Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Obecná diskuse > ADSL a hry

ADSL a hry

BrooD (10.2.2004 17:09:34)

caute vsichni mam adsl 512//128 a stahovani dat je super porad kolem tech 50,ale mam hruy jmenuje se StarCraft a tam mi adsl blbne jak prase 1versus1 muzu hrat v klidu bez lagu nebo kdyz zalozim hru tak muzu hrat klidne i 4v4,ale problem je v tom kdyz se napojim na hru kde je vic nez 2 lidi [pocitam i sebe] takze kdyz se hra rozjete neda se to v zadnem pripade hrat pac lagyu sou nehorazne :(( nevim cim to je mozna to bude v nastaveni modemu,protoze sem kdysi nemohl ani lozit ale jak sem povolil vsechny porty a IP filtry tak uz muzu lozit a kazdy se na me muze pingnout vlastne sem udelal verejnou IP,ale ten starcraft me fakt sere :( Nevite plz nekdo co s tim ?????? diky predem

Saper (10.2.2004 20:14:50)

Precti si toto ADSL versus On Line hry a pochopis ze ADSL neni vhodne k hrani her.Neda se s tim delat nic dokud neprijde poskytovatel ktery se zameri prave na skupinu Hracu.Resume je rozluc se s predstavou ze bys v tuto dobu hral hry s ADSL.Jestli znas Ultimu on line tak ani ta nejde hrat s ADSL a to ja beru jako vrchol neschopnosti protoze obyc modem to zvlada.

Miroslav Šilhavý (10.2.2004 20:20:45)

:( podívejte se na hry - používají UDP porty pro komunikaci. A UDP vzniklo a mělo by se používat u služeb, kde není potřeba garantovat doručení packetu. Od toho je zase TCP. Takže na vině není jen ADSL. :( Ale vím, to asi slyšet nechcete.

Patrik (10.2.2004 20:25:21)

Pane Silhavy, kdyz hra jako Ultima On Line, ktera potrebuje prenaset 2-3 kB/s a staci ji latence max 180 ms, aby byla dobre hratelna, neni na ceskem vysokorychlostnim ADSL vubec pouzitelna, je neco v neporadku. Muzete nam tu vypravet o UDP atd., je to sice hezke, ale ztrata packetu se u ADSL neobjevuje pouze u UDP ...

Miroslav Šilhavý (10.2.2004 20:28:49)

Ano, jenže na UDP většina QoSů kašle (až na vyjímky) protože se počítá s tím, že software, který to používá, se z tou ztrátou vyrovná. Na TCP jsou ztráty naprosto zanedbatelné.

Patrik (10.2.2004 20:39:40)

Ano, nazyvate-li mou casto i 25% ztratu zanedbatelnou, je mozne tomu tak rozumet. Jelikoz se mi zda, ze mat eo ADSL vetsi preheld, nez my ostatni, dovolim si Vas pozadat o cistou a jasnou odpoved. Tvrdite, ze Telecom za nic nemuze a na vine je v mem pripade ISP. Pripojeni, ktere fungovalo az do minuleho tydne rychlosti 420 - 460 kbps, latence kolem 20 - 25 ms po CR, zadna ztrata packetu ani na TCP ani UDP, se behem par sekund meni v temer nepouzitelne pripojeni s parametry, ktere jsem jiz popisoval v jinem tematu (40 kbps, 250 - 500 ms, 25% pl) a tento stav pretrvava po vetsinu doby. Telcom tvrdi, ze agregace bezi uz dlouhe mesice a nic se nezmenilo a vse je v poradku - tvrdil mi to osobne, ISP mi tvrdi, ze take nic nemenil. Pochybuji, ze behem par sekund do meho pasma napojili dalsich 10 - 15 lidi, kteri nonstop stahuji a vytezuji linku na max, abych takovou rychlost mel - rychlost zavadeni ADSL v CR neodpovida tomu, ze behem par sekund najednou pribylo 15 uzivatelu v me lokalite, tomu neverim. Tvrdi mi, ze nic nemenili, nemohli tedy ani zvysit pocet uzivatelu sdilejicich se mnou kapacitu tak, ze jiz existujici presunuli do meho pasma - vzdyt prece tvrdi, ze NIC nemenili a k zadne zmene nedoslo. Jelikoz se citim opravdu bezradny, poradte mi, co se tedy vlastne mohlo stat, mam pocit, ze jen Vy to dokazete odhadnout. Dekuji. P.S.: nemyslim to nijak ironicky, opravdu si nevim rady a citim se bezmocne, to se mi nemuzete divit.

Patrik (10.2.2004 20:50:59)

Jeste bych rad dodal, ze nejsem zadny stahovaci kazisvet, vlastnim linku s limitem 10 GB a muj prumerny provoz za posledni pul rok je cca 1 GB mesicne, aby jste si nemyslel, ze jsem treba nejaky stahovac.

Saper (10.2.2004 21:01:49)

Jo bezmocnost a vztek to je to co nas zene porad dokola,ja za posledni mesic stahnul 3,3G a to jen diky tomu ze poslednich 14 dni jen merim:(.Hledame chybu ,proc a jak a nikdo se s nama nechce bavit maximalne muze za to telecom a hotovo.

Karel R (10.2.2004 21:10:18)

na mne dolehla plnou vahou zazracna rychlost ADSL asi az dneska. Po te, co sem se od prosince smiril s downloadem rychlosti modemovou, sem dnes zazil sok se kterym se uz asi nesmirim.. 350KB soubor jsem ted dostahoval po 15 minutach.., prumerna rychlost by mela byt nekde u 0.6KB/s. Tolik oblibena stranka seznam.cz se mne objevi cela ve sve krase zhruba po 60-70s.. takze lidi, pokud si myslite ze nemuze byt hur tak se mylite, muze. Asi je jasne ze mam Tiscali a 10GB za mesic sem rozhodne neprekrocil. A na zaver jeste dodam muj ping.. hlavne Pinging www.seznam.cz [212.80.76.18] with 32 bytes of data: Reply from 212.80.76.18: bytes=32 time=1271ms TTL=118 Reply from 212.80.76.18: bytes=32 time=1367ms TTL=118 Reply from 212.80.76.18: bytes=32 time=1546ms TTL=118 Reply from 212.80.76.18: bytes=32 time=1456ms TTL=118 Reply from 212.80.76.18: bytes=32 time=1207ms TTL=118 Reply from 212.80.76.18: bytes=32 time=1393ms TTL=118 Request timed out. Reply from 212.80.76.18: bytes=32 time=1176ms TTL=118 Request timed out. Reply from 212.80.76.18: bytes=32 time=1284ms TTL=118 Reply from 212.80.76.18: bytes=32 time=1313ms TTL=118 Ping statistics for 212.80.76.18: Packets: Sent = 11, Received = 9, Lost = 2 (18% loss), Approximate round trip times in milli-seconds: Minimum = 1176ms, Maximum = 1546ms, Average = 1334ms a jeste k Tiscali - hrozne se me libi jejich politika nasavani dalsich a dalsich lidi na slevy.. do 29.2 dostanete mesic zdarma.. a hlavne doufam ze sem udelal radost Vam vsem, kterym to jede jako modem.

Salieri (10.2.2004 21:45:59)

Jedině reklamovat. Já sem reklamoval svoje ADSL od Tiscali po té, co moje ryclost připojení k internetu klesla na 3kbps. Po úspěšné reklamaci mě rychlosti neklesaj pod 70kbps na připojení. Je ale zajímavé, že když mě to jelo ty 3kbps tak odezvy byly od 50 do 200ms. Po té co se rychlosti v průměru vrátily na 200kbps tak se pingy zvedly od 200 do 500ms. Někdy i víc. Nejsu zas velkej pařan, ale Vietcong se stímhle hrát nedá.

Miroslav Šilhavý (10.2.2004 20:52:56)

Pokud měříte packet loss pingem, pak se nejedná o TCP protokol ale o ICMP, který je dokonce určený k tomu, aby zaznamenával i ztráty. To jen na okraj. Telecom dělá pouze a jenom agregaci. K dobré agregaci patří i nasazení QoS řešení. QoS je nespecifická věc, tu si každý ISP nastavuje podle svých představ (a podle toho, jaké jsou nároky na jeho síti! QoS se mění!). To co mi popisujete, mohlo vzniknout v podstatě ze dvou důvodů (pokud pominu silně nepravděpodobné příčíny, jako jsou problémy u Vás, problémy na kabeláži a přetížení technologie): 1. Zapnuli teprve teď agregaci - to je nepravděpodobné. Agregaci zapnuli až dávno a Telecom, pokud já vím, žádnému ISP nenadržuje, protože by jej ti ostatní roznesli na kopytech. 2. Objevil se tam sosač nebo i víc. Pokud někdo spustí 10 threadů download, pak, pokud ISP nenasadí QoS, chová se jako 10 uživatelů najednou. Tím může dojít k drastickému poklesu kvality služby. Každopádně věřím tomu, že Telecom toho ISP o ničem neinformoval, ale na druhou stranu i věřím, že Telecom nic neměnil na parametrech služby. Při tak vysoké agregaci připadá v úvahu daleko více příčin (některé viz výše) a je to hodně o tom, co ISP pro síť dělá a co ne. Dále ISP má možnost vše vědět, měřit a monitorovat. Agregační vzorec je zcela jasný a definovaný v RAO. Počet uživatelů, služeb a rychlostí má ISP k dispozici. Dále má k dispozici zařazení pod agregační body. Pak už jen ISP spočítá (velmi jednoduše), kolik dat má na daný (a z daného) agregačního bodu protékat a porovnat to z údajů na jeho edge routeru a z údajů z radius accountingu (které přicházejí z Telecomu). Tudíž výmluva na Telecom nemůže obstát!

Patrik (10.2.2004 21:03:26)

Dekuji za vycerpavajici odpoved. Dle popisu bych tedy sazel na toho multithreadoveho stahovace, na druhou stranu me zarazi, ze nejsem jediny, koho podobny problem potkal. Vetsina jedincu s timto problemem se generuje z Prahy ... je mozne, ze se jedna jen o shodu nahod a akci nekolika desitek stahovacu, ale problem muze byt i hlubsi.

Miroslav Šilhavý (10.2.2004 21:04:56)

V Praze je nejvíc ADSL linek... Proto i nejvíc problémů :( Já sám bych také sázel na ten mulithread download (popřípadě P2P).

Petr Borecek (11.2.2004 18:47:58)

Kdyz si trochu zavzpominas na loncky rok a toto forum tak si vzpomenez prvni byli problemy v agregacnim bode Brno (okoli Ostrava, Brno).A postupne se to presouvalo na zapad napric vetsiny ISP s usmevem si ted vzpominam jak nekteri zakaznici Volneho a Tiscali tady na foru meli blby kecy o vyberu ISP a stahovacich fuj Nextra a chvali jak krasne jim to jede i po zapnuti agregace a podobne.

Patrik (11.2.2004 19:11:06)

V te dobe jsem mel take velke problemy, ale sam ISP tenkrat uverejnil, ze je s aplikovanim agregace neco v neporadku a do dvou dnu bylo po problemu az do minuleho tydne ... Dneska se pripojeni chova trochu lepe, ale obcas se uplne zhrouti, nevim, ze by ten stahovac stahoval jen chvilemi a obcas ? To se mi nezda ...

Jan Klouzal (10.2.2004 21:55:26)

"Objevil se tam sosač" - kde konkrétně by se musel se objevit (stejná ústředna, DSLAM)? Já jsem na Ipexu od loňského května a, klidně se přiznám, stahuju tak 10 GB měsíčně přes DC. Ale přesto jsem do tohoto týdně neviděl jedinou stížnost na rychlost připojení od tohoto ISP a i mně jelo bez problémů. V neděli spadla rychlost z ~420kb/s na ~250kb/s a ping se po Čechách zvedl z 20ms na 150ms (min 40ms, max 250ms) a podle ohlasů nejenom mně. Jak to, že moje sosání předtím nijak nevadilo a teď by jeden nový sosač stáhl celou síť?

Miroslav Šilhavý (11.2.2004 08:09:56)

Kde by se musel objevit? Ve stejné oblasti, na stejném SSG. A oblasti jsou obrovské, celá ČR je rozdělena na 4 s výhledem na 7. Tzn. agregovány do sebe jsou i relativně vzdálené oblasti. Příslušnost pod SSG ví jen Telecom a ISP, sám to nezjistíte, jen můžete odhadovat.

Miroslav Šilhavý (11.2.2004 08:10:45)

Upřesnění: Oblasti jsou nazývány: Praha (město), Brno (a okolí), Ostrava (a okolí) a Čechy (to co zbyde).

Jan Klouzal (11.2.2004 13:47:18)

Tak je tedy možné, že teď to jden sosaš ničí, ale já jsem předtím stahováním ostatním připojení výrazně novlivňoval?

Miroslav Šilhavý (11.2.2004 13:49:27)

Agreguje se naplno až od 200 uživatelů, takže jste mohl být např. jeden ze dvou set, a pak se to projevit nemusí.

Anonym (11.2.2004 14:19:52)

Mnohdy to ani ISP nevi - nebot mu telecom posle kde ma asi byt a ve skutecnosti je pak pod jinou SSG. To je holt realita zivota, a ne teorie....

Miroslav Šilhavý (11.2.2004 15:08:04)

Ale to není přeci pravda... S requestem raidusu chodí i IP adresa NASu, která identifikuje agregační oblast, takže ISP to opět ví.

Pavel (11.2.2004 17:19:32)

Přestaň zase říkat hloupousti, Mirku, je evidentní že Telecom u některých ISP dříve agregaci nezapnul a že utahuje a povoluje kohoutky jak se mu zlíbí. Ty tvoje nesmysly o tom jak to přesně vědí ISP nikoho neoblbnou. Viz Volný, který sám tvrdí, že Telecom mu zapnul agregaci až nedávno. To ti asi docela uniklo viď? Tak tu nebalamuť lidi nesmysly.

Miroslav Šilhavý (11.2.2004 17:24:57)

Volný neřekl nic o tom, že by ji telecom zapnul, ale uplatnil... Musíš číst to, co se ti snažili sdělit a odečíst to, co ti chtěli vnutit.

Saper (11.2.2004 18:24:46)

Jak tohle dokazou?Cim rychlejsi pripojeni tim nehratelnejsi ultima.Ja nechci 420 vratte mi 39 at si muzu zahrat.

Patrik (11.2.2004 19:15:35)

Me to jede dneska lepe, ale zadna hitparada, i kdyz dnesnich 200 kbps a realitivne mene lagu a PL je lepsi nez ta hruza vcera ... Diablo II na Battle.netu se dalo castecne hrat, snad se to rozjede, nez vyjde World of Warcraft :) Uvidime, jak to pujde dal, ISP ma na krku moje odstoupeni od smlouvy, treba se neco bude dit.

Pavel (11.2.2004 19:11:24)

Ano, Mirku, uplatnil, to je ale v tomto případě významově synonymum. Holt když tu tvrdíš bludy tak ti asi nezbývá nic jiného než "opravit" slovo zapnul na slovo uplatnil, ačkoliv to nic nevyjadřuje a význam je tentýž, jen tak plácáš, abys odvedl pozornost od podstaty :). Tj. že sami ISP mají podezření z nekalých čachrů Telecomu s argregací a jak je vidět žádnou plnou kontrolu nemají, a jak vidíš křičí. Takže si ty pohádky o tom, jak je chování Telecomu vůči ISP transparetní a ISP o všem vědí, nech pro někoho jiného.

Petr Borecek (11.2.2004 18:39:55)

Nenech se zvyklat od Ctc ani ISP v loni po zapnuti 2 agregace taky takove reci na me skouseli spatna instalace poskozeni kabelaze Ctc >ISP chyba, ISP >Ctc chyba.Ale po nekolika provolanych hodinach behem nekolika dnu na Help linky (Jsem si aspon procvicil Slovenstinu :-) ) pustili barvu ze neni pravda ze agregace je spustena najednou a u vsech ISP ale zapina se postupne podle poctu zakazniku urcitych ISP na agregacnich bodech okolo vanoc to i Ctc priznal na tiscovce. Dokonce i vyse agregace se ze zacatku meni podle poctu uzivatelu ISP na agr. bod.Posledni priklad je viz Volny Praha. Ps: No pak si jeste musis pockat az to vyladi a ustali se jak rychlost tak latence se stratamy na urcite snesytelne urovni.

Petr Borecek (11.2.2004 18:29:18)

V tomto mas pravdu co se tyce vlastnosti Udp jakos vysi vrstvy Ip , ale stejne na jinym typu pripojeni a vlastne i v loni na puvodni verzi ADSL (192/64) kterou jsme vetsina koupili a ve smlouve podepsali s timto nemela zasadne zadny problem. A to mluvim i o prvnim zapnuti agregace kdy rychlost z puvodniho prumeru 167 kb padala na 26 - 88 kb ale ping stale stejny 55 - 100 a hlavne beze strat hry jeli uplne v pohode.

Miroslav Šilhavý (12.2.2004 08:13:25)

Nojo, jenže agregace je to, co umožnilo ceně jít tak hrozně moc dolů... Podívejte se na renomované ISP, za kolik nabízejí 512 kbit linky na bezdrátu, pod 6000 Kč to většinou nejde... :(

Petr Borecek (12.2.2004 21:42:28)

Myslim ze nebyla rec o cenach VPN a T1 ale o technickem stavu ADSL , ale to nic sam vis ze se da poridit srovnatelna rychlost za stejne penize u Upc a Karnevalu ted uz i Ceskych radiokumunikaci s mnohem lepsimi parametry.

Miroslav Šilhavý (13.2.2004 08:32:48)

UPC a Karneval budou muset navždy být lepší (jinak neustojí konkurenci). Všimněte si, jak UPC zvýšilo rychlosti jakmile ADSL ohlásilo to samé... Nemyslete si, že to pro ně není konkurence... :( BlueTone neběží zdaleka tak jako ADSL, jen mají udělaný QoS. Rychlost jim kolísá daleko víc než na ADSL (při stejné agregaci) ale netrpí vysokou latencí a ztrátovostí...