Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Ma tohle cenu 5 x PC na 1024/256 ?

Ma tohle cenu 5 x PC na 1024/256 ?

Zizi (15.1.2004 11:51:42)

Potrebuju poradit … Spis znat Vase nazory. Moje situace je nasledujici. Chci pripojeni na internet za rozumnou cenu. ( 500 kč za mesic) Jde mi spise o serfovani ne o nejake stahovani desitek GB dat. Momentalne jsem pripojen přes dial-up. Ted jsem zacal premyslet o ADSL Bydlim v panelaku a ve meste UH.Hradiste ,kde se nenabizi slusna moznost pripojeni. Je nas v panelaku 5 lidi co se potyka se stejnym problemem. Podival jsem se na nabidky a zistil ,ze 1024/256 s omezenym stahovanim 6GB stoji 1155,- mesicne. + linka Home mini + pronajem za modem 220 kč To je zhruba 1650/mesicne. Při 5 lidech je to kolem 350 kc/mesicne. Vim ,ze to není nic moc 5 lidi na takove lince ,ani si nedelam iluze ze to pojede 1024. Spise tipuju něco mezi 512 – 800 Ale i tak by to mělo byt pripojeni rozhodne rychlejsi nez modem. Myslim tim ,kdybychom v jeden okamzik byly vsichni pripojeni tak by to mělo byt v nejhorsim pripade Rychle aspon jako modem. Myslite ze se dostanu v peti lidech naraz aspon an dvojnasobek rychlosti modemu ? Ještě zjistuju kolik lidi u nas na sidlidti ma ADSL. Od ustredny jsem asi 300 m a myslim ze moc lidi na sidlisti mit ADSL nebude. Takze agregace 1:50 by nemela hrozit. Jake mate zkusenosti s ADSL a jeho rychlosti ? Myslite ze takove reseni ma pro nas vyznam? Opakuji ,ze nam jde spise o klasicke serfovani nez o brutalni stahovani. Diky vsem za rady a ohlasy. Zizi

Anonym (15.1.2004 12:47:06)

nazdar ziziuh. no cez adsl dosahujeme tieto vysledky. ychost vašeho internetu: Rychlost stahování dat: 106.6 KB/sec Rychlost připojení k Internetu: 852.8 Kbps Naměřené hodnoty jsou pouze orientační Rychlost stahování dat: 107.3 KB/sec Rychlost připojení k Internetu: 858.3 Kbps Naměřené hodnoty jsou pouze orientační a nemusí za jistých podmínek zobrazovat skutečnou rychlost Vašeho připojení. Chcete-li nám pomoci s detailním mame to spravene tak ze v panelovom dome mame spravenu siet cca 6pc a jeden ma predplatenu nextru.cez neho sa pripajame a platime spolocne.je to lacnejsie a efektivnejsie ako pre jednotlivca.najvetsia investicia bola vlastne koaxial podotýkam ze len 50 sietove karty a koncovky.takze net ma stoji mesacne cc0 1100sk na prijate bajty a mam ich predplatene od 2 do 3giga.Nie je to moc ale na to co ja robim a potrebujem je to absolutne postacujuce.Ked ich nepotrebujem tak ich minie niekdo v sieti a buduci mesiac mi ich da.

Zizi (15.1.2004 13:17:28)

Jojo...presne tak si to nejak predstavuju... Jak to mate zasitovane ? Mate nejaky servr ? Jake rychlosti mate ,kdyz jste napojeni vsichni naraz.... Ale asi je to rychlejsi jak modem... Super... Nemas ICQ Nebo mi aspon posli na Tebe e-mail Dik Zizi

henmo (15.1.2004 13:21:56)

nazdar tu je moj meil boxerr@azet.sk a ja ti to vsetko pozistujem este dnes.mameto spravene tak ze jeden je server a cez neho to taham.ked vsetci stahuju tak mi nestahuje cca 126kb za sek ale len 60-70kb.ale to je malo kedy len vtedy ked niekto stahuje velke subory inak je to v absolutnej pohode.ved napis na meil co by si chcel vediet a ja ti to zozeniem.pocitac mam chraneni AVG7 nainovsim update a aadwar6 na cervy takze sam v pohode .

Martin (15.1.2004 22:03:59)

Fungovat by to melo lepe nez modem (i kdyz bude take zalezet na tom, jakeho ISP si vyberete - viz. nektere prispevky). Ja osobne mam zkusenosti pomerne dobre. Do celkovych nakladu je treba si ale zapocitat i vybudovani lokalni site (router, hub/switch, kabelaz, prip.bezdratove zarizeni, karty do PC ....). Jinak datovy limit 6GB mi pripada pomerne malo, kdyz to prepocitate na uzivatele na den, tak mi to vychazi cca 40MB/uzivatele/den, coz se da celkem snadno natocit a budete nasledne s prvni fakturou resit, kdo zaplati nadlimitni data. Budete nejspis potrebovat nejaky nastroj, kterym zmerite jednotlivym uzivatelum prenesena data a nasledne podle toho rozlozite poplatky. Posledni vec, na kterou bych upozornil, je poresit ochranu jednotlivych PC mezi sebou navzajem, budete vsichni na jedne lokalni siti.......

Luděk (19.1.2004 11:00:46)

Přesně tak, při troše štěstí na přípojku a průměrné uživatele by s rychlostí neměl být problém. Agregace 1:20 je patrně opravdu hloupost. Spíš právě bych viděl ožehavou otázku v účtování dat jednotlivým uživatelům - zvlášť proto, že chcete mít zpoplatňovaná nadlimitní data. Ale i proto, že 1 stahovač se vám všem do konce měsíce zalouží o výrazné snížení rychlosti, resp. priority. Určitě to teda znamená, že jako router budete muset nasadit počítač, takové ty jednoduché krabičky za 2-3 tisíce žádné logování trafficu neumí. No a o ten počítač se taky bude muset někdo starat, platit za něj elektriku (bacha, není to úplně zanedbatelné),.... Osobně bych se toho nebál, zkusil bych to klidně i na 512 lajně, ale bacha s kým do toho jdete a asi bych si radši vybral neomezený tarif.

Zizi (19.1.2004 14:04:11)

Planuju to tak ,ze budu hlidat data a aktualne informovat uzivatele o mnozstvi stazenych dat. Ten kdo presahne bude odpojen nebo po dohode s nim zaplati za sve prenesene data navic kč. Nebo ten kdo sve nenaserfuje mu je pujci a on mu je da pristi mesic. Router bude u mne doma a pocitam s nejaku castkou na el. Pro zacatek chci zkusit ty omezena data. Pozdeji neni problem prejit na data bez omezeni. Jdoud do toho se mnou lide spis ,kteri to budou vyuzivat doopravdy na serfovani. Jen nevim jak na to LINUX ? Mam jedno stare pentium (100 nebo 75 MHz) Myslim 16 MB pameti. Myslite ze to bude stacit nebo mam shanet neco lepsiho? Zizi

Miroslav Šilhavý (19.1.2004 14:11:54)

Stačit by to mělo, hodil bych tam nějakou malou distribuci, např. WISP.

Zizi (19.1.2004 14:44:02)

Vis o tom neco vic (WISP) ? Venujes se tomu ? Ja sem jeste v Linuxu nedelal. Zizi

Miroslav Šilhavý (19.1.2004 14:54:43)

Věnuju se i tomu. WISP je mrňavá distribuce, která se vejde i na 8 MB flash disk. Umí to IMHO dostatek věcí pro tvoji potřebu, tj. škrcení/sdílení. Počítání by se tam asi taky dalo nějak dodělat, i když to na to není stavěný (je to stavěný na nedostatek disku, tj. na nezapisování).

Martin (20.1.2004 09:22:44)

Možná si to účtování zbytečně komplikujete, já bych osobně udělal pro každého uživatele jednu fixní částku za konektivitu jako takovou a účet za nadlimitní data bych přepočítal na každého z uživatelů podle poměru jím přenesených dat k celkovému objemu dat za účtované období. Vyhnete se tak odpojování a připojovaní uživatelů, "půjčování" dat mezi uživateli atd.

Zizi (20.1.2004 10:33:06)

Presne tak to mam na mysli. Pausalni platba za mesic se vydeli poctem uzivatelu a data navic si zaplati ten kdo pretahne limit. Nastroje urcite na to budou existovat(na sledovani dat) Zizi

Miroslav Šilhavý (20.1.2004 11:04:39)

Osobně si myslím, že profi varianta bez limitu dat vyjde ve výsledku levněji, než se o počítání dat starat a živit nějaký stroj navíc elektřinou.

Martin (20.1.2004 21:08:09)

...jenže přesně v tomhle okamžiku, kdy to bude bez limitu, se jim to zvrhne a všichni začnou masově stahovat.

Miroslav Šilhavý (20.1.2004 21:09:27)

A proč jim to říkat?

Martin (20.1.2004 21:15:30)

Protože buď je limit a překročení se musí nějak zaplatit, nebo limit neexistuje a není co účtovat. A objednat linku bez limitu a účtovat data ..... ale třeba na to Zizi má žaludek :-))

Miroslav Šilhavý (20.1.2004 21:19:02)

Na to pak stačí jen zvolna pozorovat jak se kdo chová a podle toho to dělat, zatímco v opačném případě je potřeba to opravdu přesně změřit.

Miroslav Šilhavý (16.1.2004 08:05:42)

5 lidí už je pomalu na agregaci 1:20. Pokud budou opravdu hodně nenároční, pak by to fungovalo skvěle, pokud by byli mírně nenároční, fungovalo by to dobře, pokud by byli standardně nároční, pak už by byly na agregaci 1:50 problémy. Vzhledem k tomu, že ADSL není garantované, a rychlost kolísá, je velmi těžké také zajistit rovnoměrnou distribuci datového toku mezi "sousedy". Takže pokud nedůvěřujete sousedům, že se budou chovat korektně, tak spíš rovnou zvažte něco jiného než ADSL.

Martin (16.1.2004 20:49:23)

Pokud dodnes kazdy z nich pouzival pouze analog modem, pak by ta ADSL linka 1024 i s agregaci (ISP) musela byt hodne spatna, aby jim to vsem ve vysledku jeho hur nez ten dial-up. Na druhou stranu ale s jidlem roste chut a pochybuji, ze z nich i po pripojeni pres ADSL nadale zustanou "hodne nenarocni" uzivatele. A tech 6GB pro ne stejne bude malo.

Miroslav Šilhavý (16.1.2004 20:55:30)

Přesně tak. Kromtoho na dialupu by ty peníze protočili hned, zatímco takhle by byli připojení celé dny... A pustit P2P na dialupu je ekonomická sebevražda, zatímco ADSL k tomu láká.

kix (17.1.2004 20:09:15)

...toto je typický omyl Telecomu a těch kteří ho papouškují. Kde je psáno a garantováno, že jsou lepší přípojky s 1:20 než 1:50? Jestliže řekneme, že 1:20 je pro náročnější uživatele, pak tito se také k těmto přípojkám nahrnou... a rychlost mů že být menší, než při 1:50 s menším podílem "stahovačů". A podívejte se, vždyť to tak je, zde na dsl.cz, statistika vskutku ukazuje, že ADSL 1:50 512/128 je rychlejší než 1:20 512/128 u ČT!

Vitek (16.1.2004 15:46:46)

A co ten limit, 5 PC s aktivními uživateli spolne mesicne cca 50GB dat, a vy mate jen 6GB, za nad limit budete platit jak mourovaty, jinak rychlost bude v pohode.

Miroslav Šilhavý (16.1.2004 16:37:57)

Pokud by 5 uživatelů spolykalo 50 GB tak by vytížili pásmo, které je určené ne pro jednu ADSL přípojku, ale pro 8... :( Tzn ADSL by nejelo... Pokud nebudou tak nároční, pak by to jet mohlo. I tak by větší jistota byla agregace 1:20 a k tomu by tam nebyl žádný "strašák" za data nad limit.

Anonym (17.1.2004 23:46:37)

strašák z limitu ne, pouze smrtka v podobě 100 Kbps...ovšem ne na každýho z těch pěti sdílejících...nýbrž na tuhle konkrétní přípojku mám 512/128 profi, vím o čem mluvím (píšu)

Martin (18.1.2004 20:57:48)

Zalezi na uhlu pohledu - asi jste prehledl, ze se dnes vsichni pripojuji k internetu pres dial-up, takze pokud by to nakonec kazdemu chodilo "pouze" 100kbps, tak to bude odhadem minimalne tak dvoj - trojnasobek toho, co maji dneska na modemu. Nehlede na to, ze nepojedou treba vsichni najednou.

Anonym (19.1.2004 06:35:10)

Sdílet datově omezené ADSL je blbost.

Miroslav Šilhavý (19.1.2004 07:59:48)

Z hlediska datového omezení a zanedbatelné ceny dat to blbost určitě není. Obzvlášť když se náklady ještě k tomu rozpočítají. Problém je fakt v přeagregování již agregovaného pásma. Zatímco, řekněme, rychlost má výkyvy až na 150 kbit, mohlo by přesdílené pásmo mít výkyvy ještě násobně níž.

Anonym (19.1.2004 13:53:47)

vy jste zase přehlédl, že jsem mluvil o 100 Kbps na to konkrétní připojení...čili...na každýho uživatele je to 100/5 = 20 Kbps ;)

Martin (19.1.2004 22:30:58)

Evidentne mame oba zcela odlisne zkusenosti s fungovanim ADSL, ja mam take 512/128 a bezne mi to chodi 380-400 kbps. Predpokladam, ze linka 1024/256 by fungovala jeste o neco rychleji. Takze z meho pohledu by nemel byt problem, aby na kazdeho z uzivatelu pripadlo minimalne tech 100 kbps a ta uz je ve srovnani s modemem pomerne zajimave. Ale ten datovy limit .......

Anonym (20.1.2004 02:02:04)

ovšem, že máme odlišné zkušenosti...protože oba používáme odlišnou službu... ;) oba sice 512/128, ale já PROFI variantu, bez limitu...

Adin (20.1.2004 04:22:23)

No ja mam starou Nextru 512/128 Basic bez limitu. Rychlost 420Kbit/s +- 5 a to 24 denne 7 dni v tydnu. Takze odlisnost mezi tvoji a moji linku spociva nikoliv v kvalite nybrz ve vice nez dvojnasobne cene.

Anonym (20.1.2004 04:38:17)

ve dvojnásobné ceně za zlomkovou kvalitu služby... ;) běžně totiž dosahuju rychlostí maximálně 150 Kbps...a sám už ani nevím, ve které denní době to mám zkusit, abych dosáhl rychlejších pingů, než je 200 ms... :)

Adin (20.1.2004 05:28:05)

Oh, tak to jsem se seknul a nepochpil tvuj prispevek. Za ty prachy to je drsny.

Jakub (20.1.2004 07:08:01)

Drsný, ale je to tak. Profi linky s agregací 1:20 běhají skutečně mnohem hůř než levnější 1:50 varianty. Výjimku z tohoto pravidla jsem ještě nikde nezaznamenal - ani v prosincových výsledcích speedmeteru, ani v diskusích, ani na své mizerné IOL lince.

Martin (20.1.2004 09:02:12)

Tak tím se to vysvětluje. Smutná realita. Zizi evidentně uvažuje o variantě Basic, tak snad tady někde v diskuzích najde informace o tom, jak chodí tato linka u různých ISP a na základě toho se rozhodne.

Anonym (20.1.2004 10:35:46)

U nas se bude fakt jednat spise o to serfovani. Jediny ja bych mohl delat problemy.(hi-hi) Ale i tak si osobne myslim ,ze 1 GB dat na uzivatele na mesic jneni malo. Kdyz si nebude poustet radia a videa. Bude normalne brouzdat a sem tam si neco stahne . Myslim bez problemu. Zizi PS: Ted to musim jeste vyresit technicky .(sit)

kix (17.1.2004 20:02:40)

Ze zkušenosti: 6GB je rozumný objem na surfování, sám mám v domácnosti připojen podobný počet PC a do tohoto limitu se vejdu /i když mám adsl bez limitu/. Potíž je v tom, že od 512k už je to dobrý i na sledování videa, poslech rádia apod., a tam se data spotřebujou dost rychle - otázkou je jak rychle tomu přijdou lidi na chuť a zda jsi schopen to ovlivnit... Rychlost ADSLje nepredikovatelná, někomu to prostě jede na >80% pořád a někomu zoufale pomalu... Můj názor je, že k popsanému účelu by stačila slušně jedoucí ADSL 512/128.

Anonym (19.1.2004 06:37:09)

Limit 6 Giga/5 je něco přes giga na jednoho. Budou se muset hodně krotit, aby to nepřelezli. V tom bych viděl větší problem. I s pouhym brouzdanim si myslim, ze giga limit je malo. Mimochodem, to ze na sidlisti nebude mit moc lidi ADSL jeste neznamena, ze ti to pojede. Nema to s tim totiz prilis co delat.

Anonym (19.1.2004 20:25:18)

Nasel jsem zajimavou nabidku - na www.spinet.cz nabizi 1024/256 bez dat. limitu za 1399. Mozna uz stoji za to si priplatit a nebyt pak v nervu kdo to bude platit, kdyz se pretahnou data..., na druhou stranu kdo vi, jak jim ta jejich 1024 chodi ve skutecnosti...

Miroslav Šilhavý (19.1.2004 20:29:18)

Podle stejné, Vámi prezentované, logiky, se na takové ISP "natáhnou" právě takoví uživatelé, kteří o sobě _vědí_ že mají vysokou spotřebu dat. A díky tomu takový ISP velmi pravděpodobně poběží daleko pomaleji. (a pokud poběží daleko pomaleji, je Vaše šance na velké objemy dat zase snížená). Je to zamotaný kruh.

ind (20.1.2004 21:30:13)

Jsma v baraku tři uživatele na 512/128s agregací 1:50 bez omezeni dat a nemame problem s rychlosti, bez problemu stahuji 40-50KB/s, někdy méně. Nestává se často, že se brouzdáme všichni. Dnes jsem provedl měření rychlosti na téhle stránce a výsledek mě překvapil- 60kbps a přitom jsem stahoval rychlostí 32KB/s, což když násobím 8 mám rychlost připojení min 256kbps a to jsme připojení dva. Co se týče objemu dat tak 6giga je opravdu zoufale málo.

Martin (20.1.2004 21:48:37)

Měření rychlosti linky je třeba brát s určitou rezervou, ve Vašem případě byste měl měřit v okamžiku, kdy jste na lince sám a bez spuštěného jakéhokoliv dalšího SW, který by potenciálně mohl komunikovat směrem do internetu.

Petr Borecek (20.1.2004 21:41:03)

Agregace se nepocita kolik lidi u vas ma ci nema v panelaku nebo ve meste ADSL ,ale pocita se v agregacnim bodech pro jednotlive ISP takze ti urcite 1:50 bude hrozit v denich hodinach si tou rychlosti tak never v noci jo ale pres den spis cekej i horsi vysledky zvlast jak budete vsichni online a latence + stratou packetu ti muzou pri otevyrani www stranek mit mnohem horsi vysledky nez modem na dial-upu.Akcni online hry pokud nejsi masochysta taky ne.Vyber si ISP bez vypovedni lhuty a vyskousej kdyz tak to muzes bez problemu po 2 -3 mesicich zrusit.A data se pocitaji obousmerne tak pozor download i upload.Tak ti preji hodne stesti a pevne nervy.

Kefalín (22.1.2004 19:48:50)

Bacha, někteří ISP tohle nepovolují a mají to i v podmínkách !