Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Je lepší kabel, nebo DSL?

Je lepší kabel, nebo DSL?

Anonym (13.4.2005 00:00:00)

Internetový magazín NetworkWorldFusion uveřejnil na svých stránkách dva zajímavé názory dvou odborníků, z nichž každý měl obhájit svou tezi.

TomZ (14.4.2005 00:07:53)

Ackoli jsem spokojeny uzivatel ADSL (Nextra), tak si myslim, ze kabel je lepsi a kdybych ho mohl mit tak ho mam radsi. Je tam bohatej limit dat nez aplikujou FUP a lidovejsi ceny nez ADSL. Aspon co beru napr. UPC. A technologicky lepsi? tezko rict - pres kabel to jede spolecne s DVB-C, draty DSL jsou zas omezeny vzdalenosti od ustredny. Max rychlost je dosazitelna dost vysoka. Snad neco pres 50Mbit u HDSL myslim. (nebo VDSL) TomZ

Nargon (14.4.2005 08:02:14)

Jo taky jsem cetl nejakej clanek, ze japonci maj rychly xDSL ale tech 50Mbit jim to jede cca do 800m od dslamu.

TomM (14.4.2005 17:21:14)

no ti už maj FTTH (optika do domu) a ta je 100mbits full duplex

Anonym (14.4.2005 22:01:53)

Aktualne Terabit/s. 100mbit kdysi v pocitacovym praveku.

titan (14.4.2005 22:11:51)

tak to zas neprehanej tak velky sou patere provideru a ne linka domu ani u japoncu :)

Diablo (17.4.2005 22:16:47)

jj presne :)

hobby (20.4.2005 22:53:51)

LOL ... Tb bych si taky nechal líbit... btw měl jsem UPC (512,512,1024) ve třech různejch lokalitách po Praze a ve dvou z nich (Pha 1 a 2) to šlapalo jak říkáte výše na 105% ... na třetí adrese (Pha 10) to jelo tak, no, max. 60-80%... Čili je asi bezpředmětný se hádat o tom, jestli je to cool nebo shit, protože se to (nejen dle lokalit) výrazně liší. Dalším aspektem je použitý modem - měl jsem jich několik (Motorola, Motorola, Game-cosi a Thomson): --- Motorola - špatnej FWare, hodně výpadků, často i dost dlouho, prům. Ping nezávisle na lokalitě (Pha 1 a 2) kolem 120 až 150ms prakticky na jakejkoliv rychlej server... --- Gamesh*it - něco příšernýho - na Pze 1 ping kolem 450 přes den, večer dost často nad 1200ms (1,2s - pro ty vzadu :D ...), výpadky skoro žádný, ale rychlost taky úděsná... --- Thomson - špičkový zařízení - na stejný lajně jako byl ten eZgame - nebo jak se to vlastně jmenovalo - ping kolem 10ms (špičkově 4ms až 15ms) ... o5 na rychlý servery... na pomalejší logicky ping horší, ale to asi rozebírat nemusim :)... Takže asi tak... =KABEL= Vakl je v dostupnosti kabelu a výpadcích - to je jasný mínus. Cena a rychlost naopak - jasný plus. ...kde je ta možnost, tak doporučuji... =DSL= Existuje jediný vodítko podle čeho je rozdělit... Buď Telenor (česky Nextra) nebo cokoliv jinýho... Důvod je jednoduchej - Telenor má (sice v ústřednách Telecomu ale...) VLASTNÍ rozvaděče (high-speed modemy) ... a proto může - narozdíl od ostatních providerů (Tiscali, RazDva, Quick, etc...) volit vlastní cenovou politiku a dohlížet na kvalitu spojení - ostatní jsou odkázáni na Telesh*it (teď už vlastně Telefónicu, že...) a jejich lempl-přístup... no prostě ČTc-mamuti... co dodat... ... kde není možnost Telenor ADSLka ani kabelu obecně, tak asi Wi-Fi, protože ADSL od Telecomu nebo ... no ono vlastně nic jiného neni ... tak raději nějakou malou firmičku, které záleží na spokojenosti zákazníků než "žluťáka"... btw doufám, že jsem tím co jsem napsal nikoho neurazil, nepoužil jsem "nevhodné výrazy" nebo "reklamní charakter psaní" a tudíž, že nebudu smazán (ne já, ale můj příspěvek :DDD - samozřejmě...). Doufám, že to bylo dostatečně objektivní... S pozdravem - Hobby

kitren (20.4.2005 23:13:49)

z podstatou tvého příspěvku souhlasím, ale telenor ani nikdo jiný nemá na ústřednách rozvaděče ani high-speed modemy, nýbrž tam jsou DSLamy :) Mimochodem o tom se tady baví celé forum a každý chápe jak to telenor dělá :), mimochodem kdyby se někdo chtěl o tom dozvědět jak to jede, tak z tvého příspěcku by pochopil jenom tech. nesmysli. jinak jako ok, se vším souhlasím až na ty high-speed modemy :)

TomZ (14.4.2005 23:18:15)

To by melo jit na delsi vzdalenost nez jen 800m od DSLamu. Hlavne pripojky VDSL jsou aspon v CR jsou vedene jen do ustreden, dal je to ADSL. V Japonsku bych se divil kdyby meli az domu VDSL. To spis to maj po optice..

HollyG (14.4.2005 17:39:27)

No moje zkusenosti s adsl jsou takove, ze ma ponekud problem s vice pripojenima najednou. Kdyz dam ja (telenor), a 2 dalsi lidi s UPC a wifi stahovat dejme tomu 50KB pres DC (+nejakej ten upload), tak ja mam ping 300+ms, oni do 100ms, spise mene... To dela neplechu u her, ale treba taky u skype...

pankratz (15.4.2005 11:18:28)

Ja si myslím, že kábel je lepší a po technickej stránke aj dokonalejší, ale u nás je nevýhodnejší hlavne finančne. A to robia podnikatelia a manageri u nás, aby hneď zarobili. A tým aj znevýhodňujú našich užívateľov a potom sa vláda čuduje, že máme len 2 % pripojených domácností !

Petr (17.4.2005 22:12:12)

Já bych spíš vsadil na ADSL. Hlavně proto, že kabelovka mi připomíná kdysi používanou topologii s koaxiálním kabelem. Naproti tomu ADSL je hvězda, kde kolize mohou řešit aktivní prvky.

lives (17.4.2005 21:18:21)

No ten clanek zrovna moc nevystihuje ceskou realitu. U nas je spis ADSL v kazde domacnosti nez kabel :-). Jinak kvalita pripojeni mi pres kabel prijde daleko vyssi nez u ADSL. Srovname-li pingy, u kabelu do patere bezne 20-30 ms. U nejlepsich ADSL min. 50, casto i pres 100 ms. Dalsi veci je rychlost pripojeni, u kabelu je garantovana a hlavne v realu clovek dostane co si objedna, u ADSL se o tom ani nezda, u kvalitnich ADSL jsou uzivatele radi za 70% nominalni rychlosti. Takze clanek je v ceskych podminkach naprosto neodpovidajici. A posledni veci jsou ceny a FUP, ktery v CR jasne hovori pro kabel.

Unnamed (17.4.2005 21:50:20)

Hmm ,nemáš pravdu skoro v ničem.Pingy jsou dnes už srovnatelný ne-li lepší než u kabelu.Já mám Nextru přes Telenor a ping do páteře pod 15 a do sítě Telekom ,třeba na Gamezone taky kolem 15 ms .A 50 nebo dokonce 100 to je naprostý nesmysl.Další věc ,nevím jak si přišel na to ,že je rychlost u kabelu garantovaná ,další věc těch nesmyslných 70 procent ,já dosahuju 105 procent objednané rychlosti .Mě za celou dobu co mám Nextru spadnul net jednou a to asi na 1 hod. Kamarádům ,kteří mají upc to padá i několikrát za den (několika sekundový výpadky ) a dokonce to jednomu spadlo na celý víkend.Souhlásím s tebou pouze ve fup a v cenách .Jinak než začneš psát nesmysli ,tak si radši oveř to co plácáš .

ty si ... (17.4.2005 22:14:31)

chlapce spis si uvedom co tady placas ty... ty mas ADSl od telenoru a to je uplne neco jinyho, kdyby si mel telecom mluvil by si jinak.... a telenor je asi tak stejne dostupnej jako kabel... kdybych mel na vyber kabel vs ADSL, vyhral by kabel... pac ten je bezkonkurence....

Unnamed (17.4.2005 22:46:52)

Ale ano ,kdybych měl dostupnej kabel ,vybral bych si ho pravděpodobně taky.Jenom sem chtěl poukázat na těch pár nesmyslů co tam jsou napsaný .Jinak si myslím ,že technologie Dsl má větší budoucnost ,než kabel ,ale dnes bych si vybral kabel .Jinak si nemyslím ,že kabel je bez koknukrence.

Lojza (18.4.2005 11:17:45)

JO mas pravdu bez konkurence neni... Jasny ADSL v podani telenoru muze byt kvalitnejsi, ale to ma pouze par stastlivcu :) urcite se ale bude vyvijet nejen ADSL, ale i kabel :o) uvidime...

TomZ (18.4.2005 15:40:19)

Par stastlivcu.. to jo no.. ale ono lidi ktery maj kabel s netem taky zas tak neni. A na mape pokryti telenorem je uz skoro cela Praha.. a melo byto byt jeste lepsi.. takze pohoda.. Ja mam DSL od zlutaku pres Nextru.. a taky se nemuzu stezovat..pohodka.. platim 512 a mam 1Mb :)

Lojza (18.4.2005 18:56:57)

no praha me moc nespasi :D

Milan (18.4.2005 10:44:12)

Já sem se svym ADSL od telenoru natolik spokojenej že i kabel kterej tu bude od příštího měsíce k dispozici má navěky zavřený dveře, pokud se ovšem kvalita nezhorší, ale od toho tu přeci konkurenci máme.

Bohous (18.4.2005 13:59:07)

Než začneš psát nesmysli ,tak si radši oveř to co plácáš. 1. Karneval garantuje rychlost. Pokud ji nedostanes, vraci poplatky. 2. Avg. ping na seznam 9ms. 3. Vypadky kratkodobe, cca. 5-10 min. 1-2x do mesice.

Anonym (18.4.2005 19:15:44)

Mě to spíš připadá ,jako hádla mezi tím co si mám dát ke snídaní.Jestli rohlík nebo housku ,každý má radši něco jinýho a záleží na tom ,čemu dají přednost a jestli si místo propečenýho rohlíčku koupí gumovou housku to už je jejich problém

Adin (17.4.2005 23:40:06)

Ale no tak, ADSL melo spoustu problemu, ale ted uz je to vetsinou v pohode. Kabel je vyhodnejsi cenou a rychlosti, ale ping je vetsinou v pohode. Ja mam Nextru pres CTc a pingy v prumeru 15ms, uvazuji od dubna kdy jsem zmenil neomezenou kvuli FUP. Samozrejme ze kabel je v soucastnosti lepsi, ale ne z duvodu ktere ty uvadis. Je to rychlost a cena. Neni to v tech 70%, ale spis v tom ze CTc nabizi max megabit a dostupnost kabelu je minimalni.

y2k (17.4.2005 23:47:14)

1. ping do NIXu mám u ADSL 2048/384 v průměru 9ms, ping kabelovky 2048/256 je do NIXu v průměru 12ms. 2. zapomeň na garance rychlosti, to bys musel mít linku na úplně jiné úrovni a pak je už jedno, jestli je přes DSL nebo Kabel, nebo WIFI, nebo SAT, IP, atd.... 3. v dnešní době se objednané rychlosti přiblužují nebo ji i přesahují asi veškeré přípojky přes TELENOR, ČTc je samozřejmě šmejd, ale to je o jejich kravaťácích. 4. FUP je u 2048/256 v kabelové televizi nastaven na 20GB a u ADSL 2048/384 je 30GB. Kabelová televize Tě zpomalí na 64/64 a seš do konce zůčtovacího období v řiti, zatímco u ADSL si můžeš doplatit další kredit a máš zpět svoji objednanou rychlost. Z toho mi jasně vyplývá, že ADSL v podání TELENORU je výrazně lepší, než kabelové rozvody, navíc bude v brzké době za tak již nižších cen v porovnání s kabelovkama zrychlovat down na dvojnásobek, tedy z 2048 na 4096. Proto si myslím, že nevíš co píšeš a akorát tady plácáš hlouposti ........

Adin (17.4.2005 23:51:20)

Jen by me zajimalo odkud vis ze telenor pujde na 4 mega?

y2k (18.4.2005 11:09:58)

Stačí prohlídnout jiná vlákna, ale potvrdil mi to v sobotu technik na help lajně Nextry.

Zadin (18.4.2005 16:08:17)

Dnesk vyšel článek o tom ,že Nextra bude zvyšovat rychlost na www.zive.cz .Prý ve středu na tiskoví konferenci to oficiálně oznámí ,tak sem teda zvedavej ,co se z toho vyklube

XY (19.4.2005 15:48:37)

A i kdyz pujde tak co? Jak dlouho tu rychlost vyuzijes?

TomM (19.4.2005 16:18:59)

No tu rychlost využiji jak dlouho budu chtít, protože v nabídce 2034/384 je 30GB a FUP nebo místo fup si můžeš data dokoupit. Potom u Skynetu je když si 100kč připlatíš tak je to neomezené. Teď je vše neoficiální, tisková konference nextry bude zítra, takže se uvidí kdo pěkně setře!

Anonym (18.4.2005 14:19:26)

Mam Turbo 2000. Ping do NIXu 9ms. 20+20GB FUP. Po prekroceni spadnu na 200kb, v zadnem pripade ne na 64kb jak pises. Pokud chci, mohu si po prekroceni FUP zaplatit datovy balicek 5 nebo 10GB (v tomto bode zase kecas) a rychlost mi zvednou zpet na 2Mb. Cena u Nextry je 1190, u Karnevalu 916. Agregace u Nextry 1:40 bez garance rychlosti, Karneval garantuje rychlost 2Mb jinak vraci penize. Rozhodovani je tedy zcela jasne a neni co resit. Pouze zamestanec Nextry si to muze/musi koupit...

lives (19.4.2005 17:05:55)

Nevim proc bych mel zapomenout na garanci rychlosti. Proste kdyz to nejede jak ma, tak ji reklamuju. Asi pred trema rokama melo UPC v siti nejake ruseni a nemohli ho odhalit, a internet tak chodil pomalu a spojeni padalo. Po reklamaci jsem dostal 2 mesicni pausaly zpatky. Akorat jsi nenapsal jestli mluvis o ADSL s agregaci 1:4 (za 11055 Kc mesicne), nebo o agregaci 1:40 (za 1416 Kc mesicne). A me treba vyhovuje ze vim presne kolik me bude internet stat a nemusim doplacet dalsi datove limity.

TomM (18.4.2005 11:20:08)

no sestavil bych žebříček kabelových připojní (DSL,CATV)podle mého nezoru 1.Telenor-Nextra 2.Kabel dlooooooooooooooooooouho nic :)) 3.Telecom Prostě Telenor+Nextra to nemá chybku, supr firmy a vědí jak si budovat tzv. "rodinné stříbro" každé firmy a to jsou nad výsost spokojení zákazníci. Na tomto fóru jsem nenašel nikoho kdo by měl něco proti Telnoru+Nextře, a myslím si že Nextra i Telenor budou v mínusu kvůli telekomunistickým cenám LLU, ale jejich filozofie je spokojený zákazník a jím se to za pár let vyplatí. Kdežto filozofie telecomu je zisk, prachy, money, jenom nahrabat!!!

XY (19.4.2005 15:44:57)

Zajdi na rychlost.cz a porovnej si pingy. Kabelevky maji prumer pres 200!!!

kurt (17.4.2005 23:03:37)

mel jsem kabelovku UPC 3 roky, pak rok adsl gts a ted telenor/nextru, vzdy jsem musel menit kvuli stehovani. jednoznacne nejlepsi je ADSl, kabelovka kdyz jede, tak je dobra, ale bohuzel velmi casto se stava, ze nejede, nebo jede blbe. nejlepsi je adsl, a to kvuli spolehlivosti. Ani od GTS ani od Nextry jsem s nim nemel problem, kdezto s kabelovkou upc 3x do mesice. Bohuzel adsl vychazi draz .....

lives (18.4.2005 14:44:20)

Tak to mam nastesti lepsi zkusenosti :-). Za posledni rok sem u UPC zaznamenal jeden asi douhodinovy vypadek, jinak kabel jede nonstop bez problemu. Temer vzdy mi speedmeter nameri vyssi rychlost (o par kilo) nez objednanou. S ADSL na nekolika pobockach v praci ruzne po republice jsou daleko vetsi problemy.

UPC klient (18.4.2005 20:34:58)

tak to mas stastie. ja platim 512 kbit a uz pri instalacii mi bolo oznamene ze viac ako 480 to aj tak nepojde. a ani nikdy neslo ...

lives (19.4.2005 16:42:25)

Ja myslel ze Chello uz 512 ani nenabizi. Jinak ten test na rychlost.cz mi prijde ze funguje nejak divne, hlavne ta odezva. Oni totiz asi ping meri pri max.zatizeni linky. Jinak si nedokazu vysvetlit ze mi namerili ping 234-500 ms. Kdyz si na rychlost.cz pingnu sam, tak mam 5-7 ms :-) A to uz je sakra rozdil. Jinak podobne zkusenosti jako ja maji s UPC i vsichni moji znami ruzne po Praze. (5 ruznych lidi). Jasne ze to neni reprezentativni vzorek, ale pro zakladni predstavu to staci.

Anonym (18.4.2005 15:52:47)

Ten typek co povida ze DLS je lepsi vubec ale vubec nevi o cem mluví ! Nepoustejte se do neceho cemu nerozumíte hlupaci ! Uznavam ze jeste pred par lety se daly sluzby poskytovane pres DLS a pres kabelovy modem srovanvat ... dnes uz ani omylem ! Technologie pokrocili s posledni technologii Docsis 2.0 je kabelove pripojeni nejrovnatelne kvalitnejsi a rychlejsi ! Pevna IP adresa : lze zaridit u provdera ! Bezpecnost : Vyborna, za 3 roky zadny problem ! Nejlepsi je ale jeho veta cituji : "Podle něho jsou kabelové modemy něco, co stálo v počátcích telefonie. Jakmile se může zákazníkům nabídnout soukromá linka, berou ji." ... totalni hloupost ... to prece zalezi na nabidce sluzeb !

Anonym (18.4.2005 17:53:50)

Ja mam spis pocit ze vubec nevis co kecas viz zkratka DLS...jednou se clovek splist muze ale kdyz se splete dvakrat za sebou tak tomu nerozumi

Anonym (18.4.2005 18:06:12)

Ikdyž nezastávám jeho nazor , mám spíš pocit ,že nevis co kecášt ty .Ono DSL ,je mezinárodně používaná zkratka a adsl je nom typ dochnologie DSL.Asi si ještě neslyšel o VDSL nebo SHDSL ,že jo.Viz článek o kterém tu diskutujeme tam se taky srovnává DSL s kabelem a ne ADSL

Anonym (18.4.2005 19:50:23)

Umis cist ?? ja sem nenapsal DSL ale DLS to sou prohozeny pismenka jestli to tvuj mozek nechape

cestinarska hlidka (18.4.2005 17:59:21)

Technologie pokrocili.. to snad ne

XY (19.4.2005 15:41:01)

Ale jo ve svete.

TomM (19.4.2005 20:13:19)

prosím odpusťte mi můj tón mého příspěvku, ale je spousta lidí která je ráda že má aspoň to "ADSL" od žluťáka a vy se tady ještě budete hádat o tom co je lepší, když tu možnost zvolit si mezi Telenorem a UPC má jen pár vyvolených. Já bych skákal na hlavě kdybych mohl mít alespoň jedno z toho a né se tady hádat co je lepší!!! Fakt přijde mi to strašně zvrhlé se tady hádat co je lepší, když je to srovnatelné a chudáci mimo "superměsto" Prahu a vyjímky by slintali i po jednom z toho a vy se tady budete hádat. toť vše

Jerey (20.4.2005 23:06:45)

Tenhle clanek je tak tezky blabol .. ze vlastne ani nevim o cem panove hovorili ... mozna je to tim, ze nerozumim jazyku kterym hovorili oni "odbornici: :o)) V kazdem pripade mi prijde jako nesmysl porovnavat stylem lepsi/horsi .. mam sve zkusenosti s obema zpusoby ( podotykam ze ne z CR ) .. jsou srovnatelne a zadny z nich nema pro bezneho uzivatele zadna pro ani proti .. spis je treba vychazet z ceny a dostupnosti a uvedomit si, ze podminky v USA ( i v jinych, civilizovanejsich zemich) jsou zcela jine nez u nas ...