Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Kontrola nad sdílenou ADSL linkou

Kontrola nad sdílenou ADSL linkou

Lukáš (28.6.2005 23:50:07)

Poradítě někdo, jaký router dokáže spolehlivě měřit data a omezavat rychlost uživatelů na sdílené lince pro cca 15-20 aktivních userů?

David (28.6.2005 23:56:48)

Vlastnoručně postavenej a nakonfigurovanej router jedoucí na linuxu... Nebo jsi měl na mysli nějakou "hotovou krabičku"? Pokud půjdeš do toho linuxu, tak router se dá zbastlit klidně ze starý 486ky...

Lukáš (29.6.2005 00:06:20)

Ne ne nebráním se ničemu ani ne Linuxu, ikdyž s ním žádné zkušenosti nemám. Takovej dotaz, mám tu starej notebok s celeronem. Jenomže nechápu, jak by to na něm jelo, když má jen jeden ethernet konektor, mám takové tušení, že budou potřeba konektory dva.Jeden na Wan a jeden pro Lan, nebo se pletu?

David (29.6.2005 00:08:52)

No jestli myslíš jeden konektor na ethernet modem a druhej do LANu tak samozřejmě jo... jinak notebook, nevím jestli je to na router to pravý, spíš bych pořídil nějakou 486 plečku, to ti kdekdo dá i zadarmo... Disk stačí malej, paměti taky málo.. Nejdražší na tom možná budou za pár stovek ty dvě síťovky,pokud je nemáš :)

Lukáš (29.6.2005 00:22:20)

Máš pravdu asi fakt bude lepší nějakej ten starej comp.Nehledám nejlevnější, ale nejspolehlivější řešení..... V Linuxu jsem se ještě nehrabal proto ani nevím jestli přímo tento operační systém toto všechno dokáže, nebo je na tu kontrolu potřeba speciální soft?

Zajda (29.6.2005 09:41:02)

Je třeba buď získat vlastní iniciativou nějaké know how a nebo si nechat udělat řešení od někoho kdo to umí. Samo v linuxu nic nepojede, tím spíš to co tu popisujete. V UNIXových systémech je filozofie značně odlišná. Zatímco ve windows je třeba na každou věc ,,speciální prográmek", tak v UNIXových systémech máte spoustu malých jednoduchých prográmků, které je možné nakombinovat tak aby mezi sebou spolupracovali/předávali data. Třeba pro jednu sdílenou síť, které místní ISP prodal datově omezenou linku, jsem předminulý rok dělal skripty na ip accounting a FUP. Skripty zaznamenávaly provoz do SQL databáze. Na základě jistých pravidel se aplikovalo FUP a to buď mírné denní nebo přísnější týdenní. Pokud onen člověk byl extrémista tak mohl zůstat na 128kbitu i dva týdny. U uživatelů kteří si zaplatili počet dat se FUP neuplatňovalo, pouze se zaznamenával provoz a ke konci měsíce se dělalo vyúčtování. Vše user friendly pomocí webového rozhraní(jednoduché formuláře a textové výstupy, webdesign není můj obor)-sledování přenesených dat uživatelem a přehledy na správcovském počítači. Je zde možnost generování grafů, ale tu už mi nechtěli zaplatit;) Na nějaké nenáročnější řešení stačí i logování provozu do souboru. Pokud by jste zainvestoval do paměti tak i SQL. Spolehlivost - Je důležité prověřit STABILITU daného hw. Nechat třeba běžet půl dne test paměti a půl dne nějaký zatěžující program. Přenášet velké objemy dat na otestování stability chipsetu desky a síťovky. 486tku na malý router doporučuji neboť 486tky jsou relativně spolehlivý HW a používají se i v průmyslu. Obecně mohu doporučit jako router cokoliv do zhruba Celerona 333 nebo různá mini PC řešení. Dál pak už je velké vzniklé teplo,,vzrůstá náchylnost k nestabilitě a výkonnější počítač se vyplatí jen v případě že máte velmi rychlé připojení k internetu. Disku se zkuste vyhnout. Použil bych CF kartu s IDE redukcí a systém provozoval na ramdisku.

David (29.6.2005 11:18:30)

Máš pravdu, s tím co píšeš, ale už jsme tu s y2k celkem probrali a já jeho námitku beru, že 486ka by asi byla spolehlivým HW, nicméně 15-20 aktivních userů by to byla celkem soda... Jinak holý routování se dá provozovat klidně z tý CF karty, dokonce holý routing jen z diskety, ale pokud chce dělat statistiky, tak už bohužel disketka stačit nebude :)

Anonym (29.6.2005 18:47:21)

Nenchci nic rikat, ale i alcatelacke s12 ustredny jedou na pravem pentiu. 486 patri do popelaku. Vykon/spotreba stoji za pendrek. To uz spis nejakou k6-2/500, moc nezere a 100MHz pristup do pameti udela svoje. Celerony rozhodne ne! (zvlast ty 300 a min bez L2 cache)

Dzerza (29.6.2005 18:50:16)

A kdyz tam date lepsi stro, muzete na tom rozjet i transparentniho squida a transparentni smtp (at uzivatele nemusi porad prestavovat sve ucty v utlouku). Taky je vhodne pridat nejake zabezpeceni - arpwatch minimalne, ale spis to postavit na vpn, nebo vas pobosi okradou.

Lukáš (30.6.2005 00:58:07)

A jaký máte názor na hotová zařízení jako třeba toto http://wificentrum.cz/buxus/generate_page.php?page_id=489&lng=cz Kromě teda faktu, že takové řešení výjde několikrát dráž, než Vámi nabízené řešení.... PS: tento router stojí 16650 Kč

y2k (29.6.2005 10:11:10)

No, sic Ti rozumím a vím, jak to myslíš, ale 486ka to opravdu zvládat nebude (tedy 4Mbps). Routoval jsem v počátcích ještě 512Kbps 133Mhz (Intel) a v podání 8 uživatelů to bylo tak nějak na hraně ..... Ale rozhodně to je dobrá rada, ale doporučil bych spíše 233Mhz s technlogií MMX, to by snad mohlo fungovat ...... Jinak nyní hravě toto zvládá můj ZyXEL Prestige 662HW-63 i se zapnutým QoSem, který zabírá hodně času procesoru.

David (29.6.2005 11:16:02)

No jo, ta 486ka byla jako příklad něčeho hodně levnýho :) Ono dneska už mezi 486kou a P233MMX není moc rozdílu, obojí seženeš při troše štěstí zadara... :) Ale uznávám, něco trošku výkonnějšího by tomu bodlo...

Zajda (29.6.2005 11:33:59)

Nedostatek vstupních dat. Mluvil tu někdo o 4Mbitech? Nemluvil. Mám prakticky odzkoušeno že 486tka zvládne filtrovaný provoz do 1,1Mbitu pak už se pakety ztrácejí a není to ono. S BSD jsem dal 1,3 ale nic moc. Také není 486tka jako 486tka. Nádherně se tu projevují nedostatky CISC procesoru a úzká hrdla PC(která se mj. táhnou do dneška). P133Mhz na 8 uživatelů by mělo být tak akorát+ještě rezerva. Záleží taky na bufferech síťovek a na tom, zda nesdílejí přerušení. Samozřejmě je výhodné použít ,,modernější" 486tky s PCI sběrnicí. Je třeba dát pozor na dostatek paměti. Bývá často podceňována. Na 486tku aspoň 32MB. Momentálně výše zmíněné řešení běží na P PRO 166Mhz tedy již s podporou MMX. Cca 20 uživatelů a povětšinu času se nic nedělá.

y2k (29.6.2005 12:26:06)

Mno, mezi 166Mhz a 233Mhz už takový rozdíl není ne ?? A o 4Mbps samozřejmě nikdo nemluvil, ale dá se předpokládat, že nebude nikdo takto drasticky sdílet 512Kbps. A navíc půjdou pravděpodobně rychlosti s časem výše a výše, takže je lepší si udělat alespoň nepatrnou rezervu a né hnát vše na ostří nože a mezní možnosti hardwaru. Také záleží na intenzitě využívání sítě ze strany uživatelů, chtěl bych vidět 486ku zvládat provoz 20 userů na sítích P2P ! :-) , byť na 512Kbps.

Zajda (29.6.2005 13:28:01)

Není, proč to řešit? Pamatuji že 233Mhz Pentia Pro byl tenkrát spíše marketingový trik Intelu. Dnes vyjde nějaký ten Celeron nebo AMD K6-II/III nesrovnatelné lépe v poměru cena/výkon než 486. Ono ,,dá se předpokládat" bych bral s rezervou;) Uz jste někdy viděl připojení po 64kbit fleximuxu routované dvouXeonovym serverem? U routování ani není zas až tak důležité kolik dat ale kolik paketů za sekundu zvládne ta 486tka přeroutovat. To už záleží na použité aplikaci. Další věcí jsou udržovaná spojení a obsluha front(uvažujeme pouze jednoduché FIFO). Pro ty je nutno mít v paměti dostatek místa. Hlavně pro NAT - interní tabulky. Co je to sítě P2P? Nějaký komunikační protokol? Záleží jak která síť funguje resp. jak moc velké prase byl programátor. Spíše než na P2P budou ale uživatelé potřebovat více routovacího výkonu na hraní her. Ano dovedu si představit že 80486DX5 se síťovými kartami v PCI, jádrem 2.6.x, stavovým firewallem, a jedním pravidlem pro maškarádu těch 20 uživatelů na P2P síti zvládne na připojení 512/128 uroutovat.

y2k (29.6.2005 15:32:52)

Mno, v té DX5 se asi neshodneme, nemyslím si, že by ani takto "nadupaná" 486 zvládla takový provoz spolehlivě. Určitě by byli uživatelé postihováni ztrátou paketů a odezva by byla mnohdy příšerná. Zkoušel jsem kdysi používat obdobnou konfiguraci (sic na DX4/100Mhz) a nebylo to to pravé. Proto se s tebou přu. Dle Tvých příspěvků vidím, že si asi jediný na tomto fóru, kdo umí dobře ovládat technologie IT. Ale zde, vycházím ze své praxe a proto s Tebou nesouhlasím ..... Ale o tom fóra jsou ne ?

David (29.6.2005 16:54:51)

Mno, jak to tady vidím, tak se v podstatě shodujeme, že "něco kolem 486ky" by zvládlo 512ku "uroutovat"... Možná by stálo za to , kdyby tazatel, tedy Lukáš, napsal, kolik opravdu se chystá routovat... 512 mezi dvacet uživatelů, pokud budou "aktivní", z čehož chápu že budou linku celkem zatěžovat, to bude hodně nevděčná práce, protože ať to naroutuje sebelíp, tak uslyší kvůli rychlosti hlavně stížnosti a nadávky...

Lukáš (30.6.2005 00:47:09)

Budu routovat 1024/256. A vytížení? Myslím že moc velké není, protože celá síť dohromady každý měsíc sosá 25GB-30GB. Mám modem Zyxel (model přesně nevím) a ADSL s agregací 1:20 od Telecomu. Jsme daleko od ústředny tak to adslko mám natažené od známého vzduchem přes WiFi a jede to super. Ale chci zavést určité pravidla, proto ten router. Dík za infood vás... :o)

TomZ (29.6.2005 15:54:58)

To umi snad kazdy ktery ma QoS