Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > WakeOnLan pres telnet ?

WakeOnLan pres telnet ?

Pedran (25.11.2006 22:31:27)

Nektere routery maji funkci wol primo ve web interface ale adsl modem asi zadny neni mozne neco nahrat do modemu a pak spustit telnet a dat wol mac ? Nemluvim o bezpecnosti telnetu ale jestli vubec je kapacita a napsanej nejakej script. je zbytecne mit router+adsl router jen k probuzeni pc :] A na druhou stranu je super z internetu zapinat komp

Anonym (26.11.2006 07:22:27)

Mel sis vybrat ADSL router, ktery to umi (staci hledat)

Anonym (26.11.2006 22:33:12)

Ok neni problem vyberu a jaky to teda je ? nejlepe 1-4 port ethernet bez wifi Dik za info

Anonym (27.11.2006 10:33:48)

WOL se tu jiz nekolikrat resil. Staci jakykoliv router s ethernet porty který umí NAT, zvolit si nejaký port, pronatovat ho natvrdo na probouzený počítač, u počítače povolit WOL v BIOSu a ve WIN a poslat probouzecí packet (např. magic packet). Aplikace na probuzení jsou např na www.depicus.com

Anonym (27.11.2006 14:50:10)

To jsem udelal a stejne to nefunguje, muzes to rozepsat?

Anonym (28.11.2006 07:48:52)

co jsi presne udelal? Co mas ted za modem? Nebo jaký chces kupovat?

Anonym (28.11.2006 07:52:41)

Uz jsem to tu popisoval....zkus treba toto https://www.dsl.cz/debata.php?vlakno=64906&ukaz=64906#64906 Nebude-li ti to stacit, pak se znovu ozvi a dame to nejak do hromady

Jankop (28.11.2006 09:11:18)

Není to tak jednoduché a NAT s tím nemá nic společného. V lokální síti probudíš cokoliv, protože můžeš použít broadcast. Ale z webu to většina routerů nedovede. Vypnutá síťová karta nemá IP adresu a neodpoví routeru na arprequest a tudíž MagicPacket nedostane.

Anonym (28.11.2006 09:59:48)

to je sice pravda, ale aby jsi se dostal za firewall modemu, měl bys mít udělaný prostup. Firewall v ADSL modemu (např. u 510i) se konfiguruje většínou z telnetu a je to složitější nežli z web rozhraní udělat NAT. Při nové NAT entry se udělá samočině i prostup ve FW. MagicPacket se posílá samozřejmě na MAC adresu broadcastingem, IP adresa s tím nemá co dělat (tedy interní sítě, ale musíš zadat na jakou síť za veřejnou adresou ADSL modemu budeš broadcastovat). Router s tím v podstatě nemá co dělat, protože z internetu je MP zabalen jako payload a samotný router s ním zachází jen jako broadcaster a to snad umí každý router. WOL v tomto případě není funkce routeru.

jankop (28.11.2006 11:09:35)

Z pohledu routeru je MagicPacket normání paket, který router chce doručit na konkrétní IP adresu, která je pro vypnutý počítač po pár minutách smazána z arp cache. Jediná možnost pak je Port forward na broadcast adresu, jenže to právě většina routerů neumí. Hrál jsem si s tím docela dlouho a tvrdím, že obvykle to s adsl routerem nejde. A proč říkám, že NAT s tím nemá nic společného? Protože mechanizmus NAT pracuje výhradně s komunikací zahájenou zevnitř, což externí MagicPacket není ani náhodou.

Anonym (28.11.2006 11:38:46)

NAT samozřejmě nepracuje jen s komunikací zahájenou zevnitř, samozřejmě je podpora odchozí komunikace i čekání na odpověď a to včetně vytvoření prostupů ve FW (říká se tomu dynamický NAT nebo NAPT či PAT), ale pro přístup z venku je právě NAT tabulka, kde se definují jednotlivá pravidla (např pro HTTP, FTP nebo "jakýkoli" jiný port). Máte pravdu že by normálně u vypnutého počítače po chvilce vypadl záznam z ARP tabulky, ale při WOL je síťová karta normálně živá a odpoví na dotaz ARP který router při předávání packetu na jemu neznámou adresu vzdy pošle. Podle vaší teorie by nefungoval WOL ani na LAN postavené ze switchů..... Spíše mně napadá, zda tazatel má propojenou síťovou kartu kablíkem s motherboardem....některé karty to stále vyžadují....

jankop (28.11.2006 11:59:30)

Nechme NAT, asi bychom žonglovali s definicemi. Není to podstatné. V LAN postavené ze switchů to fungovat bude, protože switch budící broadcast, který odešlu z aplikace, přepošle na všechny porty. Jiná situace je u routerů, které defaultně broadcast zahazují. Je to dáno jejich funkcí. A úplně nejjinačejší je situace u adsl routerů, do kterých z WAN strany ani žádný broadcast nedorazí. Tam dorazí obyčejný paket. Protože přes WAN žádné broadcasty neprojdou. >ale při WOL je síťová karta normálně živá a odpoví na dotaz ARP který router při předávání packetu na jemu neznámou adresu vzdy pošle.< To je právě zásadní omyl. Uspaná karta neodpovídá vůbec na nic.

Anonym (28.11.2006 13:00:29)

>To je právě zásadní omyl. Uspaná karta neodpovídá vůbec na nic< Tak to je samozřejmě nesmysl, ta karta na svoji MAC adresu samozřejmě nasloucha a reaguje. Switche pracuji samozřejmě take s ARP tabulkami a dle vaší teorie by v nich WOL nemohlo fungovat, jenomze funguji obě varianty...jak v LAN tak přes ADSL modem z internetu. Nicméně dost teoretizování, tazateli doporučuji zjistit, zda má propojenu síťovou kartu s motherboardem kabelem (je-li to třeba), zda vůbec jeho síťová karta a motherboard WOL podporují, povolit v BIOSu, povolit ve WIN, vytvořit v NAT tabulce záznam, stáhnout software pro WOL např. z www.depicus.com (nebo treba i na slunecnici.cz), vyplnit verejnou adresu ADSL modemu, jako masku staci 255.255.255.0 nebo 254 a vyplnit MAC adresu síťové karty a pocitac by se mel probudit. Me to takto funguje jiz pár let....

jankop (28.11.2006 14:34:54)

Nejsem teoretik, vyzkoušel jsem si to důkladně v praxi. Vím přesně, na co reaguje karta. Například to vůbec nemusí být paket s její MAC adresou. Ale karta vypnutého počítače nesmí na nic odpovídat, může se jen probudit. Při buzení z WAN musí být maska 255.255.255.255 jinak MagicPacket vůbec k adsl routeru nedorazí. Praktická rada zní, stáhnout software pro WOL a nejprve rozchodit všechno pomocí druhého počítače v lokální síti. Pak teprve laborovat s webem. A k tomu je ideální druhý počítač a Wake On Lan over the Internet na www.depicus.com. Pak se nejspíš datazel dozví, že mu to nepůjde. Je varianta, kterou jsem nikde neviděl popsanou. Většina karet jde budit téměř libovolným paketem, jen ovladače pro WXP to v celém rozsahu nepodporují. Co je ale většinou možné u všech karet, je buzení od změny stavu rozhraní. Pak se stačí z WAN připojit na router a resetovat ho. To vyvolá probuzení počítače. Má to své nedostatky, ale zase to často funguje.

Anonym (28.11.2006 20:36:16)

Buzení PC přes adsl z internetu jsem si vyzkoušel a fuguje to zcela bezchybně.Zkoušel jsem to přes modem ST510i a tady je návod jak na to: na www.slunecnice.cz si stáhni program Wake-on-lan,na modemu do NAT zadáš pravidlo na jakém portu má být magic paket přeposlán do vnitřní sítě na konkrétní PC (je třeba nějakým způsobem ten paket dostat do vnitřní lan) a na PC ze kterého budíš,tak spustíš ten program,zadáš tam tvojí veřejnou IP adresu,MAC adresu probouzeného PC a port na kterém má být magic paket poslán (a stejný port je proNATován na routeru).Pak dojde k probuzení PC. Nejdříve jsem to zkoušel v lokální síti a teprve když jsem to rozchodil,tak jsem to zkusil přes internet.Výsledek: funguje to.

jankop (28.11.2006 16:57:39)

Jenom doplním, ono to tím port forwardingem, jak to všichni popisují jako triviální řešení, opravdu funguje. Dokonce i mě a s libovolným routrem. Má to jen drobnou vadu, budí se to, dokud u toho počítače jste. Tedy lépe řečeno, několik minut po jeho vypnutí. Pak arp cache routeru zapomene na ten vypnutý počítač a konec šmytec. Ta doba vymazání arp záznamu může být různá, ale obvykle jde o minuty.

Anonym (29.11.2006 12:44:15)

No tak jsme se dostali konecne o kousek dál, tedy ze to skutecne funguje......ted jste aby jste prijal, ze to funguje i po vyrazení z ARP tabulky a jsme u cíle....jednuse si to vyzkoušejte po delší časové době a bude jasno.....já takhle budil počítač z dovolené i po týdnu.....co dodat.....

Luki (29.11.2006 16:11:09)

Zkousel jsem budit PC ktere bylo zapojene za routerem (zkousel jsem Xavi, D-Link 664 atd.) a chovalo se mi to jak popisuje kolega. Pocitac jsem probudil, pokud doba od jeho vypnuti neprekrocila urcitou dobu (dokud patrne nedoslo k vymazani ARP cache routeru). Tato doba je velmi kratka a po hodine uz nic nezapnu. Jak to dal resit? Podle mne by stacilo vytvorit staticky zaznam v ARP cache routeru, ale to se mi nepovedlo. Taky jsem zkousel magic paket preposilat na vsechny PC v siti pres broadcast (x.x.x.254), ale tato pravidla u routeru co dodava CTc nejdou vytvorit. Pokud to nekomu funguje s nejakym routerem od CTc tak chci presny navod.

Anonym (29.11.2006 20:50:52)

celkem přesný návod jsem uvedl v příspěvku 28. listopadu 2006 v 13:00. pokud se ti vzbudil počítač z LAN, pak s vytvořeným pravidlem v ADSL modemu (Alcatel ST 510i), zadanou verejnou IP adresou, portem, MAC adresou NIC a rozsahem 255.255.255.254 do softwaru na www.depicus.com (ten webový formulař jsem nepoužil, v době mé návštěvy ještě nebyl vytvořen) musí vše fungovat rovněž a to i po výmazu záznamu v ARP tabulce.

Luki (29.11.2006 21:30:53)

Asi si nerozumime, ja pocitac probudim i z internetu, ale nesmi ten PC byt dlouho vypnuty. Je-li vynutej dyl, tak ho pres net nezapnu. Z LANky ho zapnu kdykoliv (muze bejt vypnutej i treba den). Jak vysvetlis toto chovani? Zkousel jsem modemy Xavi, Cellpipe, D-Link 664, 684.

Anonym (30.11.2006 07:51:39)

Aha, tak to jsme si opravdu nerozumeli.... a jakou masku nastavujes na tom programu na buzení? Uvedene modemy neznam, ale s ST to normalne jde...

Luki (30.11.2006 08:00:12)

pouzivam wake on lan a mam to nastaveno nasledovne Mac add.: 00-10-DD-CC-77-E8 Inter. add.: zde mam zadanou moji verejnou IP Subnet mask: 255.255.255.255 Send option: internet Port: 4040 tento port mam na routeru pomoci pravidla NAT presmerovan na PC, ktere chci probudit Ze to zadavam dobre je zrejme, PC se mi podarit probudi. Napis mi jak mas presne vyplnene kolonky NAT pravidla u ST510i. Pujcim si ho od kamose a vyzkosim. Doufam ze nekecas jako mnoho lidi zde na foru.

jankop (30.11.2006 08:32:07)

Luki, on kecá a snadno si to můžeš vyzkoušet. Když použiješ masku 255.255.255.255 tak to nepřijde nikam a při masce 255.255.255.254 to nepřijde k tobě. Přes Internet můžeš použít pouze masku 255.255.255.255 Jinak ST510i by to umět v závislosti na firmware mohl. Na svém routeru SMC jsem se snažil přes CLI (Telnet), ale taky bezúspěšně. Bývá to obvykle bez popisu a tak velmi obtížné. Někde bývá příkaz ip arp add LAN

jankop (30.11.2006 09:00:15)

Luki, on kecá a snadno si to můžeš vyzkoušet. Když použiješ masku 255.255.255.255 tak to nepřijde nikam a při masce 255.255.255.254 to nepřijde k tobě. Přes Internet můžeš použít pouze masku 255.255.255.255 Jinak ST510i by to umět v závislosti na firmware mohl. Na svém routeru SMC jsem se snažil přes CLI (Telnet), ale taky bezúspěšně. Bývá to obvykle bez popisu a tak velmi obtížné. Někde bývá příkaz ip arp add LAN

Anonym (30.11.2006 09:35:42)

U Alcatel ST 510i venkovní adresa 0.0.0.0, venkovní port (v tvém případě 4040), vnitřní adresa (adresa stroje který chces budit), vnitřní port (v tvém případě 4040) - tedy normání prostá NAPT z jakekoli adresy venku přepošle daný port na danou adresu dovnitř na tom samem portu.... software wake on lan neznam u toho z www.depicus.com zkus masku 255.255.255.254 to jankop: ano, urcite mi muzes rikat ze kecam, hlavne tehdy, kdy si prohlasil ze u ADSL modemu s tim NAT nemá nic společného a v zápětí prohlásíš ze to s tím portforwardingem funguje.....tim je asi receno vse....

jankop (30.11.2006 10:44:11)

NAT vytahuješ zbytečně. Měl jsem na mysli NAT jako dynamický překlad adres, který má vlastnosti, o kterých se zmiňuji a který s problémem opravdu nemá nic společného. Výraz portforwarding pro NAPT mi sedí prostě lépe. Jen mě fascinuje, jak radíš Lukimu věci, které samozřejmě ví a dělá. To je jasné z toho, co napsal.

Luki (30.11.2006 11:07:41)

Pockej, ja si pujcim ST510i a nastavim to jak pise, ale fungovat to myslim nebude. Proste anonym keca jako hodne lidi tady. A ty jsi to zkousel s jakym modemem?

jankop (30.11.2006 12:22:00)

SMC7904WBRB Před chvílí jsem zase vlezl do Telnetu. V DHCP mám jinak nezobrazovanou položku pro nastavení pevné adresy. Je to tam asi jediné místo, kde se přiřazuje IPMAC. Nezabralo to, ale ještě s tím zkusím polaborovat, protože normálně mám DHCP vypnuté. Tak to možná nebylo akceptováno. Na druhé straně nevidím přímou souvislost mezi DHCP a ARP tabulkou. S těmi maskami je to tak, že software z www.depicus.com odešle podle masky do Internetu subnet-broadcast. V případě masky ....254 to sudou IP adresu odešle na IP adresu +1, pouze lichou to pošle správně. Proto je pro internet jediné správné nastavení ...255.

jankop (30.11.2006 12:27:31)

SMC7904WBRB Před chvílí jsem zase vlezl do Telnetu. V DHCP mám jinak nezobrazovanou položku pro nastavení pevné adresy. Je to tam asi jediné místo, kde se přiřazuje IPMAC. Nezabralo to, ale ještě s tím zkusím polaborovat, protože normálně mám DHCP vypnuté. Tak to možná nebylo akceptováno. Na druhé straně nevidím přímou souvislost mezi DHCP a ARP tabulkou. S těmi maskami je to tak, že software z www.depicus.com odešle podle masky do Internetu subnet-broadcast. V případě masky ....254 to sudou IP adresu odešle na IP adresu +1, pouze lichou to pošle správně. Proto je pro internet jediné správné nastavení ...255.

Anonym (1.12.2006 08:47:55)

Pánové vyzkoušejte, uvidíte, ja s touto rozpravou končím, jen se me pokousíte urázet a na to nejsem zvedavý...

rsar (1.12.2006 10:09:18)

Nehadeje se zbytece o tom NATu. Nat je obecne "network address translation" - proste preklad adres. V pripade ze mate vice PCcek za jednou verejnou adresou, je to neco cemu se nekdy rika SNAT (Source NAT) - kdyz neco odchazi, prepise se tomu adresa odesiajiciho PC (vetsinou neverejna) za verejnou adresu, udela se zaznam do tabulky aby se vedelo kam s tim co prijde jako odpoved. V pripade takovych tech prostupu pres tyhle routery se tomu rika treba DNAT (Destination NAT) - kdyz neco prijde na verejnou adresu na nejaky port, tak to proste prepise adresu cile na neverejnou a sup s tim dovnitr, zase si to dela zaznam do tabulky... To nazvoslovi neni asi uplne presne definovane... nekde se rika DNAT/SNAT (treba linux), v tech klikacich routerech to byva treba Virtual server, v ciscu neco jako ip nat outside.... proste to zalezi na vyrobci. V obou pripadech to ale lze oznacit za NAT

Anonym (28.11.2006 09:32:35)

adsl routery stejne neumi slusne routovat, pouzij ho jako bridge a za nej dej normalni router co to umi nakonfigurovany jako klient pppoe ;)

Anonym (28.11.2006 10:17:58)

Na www.slunecnice.cz si stáhni program Wake-on-lan,na modemu do NAT zadáš pravidlo na jakém portu má být magic paket přeposlán do vnitřní sítě na konkrétní PC a na PC ze kterého budíš,tak spustíš ten program,zadáš tam tvojí veřejnou IP adresu,MAC adresu probouzeného PC a port na kterém má být magic paket poslán.Pak dojde k probuzení PC.

Luki (30.11.2006 08:07:18)

Pokud nekomu funguje buzeni pres internet u nejakeho z ADSL modemu, potom uvedte presny jeho typ a jak to mate nastaveno, Diky Momentalne to resmi prostrednictvim routeru WT-2000R Turbo-G Broadband router, ktery wake on lan umi, ale musim pred nim mit jeste ADSL modem.

jankop (30.11.2006 09:06:44)

Přestože jsem to nedopatřením poslal dvakrát je tam matoucí překlep. Misto" Když použiješ masku 255.255.255.255 tak to nepřijde nikam" Má být pochopitelně"Když použiješ masku 255.255.255.0 tak to nepřijde nikam"

Pentium (2.1.2007 10:55:28)

Nakonec jsem koupil tento modem ma v sobe linux a podporuje ssh Linux localhost.localdoman 2.4.20-amazon-1.5.25q #4 08/14/06 18:17 mips unknown Bohuzel WoL jsem nerozchodil nahral jsem tam vec napsanou v perlu to mi napsalo ze nema perl Nahral jsem tam vec v Cecku a pise to # ./wol wol: applet not found Neporadite nekdo ?