Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Kdo je stahovač a kdo není?

Kdo je stahovač a kdo není?

S-tony (5.6.2005 15:13:57)

Příklad: ADSL agregace 1:50, FUP po 8 GB, 1024 Kb/s, 98% jsou lidi kterým stačí 3 GB a zbytek 2% jsou stahovači Na lince 1 Mb je denní maximum 10 GB (80 Gb). A když si vemu agregaci 1:50 a vím že 98% lidí nestáhne denně více než 100 mega (3 giga měsíčně), tak pro tu menšinu stahovačů zbývá polovina kapacity linky což je v tomto připadě 5 GB. Těch 5 Giga denně si dělí 98% a ty 2% stahovačů si dělí taky 5 Giga. Ty 2% na lince s agregací 1:50 je jen jeden člověk. Takže by klidně stahovač mohl denně stáhnou 5 GB a nikoho tim nemůže omezovat. Měsíčně to dělá 150 Gb na stahovače. Takže lidí kteří mají měsíčně průtok puhých 40 Gb tím nikoho nemůžou omezovat. Navíc většinu dat stahovači stahujou ve FUPu při rychlosti 8 Kb a to už o omezování nemůže být řeč ani omylem. Kdyby na zmíněné lince nebyl žádný stahovač tak průměrné měsíční maximum na osobu je 6 GB. V podstatě lidi, kteří na lince 1 Mb stahují měsíčně míň než 6 GB okrádají sami sebe. A zbytečně podporují telecom. Naštěstí jsou tady stahovači, kterí se snaží nevyužité data dočerpat. Já neznám stahovače, který by u ČT na zmíněné lince měšíčně stáhnul více než 50 GB (omezuje až při překorčení 150 GB) Takže je tam velká rezerva skoro 80 Gb pro nestahovače a tím pádem jsou veškeré řeči o omezování kecy ;-)

Anonym (5.6.2005 16:16:54)

No precetl jsem si to a pochopil jsem z toho kulovy. ----- "Já neznám stahovače, který by u ČT na zmíněné lince měšíčně stáhnul více než 50 GB" Takze vememe 1024/256 2 GB -> 512/xxx 2 GB -> 64/xxx Unlimited Na 64 stahes za 24 Hodin +- 720 MB Na 64 stahnes za 1 mesic +- 21600 MB no a to jen kdyz mas 64/xxx kb Jo jeste k tomu muztes pricist tech 4 GB nez te hodi do FUPu 21600-720*4+4000*4 Takze k tech 50 GB je trochu prehnanych.

Anonym (5.6.2005 16:22:40)

No dobrá maximum je těch 25 Gb. Jde o to, že všichni tvrdí že ten kdo využívá linku na plno je stahovač a omezuje ostatní a jak je vidět z mých výpočtu tak tomu tak není. Můžete nechat stahovače na pokoji, protože nikoho neomezují a nikomu neubližují :o)

Anonym co nadával "já" (5.6.2005 16:50:11)

>Můžete nechat stahovače na pokoji, protože nikoho neomezují a nikomu neubližují :o) V důsledku omezují a ubližují všem slušným uživatelům.

Anonym (5.6.2005 18:25:55)

By mě zajímalo co je obecně na těch "datech", resp. datovém toku tak vzácného a drahého, že se musí extra zpoplatňovat, omezovat atd.

JirkaB (5.6.2005 18:29:48)

Je to zboží jako každé jiné a kvůli podmínkám jaké jsou u nás je toto zboží poměrně drahé.

Anonym (6.6.2005 10:17:36)

Ale prt ekonome. Na telekomunikace se musíš dívat jinak. Co je zboží? Voda nebo trubka?

Anonym (6.6.2005 11:00:17)

Ale no tak ... Asi máš vlastní studnu ? Těm, co ji nemají chodí dost tučné faktury za vodu ... ne za trubky ...

David (5.6.2005 18:34:41)

Protože ta síť NEMÁ kapacitu na to, aby tam mohli všichni kdo mají 1Mbit sedět 24/7 a stahovat plnou rychlostí... Můžeš za to nadávat telecomu, vládě, pánbíčkovi , ale tak to prostě je... A když se prostě objeví tlupa kokotů, jejichž smyslem života je stáhnout z internetu všechno co objeví ve svých P2P klientech, tak holt ISP musí přikročit k restriktivním opatřením... A jelikož na ohleduplnost se v případě těchto individuí nelze spoléhat, musí se dělat věci jako FUP a zpoplatnění dat nad limit, případně třeba deprioritizace paketů jako dělá Skynet , aby si běžný člověk, co měsíčně nekrade deset her a dvacet filmů , mohl taky stáhnout mail a surfnout si na svoje oblíbené stránky, a nebyl přitom omezován stahovači... Mimochodem , myslím, že debata o tom, jestli je v pohodě 38 a už ne 39 GB za měsíc je beze smyslu, každýmu se může stát že ten limit občas překročí, ale banda přitroublej puberťáků, co se tady trumfuje, že tenhle udělal 50 , tenhle 60 a třetí je největší master s 80 GB za pár dní, to už je někde jinde... Trvám na tom, že kdyby se určité minoritní procento uživatlů nechovalo jako prasata a nekradli přes DC a podobné P2P software jako straky, FUP apod. by nemuselo vůbec být...

Super LAMA (5.6.2005 18:58:31)

Kecáš kraviny. ISP nebude nidky nabízet víc než se mu vyplatí. Kdyby nebyli stahovači tak FUP bude taky, ale o FUPu nidko nebude vědět a nidko si na něj nebude ztěžovat. Nikdo ho nepřekorčí. Pokus ISP nabízí 1 Mb s agregací 1:50 tak si vypočtě že v průměru je maximum na uživatele 6 GB a nastavil by FUP dejme tomu na 10 GB (nextra), protože ví, že polovina stáhne jen 3 GB. Neomezeně by to nemohl nechat, protože by stačilo aby si polovina stáhla více jak 20 Gb a ta druhá polovina by byla těžce v háji. FUP úzce souvisí s rychlostí: Agregace 1:50, 1 Mb , Fup musí být na 10 GB Agregace 1:50 2 Mb, Fup musí být na 20 GB Agregace 1:50 4 Mb, Fup musí být na 40 GB Agregace 1:50 8 Mb, Fup musí být na 80 GB atd. Jinak to prostě nejde. Aby to rozdělení bylo spravedlivé. Fup u agregace 1:50 zanikne až v době kdy se bude nabízet rychlost okolo 20 Mb a bude nemožné průměr na uživatele překročit. Proč myslíš, že je FUP zrušený až u agregace 1:20 a 1:10. Tam je malé riziko, že někdo svůj průměr překročí. Tam jsou průměry dost vysoké.

David (5.6.2005 19:22:20)

Já neříkám, že by určitě nebylo, ale nemuselo by být... Kde by nebyl problém, nemuselo by nutně být restriktivní opatření... Pohybuji se v čistě teoretické rovině... Ale položil bych jinou otázku, protože jak vidno tu máme spoustu "odborníků" na problematiku hromadného stahování dat... Takže , milí "stahovači", bez atmosféry nějakého osobního osočování, rád bych se zeptal na následující : Máte ze stažených dat nějaký podstatný užitek? A nebo to děláte jen proto, abyste stoupli v očích lidí podobně postižených, tím, že budete mít HODNĚ STAŽENO??? Teď jsem o tom přemýšlel, když to vezmu, tak dejme tomu, že 70 GB dat odpovídá +/- 30 filmům (na jeden film něco přes dvě giga)... Když vezmeme , že tyto filmy budou mít tak 2,5 hodiny, tak to máme 75 hodin čistého času , který musíte strávit tím, abyste z vámi stažených dat měli skutečný užitek, tj. na ty filmy se alespoň jednou podívali... Čili řekněme 3 dny ČISTÉHO ČASU permanentní projekce... Kde na to berete čas? A nebo s tím co stáhnete zkrátka jen prachsprostě kšeftujete??? Prosím všechny hnidopichy, aby se zdrželi rádobychytrých poznámek. Filmy jsem zvolil záměrně jako příklad dat nejsnáze a nejrychleji "zužitkovatelných", protože v případě her, nedej bože různého uživatleského software by čas na "použití" staženého objemu dat byl daleko delší... Jinak vím, že stahovat se dají nejen filmy , nebojte se :)

Super LAMA (5.6.2005 19:36:13)

10 hodin om-line TV - 3 GB 10 hodin radií - 2 GB Software,upgrady - 1 GB Filmy 10 Ks - 10 GB MP3 15 CD - 2 GB p2p upload - 4 GB Serfování 50 hodin - 6 GB Materiály VŠ - 1 GB CELKEM - 29 GB Jen 2 filmy týdně!

David (5.6.2005 19:41:31)

To je měsíční či týdenní provoz?

Super LAMA (5.6.2005 19:44:27)

Ty seš vtipný :o) No jasně že měsíčně. Uznávám, že těch 70 GB je trochu moc. Ale 30 GB se dá udělat a ani nemrkneš.

David (5.6.2005 19:46:38)

Už jsem tady psal, ale asi v jiné diskuzi, že 30 GB za měsíc je jiný kafe, na tom nevidím vůbec nic špatnýho... Ale když se banda pubošů trumfuje, kolik desítek giga udělá kdo za den, to je jiný kafe, na tom se myslím aspoň my dva shodnem, ne? :)

Super LAMA (5.6.2005 19:49:41)

Ok se ozvu....

Petr (6.6.2005 03:36:21)

Někdy vážně kroutím hlavou, kde se v naší společnosti berou lidi jako ty. Buď jsi nastrčený zaměstnanec telecomu, nebo ti telecom dokonale vymyl mozek svojí fuck user policy. Já filmy stahuju, to ano, ale tak max. 2 do měsíce, a to z důvodu který jsi nastínil, nemám čas na to koukat. Ale dělám jinou činnost, která se ti asi vůbec nebude líbit, poslouchám rádia, a to v tý nejvyšší kvalitě, je to buď 96, 128 nebo 192 kbit, třeba 5 hodin denně. Víš ona hudba je velice dobrý prostředek pro relaxaci, a dobrá hudba umí navodit skvělou atmošku. Při poslechu většinou prohlížím stránky, komunikuju přes icq, nebo prostě jen poslouchám. Tak teď jsem zvědav za co mě označíš, s tvým omezeným rozhledem hledajícím stahovače..

Anonym (6.6.2005 09:36:37)

Co takhle poslouchat normální rádio, CD apod. ? Je to mnohem jednodušší, kvalitnější a surfování ti pojede mnohem rychleji ..

Anonym (6.6.2005 09:41:03)

Nomrální rádia stojí za prd. Net rádia jsou dobré v tom, že si můžeš vybrat hudební styl a poslouchat písničky jen v tom hudebním stylu. Já taky normální rádia už vůbec neposlouchám. Buď CD nebo net-rádio.

Lada (6.6.2005 10:15:05)

Zajima me veda a na http://videoserver.cesnet.cz/videoarchiv.php je spousta zajimavych videi. S FUP nemam sanci se na ne divat :-(

Anonym (6.6.2005 10:57:48)

Zrovna jsem se na toto zkoušel podívat - a nejde z toho nic spustit. Před časem to šlo normálně. Když ted stáhnu ten úvodní malý soubor, otevře se MPlayer a hlásí "cannot render the file". Změnili tam něco ?

David (6.6.2005 13:17:40)

Panebože, umíš číst? Já jsem přeci nedémonizoval lidi co poslouchaj rádia a mají průtok řekněme 40 GB měsíčně! Já tady mluvím o lidech, co udělají desítky GB za týden, aniž by měli ze stažených dat užitek! Nejdřív si přečti, co jsem napsal a pak mě označuj za zaměstnance Telecomu. Nejsem ani jejich zaměstnanec, ani nejsem jejich příznivcem. Tu firmu z duše nenávidím... Inet používám k tomu samému účelu (plus pár dalších věcí) jako ty, takže pokud považuješ za omezence mě, tak tím pádem asi i sebe :) Evidentně jsi nepochopil, o co mi v tom příspěvku šlo, a opět sklouzáváš k osobním útokům atp.. Opravdu upřímně jsem se ptal, k čemu a hlavně KDY ti lidé co tahají desítky giga týdně, stažené "zboží" zužitkují... Protože když vezmu sebe, tak mám studium na VŠ, dvě zaměstnání (lektor výpočetky a logiky na gymplu + lektor AJ pro jazykovku) plus přítelkyni a svoje zájmy... A vyšlo mi z toho, že prostě desítky GB postahovaných dat týdně bych neměl kdy využít... Tak mě jen ze zájmu napadlo, jestli to ti lidé, co se tu trumfují, dělají na kšeft, pro pochybný pocit sebeuspokojení, nebo že z toho něco mají... BTW já se zase divím, jak v dnešní společnosti je tolik lidí, co nejsou schopni pochopit čtený text... Zběžným výpočtem mi vyšlo, že tvůj traffic za rádia je (192/8)*3600*24*31=13392000, čili asi 13.5 GB... A pokud umíš číst, tak otázka byla směřována do úplně jiné skupiny lidí... Chápeš ten rozdíl?

David (6.6.2005 13:19:12)

Pro chytráky, vloudila se mi tam chybička... Vzoreček není (192/8)*3600*5*31... Protože jak sám autor uvedl, poslouchá rádia "třeba pět hodin denně"... To jen tak na okraj... Aby se tu zase někdo něčeho nechytal jak h...vno košile...

Petr (5.6.2005 19:09:48)

Přesně tak. V zahraničí FUP není, protože se připojení nabízí z malou agregací. Pokud by se 1 Mb připojení i u nás od začátku nabízelo dejme tomu s agregací 1:10, nemusel by fup vůbec vzniknout. Podle toho co píše S-Tony je při agregaci 1:10 "maximální průměr na uživatele" 33 GB měsíčně (oproti 6 GB dnes). V takovém případě by vůbec nevadilo kdyby pár uživatelů mělo měsíční průtok přes 100 GB a ostatní okolo 15 GB. Byla by to pohoda. No prostě agregace 1:50 je sposťárna.

Anonym (5.6.2005 17:11:41)

Stahovaci jsou maras ! Kdyby lidi vyuzivali internet rozumne a nedelali si doma zalohu celeho internetu, vypadalo by to asi jinak ty sluzby co se cen a pripadne FUP tyce !!!

Anonym (5.6.2005 16:26:43)

Jenže FUP někdy nefunguje tak jak má a dá se i v tomhle případě udělat 40GB.

Anonym co nadával "já" (5.6.2005 16:47:59)

No precetl jsem si to a pochopil jsem z toho kulovy. Stahovač a ....... (nechci být zase sprostý) je každý, kdo se chlubí, že za 4 dny "udělal" přes 70 GB. Jestli si Nextra touhle akcí testuje provoz a zjistí, že takových je víc, nemůže nikdy zavést neomezený tarif třeba do tisícovky, protože by přišla na buben. Ono už ten FUN 4M v podstatě neomezený je protože "pouhých" 40 GB měsíčně musí stačit i hodně zkušeným, kteří "vědí jak internet používat" jak se tady dřív někdo vyjádřil. Ale takhle brutálně zneužít promo akci a tímhle tempem stáhnout za měsíc přes 500 giga je .......(nechci být zase sprostý)

Anonym (6.6.2005 10:16:01)

Ono je taky rozdil když dejme tomu člověk s průměrným trafficem okolo šesti giga udělá za dva dny 12GB a člověk kterej drtí celej měsíc co to dá. Tady by nebylo špatný brát ohledy.

gogo (5.6.2005 19:33:20)

a nikoho nenapadlo ze to neni kvuli stahovacum ale aby se nenapojovalo vic lidi na jednu linku kdyz je fup tak se dva zachvili pohadaj kdo stahnul vic a tri se uz vubec neshodnou

Pavel P. (5.6.2005 20:03:49)

No ono to je úpně jinak. Je to o penězích. Modelový příklad za vše. Jsem provider koupím 8Mb a prodávám pouze 2Mb. To znamená, že obsloužím 4 lidi. Ale tak mě napadne použit FUP. Použiju FUP na 256kb. Takže obsloužím v pohodě 8-2=6/0,25=24+1=25 lidí, tedy cca 6x víc. A nastavím každému reset FUP jinak, tak aby se nepotkali. Ale to mi nestačí, tak si řeknu 8/0,25=32 a obsloužím 32 lidí. Všem FUP resetuju najednou a když někdo si bude stěžovat, jak mu to nejede, tak mu řeknu, za to můžou stahovači a ať je rád, že používám skvělý FUP, protože jinak by mu to nejelo vůbec. Pravda je, že jsem jeho konektivitu prodal dalším 7 lidem. Toto je FUP po česku. Správně má FUP fungovat jako system priorit. Když stahuju a někdo chce na web, tak mě to spomalí a až on dobrouzdá, tak já zase využiju jeho nevyužitou kapacitu. Tudíž nikoho neomezuju ani provozem 24/7.

S-tony (5.6.2005 21:57:11)

Tak to jsi vystihl přesně. Šlo mi jen o to vypočítat jak to asi je a zjistil jsem, že nikdo nikoho omezovat nemůže. Tak jak to popisuješ ty to funguje při sdílení wifi. Když je tam jen jeden, tak to jede na plno a když jich je tam více, tak se ta rychlost orpavdu dělí mezi příslušný počet lidí.

Anonym (6.6.2005 11:48:47)

jakou jeho konektivitu? ADSL se prodává s faktem, že je s FUP a v agregaci 1:50. Pokud chcete agregaci 1:1, jistě lze takovou službu zakoupit, ovšem megabot nebude za tisícovku

Pavel P. (6.6.2005 13:38:27)

Agregace 1:50 přece neznamená, že o danou rychlost se dělí 50 lidí. To by u 512ky byla tragédie (512/50=10,24kb), ale že se data posílají stylem můj paket, 49 dalších, můj, 49 .... A dělí se maximální rychlost DSLAMu, pak je případně softwarově zatlumena na objednanou. Nebo se pletu?

Anonym (6.6.2005 11:51:32)

Ano, tak bych si já představoval optimální FUP, ovšem kontinální sledování a řízení toku vyžaduje vyspělá výkonná a drahá zařízení, systém po X giga tě zaříznu na 64/64 lze implementovat výrazně snáze a laciněji

Anonym (6.6.2005 11:45:54)

ta úvaha je správná, ovšem má chybný (neověřený) předpoklad, tj. že je vždy jen jeden stahovač na 49 normálních userů