Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > Vysvětlení pojmů

Vysvětlení pojmů

Pavel (9.2.2006 13:32:46)

Jsem začátečník a tak by mne zajímal přesný význam agregace(např.1:50)a její dopady.Také by mne zajímalo co je to ping(asi odezva)a kde se dá změřit.Děkuji.

X&Y (9.2.2006 15:44:20)

Satačí googl a jseš hned chytřejší :-))) Co je agregace? Agregace je stupeň sdílení datového toku na páteřní síti ČTc nebo TN s 4-mi, 20-ti, 30-ti nebo 50-ti dalšími uživateli ADSL. Není to sdílení přístupové linky ale datové linky u operátora. ČTc uvádí, že při standardním vytížení rychlost u koncového uživatele poklesne o cca 20-30%. Praxe od března 2003 ukazuje že rychlost klesá na cca 50-60% maximální rychlosti. Záleží na lokalitě a službě (mám taky 1:50) a klesá max o 20% :-) Co znamená příkaz PING? Příkazem PING se, zjednodušeně řečeno, pošle echo (paket podpůrného protokolu ICMP - icmp_echo_request) na cílovou IP adresu a z ní buď přijde odpověď (icmp_echo_replay) nebo nikoliv; pokud ano, tak víme za jak dlouho. Příkaz ping je i ve Windows, podrobnosti a parametry se zobrazí, pokud ho zadáte v Příkazovém řádku bez parametrů. /soustit - CMD a napsat příkaz ping (adresa) = ping seznam.cz V tom výsledku pak máte počet odeslaných paketů, počet zpět vrácených paketů, procento ztracených paketů (při 64 B by se neměl ztratit "skoro" žádný, při delších paketech se procento zvyšuje, ideální je sice 0, ale do 5-ti procent se nic neděje). Pak je ve výsledku ještě nejkratší, průměrná a nejdelší odezva (v milisekundách, do 100 ms je odezva skvělá, nad 1000 už je stroj těžko dostupný). Je ovšem třeba vzít v úvahu omezení na routerech, pokud je váš stroj nebo cílový stroj omezen rychlostí linky (například máte linku 128 kbps, router nepovolí - až na výjimky - více). Záleží na použité metodě, při traffic shapingu se v takovém případě pakety zadržují a odezvy se tak prodlouží, pri rate limitu se pakety odhazují a vypadá to jako ztrátovost na lince. Některé stroje mají firewallem zakázáno na echo (ping) odpovídat, takže se tváří jako že neexistují. Tam se pak jeho funkčnost musí ověřit testem na nějakém konkrétním portu (ale raději ne jejich scanem, ten dobrý firewall odhalí a komunikaci může zablokovat). Začátek stránky

Pavel (10.2.2006 07:43:09)

Děkuji.Ještě by mne zajímalo něco k té agregaci.A sice pokud je agregace 1:50 a skutečně na PC "visí" 50 uživatelů jak tedy teor.rychlost poklesne?A dále uvádíte termín standartní vytížení-tí- tím se rozumí asi kolik uživatelů? Ještě nevím,co je to páteřní síť.To je spojení mezi čím?

Eser (10.2.2006 08:26:59)

Milý Pavle X&Y ti zde podal dost vyčerpávající odpověď, tak si to pořádně přečti. Agregace 1:50 se bát nemusíš, používám ADSL sice jen rok, ale za tu dobu mi skutečná rychlost nikdy neklesla pod 75% teoretické rychlosti.

Pavel (10.2.2006 09:57:38)

Milý Esere.Nikde jsem nenapsal,že bych se bál agregace.To je jen Tvá doměnka.Drž se názvu tématu. Asi jsem se v předešlé otázce špatně zeptal.Tak jinak-jaký je rozdíl mezi přístupovou a datovou linkou?No a tato otázka zůstává - A sice pokud je agregace 1:50 a skutečně na PC "visí" 50 uživatelů jak tedy teor.rychlost poklesne?A dále uvádíte termín standartní vytížení-tí- tím se rozumí asi kolik uživatelů?

Eser (10.2.2006 10:28:15)

něco k agregaci si přečteš třeba tady: http://atm.felk.cvut.cz/education.cz/36MPS/referaty/2003/jorgt/SubWeb/Agregace.htm, nebo tady :http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/agregace ...atd... Myslím si, že nikdo z nás laiků nemá tušení jak agregace v provedení Telecomu funguje, ale dle mého názoru určitě nefunguje tak, že rychlost, kterou ty máš nasmlouvano rozdělíš mezi 50 uživatelů ( třeba 1 Mbps/50, to je cca 20 kbps pro jednoho uživatele ), tady se dělíš o linku a neprovádíš agregaci. Mě jen není jasné, co myslíš tím, že na PC visí 50 uživatelů, ne snad to, že ty si nasmlouváš nějaký IE Extreme tarif a ten pak hrdě rozprodáš dalším 50 lidem a dělit mezi ně to budeš switchem. Páteřní síť, by mělo být hlavní spojení Telecomu s NIXem, co je to NIX si zjisti tady : http://www.nix.cz/

Anonym (10.2.2006 10:44:07)

50ti visícími jsem myslel 50 solo uživatelů ,jako jsem já a další......

Eser (10.2.2006 10:52:43)

tím pádem snad platí toto :....ale za tu dobu mi skutečná rychlost nikdy neklesla pod 75% teoretické rychlosti. A neřeším zda v tom okamžiku jsou na netu všichni uživatel Telecomu, nebo jen já sám. Prostě, pokud není uplatněn FUP, tak mi 1 Mbps stabilně jede kole 830 -860 kbps, co je to FUP si zjisti třeba zde : http://www.internetexpres.cz/web/cz/ie_doma/sprint/parametry/index.html#fair_user_policy

colonel.Jack (29.7.2008 21:27:10)

heh, mam mit 2047/512 agregace 1:50 a razem je z toho 20/1 kb/s :D

Max-11 (10.2.2006 11:45:26)

jestli chces merit ping na seznam tak do konzoly napis ping seznam.cz -n 10 (pocet paketu) ze na lince bude ve stejnou dobu 50 uzivatelu je velmi nepravdepodobne a nemusis mit strach ze ti to pojede 60 Kbit/sec,,mam 4096/512 agr.1:50 a snad pod 2.5 Mbit/sec nejdu,skoro furt jedu v plne palbe,coz je 3300/420 Kbit/sec