Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Kdyby bylo WiFi všude, nemusel by být Telecom

Kdyby bylo WiFi všude, nemusel by být Telecom

Jake (4.12.2004 20:00:38)

Telecom z nás pořád tahá jen prachy! A to za nic - je to většinou internet, co se dá přirovnat rychlostně k telefonní lince. Tak proč tu ještě je? Můžeme ho jistě vytlačit a tím se nabízí WiFi. Nechci vás tady nějak povzbuzovat k revoluci, to jistě ne, ale zdůrazňuji otřesnou situaci s internetem v ČR... Tak se nedivme, že vznikly komunální sítě, např. CZFree.net - ten chce za málo peněz ukázat lidem internet. Telecom je pravý opak. Proto bychom měli tyto sítě podporovat, jelikož jsou zatím jen ve velkých městech, ale jen 7km od Prahy už CZFree nemá signál. Internet tu stojí za prd. Budoucnost podlě mě závisí na WiFi.

es te be (4.12.2004 20:07:16)

a přemýšlel jsi někdy proč je Wifi jen ve velkých městech? nespíš proto že jen tam to bude vydělávat, a proto se necpou do menších měst kde je potenciál velice malej stejně jako kabelovka

Jake (4.12.2004 20:10:18)

Ale ne kazdemu de o zisk... Nekdo si vytvori sit se sousedy, daj prachy dohromady a maj kvalitni internet treba jen v nejakych vesnicich. A co, je jedno, ze vydelavaj, ale je dulezity, ze je to levny... za 300kc/mes 16kB/s down i up... to neni spatny!

es te be (4.12.2004 20:16:06)

jasně když se domluvíš se sousedama tak je jasný že nepotřebuješ vytvářet žádnej zisk když to děláš pro sebe. Jenže každá "normální" firma ten zisk vytvářet musí. tak proč tedy Wifi neposkytujou i jinde proč ? protože se to nevyplatí,to samý je i u Telecomu nemůžeš někomu dát větší paušál z toho důvodu že bydlí na malym městě a investice se budou vracet pomaleji musiš udělat nějakej průměr

Anonym (4.12.2004 23:56:47)

no a když už tady tak vychvaluješ CZFree, ty ho máš? Já jen že jsem na to slyšel samé stížnosti, jak jim to nejede. Po těch letech jsou WiFi ucpaný a přetížený... Kdyby byly ADSL kvalitnější (a přeju Telenoru, ať kabely roztahá co nejrychleji), šly by všechny WiFiny do háje...

Jake (5.12.2004 14:20:51)

Na místech meho byvaleho bydliste jsem WiFi mel, a byl jsem s nim spokojenej... Skoro vubec mi nevypadavalo a to byl vysilac vzdalenej 500m a jeste to kryly stromy... slo nam uplne skvele... a kdybychom si priplatili tak za tech 700 by byla nase rychlost 80kB/s down i up a myslim, ze se tomu ADSL za ceskych podminek nevyrovna. Presto Telenoru fandim a doufam ze se nam net behem pristich par let zlepsi, protoze tohle je skoro az "rasismus".

Pepa (5.12.2004 10:35:30)

K čemu ti je rychlost 16 kbps? To máš tak na přečtení mailů... A ještě za 3 stovky. To bych se na to vysr**.

huhla (5.12.2004 12:15:35)

přečti si to pořádně - já myslím že 128/128 kb/s za 300 je pro hooodně lidí výborná nabídka - na maily a na web tak akorát, i stahovat se s tím s přimhouřením oka dá: cédéčko máš doma za 12 hodin

Anonym (5.12.2004 16:16:07)

Pepo, 16kB neni 16kbps !!

Anonym (5.12.2004 02:31:48)

Wi-Fi ma klasickej problem. Je to levny dokud to delate pro sebe a zadarmo. Kdyz je Vas vic, logicky pribejva problemu ktere musi nekdo resit (STALE ZADARMO). V urcitym okamziku tenhle system narazi na svy limity a spolehlivost jde do haje. Nekdy jeste driv (kdyz tomu ty lidi moc nerozumi).

doRm (5.12.2004 10:32:35)

Mám trochu jiný názor. Myslím si, že adsl je technologie budoucnosti (viz. vyspělé státy jako Francie a USA). Ceny jsou sice stále dost vysoké, ale oproti wi-fi to nic není. Mám ADSL 512/128 3 GB dat limit za 750 Kč/měsíčně s DPH. A za tuhle cenu bych wi-fi s touhle rychlostí těžko sehnal. A počáteční náklady na zřízení wi-fi se pohybují kolem 8000 Kč. U ADSL to jsou 2000 - 5000 (dle modemu atd.). A pokrytí wi-fi je dost malé... Takže až dojde ke zlevnění a rozšíří se telenor, tak dojde k rozšíření adsl na úkor wi-fi. A když ještě mluvíš o czfreenet, tak moc chváli jsem o tom teda neslyšel... Spíš naopak. Je to nezisková organizace a podle toho vypadají i její služby. Wi-fi závisí na počasí, časté výpadky atd. Takže podle mě vyhraje ADSL. Je to pouze můj názor, takže mě tu nemusíte nějak pomlouvat !!!

Anonym (5.12.2004 15:28:12)

Ja mam jak Wi-Fi tak i ADSL, bydlim na malem meste(10tis) Wi-Fi mam za 599,-(2GB) mesicne.Nicmene do budoucna myslim ze by mohla byt zajimava alternativa dvousmerny satelitni internet protoze dostupny je prakticky vsude,bohuzel zatim toto pripojeni srazi jak relativne vysoka porizovaci cena a tak i mesicni pausal........,ale casem az bude vetsi konkurence v teto oblasti myslim ze by ceny mohli jit dolu

es te be (5.12.2004 15:39:59)

máš pravdu v tom že časem až bude konkurence tak to bude o něčem jiném ale bohužel v toto chvíli je to tak že většině ikdyž taky velice omezené zbývá to ADSL

Jura (5.12.2004 16:00:44)

Mám Wi-Fi, jsme jako občanské sdružení nezisková organizace. Děláme to pro sebe pro internet a ne pro zisk. U nás na malém městě není k dosažení v některých místech ani ISDN. Internet od Telecomu opravdu nestojí za nic. Náklady za Wi Fi 6000Kč, rychlost 192Kb a více, cena 600Kč měsíčně, šlape jak hodiny bez jakéhokoliv omezení. Co se týče stahování tak to záleží na okolnostech jako všude jinde, ale 150kb/s není vyjimkou.

Anonym (5.12.2004 17:51:14)

Rychlost 192 kb jako stahování nebo jako 192 kbps? Protože jestli 192 kbps, tak může těžko být stahování 150 kb/s... Alespoň myslím.

es te be (5.12.2004 18:11:29)

bud má trošičku hokej v kb/s a kB/s a nebo tam maj obrovský výkyvy, jednou píše připojení 192 kb/s a pak stahovaní 150kB/s to by odpovídalo tak 1200 kb/s jestli teda umím apoň trošku počítat odhadem

es te be (5.12.2004 18:12:41)

omlouvám se psal 150 kb

Jura (5.12.2004 19:02:04)

Ještě k tomu kolísání. Je to podle počtu připojených účastníků. Všichni = 192kb. Mémě připojených = větší rychlost. Jinak se podívejte na příspěvek Wi-Fi proti ostatním. Wi-Fi všelék není, ani to netvrdím.

Jura (5.12.2004 18:49:28)

Zapoměl jsi přečíst, že za tím 192kb je napsáno a více. Pro es te be: Počítat umíš. Naměřil jsem i vyšší rychlost.

es te be (5.12.2004 18:55:23)

takže tam máš jeden den 192kb/s a druhej den 1200kb/s i víc a jakej ti to pak hodí průměr samozřejmě neberu tyto dvě hodnoty ale tak aspoň týden

Jura (5.12.2004 19:51:30)

Zkusím to trochu zprůměrovat za týden. Před chvílí to jelo na tomto serveru 442kb.

Zajda (5.12.2004 18:31:42)

Naivko:) WiFi neni vsespasitelne. U Wifi pasmo sdilite, u dratu je pasmo cele vase. Uz je vam jasny ten podstatny rozdil? Pokud by WiFi jak pisete bylo vsude, tak by nebylo rozumne pouzitelne. Rict v telekomunikacich ze budoucnost zavisi na nake technologii je dosti osemetne:)

Miroslav Šilhavý (5.12.2004 19:16:36)

Ono všude zdaleka není, ale už nyní je na hodně místech prakticky nepoužitelné.

PePa (5.12.2004 20:59:23)

Mám WiFi i ADSL ! PRAHA Takže můžu srovnávat... WiFi - www.ujezd.net ADSL - Nextra (web znáte všichni) Na wifi jsem se připojil v době kdy ADSL bylo v ČR ještě v plenkách, to je o rok než bylo ADSL vůbec dostupné na prvních linkách ČTC v ČR. Původně jsem měl 128/128kb za 986,- , po nástupu DSL v ČR zvednul provozovatel WiFi rychlost na 256/256kb (dodnes, i cena zůstala stejná). Po roce dostupnosti DSL v Újezdě jsem skusil Nextru ADSL 512/128kb 1 690,- ........ Ještě musím upřesnit připojení využíváme ve firmě pro 8 PC s jedním FTP/WebCam serverem, a je připojen přes Firewall NS5GTse dvěmi Wan (Untrust) zónami pro WiFi a ADSL současně a sám řídí přenos. Ještě musím říci že veškerá měření provádí náš Linuxový server při automatickém updatu našich www stránek a při stahování objednávek, který provádí několikrát (asi 100x) denně a ukládá vše do logů. Teď srovnání : WiFi výpadek celkem 3x, jednou vypadla kvůli přerušení elektřiny (úkáčka překopli kabel nedostupnost 6hodin) zbytek výpadků (tak na 2h ale v noci) byl technickou správou - rozšíření počtů access pointů. Někdy na pár sekund vypadne při refreši DNS serveru. Co se týká rychlosti tak mi NIKDY neklesla pod smluvní to je ze začátku 128/128 a dnes 256/256. Agregace je, i když nebyla nikdy uplatněna, FUP neexistuje. Odezva (pingy) jsou víceméně celý den stejné jen večer se MALILINO zhorší to kdyš k tomu všichni zasednou. ADSL jsem pořídil hlavně z důvodu budoucnosti. Ze začátku (asi 6 měsíců) se jevilo vše naprosto v pořádku, rychlost, odezva ... A začal jsem uvažovat o zrušení WiFi. Ale pak asi lidi/firmy v Újezdě zjistili dostupnost dslamů na ústředně a začali se hromadně připojovat. A vše začalo. DSL začínalo být nedostupné, časté výpadky, nedostupnost DNS, špatná latence .... Ještě že jsem WiFi nezrušil ! Asi před půl rokem se to ale zase vylepšilo, celkem bez výpadků, a celkem dobrá dostupnost s latencí, ALE už nikdy nebyla dosažena smluvní rychlost a začala rapidně kolísat od 64-486kb. A závěrem ? V tuto chvíli vede v naší lokalitě jednoznačně WiFi ! Proč ? I když není 100% ale ROZHODNĚ je kvalidnější než současné DSL, v praxi ověřeno. Co do budoucna ? Pokud WiFi pojede tak zatím WiFI, ale budoucnost jednoznačně patří DSL ! No budem na to asi ještě hodně pátků čekat, než dojde hlavnímu provozovateli drátů v ČR kudy se to má ubírat. Jednou snad ANO.