Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > Splitter - nutný?

Splitter - nutný?

Kacka (5.3.2004 07:40:00)

Mam otazku pro nejakeho technika. Telefonni kabel nam v byte vede do dvou mistnosti, a nekde ve zdi je tedy jakasi rozdvojka o ktere jsem si myslela, ze by nemela slouzit jako splitter dodavany v baleni k ADSL modemu (bylo mi receno ze slouzi k tomu, aby mohl zaroven fungovat modem i telefon). Zkusila jsem vsak zapojit adsl modem bez splitteru a ono to funguje, oboji zaroven. Slouzi splitter jeste k necemu jinemu? nebo si myslite ze rozdvojka ve zdi na to ma vliv? (delali nam to tu loni v lete). Diky

Adin (5.3.2004 08:11:48)

Funguje to, ale neni to optimalni. Pokud budete mit pripojeny internet a zvednete telefon, mohlo by pripojeni k inetu spadnout a zrovnatak v telefonu se mohou projevovat ruseni z modemu. Ze by nekdo kdy delal v CR neco na ADSL s predstihem ( daval splliter do zasuvky ) si nemyslim.

jaaaac (5.3.2004 12:04:06)

Fungovat to bude, ale telefon bude rusen podobnym zvukem ktery znate z modemu a net bude padat, jak zde jiz bylo receno. Je to jistota.

Zajda (5.3.2004 14:11:33)

Splitter slouží jen k tomu aby jste mohla využívat i telefon k telefonování. K ničemu jinému. Když tam napojíte jen modem tak se nic nestane. Pokud to oddělujete běžnou telefoňáckou rozdvojkou ve zdi tak to není samozřejmě ideální. Rušení může pronikat do telefonního hovoru a to i přes to že ADSL běhá na jiném frekvenčním pásmu.ADSL se s rušením telefonu vyrovná dobře neboť samo monitorujekvalitu jednotlivých frekvencí. Co však může být problém je pulz když zavěsíte sluchátko. To se projeví na celém pásmu a ADSL modemu to může způsobit problémy(rozsynchronizování atp.) Doporučuji tedy splitter. I když to zdánlivě může fungovat i pez něj. Je to záležitost 150Kč.

Kacka (8.3.2004 11:56:05)

Tak splitter levneji nez za 300 az 400 Kc nejsem schopna sehnat, ted dokonce i za 600Kc (vsechno annex B). Tech 150 by bylo fajn ;) ale asi to bude starsi cena..

JOE (5.3.2004 15:18:53)

Splitter odděluje pásma telefonu a ADSL, ale je zapojen jen jako dolní propust směrem k telefonu. Do zdířky označené modem pouští celé pásmo a horní propust je až v ADSL modemu. Do zdířky phone pouští jen dolní pásmo, aby telefon nebyl rušen. Další funkcí je impedanční přizpůsobení linky. Pokud nemáte nějaký citlivý elektronický telefon, obyčejně se rušení v hovoru nijak neprojevuje, a ADSL modem má dostatečnou rezervu i pro impedanční nepřizpůsobení. Takže funguje to i bez splitteru, ale již bylo řečeno, není to ideální.

Kacka (5.3.2004 17:19:42)

Z tohoto teda chapu, ze splitter jen rozdeluje pasma a pousti je do zdirek modem a telefon. O co mi slo.. nekopat do zdi a nehledat tu rozdvojku, zrejme obycenou telekomackou. Uvazuju ted teda spravne, ze to vyresim kdyz si poridim dva splittery, jeden dam pred telefon do jednoho pokoje (kde je jen telefon, takze ze zdirky na modem nic nepujde) a druhy splitter dam pred modem?

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 17:33:59)

Správně by to mělo asi být: telefonní linka => splitter ze splitteru přímo modem a ze druhé zdířky splitteru do rozbočky a z rozbočky do telefonů

Kacka (5.3.2004 17:45:09)

Ja vim, ja vim :) jak by to melo byt spravne. To ale znamena diry do zdi, apod. :( Je neco logicky spatneho na pouziti tech dvou splitteru? (prave jsem vyzkousela pred telefon: bez splitteru skutecne skrci, s nim je signal klasicky, dobry)

Miroslav Šilhavý (5.3.2004 17:46:39)

Jestli tam nebude moc velký útlum... Myslím, že to za zkoušku stojí...

Anonym (8.3.2004 08:46:27)

Myslim, ze to nebude tak horky, linka nekudy do bytu/baraku prichazi, zkus hledat, pravdepodobne to nebude zazdeny, ale jen schovany treba pod nejakou listou, nebo v krabici ktera je jen pretrena barvou.

Kacka (8.3.2004 11:58:56)

Uz jsem zkousela hledat, taky jsem si rikala, ze to nebude zazdene, ale pri nasi rekonstrukci se zazdivalo vsechno, vcetne dratu.. No aspon si da priste clovek pozor a bude si delat poradnou dokumentaci..

JOE (8.3.2004 15:24:52)

Pokud je telefon jen na jednom konci, stačí dát splitter před telefon a modem zapojit bez splitteru (modem splitter nepotřebuje, horní propust má už v sobě). Pokud je telefon i u modemu, pak by to dva splittery vyřešily, malé impedanční nepřizpůsobení se snese.

Anonym (9.3.2004 16:55:28)

NEvim, ale doma mám několik zásuvek, v jedné místnosti mám telefon a v druhý mám modem. Podle mě je splitter jenom k tomu, aby se mohlo telefonovat a zároveň hnít u kompu v jedné místnosti.:-))