Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Poskytovatelé > vyber poskytovatele

vyber poskytovatele

Lukik (5.11.2003 09:11:46)

uz nekolik tydnu se prohrabuji na netu v ruznych clancich a nevim od koho si vzit ADSL,zda skynet,nextra,cbezdrat? ci jine..

Anonym (5.11.2003 09:50:50)

je to jedno, na vsechny dojde az se jim zaplni pocty zakazniku pri kterych zacne plne fungovat agregace. ADSL zatim NEBRAT !!

Trouba the MicroWave (5.11.2003 10:55:39)

Zcela souhlasim. Mozna se situace zlepsi, az budou na trhu nabidky na bazi propojeni siti - dokud ale taha za provazky CTc, tak taky vrele doporucuju: ADSL NEBRAT!

LaqueR (5.11.2003 13:36:50)

YO. Souhlas

Zdeněk (8.11.2003 12:29:38)

Čtu tady ADSL nebrat, ale jaký potom připojení, když už potřebuju celej den připojit? Kabel nemám a navíc jsem obchod, tzn. firma (v Praze). Zdeněk

Trouba the MicroWave (8.11.2003 16:30:08)

Zkuste se podívat na www.bluetone.cz, jestli náhodou nemáte pokrytí... podle mě je to pro malou firmu ideální.

Zdeněk (30.11.2003 17:16:32)

Díky za radu - zaregistroval jsem se a čekám na nabídku. Zdeněk

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 07:48:06)

Zaprvé, dobudoucna se ADSL bude zlepšovat, je je jednoznačné. Problémy se odstraní, ceny taky půjdou dolů (resp. rychlosti nahoru), takže ADSL bych se nebál. BTW mě funguje naprosto bez problémů. Tyhle diskuse čtou především ti nespokojení, ti kterým to funguje aspoň podle jejich představ, nemají potřebu sem psát. Zadruhé píšete, že se potřebujete připojit celý den, ale nepíšete, jestli celý den budete stahovat hudbu a video, nebo jestli budete dělat třeba i něco jiného. Na tom vhodnost ADSL také záleží.

Prober (10.11.2003 08:57:36)

No, jestli to není tím, že ti spokojení, tak nějak, jaksi, ani neexistují ;) Ale to je typický přístup ČT. Jestli to tak nějak nebylo i se zaváděním dat.limitu, co? Poslední 2 měsíce, jsem při normálním provozu stáhl přesně 11,3GB. Pokud budu od nového roku platit 400,- i za těch nadlimitních 1,3GB, tak počítejte s tím, že se naopak stane stahovač i ze mně. Protože pokud mám zaplatit dalších 400,- tak je budu chtít plně využít. A přitom by stačilo jen při překročení limitu snížit rychlost (i když v tomhle stavu by to muselo jít do mínusu ;).

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 09:00:41)

Ani se Vám moc nedivím. Osobně bych byl pro to, aby se platba za data nad limit stupňovala po menších krocích a hlavně, aby za tuto platbu navíc, ČTc třeba v dalším měsíci mírně rozšířil ag. pásmo, aby dopad na "nesosače" byl něčím kompenzován.... Nelíbí se mi to, že za nadlimitní přenos ""hříšník"" sice zaplatí, ale ti ostatní si nijak nepomohou.

Prober (10.11.2003 09:17:51)

První věc v které se dokážeme domluvit ;)

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 09:22:34)

Hehe... Nemyslím si, že bych nevěděl co říkám... BTW pokud byste si dal tu práci, a našel si všechny moje příspěvky, našel byste tuto tezi už o několik týdnů dříve...

Prober (10.11.2003 09:27:24)

Jak to tak vypadá, píšeme si tady jen my dva ;) Teď už jen zbýbá počkat, jestli k tomuto názoru dojde i někdo od ČT. Nejlepší by ale bylo, kdyby si to stanovovali jednotliví ISP. Ale to už se tady psalo mnohokrát, tak nebudu zase omílat omletou větu.

Miroslav Šilhavý (10.11.2003 09:31:53)

Souhlas. I toto jsem psal, je to už taky nějaký pátek... V diskusích se však držím reality, nejen toho, co by se mi líbilo... Proto moje příspěvky někdy vypadají tak jak vypadají. BTW napadlo Vás někdy, že by ISP mohl "na zákazníka" namísto 512/128 kbit linky objednat 1024/256 a zákazníka si "seškrtit" sám? Tím by ISP např. získal za rozumnou cenu pásmo od ČTc navíc, pásmo, se kterým by mohl libovolně obchodovat... Např. tím, že nabídne jiným uživatelům menší agregaci... Ale to jen tak na okraj...

Jarda (10.11.2003 20:37:56)

V souvislosti s Vaším příspěvkem mě napadlo, jaká vlastně bude situace po novém roce? Když vezmeme v úvahu, že podle Telecomu má většina uživatelů stále nemigrované 192/64 kB/s (67% všech přípojek adsl, oproti 16% migrovaných 512/128 linek), u kterých se agregace dost často projevila téměř mizivě, rád bych slyšel Váš názor na to, jaká nastane situace, až se drtivá většina uživatelů octne na stejných agregačních linkách (samozřejmě v rámci jednoho poskytovatele). Myslím, že to bude docela mela, protože pokud to už teď většině uživatelů 512/128 jede velice špatně (a to třeba nemusí mít na lince ani všech 49 "spolubojovníků"), tak pak se "rychlost" adsl ještě sníží, a takovou blamáž už snad ani Telecom nemůže ustát, zatím to svádí na isp, ale v situaci, kdy to opravdu většině pojede jako modem (ale spíš hůř, mluvím z vlastní zkušenosti), by to už asi špatně okecával. Taky v budoucnost adsl docela věřím, ale ne v podání Ct, alespoň za stávajícího vedení a vlastníka.

Miroslav Šilhavý (11.11.2003 08:07:11)

Podle mě by už nyní měly být 192kbit linky agregovány dohromady s 512kbit linkami. Taky si myslím, že ti, kteří nemigrovali na 512kbit, udělali tak pouze proto, že jim nestačí 10GB limit (nebo si to aspoň myslí). Takže podle mě by migrace na 512 mohla paradoxně situaci i zlepšit. Otázka je, jestli 10GB limit "sosače" aspoň trochu odradí. Dále si myslím, že "sosači" už měli/mají dostatek času na to, aby se "vyřádili" (i já byl takový). Mimochodem agregace se neprovádí na "skupinkách" po padesáti, ale nade všemi uživateli najednou a to dokonce až od počtu 200 uživatelů. To je z důvodu, aby se co nejvíce "rozložili" různí uživatelé s různými potřebami mezi sebou. Nevím jakého máte ISP, ale podle průzkumu tohoto serveru je průměrná rychlost něco kolem 250 kbit, což sice je jen 50% deklarované maximální rychlosti, ale zase na druhou stranu to má daleko k dialupu. Myslím si, že velikou chybu udělali někteří ISP v čele s Nextrou, když svoji kampaň zacílili na nejnáročnější skupinu uživatelů. U uživatele dovedu pochopit, že technickým detailům nerozumí (i když si myslím, že v takovém případě by se měl poradit), ale u ISP toto považuji za neomluvitelnou absenci úsudku. Vždyť garantovaná rychlost ADSL je jen 10kbit! A na to přeci není rozumné lákat nejnáročnější uživatele a neproložit je těmi méně náročnými!

Trouba the MicroWave (11.11.2003 09:00:46)

Podle mě dojde ke zlepšení, a to i docela znatelnému. Podle RAO totiž dostává ISP pro přípojky s agregací 1:50 právě jednu padesátinu z celkového součtu prodané rychlosti přípojek s touhle agregací, takže naopak nezmigrované linky "kazí průměr" těm přemigrovaným, a to dost výrazně. Já jsem trochu počítal, a vyšel mi vztah, který určuje nárůst celkového datového toku pro ISP s agregací 1:50: A = 8/(5*P + 3) P - poměr migrovaných/nemigrovaných přípojek ISP A - kolikrát se zlepší celková rychlost, kterou dostává ISP od ČTc, až budou věechny linky zmigrované V tabulce to vypadá takhle: P A 25% 188% 33% 171% 50% 145% 66% 126% 75% 119% Jinak řečeno, jestli váš ISP má zatím zmigrovanou 1/2 linek, tak v okamžiku, kdy bude mít zmigrované všechny linky, by vám měla běžet linka v průměru o 45% líp, než běží teď.

Miroslav Šilhavý (11.11.2003 09:20:06)

Máte pravdu. Pokud ovšem berete zatížení jako absolutní hodnotu. Berete-li ji relativně (že každý např. žhaví linku na 80%), pak by zlepšení nenastalo.

Trouba the MicroWave (11.11.2003 10:41:52)

Relativně? Tohle JE bráno relativně. Tenhle výpočet říká, o kolik se ISP navýší rychlost spojení. Jak tuhle rychlost bude rozdělovat mezi svoje zákazníky, to je samosebou otázka. Ale PRŮMĚRNĚ by to mělo být tak, jak říkám, dá se čekat nárůst v řádu desítek procent, a to i ve špičce.

Miroslav Šilhavý (11.11.2003 10:54:19)

Mohla by, ale nemusela. Čistě hypoteticky - budou-li všichni uživatelé stahovat na 100%, pak jejich rychlost klesne na garantované minimum. Což je 1/50 maxima. Musíš si uvědomit, že v agregačním pásmu se rozděluje podle tzv. váhy, která je přímo úměrná maximální rychlosti - tedy bude-li volný 512kbit a uživatel s 192kbit linkou i uživatel s 512kbit linkou budou o toto pásmo "soupeřit", pak dostanou jej v poměru 192:512. Absolutní hodnota celkového pásma ISP na to nemá žádný vliv. Vše se odvíjí pouze od relativního vytížení a váhy.

Trouba the MicroWave (11.11.2003 12:51:50)

"Mohla by, ale nemusela. Čistě hypoteticky - budou-li všichni uživatelé stahovat na 100%, pak jejich rychlost klesne na garantované minimum. Což je 1/50 maxima." Ale jde o to, ze se navysi prave to maximum! Cili i 1/50 z maxima bude vetsi, prave o tech X%. Mimochodem, tohle taky vysvetluje, proc nekteri uzivatele namerili svoji rychlost linky mensi, nez jejich teoreticka minimalni hodnota (512/50 kbit/s). Po premigrovani vsech uzivatelu uz by to pod tech 10 kbit/sec klesat nemelo.

Miroslav Šilhavý (11.11.2003 13:02:24)

Pořád si nerozumíme. Na maximu absolutně nezáleží, pakliže na celou věc pohlížíme relativně. Každý uživatel má garanci 1/50 své maximální rychlosti, migrace nemigrace. Takže u 192kbit linek je garantováno 4kbit, na 512kbit lince je to 10kbit. Migrací se uživatelům v absolutních hodnotách rozroste maximum, zvedne se garance, nicméně poměr zůstává pořád stejný... A sosali-li všichni na 192kbit linkách a budou-li sosat i na 512kbit linkách (hypoteticky), pak se nic nezmění kromě toho, že garance bude 10kbit a ne 4kbit... A pod 10kbit by to nemělo současným uživatelům 512kbit linek klesat ani teď.

Trouba the MicroWave (11.11.2003 14:35:21)

Nazor proti nazoru. Je to akademicka debata, ale ja tvrdim, ze ted je minimalni deklarovana rychlost linky nekde mezi 4 a 10 kbit/sec, v zavislosti na pomeru migrovanych/nemigrovanych linek se stejnou agregaci u daneho ISP. Nezalezi pritom jestli mate 192 nebo 512 kbit/s - prave kvuli tomu, ze z hlediska agregace se 192 i 512 linky hazeji do jednoho pytle. A podle me nemate pravdu ani v tom, ze se nezmeni relativni rychlost. Podobne, jako se zveda minimalni rychlost z 4 na 10 kbit/s, bude se zvedat i prumerna rychlost linky. Zkuste si to spocitat, neni to tak tezke.

Miroslav Šilhavý (11.11.2003 14:44:13)

Heh, máte pravdu, že se bude zvedat průměrná rychlost linky. Ale při maximálním zatížení se zvedne na 10kbit. Optustím-li však hypotetickou rovinu, tak lze opravdu předpokládat zrychlení - zatímco 192kbit linku vytížit nedá žádnou práci, 512kbit linku už doufejme hodně uživatelů nevycyklí naplno ;-) Minimální rychlost teď není někde mezi nečím, ale přesně 1/50 maximalní rychlosti přípojky. To že jsou linky naházeny do jednoho pytle na věci nic nemění, protože pásmo nad garantovanou rychlostí je rozdělováno podle váhy.

Trouba the MicroWave (11.11.2003 15:17:40)

Konecne jsme se aspon v necem shodli :-) Ale prece jen: Ze agregovane pasmo je rozdelovane podle vahy, kterou tvori zakoupena rychlost - zni to logicky, ale mate to necim podlozene? Podle reakci uzivatelu tady na foru to nemuze byt pravda, protoze jinak by 4 (10) kbit/sec byla skutecne minimalni garantovana rychlost pro danou pripojku - a uzivatele hlasili rychlosti nizsi...

Miroslav Šilhavý (11.11.2003 15:28:30)

Mělo by to tak být. Nesetkal jsem se zatím s jím případem. Teoreticky to pochopitelně možné je, ale drtivá většina sofistikovaných shaperů defaultně rozděluje podle váhy. A váha by neměla být ovlivnitelná počtem spojení. Nevím jak je to s těmi uživateli, kteří hlásili rychlosti nižší. Je otázkou, jestli zrovna neprobíhal na jejich přípojce jiný přenos, jestli tu přípojku nesdílejí s dalšími lidmi atd. U těchto markantních případů, kdy rychlost uživatele poklesne pod 50% průměrné rychlosti by se toto podle mého mělo řešit individuálně.

Miroslav Šilhavý (11.11.2003 15:33:56)

Pokud toto nezajišťuje ČTc může a měl by to zajistit ISP.

Miroslav Šilhavý (11.11.2003 16:27:41)

Pochopitelně - je to jasné. Kdyby to nebylo tak jak říkám, ale tak jak říkáte Vy, pak by nebyl zachován agregační poměr 1:50, ale paradoxně lidé s vyššími rychlostmi by byli o to více agregováni, a to by odporovalo smlově.

Prober (11.11.2003 16:17:11)

Řekl bych 10,24kbps ;)

Jarda (11.11.2003 19:26:57)

Dobře, řekněme, že se agreguje na jedný šňůře 192 i 512 zároveň. Jak to potom, že kamarád, který bydlí asi 200 metrů ode mě a používá připojení 192/64 od nextry, běhá reálně kolem 150 kb/s. Kdežto já s 512 od stejného providera se pyšním rychlostí okolo 40 kb/s a děsivou latencí? Pokud agregace funguje stejně pro všechny, měly by být i reálné rychlosti podobné, řekl bych. Jen dodám, že jsme oba na stejné ústředně, jelikož tu jednoduše široko daleko žádná jiná není.

Miroslav Šilhavý (11.11.2003 19:29:52)

Poporučoval bych toto projít s Vaším ISP. Myslím, že by ho takovýto příklad mohl zajímat. Protože Váš kamarád má pomalejší linku, ale očividně na Vás je uplatňována vyšší agregace (nebo na něho nižší). Vy to sice reklamovat asi nemůžete, ale ISP by toto mohl reklamovat vůči ČTc.

doom (20.11.2003 15:52:25)

tiscali 512/128 maximalni rychlost40kb adsl neni vysokorychlostni internet proto nebrat

Czario (1.12.2003 16:27:18)

hahaha mno já bych se osobně zeptal pana Šilhavého jak běhá netík od Pemacu kde je zaveden tak oplívaný QoS ! zeptal bych se na jeho připojení,rychlost a pingy a jestli nemá výpadky (datoví červý díry :o))) )

Miroslav Šilhavý (6.11.2003 14:42:36)

Já mám Pemac a naprostá spokojenost... Zatím žádná změna v kvalitě.

Czario (1.12.2003 16:24:53)

hahaha, ity šibale! já věděl, že to je von jak si psal... Jejich stránky vypadal profesionálné! (určitě líp než telekom,iol....a spol) výtažek z jejich stránek! Proč A-DSL od nás ? - protože jsme jako první nasadili vlastní "Fair user policy", která eliminuje dopady standardní agregace. Právě uplatnění vlastní "Fair user policy" spolu!!!!!!! s !!!!!!!!!Qos!!!!!!!! nám umožňuje nabízet nadlimitní data u měřených tarifů zdarma. Jedině s tímto inteligentním řešením jsme schopni výrazně eliminovat dopady agregace, tak aby běžní uživatelé nepociťovali její dopady v takové míře, jak je tomu u jiných ISP. vše chápu až nato co to je ten: Fair user policy !!! běhá mě přitom mráz po zádech fuj ....blééé....