Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Poskytovatelé > Předražené ADSL v České Republice.

Předražené ADSL v České Republice.

quueg (10.7.2006 08:36:47)

Připadá Vám ADSL u nás drahé? Rozplýváte se nad tím, že je to jinde lepší? Podívejte se například sem: https://register.tesco.net/online.

David (10.7.2006 09:33:11)

No v absolutních číslech to možná tak "hrozné" není, nicméně rozdíl je v tom, za jak dlouho vyděláš v CZE a v GB na net... U nás stojí 2M IE Extreme 1100 Kč bez DPH, u toho Tesco netu stojí 2Mbit linka bez limitu skoro 20 liber, což je +/- 900 Kč. Čili není rozhodně dražší... a navíc, průměrná mzda v ČR je 1900 Kč, řekněme 100/hodinu, ať se to dobře počítá. V GB je minimální hodinová mzda někde kolem 6 liber, počítejme těch 6. Čili Brit vydělává na ten net 3 hodiny a kousek, Čech vydělává šichtu a kousek :-) Navíc si myslím, že firma jejíž hlavní činností jsou obchodní řetězce nebude jediným, nejlepším a ani nejlevnějším dodavatelem připojení. Tomu říkám "objektivní srovnání" :-) Takže bych prosil pana obchodního zástupce Telecomu, aby si svoje PR články postoval jinde. Já vím, musíme se nějak živit a když člověk nemůže dělat ani prostituta a místo umývače hajzlíků je taky plné, tak prostě zbejvá jen Telecom, ale přeci jen :-)

David (10.7.2006 09:33:47)

Sorry, 19000, samozřejmě...

Anonym (10.7.2006 10:37:23)

To by mně zajímalo, kolik procent lidí má plat 19000Kč a více..... Tahle "statistika" obsahuje i statisícové platy managerů atd. Spíš bych napsal, že průměrný plat průměrného českého člověka je cca 13000 - 14000 Kč v hrubém...

Anonym (10.7.2006 10:44:51)

vice jak 60prc obyvatelstva nedosahuje ani prmerny mzdy je to stejny jako s prumernym duchodem kde vetsina nema ani 7000 a jedinej kdo to zdviha v prumeru sou komunisti kery drive nekde mucili lidi v lagrech a dnes za to berou 16-18 litru

David (10.7.2006 13:03:40)

Samozřejmě že těch 19 je v hrubém a bral jsem to jako oficiálně zveřejňovaný údaj. O to hůř pro "drahotu" českého ADSL, když člověku se statisticky průměrným platem trvá vydělat si na měsíční paušál cca 3x tak dlouho, jako britovi s minimální hodinovou mzdou...

quueg (11.7.2006 09:32:06)

Njn, měli jsme tu 40 let komunismu, ale aby jsme to dohnali, budeme muset pacovat a ne sedět na zadku a nadávat :) No, jak vidím, google používat neumíš, tak tady je např. nabídka od BT (a kdybys nerozuměl, věz, že tě tím neurážím - zkratka znamená British Telecom). http://www.bt.com/broadband/bb_info.jsp?obsNoSee=Y&vStore=1322&obsPage=%2fbroadband%2fbb_info.jsp%3ftargetSection%3dbroadband_from_bt&obsType=LINK&obsOID=89065&targetSection=prod_page_2000R_G&presalesProduct=2000R_G Můžeš srovnávat.

quueg (11.7.2006 09:32:36)

Nicméně tady se jedná o ADSL 2.

David (11.7.2006 13:53:29)

Víš, já google používat umím, jenže narozdíl od tebe chodím "pacovat" a tím pádem nemám čas celý den sedět u PC a onanovat nad vlastními příspěvky na tomhle foru jako to děláš ty :-) Jistě, říkám, po přepočtu a v absolutních číslech je to srovnatelné, nicméně taky je tu jeden rozdíl - v Británii funguje normální trh s telekomunikačními službami, čili se jedná o tržní ceny dané konkurenční silou dalších hráčů na trhu a ceny přiměřené tamním platům. Nevím, jestli ses někdy zajímal o to, kolik stojí konektivita, ale ADSL v ČR je díky tomu, že tu má stále ještě víceméně monopol Telecom a na ruku mu jde "regulátor trhu", alias ČTÚ, takovým netržním předraženým bastardíkem. Jasně že nám nikdo nebude dávat nic za významně nižší cenu, protože tu jsou nižší platy, nicméně v Británii a ostatních vyspělých zemích je kvalitní připojení v domácnosti standard, tady stále ještě luxus. A to je fakt. Pomohlo by tomu opravdové uvolnění trhu s telekomunikacemi, a ne že je tu "volný trh", kde ovšem alternativci musejí platit Telečumu tučné výpalné, když chtějí zpřístupnit místní smyčku atd...

Anonym (11.7.2006 23:42:05)

No zase takové výpalné to není. Viz třeba ČRa. Sice jsou tu jiné důvody, proč jsou tak levní, ale zpřístupnění LLU zase tak drahé není. tedy v kontextu např. cen produktů, nákladů na výstavbu a údržbu LLU a podobně.

David (12.7.2006 08:15:28)

No jistě, není to tak dramatické, ale když se to nasčítá s dalšími náklady které jsou prduktem našeho pokřiveného trhu, tak to prostě ve finále dá vyšší cenu... Jinak ČRa mají ceny na hranici ekonomické snesitelnosti...

quueg (12.7.2006 13:32:32)

Takže přeci jen kopeš za ČRa :))))))

nemo (12.7.2006 15:35:29)

Ale chlapci..... vždyt je to přeci jedno , kdo z vás za koho kope..... Jedno je jisté, pokud nepatříte k horním 10 000 tak každý poskytovatel je drahý! ( telecom nejvíc ) Stále pokukujete po cizině , ale s těmi jsme srovnaly jen ceny..... platy zůstaly v ....... doplňte si každý kde asi... takže měsíční připojení se rovná 1/10 platu...... nebo 1/7 důchodu ....

David (13.7.2006 19:24:29)

Ne, nekopu, nemám nic společného s jakoukoli telekomunikační společností na našem trhu, jsem jen v postavení zákazníka, nicméně ty informace o ekonomické situaci ČRa mám od kamaráda, který tam dělá. Ale já osobně nejsem ani zaměstnanecky, ani majetkově ani jakkoli jinak zainteresován ani v ČRa ani v ČTc ani nikde jinde :-)

Anonym (12.7.2006 21:11:46)

Tak to těžko. V nějaký diskuzi už jsem psal proč to tak je. ale ČRa můžou klidně nabídnout ADSL za korunu na měsíc a stejně budou vydělávat. Protože staví DSLAMy jenom tam, kde jsou korporátní zákazníci. A předpokládám, že si slyšel o pravidle 20 ku 80.

David (13.7.2006 19:25:20)

Vydělávat nebudou, ne na ADSL, maximálně budou z ostatních zisků dotovat provoz ADSL například za účelem zničení konkurence, nicméně ani to by nemohli , protože dumping je v celé EU zakázán :-)

Anonym (13.7.2006 19:32:14)

Takhle jsem to nemyslel. Jde spíš o to, že výnosy ze zákazníků retail segmentu jsou prostě dost nevýrazné. Ten kdo ISP živí je korporátní zákazník. Pokud je v oblasti korporátní zákazník, vyděláváš. Pokud ne, můžeš, ale nemusíš. ČRa staví DSLAMy téměř výhradně tam kde jsou korporátní zákazníci. Proto budou vždycky v dané lokalitě v plusu, i kdyby retail segment nemělin žádný.

kix (15.7.2006 14:29:01)

LLU je drahé a to pěkně :) Ty Radiokomunikace zaplatí telecomu za pronájem holých drátů velkobchodně cca 420 kč/měsíčně (a v tom nejsou ještě poplatky za kolokaci) . Tedy víc, než za kolik nabídne hlasové služby telekom koncovému zákazníkovi. Tomu říkám velkoobchod. Řekněte mi, jak může na takto draze pronajatých drátech postavit alternativec něco dlouhodobě konkurenceshopného.

Anonym (15.7.2006 16:53:15)

No se to ted uz trosicku zlepsilo, Plny pristup (to co pouziva Bluetone pro sluzbu Voice) stoji 360 Kc a castecny pristup (tj. musi se porad jeste platit pausal Zlutemu moru...) stoji 92 Kc. za zrizeni plneho pristupu se plati cca 2300 Kc a zrizeni castecneho pristupu stoji 2400 Kc....... ale jinak souhlasim s tim, ze je to doost drahe....

Anonym (15.7.2006 18:37:40)

Dooost drahé? mě to ani nepřijde. Je to asi 4320,- za rok, což není zase až tak vysoká částka. Zajímalo by mě, jak moc se to liší od skutečných nákladů na údržbu a do kdy by byla např investice do nové kabeláže až k ůčastníkovi návratná.

kix (16.7.2006 11:36:33)

Skutečné náklady a náklady na údržbu se asi nikdo tady nedozví. Podstatné je, že jsou obsaženy jak při poskytování služeb po těchto drátech telecomem, tak při pronájmu drátů jinému operátorovi. Takže si dejte do relace účtvané ceny: 1) Telecom účtuje za dráty VČETNĚ hlasové služby (Telefon expres mini) KONCOVÉMU zákazníkovi 355 kč vč dph . To je NEREGULOVANÁ cena, tedy jakékoliv náznaky, že nepokrývá náklady, jsou neopodstatněné 2) Telecom HOLÉ dráty pronajme jinému operátorovi za 429Kč + kolokační poplatky. Opět vč dph. Ještě pořád vám LLU přijde levné? Dovedete si představit v jiném odvětví, že výrobce dodává levněji koncovým zákazníkům než velkoobchodním odběratelům?

Anonym (16.7.2006 11:52:14)

Nikdo ovsem nenuti toho velkoobchodnika aby to od nej odebiral. At tahne do hole riti kam patri nebo at si udela sve vlastni draty

Chuta (21.7.2006 01:54:32)

Uh. Ještě že te, milý Anonyme, ČRa neposlechli a snaží se seč to jde. Dáky nim mám konečně pořádný internet za nižší cenu, než je IE Impuls alias demoverze internetu...

Anonym (16.7.2006 13:22:47)

Eh. Pokud by se jednalo pouze o hlasovou službu (tz. ekvivalent Telefon expres mini), šlo by o SUALL, tedy o 92,- měsíčně. Naproti tomu, pokud se jedná o plné zpřístupnění metalického vedení, musíte to srovnávat s Telefon expres + nejlevnější ADSL tarif, což je něco přes 800,-

kix (16.7.2006 14:18:45)

Myslím že jste tomu neporozuměl, ale zkuste se rozepsat. 92,- je pouze nadhovorové pásmo, to nás tu nezajímá. O pouze hlasovou službu se nejedná; ostatně odpovídající zpřístupnění smyčky ani neexistuje (zpřístupnit lze buď celé pásmo, nebo jen nadhovorové) Jedná se o celé vedení, tj. přes které Telecom může nabídnout hlas+data, nebo alternativní operátor prostřednictvím úplného zpřístupnění učinit taktéž.

Anonym (16.7.2006 10:54:12)

Tak at si natahnou svoje vlastni draty kdyz je jim to drahe. Coo? Ze by to stalo daleko vic? No tak at si teda pak nestezuji

kix (16.7.2006 11:24:07)

Cenu jsem udával s DPH, takže nejsme v rozporu. Je vlastně víc než těch 420 :)

Anonym (10.7.2006 22:57:56)

Tak nevím, kam jsem se to potom díval, protože já jsem tam četl "10GB monthly download limit" u toho 2Mbit připojení za 20 liber.

David (11.7.2006 08:22:08)

Omlouvám se, opravdu jsem se přehlédl, těch 20 liber je za 1M nelimitní připojení. Moje chyba. Dík za upozornění!

quueg (11.7.2006 09:09:05)

Njn, jen se vyřádi :) Najdi něco jiného... Psát a urážet umíš, tak možná taky můžeš něco předvést. Nejde jen o srovnání našich platů - tím jsme samozřejmě úplně jinde, ale je to to samé, jako nadávat, že u nás je dražší software, hardware, auta.... Myslíš si, zakomlexovaný Davide, že dodavatelé technologií dávají operátorům v ČR slevu, protože máme nižší DPH? Mysli hlavou a vyndej si toho dilda z ... .

quueg (11.7.2006 09:10:42)

Ne DPH, ale HDP, samozřejmě. Btw: já o telecomu ani nepíp :) Ale DSL.cz je pověstnou reklamní plochou Nextry a ČRa :)

Pavel (11.7.2006 14:31:44)

A ty si myslíš zakomplexovaný quuegu že Telecom u nás platí stejně uklízečkám, technikům, prodávačům a všem možným ostatním zaměstnancům jako ti v Británii? Já si to nemyslím, a tady vzniká velký prostor pro nižší cenu konečného produktu, že!!!

Rouchi (23.7.2006 14:03:23)

S timhle si táhni někam, byl tady článek, kde nějaká firma nabízí v londýně ADSP 24Mb za 1000Kč, tak běž někam s teskem prosimtě...