Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > Zjisteni IP modemu

Zjisteni IP modemu

P.A.N. (30.8.2006 13:47:06)

Mam pripojeni pres kabelovku CHello a doma mam modem Motorola Sb5001e .. Jde nejak zjistit IP modemu abych se dostal do weboveho nastavovani ?

Anonym (30.8.2006 14:31:24)

Nejpravdepodobněji to bude výchozí brána - pokud se jedná o router, pokud to bude jen modem, tak nejspíš web rozhraní neexistuje. START -> SPUSTIT-> CMD -> IPCONFIG.

jirka (30.8.2006 22:14:32)

Já mám Motorolu 4200, nebo tak nějak. Její IP je 192.168.100.1. Tam nelze nic konfigurovat, prohlídneš si logy, zjistíš sílu signálu, nějaký základní nastavení a můžeš resetovat modem. Vlastní nastavení se dělá z vnější strany (po televizním kabelu). Pokud ti chtějí změnit třeba rychlost, tak ti vzdáleně přeflashnou firmware. Opět to jde pouze ze strany televizního kabelu. Ze strany LAN (USB) nemáš šanci. Tam nic důležitýho nejde nastavit.

Anonym (30.8.2006 23:51:55)

tady se jenom potvrzuje, jací jsou kabelovkaři čuráci... člověk se ani nedostane do nastavení modemu...

František (31.8.2006 16:39:54)

Pokud vím, kabelový modem není v majetku zákazníka, ale poskytovatele připojení (zákazníkovi je zapůjčen). Dost pochybuji, že TO2 (ČTc) a jiní poskytovatelé xDSL v analogickém případě (např. u pronajatých xDSL modemů) dovolují zákazníkovi zasahovat do nastavení zařízení, které není jeho majetkem.

Anonym (31.8.2006 17:08:34)

ale tihle "ISP" vám snad ani vlastní modem nedovolí, vždyť ani nemůžete mít legálně víc než jedno PC

František (31.8.2006 18:30:34)

Pro Anonyma z 31.8.2006 v 17:08: Ano, většina kabelových operátorů kabelový modem jen pronajímá. Počet připojených PC je součástí služby, např. UPC v základní nabídce má 1 PC (1 IP adresa vázaná na MAC adresu síťové karty), ale v nabídce PLUS má 3 a 5 PC (pochopitelně za vyšší cenu, IP adresy vázány na MAC adresy síťových karet). Někteří lokální kabeloví operátoři (např. na bázi optika/ethernet) sice poskytují jen 1 IP adresu, ale umožňují na ni připojit WAN/LAN příp. Wi-Fi router (v majetku zákazníka). Tedy ve výsledku obdoba toho, co umožňuje O2.

Anonym (31.8.2006 18:59:45)

no však...

Nargon (1.9.2006 00:43:27)

Hmm tady si tak rikam, a co uzivateli brani pichnout za modem router, pak ten modem bude videt jen mac adresu toho routeru. A na routeru spustit NAT a za nej si pripojit treba 3 pocitace. Samozrejme u te levne varianty, kde davaji jen 1 ip adresu.

František (1.9.2006 01:53:03)

Pro Nargona z 1.9.2006 v 00:43: Technicky to samozřejmě není problém, i ty nejlevnější CABLE/DSL routery umožňují naklonovat MAC adresu síťové karty, takže poskytovatel "vidí" tu registrovanou. Jde o to, zda např. podle smlouvy s UPC je to legální (což byla námitka Anonyma z 31.8.2006 v 17:08). Moje zkušenost s lokální CATV v krajském městě je pozitivní (nabízeli mi 4-portový WAN/LAN router Linksys BEFSR41 za 1747 Kč vč. DPH, dal jsem přednost podstatně levnějšímu TP-LINK TL-R402M Router 1xWAN, 4xLAN za 619 Kč vč. DPH, který mým potřebám vyhovuje).

tajas (2.9.2006 15:16:54)

No ja provozuju na chello light za modemem router a dokonce nemusim MAC adresu klonovat, protoze si na strankach upc zaregistruju mac adresu routeru a nikoli sitove karty. Co se tyka legality, tak je to v pohode, protoze upc rika, ze je mozne ze modem pripojit jedno koncove zarizeni a tim je prave ten router, za routerem je uz jen sit LAN a to s UPC nema nic spolecneho. Toto jsem konzultoval i s technikem ktery byl u mne doma, kdyz mi sluzbu zrizoval. Jedna se jim spis asi o to abych netahal po baraku UTP kabel a sluzbu nepreprodaval.

František (2.9.2006 18:19:34)

Ve smlouvě s lokální CATV to mám obdobně, mluví se zde obecně o koncovém zařízení (MAC adresu neregistrují, lze ji bez problému měnit). Pouze je zde závazek službu užívat výhradně pro vlastní potřebu (neumožnit využívání třetím osobám). Tedy v podstatě ekvivalent obdobného ustanovení, které mají O2 ve všeobecných podmínkách od 1.7.2006.

P.A.N. MARA (5.9.2006 11:18:41)

TAk to ja samozrejme vim ze tam muzu bouchnout router a zaregistrovat si tu MAC. me se spis jednalo o to jak zjistit tu IP .. vim ze kdyz mi to doma zavadeli tak se technik na ten modem pripojoval pomoci IP ... (zkousel sem vychozi branu ale ta to neni) Ani tak mi neslo o nejaky velky nastavovani ale spis o to, se podivat co tam vlastne je a tak . Dalsi vec je ze to bude asi zaheslovany ... Ale tu sem zatim nejak neresil protoze sem se nedostal ani k ty IP . takze debaty typu jestli je to legalni a ze tam nepotrebuju nic menit me moc nepomohly:) kazdopadne diky alspon za zajem.

František (5.9.2006 18:52:35)

Zkoušel jste http://www.mojeip.cz/ ? Zobrazuje se veřejná IP a vnitřní IP adresa (v LAN). Je ale otázka, zda poskytovatel připojení dává kabelovému modemu ze strany WAN veřejnou IP (tu vidíte), nebo IP adresu neveřejnou (vnitřní IP adresu ve WAN) - tu v tom případě neuvidíte (dvojí překlad adres, vidíte jen vnitřní IP v LAN).

tajas (7.9.2006 21:50:42)

Tohle kdyz zadas do ie http://192.168.100.1/startup.html tak tam musis bejt a zaheslovany to neni.

Nargon (31.8.2006 17:10:11)

Ano to je pravda, ale pokud je modem jen a pouze modem, tak ani neni potreba do nej lezt a neco nastavovat, protoze stejne neni co :) Pokud je v tom zarizeni zamontovan router a ten mi diky natu a firewallu neco blokuje, tak by mela byt moznost i na tom pronajatem zarizeni toto nastavovat. Teda v pripade ze ve smlouve neni jasne uvedeno, ze s tim pripojenim smim jen prolejzat web a maily. Kdyz si neco platim, tak to taky chci mit. A co se tyce adsl, tak v cechach snad nikdo nenabizi modem k pronajmu. Ze zacatku (rok 2003) byly modemy jen k pronajmu, ale i tam jste ho mohli libovolne konfigurovat, ale ono taky nebylo co konfigurovat. zapinat a vypinat dhcp server :) Vlastne proc by uzivatel nemohl konfigurovat zapujcene zarizeni? jeho majitel si ho muze celkem v klidu resetovat do tovarniho nastaveni. A to asi ma kazde zarizeni.

Anonym (31.8.2006 17:35:22)

Nemáš pravdu Nargone, pronajem modemu je možný pořád, ale plaí se měsíční polatek, co se konfigurace tyče, tak skutečně měnit mužeš, ale nezmíš změnit FirmWare. Plati u ADSL, u jinych služeb kde je modem součástí služby se do něj nedostaneš, je zaheslovanej a ma tak specielní konfig, že bys ho stejně nenastavil.

Nargon (31.8.2006 18:12:04)

Ano to ze se nesmi menit firmware je snad samozrejmost, to totiz neni nastavovani modemu, ale jeho upgrade a to by mel delat jen clovek co vi co dela. Co se tyce tech zapujcenych a zaheslovanych modemu, tak mi je jedno, jestli se tam dostanu nebo ne. Kdyz me ten modem neomezuje tak ani nemam potrebu menit jeho nastaveni. Ale kdyz si treba platim verejnou IP a ten modem kvuli natu memu PC prideli neverejnou, a jeste je zaheslovanej, tak bych si klidne stezoval i u soudu.

Anonym (31.8.2006 23:04:36)

Co se týče ADSL modemů v pronájmu, tak už se to nedělá. Resp. ta možnost tu samozřejmě je, ale není nabízená a pokud by ses na to zeptal operátora, tak by se tě asi snažil hodně přesvědčit, aby sis pořídil samoinstalační balíček. Přístup do modemu bys samozřejmě ale měl. Pokud by si tam ale něco rozhodil a vyjížděl k tomu technik, tak by si asi platil marný výjezd. U ostatních typů služeb se používají modemy a Cisco routery, které jsou konfigurované ze strany TO2. Ale zákazník si v pronájmu v podstatě platí i správu zařízení, takže pokud si přeje tam něco změnit nebo nakonfigurovat TO2 to pro něj samozřejmě udělá. To aby na tom běžel NAT a zákazník si nemohl ani natunelovat porty je samozřejmě blbost:-)

František (31.8.2006 18:10:14)

Pro Nargona 31.8.2006 v 17:10: ADSL modemy pronajímala např. bývalá Nextra, nyní je pronajímá třeba O2 (ČTc) za 150 Kč měsíčně bez DPH (pouze ADSL modem + splitter), současně se účtuje základní instalace koncového zařízení v ceně 1510 Kč bez DPH. Viz: http://www.telecom.cz/file/238700/Cenik_xDSL_sluzeb_CTc_01_08_2006k.pdf U symetrického xDSL Internet Forte je součástí služby poskytnutí modemu/routeru a dodávka vlastního přístupového vedení včetně nezbytného technického vybavení. Smluvní podmínky v těchto případech sice neznám, ale kdesi jsem četl, že přístupová ID/password do pronajatých koncových zařízení zákazníci nemají (aby si špatnou konfigurací nezpůsobovali fiktivní poruchy).