Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Jak funguje agregace

Jak funguje agregace

Peyrak (30.11.2003 00:18:55)

Tak tohle píše Tiscali na svém FAQ webu: Jaká bude skutečná rychlost připojení pro koncové uživatele služeb ADSL, pokud hovoříme o agregaci 1:50 u Basic služeb a 1:20 u Profi služeb? Rychlost pro koncového uživatele není přímo závislá na komunikované agregaci služeb. Nejedná se o agregaci na přístupové síti, ale o agregaci v páteřní síti Českého Telecomu, to znamená, že v žádném případě není možné dělit rychlost poskytované služby 50, respektive 20. Skutečná dostupná rychlost se zákazníkovi bude velmi blížit hodnotám, které si objedná. Ani jedna z nabízených služeb ADSL však není s definovanou kvalitou (jako například LL). Současně stanovená agregace je definovaná. Český Telecom a TISCALI jí nemůžou nikterak ovlivňovat. To jsem t toho jelen (aspoň čtrnácterák). Tak ku.va kdo tu agregaci stanovuje, když je na síti telekomunistů a oni ji nedělaj??? Technik ok telekomoušů mi tu tvrdil, že ji nastavujou ISP, každej podle svýho gusta. Zkuste mi to někdo objasnit, rád se něco přiučím. Díky, Peyrak

Miroslav Šilhavý (1.12.2003 08:10:58)

Agregace je prováděná na přenosové síti ČTc, přesněji na SSG (service selection gateway). V ČR jsou 4 SSG, cílový stav je 7. Agreagce 1:50 _znamená_, že rychlost je možné dělit 50ti. Nicméně tím, že agregace se uplatňuje se čtyřnásobnou jistotou (od 200 uživatelů) a vzhledem k tomu, že díky omezenému počtu SSG je agregováno velké množství uživatelů dohromady, snižuje se velmi riziko úplného vytížení linky. ČTc agregaci může ovlivňovat, předpokládám, že autor textu tím myslel, že ji nelze ovlivňovat v reakci např. na reklamaci. Nešťastně řečeno... A Tiscali? Opravdu agregaci ovlivnit nemohou, vždy zůstane 1:50. Ale Tiscali, jako ISP, může značně změnit a zmírnit to, jak se uplatnění agregace projeví uživateli. Takže lež to co napsali to není, ale celá pravda taky ne.

LaqueR (1.12.2003 16:30:05)

To ale nic nemeni na tom, ze kvalita sluzby je nizka. A me, jakozto klienta, zajima POUZE kvalita pripojeni. Duvody, proc je nizka, me vubec nezajiamji. Pokud ma CTc velky pocet narocnych uzivatelu, kteri stahnou mnoho dat, pak by mel snizit cenu.

Miroslav Šilhavý (1.12.2003 17:38:03)

Snad zvýšit, ne? Když chci dvě zmrzliny, mám je dostat dohromady levněji než jednu jedinou?

Ice (1.12.2003 17:41:44)

Asi to spis myslel tak, ze nenarocnym prijde cena dost prehnana na to, na co by to vyuzili, dial-upem prosim neargumentujte...mluvime zde o uzivatelych s porebou nezavisle na case (24/7) pristupovat pausalne k internetu. Pokud mby tito nenarocni uzivatele poridili ADSL vyrovnal by se projev agregace..coz je myslim jedna z vasich myslenek, jestli se nepletu

Miroslav Šilhavý (1.12.2003 18:00:26)

Na to je už přeci půda připravená. 3 GB limit ve velkoobchodní ceně za 707 Kč.

Ice (1.12.2003 18:34:48)

bohuzel ne vsichni si to mohou odepsat z dani jako vy, nebo jim to firma neproplaci :-))) pripocitejte poplatek za vedeni tel. stanice a kde jsme?? na nelimitovanych pausalech ve vetsine svetovych zemi s ADSL...

BDs (1.12.2003 19:32:28)

Ale pochybuju, ze v zahranici nemusej platit pausaly za tel. stanice...ale ADSL je u nas samozrejme drahy...to vim jako jeho uzivatel (vnimam i jeho "kvalitu") moc dobre

Ice (1.12.2003 21:08:38)

pausal za telefon platit urcite musi, ovsem ne takovy vyderacsky castky jako my..zhruba kolem 2-5Euro, stejne myslim, ze platime za ty draty dvakrat, jedonu v pausalu za telefon a pak jeste jednou v pausalu pro CTc z platby pro ISP(tech cca 900kc zaklad u nejnizsiho tarifu). CTc oznacil ADSL jako doplnkovou sluzbu a vymaha :-) od nas i poplatek za neco, co ani vetsinou nechceme...nebejt ADSL, pevnou jsem uz davno odhlasil.

Miroslav Šilhavý (1.12.2003 21:20:21)

Od Nového roku má ČTc z nejlevnějšího ADSL 707 Kč. A paušál 2-5 EUR? Nevím jak to kde je, ale Home Mini je za 180 Kč, což je právě těch 5 EUR. Mno nevím, Ice, ale trochu jsi střelil vedle v obou informacích.

LaqueR (1.12.2003 21:33:15)

Vubec nestrelil, akorat ty jsi nam tu ukazal co je to manipulace s informacemi. 2 Eura (rakousky nejlevnejsi) - dostanes to same jako za nas nejdrazsi (omezena data). V CR zaplatis 1500 Kc, a zadnych 707. Nejlevnejsi CR tarif se pohybuje kolem 1500KC. To co bude nelze srovnavat s tim co je, zahranicni operatori take planuji novorocni slevy. 5 EUR (rakousky nejdrazsi) - dostanes to same jako u naseho 1024 PROFI tarifu, agregace neznatelna, data se nezpoplatnuji... V CR dostanes za 10 000 Kc. Ted ses zachoval stejne jako CTu nebo CTc, srovnavas nesrovnatelne. Pausal se zpravidla neplati, avsak otravni operatori se najdou vsude.

Miroslav Šilhavý (1.12.2003 22:15:29)

Jenže Ice mluvil o tom, co vydělává telecom na ADSL - a to je 707 Kč od Nového roku v základu. A 2-5 EUR nepsal v souvislosti s ADSL ale s paušálním poplatkem za linku.

Ice (2.12.2003 10:26:58)

jo, 707 bez dane 22procent.....probud se, my nejsme podnikatele, neuvadej velkoobchodni ceny(ale ono to pak vypada lip ze? :-) )...jsem zvedav, za kolik nabidnou ten nejnizsi tarif tzv. alternativni ISP (:-)) ha ha ha). ctc z toho bede mit zase 80procent pausalu pro sebe a 20procent zbyde ISP na pokryti svych nakladu.....kocourkov :-( s tema Eurama se priznavam jsem se spatne vyjadril, ale to nemeni nic na tom, ze platime 2x za provoz jedne linky

Milan (2.12.2003 11:57:53)

Kurnik lidi, nenadávejte za zvýšení DPH firmám, to jde do kapsy Špidly a jeho bandy nenažranců.

Anonym (2.12.2003 10:26:59)

jo, 707 bez dane 22procent.....probud se, my nejsme podnikatele, neuvadej velkoobchodni ceny(ale ono to pak vypada lip ze? :-) )...jsem zvedav, za kolik nabidnou ten nejnizsi tarif tzv. alternativni ISP (:-)) ha ha ha). ctc z toho bede mit zase 80procent pausalu pro sebe a 20procent zbyde ISP na pokryti svych nakladu.....kocourkov :-( s tema Eurama se priznavam jsem se spatne vyjadril, ale to nemeni nic na tom, ze platime 2x za provoz jedne linky

Miroslav Šilhavý (2.12.2003 10:38:33)

707 jsem uvedl v reakci na "v pausalu pro CTc ... ... tech cca 900kc), takže Telecom z toho nemá 900 Kč, ale 707. A mimochodem, 80% práce je s údržbou cesty, tu starost s ADSL ISP nemají, takže to pro ně není zas tak nevýhodné... ISP si odroutuje svoje prefixy na ČTc, nastaví radius a má celé ADSL hotové! A jako to myslíš, 2x provoz linky? To je přeci všude, že ADSL je až nadstavba nad telefonní linkou...

Prober (2.12.2003 13:29:58)

Jasně, jde jen o to, že by si tu "udržbu cesty" měli řešit sami ISP. ČTc by měl jen pronajímat poslední míli za malý manipulační poplatek, a ISP by se bez jeho ADSl klidně obešli

Miroslav Šilhavý (2.12.2003 13:51:42)

Nojo, ale to by si ale ISP museli dotáhnout konektivitu ke každýmu DSLAMu... A to by byla nesmyslná práce.

Prober (2.12.2003 15:22:07)

Jasně, ale takhle to vypadá že bez ČTc by to nešlo vůbec.

Anonym (2.12.2003 20:00:32)

:)

Czario (2.12.2003 15:00:26)

hahaha velkoobchodne??? já bych ale rek, ze tam bylo 899 bez dane! by me zajimalo jak se ja dostanu na tech tvych 707! mam pocit, ze by se mi to ted docela hodilo :oP nastesti si to odepsat z dani budu moct ale co mam delat kdyz chci na 707 (případně já si dám ten limit 6G ale cenu k týhle ceně :o) ) (nemáš to spíš se slevou zato jak si tam dělal to QoS :o)

Miroslav Šilhavý (3.12.2003 08:04:21)

Velkoobchodně to je 707. Co si přirazí ISP ještě ani jeden nezveřejnil... Tak uvidíme.

Prober (3.12.2003 08:32:41)

To že si ISP něco "přirazí" je vcelku normální. Proč by to jinak dělali? Pro moje hnědé oči? ;)

Miroslav Šilhavý (3.12.2003 08:36:33)

Dívám se, že Contactel už zveřejnil... Ale teda oproti IOL žádná změna.

Prober (3.12.2003 13:12:02)

Taky moc velké možnosti nemá, rozdíly by se měly pohybovat v řádu desítek korun, možná stokorunu.

Miroslav Šilhavý (3.12.2003 19:21:39)

Možností má hodně. Vezmi si RAO III, excel a začni počítat a uvidíš, že ač se to nezdá, prostoru je dost.