (16.12.2003 19:14:17)

já platil v době dialup připojení i 8 000 měsíčně...takže cenově jsem si opravdu polepšil...ovšem...na dialupu ti sice rychlost mimo špičku nijak radikálně nevzroste...ale vtip je v tom, že ani nijak nepoklesne... já teď trpím celý den rychlostma 0 - 50 kbps...což je na lajnu 512 sakra málo...a nejde mi ani tak o to těch maximálních 50 kbps...příšerný je to kolísání, kdy v jeden okamžik mám 10 kbps a v zápětí 50 kbps...ta nestabilita je na tom to otřesný...

LaqueR (16.12.2003 19:16:49)

Nemuzu za to ze mas nextru. :D

XxX (16.12.2003 19:17:43)

Tiscali... :)3

LaqueR (16.12.2003 19:20:05)

Nebo tak ;]

Miroslav Šilhavý (16.12.2003 19:24:08)

Pokud jste platil takové částky za dialup, neměl by pro Vás být zas tak nepřekonatelný problém přejít k jinému ISP, ne? Tiscali udělali tu samou chybu jako Nextra. Ovšem s tím rozdílem, že Nextra už nasadila (pravděpodobně) QoS.

XxX (16.12.2003 19:16:13)

a absolutně nulovej upload...abych opět nezapomněl... :)3

MIchal (15.12.2003 18:30:28)

Prej bud rad!!!!!Si ulit!!!Kdyby telecom "ADSL" nedelal tak tuhle sracku nemam a platim 15 kc za hodinu stravenou na netu a ne 1300 za nic!!!!!!Boze!!!

kleky (13.12.2003 17:56:54)

Udelal jsem chybu a pozidil si ADSL. Ze zacatku jsem byl nadsen, prechod z modemu znat, ale pak jsem zacal strizlivet. Vsichni tady svorne nadavate na download. Ne ze by me to nak uzasne teklo, to fakt ne, ale ve 3 rano jsem max skoro dosahl :). Ale co me depta zcela nejvic je UPLOAD. To je peklo. Kdyz chci poslat mail z prilohou pres 400kB tak je to nahodinu prace premlouvani. To ze download je mezi 20-400 je snesitelne, ale upload mezi 0,000-70 je neskutecny shit. Zajimali by me vase zkusenosti. Kdyz chci nedej boze poslat prilohu pres 1MB radsi postim modem. Tomu rikam komfort. Dokud bude agregace 1:50 vsem vrele nedoporucuju. A nikde jsem necetl, jak je to z agregaci v jinejch zemich ???????

Jirka (14.12.2003 09:37:00)

ADSL Nextra 512/128 Já jsem včera posílal mail se 101 kilovou přílohou 12 minut 44 sekund. Ale jsem hrdej, jak můžu všude vykládat že mám "vysokorychlostní" ADSL. Download 20 - 200, více jsem neměl už ani nepamatuju, spíš je to vždycky do těch 80 kbps.

kleky (14.12.2003 12:04:28)

Je videl, ze jo to fakt na h.... Zajimalo by jak se ti dari poslat vetsi prilohy. Outlook me proste oznami, ze casovej limit vyprsel a fuckuje na me. A kdyz se snazim pres webove rozhrani tak stranka zdechne. Takze se timto ptam, potarilo se nekomu poslat neco emailem s prilohou pres 1MB ????? Pokud ano jak ????

Jirka (14.12.2003 13:23:25)

No mě outlook píše nějakou hlášku ve stylu server více než 60 sekund neodpověděl a dá mi na výběr, jestli počkat nebo zrušit... A jak dám počkat, tak se mi ta stokilová příloha podařila po trojím opakování této procedury odeslat. Megovou přílohu si ani nedovolím posílat.. nechcu tady celý den jenom klikat na "počkat". Ale máme přece rádi rychlou jízdu, ne? :-))

LaqueR (14.12.2003 15:58:54)

Me teda jede upload zatim na max... 100Kbps a vic

Prober (15.12.2003 06:37:45)

Mně taky, stabilně kolem 13-15KB

Nagon (16.12.2003 17:50:41)

co takhle si zmnerit na webu rychlost uploadu sice mnerim na schema.mistral.cz/speed , ale jestli je jeste nakej jinej mneric uploadu tak reknete na download je mnericu celkem dost, ale upload o tech nevim.

XxX (16.12.2003 17:54:16)

já bych si ho rád změřil...ten upstream...ale nejnižší varianta 200k je pro mě příliš velká...potřeboval bych něco do 16 - 32k... :)3

Miroslav Šilhavý (14.12.2003 15:56:59)

Upload je kámen úrazu, většinu problémů ADSL způsobuje právě přehlcený upload (a to nejen na ADSL, to je obecně platná pravda). Agregace bývá v ostatních zemích stejná nebo hodně podobná. Odlišnosti jsou v QoS.

Medvidek (16.12.2003 19:20:53)

ADSL mi asi tri mesice bezelo na 198Kb a vse bylo v naprostem poradku. Download 20KB a pingy ok. Dnes rano se mi neslo pripojit a po dovolani na Tiscali (kdo skusil vi o cem je rec) jsem se dozvedel ze mi linku prehodili na 512Kb. No super rekl jsem si, ale jake bylo moje preklapani kdyz jsem zjistil ze moje pingy jsou misto puvodnich 20 nekde okolo 200 az 300. A rychlost se pohybuje na urovni modemu. Bylo mi receno, ze za to muze zapojeni agregace, ale kamarad co bydli o dve ulice dal a ma IOL-adsl ma rychlost pomerne stabilne 400Kb a vice. Takze se ptam (protoze tomu moc nerozumim) jaky je duvod zavedeni agregace a jestli mam nadeji ze se moje situace v dohledne dobe zlepsi. Moje cinnost internetu je zavysla na stabilnim pripojeni a stabilnim pingu, coz se od dnesniho rana neda pres moje adsl dosahnout ani omylem.

XxX (16.12.2003 19:24:29)

v případě tiscali opravdu můžeš jen věřit a doufat stejně jako, bezesporu informovaní, operátoři telefonních hotlajnů, že od novýho roku vzroste rychlost AŽ na 300 kbps... držíte se, jo ??? :)3

rado (17.12.2003 20:00:04)

Zdravim, no radost citat tie vase prispevky. U nas ADSL este nie je, bude az na jar, cenovo to pri 756/128 vychadza na 2500,- Sk. Dost dlho som sa na to tesil, ale po precitani tejto debaty rozmyslam, ci nezostanem pri sucasnom mikrovlnnom pripojeni. 64 kbs realnych, bez obmedzenia za 1000,- Sk/mesacne. Nadavam, ake to je pomale, ale ako vidim, niektory su na tom aj horsie- cena-vykon. Majte sa, Rado

rado (17.12.2003 20:00:35)

Zdravim, no radost citat tie vase prispevky. U nas ADSL este nie je, bude az na jar, cenovo to pri 756/128 vychadza na 2500,- Sk. Dost dlho som sa na to tesil, ale po precitani tejto debaty rozmyslam, ci nezostanem pri sucasnom mikrovlnnom pripojeni. 64 kbs realnych, bez obmedzenia za 1000,- Sk/mesacne. Nadavam, ake to je pomale, ale ako vidim, niektory su na tom aj horsie- cena-vykon. Majte sa, Rado

Medvidek (17.12.2003 20:27:38)

Zustan tam kde si je li ti tvuj ping mily :)

Nargon (19.12.2003 13:14:26)

no pokud u vas na slovensku neni Český Telecom tak do adsl klidne muzes jit, kdokoli to totiz umi lip nez ten zlutej parchant.

Anonym (21.12.2003 09:23:26)

Z miho pohledu je soucasny ADSL delany jen pro stahovani, proste zadate download (a akceleratorem jeste rychlejsi na ukor tech co nesosaj) a je vam fuk jestli linka chvily bezi na plno nebo pomalu nebo vubec. Kdo chce neco jinyho jako hry se slusnym a stailnim pingem nebo si cist stranky bez cekani na nacteni je lepsi i modem. Pokud na tom nejste nonstop tak nez tech 1800/mes provolate to vyjde mozna i levnejc. ADSL = stahovani sice nekdy s limitem, ale se smesnym dokoupenim dalsich GB.

Taky Jakub (28.12.2003 18:03:57)

to jsem snad psal já. Ta samá pohoda na 1:20, pak mi to vypadlo, nešlo se připojit tak jim tam volám, no volám poslouchám jak mám vyčkat operátora. Dovolal jsem se po 30 minutách a oznámili mi že mám zadarmiko lepší(rozuměj rychlejší :-) ) připojení a že si mám upravit připojení na PC. Za dva dny mi přišel email že si mám změnit nastavení že mi zvednou rychlost a v případě potřeby zavolat hotline. Dobrý že ? Nevím co by jim to uděllo poslat nejdřív email a pak to změnít. (Jako perličku uvádím že jsem uviděl komu všemu posílají kopii tohoto dopisu, asi 100 dalších kteří jsou u nich připojení.) Pingy jsou na HOVNO !!!! po přechodu na 1:50 se dá hrát akorát dáma. Rychlost DWL klesla na hladinu mezi 2,5 Kb - 140 kb . Ovšem první tři dny po zavedení byla na maximu 450kb ale jen první tři dny. Jsem u Tiscali v Ostravě. Jediné co se dá dělat je stahovat. Na emaily nereagujou. Doufám že jsou to jen prodloužený porodní bolesti.

procoX (21.12.2003 15:58:29)

Za 1. prumerna rychlost adsl mi ani zdaleka nedosahuje 100kbit natoz tak 250 jak ty si najivne myslis Za 2. podle kecu co tu meles (srry ze ti tykam ale k lidem jako ty mam asi takovou autoritu jako ke svymu psovi) mi pripada ze ani adsl nemas cili tve prispevky, kterymi shazujes nazory resp. prakticke zkusenosti ostatnich jsou naprosto smesne a trapne (je pravda ze mas nadruhou stranu fuckt dobry prehled ale v tyhle kauze ses asi neco jako prave dostudovany vysokoskolak oproti MISTROVI V OBORU s celozivotni praxi). To ze si na tom nahodou 2 dny valil resp si k tomu prisel nejak do styku, te v zadnym pripade nedava do stejny roviny jako lidi, kteri s adsl ziji (bohuzel jako ja). Za 3. Vsude se FURT ohanis TZV. PRUMERNYMI HODNOTAMI narozdil od ostatnich zapojenych do diskuze, kteri vzdy uvadi i svou vlastni zkusenost pro obrazek ostatnim, coz me tvrzeni v bode 2 jenom podporuje. Za 4. nejspis trpis nejakymi komplexy, jelikoz z tveho projevu je zrejme, ze mas tendence neustale nekoho poucovat a mit navrch. Za 5. presne kvuli lidem jako ty se aktivne nezapojuju do verejnych for a myslim ze nejsem sam. Jinak neprosim se o zadnou reakci z tve strany, jelikoz si dokazu presne predstavit jaka bude (ciste modelove samozrejme, ne vetnou stavbou :D). Spis bych ocenil nazory ostatnich jak te vidi....

Miroslav Šilhavý (21.12.2003 18:48:46)

1. Jednotlivci jsou samozřejmě hůř nebo líp než je průměr. Ti, kteým to jede cca 50kB taky existují, ale pochopitelně nemají důvod to sem chodit psát. 2. To, že na ADSL závislý nejsem, domnívám se, mi dává možnost věc hodnotit a komentovat nezaujatě. 3. Průměr je průměr a výsledky speedmetru jsou výsledky speedmetru. 4. 5. Myslím, že veřejná fóra jsou o rozdílnosti názorů. Bez toho Tvého, by ten můj neměl význam. A naopak. Díky.

bohus (21.12.2003 23:42:12)

co bys delal ty pritroubliku, kdybys platil patnacku mesicne a nemohl bys odeslat ani 90 kb nahled. a to mam 512... radsi nic nepis a neser lidi...

procoX (22.12.2003 11:13:39)

BOHUS ma prafdu... komentujes deni o kterym vis jenom z novin... navic vsechny co si tu vylivaj srdce a placou z bezmocnosti ty tvy kecy akorat este vic neprimujou... ono se fuckt blbe poslouchaj od nejakyho -censored- kerey si vali na UPC kecy tvyho formatu...

Jakub (22.12.2003 21:59:24)

ADSL od IOLu mi nejede téměř vůbec. Dnes mi tady naměřili 13,8 bps (BITŮ, ne kilobitů). Prohlížení WWW stránek je horor (nekonečné čekání, často bezvýsledné, s velmi častým "server nenalezen"), stejně tak jako e-mail, a i když dám stahovat třeba 7-10 věcí současně, stejně to vyšplhá jen někam k 5 kB/s, a to ještě dost kolísavě. Poslech internetového rádia je samozřejmě naprosto nemyslitelný, a to ani v té úplně nejmizernější kvalitě. Samozřejmě že v normálně fungujícím státě by to normální zákazník prostě zrušil a přešel ke konkurenci. Nicméně my v normálním státě nežijeme, a tak se ptám - kdy se konečně dočkám toho, že zločinci z monopolního Telecomu půjdou za to své permanentní podvádění, lhaní a klamání veřejnosti po zásluze za mříže, kdy odstoupí zkorumpovaní darebáci ve vládě a "nezávislém" ČTU, kteří se naoko tváří že jsou s námi, ale ve skutečnosti lžou a podvádějí stejně jako ČTc? Copak neexistuje nic, co by v tomto státě přineslo spravedlnost? Pokusů bylo dost, výsledek žádný.

procoX (22.12.2003 23:36:10)

souhlasim sthebou ale ye tho yenom wolani do thmy.... resp. ro zdi :DD ye tho thotiz wubec nezauyima :(

BDs (22.12.2003 23:45:10)

Tohle je vazne ojebavani ceskyho jazyka do kadaku.