Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Lze vůbec při agregaci vůbec dosahovat dobrých pingů?

Lze vůbec při agregaci vůbec dosahovat dobrých pingů?

BioQ (10.11.2003 19:14:49)

Chtěl bych se zeptat, zda lze nastavit vůbec agragaci tak, aby i při součastných nízkých rychlostech byl ping takový jako při neagregovaném stavu? Je Telecom LAMA a neumí to nastavit? Mám ještě doufat, že to bude OK? Nebo mě má jímat amok a mám líbat modem?

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 19:30:32)

Ping není věcí agregace... Latence (ping) je přímo úměrná vytížení pásma. Čím více je pásmo vytížené k maximu, tím větší latence... Agregace je v tomto případě pouze to omezení, které zapřičiní, že pásmo je zaplněné rychleji. Chtějte po Vašem ISP aby nasadil QoS, to je jediné řešení.

Anonym (10.11.2003 20:39:43)

Sorry ze sem lama pres to ale chtel bych to fakt vedet :-)

Miroslav Šilhavý (11.11.2003 08:12:06)

QoS je "Quality of Service", je to název pro chování, kdy ISP vyladí svoji síť určitým potřebám. Zjednodušeně - v datovém toku na lince lze určité pakety zpracovávat přednostně (např. ping), jiné později (download souborů) atd. A ač QoS nezvýší propustnost linky, zlepší její chování a dojem, který na uživatele působí.

Greenhorn (11.11.2003 21:02:02)

je to hruza linkovat sem nejde tak dam odkaz http://greenhorn.wz.cz/tady/game3.dkm.cz.png

LaqueR (10.11.2003 22:14:27)

Taky mam dotaz - QoS spada pod kompetenci ISP? Ja mel zato (podle toho co jsi mi rikal v nektere minule debate) ze ne, ze to ovlivnuje CTc. Dik za odpoved.

Miroslav Šilhavý (11.11.2003 08:09:38)

QoS by podle mě měl VÝHRADNĚ spadat do kompetence ISP. QoS znamená většinou další úpravy v datovém toku, takže pokud by ČTc škrtil a i prioritizoval (QoS), pak už by ISP nemohl pro svoje zákazníky udělat vůbec nic! Podotýkám, že QoS je věcí gusta, není to jednoznačný způsob zpracování datového toku, každý ISP by měl QoS vyladit svým představám.

BioQ (11.11.2003 21:36:08)

Pochybuju, že by Tiscali kvůli mně nasadil QoS, a i kdyby tak by ty pingy už asi nebyly kolem 30. Tipuju kolem 100 a byl bych rád.

Miroslav Šilhavý (12.11.2003 07:25:15)

Myslím, že to bude muset udělat. Pokud už ho nenasadil. Protože to je jedna z mála věcí, jak si ISP mohou na ADSL konkurovat.

Milan (12.11.2003 12:14:39)

Mysílš QoS jako soubor určitých řešení fungování služby ? - např. pomalejší varianta s lepšim řešením pingu pro hráče, rychlá služba se špatnym pingem pro stahovače atd ? Já si myslim že se ISP můžou stavět na hlavu a moc toho nenadělaj, protože musej vyjít s tim, co jim chodí od telecomu a to je většinou v troskách - opožděný a bez okleštěných paketů který holt neprošly.

Miroslav Šilhavý (12.11.2003 12:25:41)

Myslím to přesně tak. A tím, že to zavedou, předejdou právě tomu, aby to z ČTc přišlo okleštěný.

BioQ (12.11.2003 16:29:50)

Co já jsem četl na http://www.pemac.cz/internet/adsl.html, tak se Pemac už vychloubá, jak mám inteligentní Fair user policy spolu s QoS. Ale u Pemacu je to asi zbytečný, protože nevěřím, že by měl dostatek uživatelů na projevení agregace.

Miroslav Šilhavý (13.11.2003 07:45:17)

Heh, to je těžké posoudit, jak to dopadne. Zatím však žádný problém, takže zatím nemám důvod měnit... Až to přijde, poctivě sem napíšu, že to stojí za prd.