Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Pravda o agregaci!

Pravda o agregaci!

sg (16.8.2005 14:22:38)

Mam znameho v Nemecku, ktery pracuje v telekomunikacich a nedalo mi to a uz asi pred mesicem jsem s nim hovoril na tema ADSL a hlavne se ho ptal jak tam u nich funguje agregace, maji tam totiz skoro same tarify bez limitu dat. Rekl ze nevi, ale pry i kdyz nekdo stahne treba 90 GB za mesic, tak to bezi porad plnou rychlosti s vybornymi pingy. Slibil mi ale, ze se na to zepta podrobneji tamnich techniku. Dlouho nic, az vcera mi odepsal ze o tom mluvil s nekolika lidmi a funguje to tam pry takto: Zadne agregace na tvrdo neexistuji, pry mu rekli, ze stale stejna agregace je nesmysl, protoze linka by ve spickach mohla spatne fungovat a naopak v dobe kdy nikdo neni na netu je mozne pridelovat mensi pasmo, pokud to sit dovoli. Co se tyce udajnych stahovacu, tak pry mu odpovidal, ano urcita skupina lidi stahne treba i 100 GB mesicne, co ze proti nim delaji, pry nic. A jaktoze to i tak funguje, znovu zopakoval ze dymanicky meni connection ratio, presne dle vytizeni site, kdyz se stahuje moc, muze byt dle nasich meritek v tu chvili agregace napr. 1:10 ci jina apod. Dale se ho ptal jestli pry tam neexistuji tarify odstupnovane dle agregace, ze levnejsi by mely vysokou a drazsi nizzsi, zase rekl ze to by byl uplny nesmysl, ze pry agregace je prirozena vec dle potreby a vzdy musi byt nastavena tak aby nebrzdila linku. Tolik v kostce. Myslim ze uz mi konecne zacina byt jasne, proc skoro vsude ve svete ADSL beha krasne i s no limity, a jakeho neskutecneho podrazu jsme obeti zde v Cesku, kdy Telecom na nas zkousi usetrit prisernou agregaci, kterou se v pripade spicky nenamaha upravovat dle stavu vytizeni site, nybrz ji neustale umele udrzuje na zlodejskych 1:50. Tak proto je ceske ADSL v hajii. Ono se staci trochu zamyslet, nejen ze to je praxe vsude ve svete s ADSL, nybrz dokonce i u nas u kabelovek. Proc asi u UPC a Karnevalu je rychlost a ping krome poruch uplne ok? Proc UPC nenabizi levnejsi tarify 1:50 a drazsi 1:20? Protoze agreguje dle prirozene potreby site, tak aby to uzivatelum bezelo OK. Je to k zbliti co si na nas Telecom dovoluje.

PzVPanther (16.8.2005 17:23:19)

To je vsechno moc hezke, ale Telecom na to, aby zavedl to co pises nema dostatecne dimenzovane vedeni.

Nargon (16.8.2005 17:41:35)

Asi tak, proste jeho paterni sit na to neni stavena. A stavet novou bude asi hodne drahy a telefonica na to par let mit nebude, kdyz ted tolik utratily jen za telecom.

Anonym (16.8.2005 20:08:31)

Bych řekl pár desítek let, protože tím neustálým zdražováním určitě zisky navyšovat nebude...

Nargon (16.8.2005 21:14:47)

Jojo to mi povidej. Jsem koukal na zlaty stranky jedny byly dva roky stary a ty druhy byly novy. A ty starsi meli asi 540 stranek (s cislama lidi, tj bile stranky) a ty novy mely jen 390 stranek.

Nigel (16.8.2005 23:20:29)

a proč myslíš že mají tak málo stránek ?? protože lidi zrušili pevnou linku!! jelikoož je to nevýhodné, když je dobře udělané wifi tak je to možná lepší než adsl ( sice se stává že na chvíli to vypdane ale zase ceny sou trochu jiné

Fang (16.8.2005 23:50:53)

A navic schopnost rychle reakce je u malych ISP tarka okamzita, vetsinou do nekolika malo minut popr. hodin.

Jira (17.8.2005 12:55:51)

Mě se to naše (místní) wifi nezdá moc výhodný, 32kbps- 250,-, 64kbps-500,-, 128kbps- 1000,-, 256- 2000,-...+ 4000,-až 5000,- instal. Děkuji nechci, proto mám adsl.

Jira (17.8.2005 13:08:30)

Ještě dodám, to je ten "levnější". Tady to je opravdu super nabídka. http://katalog.11b.cz/ukazat.asp?u=8 Sorry, že tady stím otravuju.

Fang (17.8.2005 14:14:05)

Problem je v tom ze mrnavy ISP obcas ani nevedi ze kolem nich treba vede optika s gigabitovou kapacitou. A pak to kupujou od firem co premrstujou ceny. (napr. ceske radiokomunikace , telecom , tiscali , contactel atd..)

pg (16.8.2005 19:25:04)

A to jako proc? Je to prece jen o konektivite a kvalitnim telefonnim vedeni, ktere ve vestine ustreden je. Predrazene Telecom nabizi i super kvalitni sluzby s garantovanou rychlosti, takze urcite ty moznosti ma. Nevidim jediny realny jakym zpusobem by nemel mit dimenzovane vedeni.

Klokan (16.8.2005 18:32:08)

Tak můžeš klidně zase dobře spát, protože agregace je v ČR zatím pouze na papíře.

jirka (16.8.2005 19:50:03)

Ale problém je v tom že my nežijeme v německu ale o kousek vedle

Martin (16.8.2005 22:02:09)

Vůbec nevíš o čem píšeš. Agregace není Českým Telecomem zapínána vůbec-případně jen velmi neznatelně. Zkoušeli ji asi před rokem párkrát spustit, ale ADSL bylo nepoužitelný. To, o čem ty tady píšeš je FUP, kterou aplikují ovšem jednotlivý provideři..jiná věc je, že sou k tomu cenovou politikou nuceni Telecomem. Ale agregace jako taková se vůbec nikde a nikým neaplikuje (až teda na malé vyjímky, ale rychlost to výrazně neohrožuje).

Pavel (16.8.2005 22:47:58)

No myslim ze spis nevis ty o cem mluvis , tene nad tebou taky ale tobe odpovim takto agregace je zcela bezna a hojne vyuzivana kor posledni mesice myslis jako ze kdyz mas rychlost tedy od CTc oznacenou 1024/256 ktera funguje normalne na 850/205 ale bezne normalne behem tydne kazdou hodinu jnak napr 650 ,540, 720 a podobne ze je to asi zasah z nebes a ne agregace ?? Asi o tom toho moc nevis a hlavne jak to vubec funguje .. P.S Odpoved je jednoducha CTc ma hodne pateri na ATM a to jako na dost pomalych protoze jak kazdy vi ATM muze klidne bejt i na 2 GB ale to telekom nema ma spise klasicke 622 MB a proste sit jiz nestiha a prechody na vissi ATM je velice nakladne coz tedy uzivatele nezajima ale dokud budem jenom kricet tady tak je to jako bys kricel sousedovi do pr.. taky to nema odezvu :) GL a agregaci zvlaste zalaty dobry bezdrat dobre udelany nema chybu Pavel

Zajda (17.8.2005 11:02:42)

Domnívám se že to páteří není. Ta je dostatečně naddimenzovaná. Přechody nezatěžují přímo spoje, ale jen jednotlivé aktivní prvky kde je konvertováno. Další rozsahlejší investice do sítě ATM se telecomu ani jinému operátorovi již nevyplatí. Technologie ATM umírá. Umírá pomalu, ale jistě. V současnosti se již počítá s dojetím stávajících ATM technologií a maximálně méně finančně náročným upgradům. ATM bude provozována dokud to půjde, neboť operátoři do ní investovali astronomické částky. Další rozsáhlejší upgrade bude již na technologii ethernet. A ATM se bude pomaličku ,,odklízet".

TomM (17.8.2005 00:27:15)

tohle je doopravdy OMG thread - já už doopravdy nemá sílu tady všem psát co je to agregace a proč se teda neprojevuje. Jestli máte zájem, není to problém tady najít!

Anonym (17.8.2005 09:36:39)

Všichni se tu mýlíte,agregace je neustále zapnuta na daný poměr,tedy 1:50 nebo 1:20 a je to běžná věc i v Německu.Nebo vy si myslíte,že tamní provider má do netu stejnou kapacitu jako je součet rychlostí jeho zákazníků?

Thorough (17.8.2005 00:20:20)

Taky bych se přimlouval za to, že v tom máš zmatek :-) Třeba Karneval agregaci uplatňuje a musí uplatňovat (vem si kalkulačku a počítej - počet přípojek & gigabitové pojítko do NIXu), ale fyzicky je to ve velmi nízkém měřítku. Důvodem je to, že má v tento okamžik vysokou kapacitu sítě, na kterou ale hodlá připojit x.tisíc nových přípojek - pokud bude tedy dále dostávat finanční injekce od svého majitele. No a pokud chce uživatel ADSL konektivitu bez snižování rychlosti nebo zpoplatňování dat, tak snad všichni ISP nabízí profi varianty bez omezování.

y2k (17.8.2005 09:48:19)

Ha ha ha ....

y2k (17.8.2005 09:49:00)

Kde asi udělali východoněmečtí soudruzi chybu ???

Anonym (18.8.2005 12:26:36)

tady je zas někdo chytrej jak rádio