Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Poskytovatelé > ČRA, NE DĚKUJI!!!

ČRA, NE DĚKUJI!!!

Cimi (28.1.2009 16:35:52)

Zdravím všechny, sice nerad, ale už se taky musím přiklonit k uživatelům kteří neustále nadávají na ČRA. Jsem u této společnosti asi 3,5roku. Z počátku se tento poskytovatel zdál jako nejlepší alternativa. Ve své době za 999 sDPH 2Mb downlouad a 512Kb upload bylo super. Na této rychlosti jsem i přes zrychlování sečkal až do září minulého roku. Tehdy už jsem si řek, že platit 1000kč za 2Mb je hloupost a že se jim ještě jedno tedy upíši na rok, ale za 700 za 8Mb. Do té doby jsem s rychlostí či PINGem neměl jedinej problém, všechny online hry či stabilita byly perfektní. Avšak chyba lávky. Poté co jsem přešel na Premium 2008 8Mb, tak to začalo. Z počátku to bylo fajn, krásná odezva, rychlost, co víc si přát. Zhruba po 2 měsících to začalo. Prvně mi večer odezva lítala někam do "vesmíru" Běžně jsem naměřil 700-1000ms. S tímto např. hrát určitě nešlo. Tak jsem zvednul telefon a po 50 provolaných kč (není to moc, ale solidní poskytovatelé mají na své help linky volání zadara), a asi 14 denním čekání ping opět sražen na přijatelnou mez okolo 20-40ms. Zase nějakou dobu klid a zhruba od půlky prosince další problém, z ničeho nic, se mi resetovala linka, pomohlo až vytažení modemu ze zásuvky a opětovné zapojení. Po projednání tohoto problému zde na fóru, mi bylo poraděno ať si nechám snížit synchronizaci. Tak jo, volám na CRA a že to není problém. Tak asi po týdnu mi snížili synchro a s tím i rychlost z 940KB na 870KB. To jsem bral, říkám si, za těch 70KB to stojí, že nemusím lést pod stůl a resetovat modem. Tak asi týden klid a po týdnu modem začal padat dál. Tento problém jsem vypozoroval, že se nejčastněji děje ve spojení se stahováním z Rapidshare.com, takže ČRA asi ještě ke všemu neunese vytížení linky.Hmmm, co se dá dělat, vzali si toho na sebe moc, ale dnes, když jsem přišel k počítači a moje aktuální rychlost downoladu je na 130KB, tak to už mě dopálilo. Na CDMA od 02 mi noťas jede rychleji. Je toto normální? Asi ne, takže jak mi v září dojde smlouva, končím a ČRA nechci ani vidět. A to jsem s nimi byl 3 roky maximálně spokojenej. :(

Roman_HK (29.1.2009 15:28:35)

Jj - ČRa byly nejlepším poskytovatelem ADSL u nás..... Do prosince jsem měl 20M a chodilo to stabilně na 17M. Od půlky prosince mám na lince samé problémy, kolísáni marginu, výpadky a sotva to ustojí 7M. V současné době jde Premium ADSL od ČRa do kytek. Otázka zní, jestli se to časem zlepší, nebo jestli ČRa už ADSL definitivně "odepsalo" a bude se věnovat pouze digitalizaci TV.

Petr (29.1.2009 21:26:13)

Mam stejny zkusenosti. Kdyz u me byl technik z O2, tak se mu nelibil margin.. ten se povedlo nakonec trochu zvednout (mohutne tomu samozrejme pomohlo srazeni pripojeni na 4Mbit z puvodnich 8!), ale v noci rychlost stejne pada na uroven GPRS pripojeni a ja se na netu proste nehnu... reseni nikde (prej problem ve vedeni v baraku, velky ruseni atd) a platit muzu dal. :( Jeste ze uz jen dva mesice a muzu vypadnout..

Zak (6.2.2009 01:34:42)

Mam stene problemy ... do zari 2048/512, fungovalo to vzdy dobre az na jedno obdobi. Po zvyseni rychosti na 20Mbps/1Mbps to fungovalo max. asi 14 Mbps, ve dne mene, ale porad v radu megabitu ... proste pohoda (nepotrebuji to ve dne tak rychle, stahovat se da neco vetsiho pres noc). A nekdy od poloviny prosince ve spickach odezva jde do sekund (nejcasteji kolem jedne sekundy) a rychlost pod 20Mbps deleno 50 ... tedy "pod agregaci". Proste nepouzitelne. Nyni to ma prijit resit nejaky O2 technik ... merit linku. Sice tomu moc neverim, kdyz ty draty pred tim fungovaly (i kdyz ne plnych 20 Mbps, ale to je fuk). Ale treba nejake vyssi ruseni od dalsich lidi, kteri maji vyssi rychosti ... teoreticky mozne to je. Pokud s tim nic neudelaji, tak je jasna volba ... odejit od nich a jit k O2. Soucasny stav vylucuje pouziti internetu x hodin denne (minulou nedeli cca od 15 hodin do pulnoci ... jindy je to trochu lepsi). Jinak nekdy asi v prosinci stahli synchronizacni rychlost z cca 17.5 Mbps na cca 14 Mbps ... takze uz to nejede pres 11 Mbps ani v noci. Ale to je to nejmensi ... tech 11 Mbps je velka rychlost.

Technik. (6.2.2009 01:46:02)

Ahoj chlapy,všeci vypadněte od ČRA a ják nim pujdu,víte proč vám to nechodí?Kdyby jste viděli kolik takových jako jste Vy,mají připojenejch,tak by jste se vůbec nedivili proč Vám to laguje ale když hodně lidí odejde,tak se to maximálně zlepší...

Petr (6.2.2009 09:09:45)

No ja odejdu uz jen kuli tomu, jakym zpusobem znevyhodnili stavajici zakazniky.. Platit cca o 200 kc vic nez novej zakaznik a jeste to v zaveru nejede... to fakt ne.. A zacinam mit pocit, ze i ten slavnej margin nema takovej vliv jak tvrdil technik.. i kdyz se tahle hodnota drzi v ramci tolerance, tak net stejne nejede. :/ Nakonec bude nejlepsi se vratit opet k wi-fi, protoze adsl slo do kytek s tim slavnym zrychlovanim. Vsude sama reklama na vysokorychlostni net a nakonec ma clovek rychlost GPRS. :)) Zavidim slovakum, ty sou v tomhle o peknej kus vpredu.

Matas (7.2.2009 20:59:27)

No, on ten margin je sice dulezitej ale neni nejdulezitejsi... podstatna je chybovost linky (kuprikladu pocet chyb CRC, ale to neni jediny typ chyby ktery muze nastat...), ta se v nekterych modemech da zjistit... Pri moji 6-ti tydenni eskapade s CRa s nastavovanim linky Ti muzu rict, ze se k tomu chovaj jak cviceny opice (s IQ pod 80) tzn. je problem = snizime synchro... bez toho ze by se nekdo namahal podivat kde je problem (viz. vyse treba pocet chyb na danem portu apod.), argument ze toho mivaji na reseni hodne je sice hezkej ale nepodstatnej, vzdyt od toho tam snad sakra jsou... Chovani k stavajicim zakaznikum je kapitola sama pro sebe a je spolecny snad pro vsechny operatory, jak k dobytku... AD Slovensko mam tam kamarada, a taky to neni vsude buhvijaka hitparada...

racoon (7.3.2009 23:36:10)

taky se musím podělit se zkušenostma s čra..před rokem jsem pořidil 8Mb..šlo to krásně..pak se zrychlovalo, tak jsem zvedl telefon a paní operátorka mi sdělila, že mi samozřejmě můžou za stávající cenu zrychlit na 20Mb..hurá!bral jsem to všema deseti, jenže za prvé nedostal jsem se jěště nikdy ani přes 10Mb, no a potom v prosinci mi to začalo úplně vypadávat, ani restart nepomáhal, nic..řešili to asi 3 týdny, než se to dostalo zpět a jede to zatim bez problémů..ale zase maximálku mám tak 8,5Mb a to mi přijde na 20Mb linku celkem málo, navíc je to zbytečný platit..pokud je problém, tak komunikace s nima je naprosto příšerná a téměř k ničemu..ale ke komu jít?to je v ČR otázka za milion!

Anonym (8.3.2009 20:19:31)

myslíš, že TO2 tě zapojí přes jiný dráty? tomu nevěř, všichni ted na linkách chtějí maximum a vzájemně se ruší :-(

Honza_Praha (30.1.2009 00:38:10)

Naprosto stejna zkusenost. V loni v rijnu jsem mel jeste porad 2Mbps s agregaci 1:20. Spojeni stabilni, ping kolem 7ms, rychlost kolem 1,8Mbps. Zlakala me ale cena a presel jsem na slavne 8Mbps 1:50. 14 dni to fungovalo dobre a pak zaclo peklo popisujici vyse. Vecer bezne pingy kolem 1,5s, rychlosti kolem 20kbps. Reklamace jsem teda vzdy posilal eletronicky - zdarma. Technici ale stejne pokazde snizili data rate, tim se mi zvysil margin, po vecerech mam ale misto 1,5s ping kolem 300-600ms a rychlost je stejne bidna. Linky CRA to evidentne nestihaj a na tohle nejsou pripraveny. Bylo to kdysi nejvyhodnejsi adsl, dneska to jde do kopru. Jestli se neco nezmeni, tak pockam na vyprseni zavazku a jdu pryc - premyslim o volnym.

Přemnožený zákazníkama. (6.2.2009 01:41:32)

Tak to jo,dej si volnýho a pak napiš jak jsi spokojen,řeknu Ti jen jedno,"z bláta do louže"!!!A až tam budeš volat na reklamace a zvedne Ti to pani Marie Grosu,tak to radši polož.

j (30.1.2009 13:30:44)

Naprosto identicka zkusenosti se vsim vsudy; aktualne mam snizenou rychlost na 4mbps, a posledni dva vecery se to chovalo jakz-takz rozumne (ping vecer nesel pres 120ms, tomu se dneska u ADSL rika rozumne, to jsme to dopracovali). Ale predpokladam, ze se to zase v dohledne dobre zhrosi. Maji to nahlaseno jako poruchu. V pripade, ze se jim ji nepovede odstranit, mate nekdo zkusenosti s vypovezenim smlouvy na zaklade neplneni smluvnich podminek? Diky prechodu ze 4mbps na 8mbps tarif mi samozrejme take bezi nova lhuta zavazku ...

Zabar (30.1.2009 15:47:30)

Ja s ČRA nemam problem. 8Mbps jede stabilne nekde okolo 7Mbps, ale porad za starou cenu. Mam totiz takovej pocit, ze problemy maj vsichni co si nechali snizit cenu a znovu se upsali...

Roman_HK (30.1.2009 16:06:54)

2 Zabar: Problém mají i Ti, kteří jedou na staré smlouvě.

Cimi (4.2.2009 09:52:28)

Hmmm, pěkný, jak tak koukám, tak ČRA je fakt v kaši. Jinak co se týče toho vypovězení, jak se tu ptal "j", tak můj názor je, že není možný, pokud ti to jede nad 8000/50=160Kb=20KB. Agregace je sviňa. A ještě bude asi sakra těžký dokazovat, že to tak doopravdy je. Jinak vypovězení probíhá asi tak, že zaplatíš myslím 3500,- flastr za vypovězení + polovinu zbývajících plateb :(. Což například, když ti končí smlouva za 8 měsíců tak zaplatíš 8/2*700+3500=6300. Což je super...

j (4.2.2009 10:08:47)

Ano, sankce za predcasnou vypoved jsou absurdni, prave proto bych rad pripadne podaval vypoved na zaklade reklamace, kde se doufam tyto sankce neuplatni. Duvod pro reklamaci by nebyl ani tak rychlost -- chapu ze tak, jak jsou nastavene smluvni podminky kvuli agregaci, neni mozne kvuli nizke rychlosti smlouvu vypovedet. Nicmene mam-li stabilne ve vecernich hodinach latence nad 800ms, tak to doufam duvod k vypovedi na zaklade uznane reklamac je, pokud jsou alespon trochu seriozni.

Cimi (4.2.2009 15:08:16)

Zkusit to samozřejmě můžeš, pak dej vědět jak jsi dopad. Dneska jsem měl čas, tak jsem zkoušel proč mi padá modem. Prvně jsem podezíral CRA, že resetnou linku na základě stahování z RS, to samé však dělá také Bagruj apod. Tak jsem zkusil stahovat z Bonuswebu free demo a to šlo bez problému (můj názor je, že zde se stahuje jen z jednoho vlákna a kolisá stahování, tudíž i v průměru vysokém vytížení má linka chvilky oddechu), nakonce, jak se zdá tak jsem to vyřešil tím, že si na kompu manuálně nastavím maximální download. Má linka zvládá 880KB, tak jsem si to nastavil na 750KB a zatím mi to nespadlo. Asi to fakt neutáhnou ty linky, když to člověk nechá jet na plno....

Matas (4.2.2009 13:49:46)

Jsem u CRa zhruba stejne dlouho jako Ty, nyni taktez Premium 8Mb. Co se tyce pingu... mam modem Asus AM200g (chipset Broadcom, OS Linux), jsem s nim opravdu spokojen, na linky s velkym utlumem je asi opravdu nejlepsi, nicmene ma jednu nepeknou vlastnost a to ze pri zaplneni vnitrni conntrack tabulky (iptables) ktera ma kapacitu 2048 spojeni zacne sam od sebe natahovat ping, takze pripouzivani P2P programu se to obcas projevi. Dale ping ovlivnuje nakolik linku zdimes (primarne upload), je uplne normalni ze kdyz zacnes linku "drtit na plech" tak se ping zvedne nekam k hranici 700ms, je to o to markatnejsi pokud nemas rezervu v synchronizacni rychlosti (u mne 10240/768 - podotykam ze kvuli vyladeni linky sem se dohadoval s CRa pres 6 tydnu!!), pokud rezerva je, tak zpusobuje natahovani nastaveni BRAS (typicky adresa co mas v modemu jako default gateway) ktery je primarne zodpovedny za shaping jednotlivych uzivatelu. Jinak poslednich 14 dnu to je opravdu o neco horsi... delam si statistiky linky pres Cacti a jakmile linku zatizim vic jak 1mbit tak se ono protahovani pingu zacina projevovat vic nez driv, ted co mbit to cca. 150ms), byly doby kdy sem pri plnym zatizeni byl do 200ms...

Petr (10.2.2009 19:58:03)

Bohužel mám naprosto stejnou zkušenost. Momentálně zdejší měření ukazuje 100kb/s (mám koupeno 8Mb) ...

Roman_HK (10.2.2009 22:22:06)

Můžeš uvést modem, který používáš? Thx.

D4wN (7.3.2009 13:20:15)

zresetovala se linka a pomohlo až vytaýení ze zásuvky? :D:D tak tohle je fakt moc i na mě, první co dělám když se něco pokazí je že ten modem restartnu, jinak zkušenosti z Čra = úplně nejlepší provider cena/výkon