Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > Blok 8 IP pro ADSL a síť s více PC

Blok 8 IP pro ADSL a síť s více PC

aligatorx (25.10.2007 11:57:59)

Zdravím všechny a prosím o pomoc s nastavením sítě. Mám připojení ADSL s přiděleným blokem 8 pevných IP adres, které chci přidělit počítačům v síti. Zároveň je v této síti více počítačů, než mám přidělený počet pevných IP. Jak na to? Modem ADSL mám Well, přesné označení si nevybavuju. 4x LAN a Wifi. Do tohoto modemu bude zapojen přímo jeden PC (který by měl mít jednu z pevných IP), do dalšího portu bude zapojen router Asus 500gP, který by měl mít taky pevnou IP. Na tento Asus budou zapojeny zbývající PC - 1 přes LAN (pevná IP) a zbytek (10 PC) přes Wifi (několik s pevnou IP, na ostatní pevná IP nezbyde) Dostal jsem IP modemu, která se prý nikde v nem nenastavuje (prideli se automaticky). Přidělený blok 8 adres: xxx.xxx.xxx.248/29 xxx.xxx.xxx.248 je adresa site (co to znamená, kde se nastavuje?) xxx.xxx.xxx.255 je broadcast (co to znamená, kde se nastavuje?) pouzitelne jsou tedy 6? IP xxx.xxx.xxx.249 az xxx.xxx.xxx.254 (tohle chápu) Netmaska je: 255.255.255.248 (snad chápu) Doteď jsem to měl tak, že Asus přiděloval IP automaticky (výchozí brána 192.168.1.1 a IP 2-255, maska 255.255.255.0). Chci pomoct, jak to vyřešit tak, aby některé PC v této síti měly pevnou IP a zbytek adres přiděloval Asus jen jako adresy vnitřní sítě - neveřejné, jde to vůbec? Snad jste pochopili můj problém Budu rád za každou radu. Díky

Harddox (25.10.2007 13:16:24)

Jaky typ je tem modem-cislo.Poskytovatel ADSL+rychlost.Pokud te chapu chces mit cast pc v pripojena modemu(s pevnou IP) a dalsi v tom asusu s dynamickou ip.Jeste neco chces aby vsechny pc mely pristup k internetu??.

aligatorx (25.10.2007 14:44:55)

Jedná se o modem WELL PTI-845G ADSL WiFi router 4xEth. do kterého bude zapojen ASUS WL-500gP Poskytovatel Volný ADSL Office 8192/512 bez FUP. představuju si to asi nějak takhle: ADSL internet | | WELL PTI-845G------[notebook (tohle být nemusí, wifi, pevná IP)] | | | PC (kabel, pevná IP) | | ASUS WL-500gP (pevná IP) | | | ten stejný NB (kabel, pevná IP) | [wifi] | | různé WinXP počítače ve wifi síti zapojení - nějaké AP v režimu klient a kabelem do něj zapojené cca 10 PC, některé z těch PC pevná IP viditelná z netu, zbytek pouze vnitřní síť s přístupem na net doufám, že se to nerozháže :)

q (27.10.2007 20:44:34)

xxx.xxx.xxx.248/29 xxx.xxx.xxx.248 je adresa site (co to znamená, kde se nastavuje?) slouží ke směrování paketů(spolu s maskou) - na routerech se nastavi kam ma být směrováno, ty ale nastavovat nebudes muset(a pokud jo, tak mas malo adres) xxx.xxx.xxx.255 je broadcast (co to znamená, kde se nastavuje?) - slouží pro komunikaci v lokalni síti - o to co na tuhle ip posles se zajimaji vsechna zarizeni v siti - napr zjisteni mac podle IP, nenastavuje se nikde. pouzitelne jsou tedy 6? IP xxx.xxx.xxx.249 az xxx.xxx.xxx.254 (tohle chápu) - ano, ale jedno z tech zarizeni je vnitrni adresa routeru, tj na dalsi zarizeni jen 5 adres. Netmaska je: 255.255.255.248 (snad chápu)

q (27.10.2007 21:04:44)

pokud má ASUS WL-500gP routovat tak zapomeň na to, že se ti to s rozsahem /29 podaří,tak jak je namalovano. a pokud ne, pak nevim proč tam je.

Petr (3.11.2007 11:52:34)

hele, jsem teda zhulenej jak pytel, ale proc proste nezapnout na te prvni masince statiku, prdnout na to par kompu, tu druhou masinku prdnout do jednoho lan vystupu te prvni a nastavit na ni DHCP? Ja bych v tom problem nevidel.....

Anonym (25.10.2007 18:42:38)

Tohle by bylo na strašně dlouhé vysvětlování..... To chce spíše si nechat od někoho za kávu a svačinu nastavit. Jinak doufám, že jedeš na PPPoE, jinak to asi na 99% nepůjde, nebo nepůjde snadno.

aligatorx (25.10.2007 19:17:44)

Díky povzbuzení :) nj od někoho.. jenže od koho, když nemáš kontakty :( já bych si to nechal i za malou úplatu, nejenom kafíčko a sváču.. jj, mám nastaveno PPPoE

Nargon (25.10.2007 22:05:38)

Dneska na to nemam naladu, ale zitra vam sem zkusim napsat co vam snad pomuze. Ale stejne bude otazkou jestli to nastaveni co bude potreba ty vase routery zvladnou.

aligatorx (26.10.2007 11:11:43)

Možnosti nastavení Well jsou zde: http://www.joyce.cz/data/webadmindemo/WELL/PTI-845G/cgi-bin/ Možnosti nastavení Asus zde: http://www.joyce.cz/data/webadmindemo/ASUS/WL-500gP_1972/ díky za každou radu, se kterou se posunu kousek dále..

Anonym (29.10.2007 10:57:12)

Nargone, ser na tu lamu. Y2k.

Anonym (29.10.2007 13:40:31)

Aha zase nějaký vtipálek ;-) Tady by ty registrace byly opravdu nutné, tohle je napytel......

Anonym (26.10.2007 07:24:51)

Brrrr, tak jsem to nemyslel, penízky takto vydělané by mě neuspokojili ;-) Uvidíš, co Ti vepíše sem Nargon, ale ihned říkám, že to nebude jednoduché, protože nezná určitě přesně možnosti a pojmenování funkcí jednotlivých síťových komponent, takže nastane od Tebe pravděpodobně spousta otázek........... typu kde najdu, co to je, u mě se pod tímto názvem nic nenalézá, apod........ Furt si nenapsal ten protokol (PPPoE či PPPoA). Y2k.

Anonym (26.10.2007 07:26:07)

Aha sry, stačí dočíst i poslední větu :-)))))))) PPPoE, tak to bude jednodušší.......

aligatorx (26.10.2007 11:14:55)

=> Anonym Je sice fakt, že jsem lama, ale snad to s mými znalostmi nebude tak tragické :) hm a co takhle místo kafíčka flaška alkoholu? teda pokud bumbáš :))

Anonym (27.10.2007 14:44:03)

Pokud se nepletu, tak máš v síti 6 veřejných ajpin. Poskytovatel má u sebe nastavené, že ty ajpiny jsou tvoje. Čili bys měl přes traceroute dojít až na jeho nějakou router, kde trace skončí, když to nebudeš mít nastavený u sebe. Tedy, na to modemu si nastav routování, že na LANce máš ty veřejný ajpiny?

Anonym (1.11.2007 11:16:33)

pri bloku 8adres muze pouzit adres jen pet (5pro pc + brana, identifikator site a adresa pro vsesmerove vysilani)

Rouchi (1.11.2007 22:23:03)

Ja teda nevim jak vy, ale já jsem při bloku 8mi +1 IP využíval 7 + 1 kterou měl modem 3com officeconnect, kterej tam protě tu funkci přímo podporoval... ted mam zyxel, a nevim jak to takhle v něm nastavit, poradí někdo ?

__Honza (29.10.2007 13:44:20)

http://www.speedtouch.nl/docs/AppNotesR5/AppNote_MultiplePublicIP.pdf Mezery si obligatne vymazte

Anonym (30.10.2007 23:58:40)

Jak já to vidím, tak existuje v podstatě jediná možnost. Hlavní problém, se kterým se musíme vypořádat je, že ani jedno zařízení neumí zároveň NAT a statické routování. Takže já osobně bych to udělal následovně: Well - Vypnout NAT - Nastavit statické routování asi nějak takhle # ip route xxx.xxx.xxx.248 255.255.255.248 veřejná_IP_modemu - Nastavit LAN adresu na xxx.xxx.xxx.249 - K Wellu připojit všechny počítače, co budou mít pevnou veřejnou adresu (jedno, jestli kabelem, nebo wifi) - K Wellu připojit WL-500 kabelem. Asus WL-500 - Zapnout NAT - Zapnout DHCP (volitelně) - Nastavit statickou ip adresu WAN rozhraní na xxx.xxx.xxx.250 - Počítače co mají být za NATem připojit k Asusu (wifi || kabel) - Nastavit DNS na DNS vašeho poskytovatele. Počítače připojené k Wellu s pevnou VEŘEJNOU adresou: - nastavit IP staticky na xxx.xxx.xxx.251-254 - nastavit masku sítě 255.255.255.248 - nastavit gateway na xxx.xxx.xxx.249 - nastavit DNS na DNS vašeho ISP Domnívám se, že to nejlépe vystihuje vaše požadavky... Nicméně, ten notebook za tím Asusem nebude moci mít veřejnou IP adresu (jestli si tedy správně překládám "pevná IP" za "veřejná IP":-), což ale imho nevadí, protože ho můžete stejně tak připojit k tomu Wellu, buď přes wifi, nebo přes switch.

Petr (3.11.2007 11:47:39)

cus, vypadas docela zdatne, mam takovej dotaz. Potrebuju z masky .252 vytriskat o adresu navic. Zakazal jsem broadcast a je to ok, ale z nake duvodu mi nefunguje QOSovani pro pakety odchazejici z teto site ktere je dano jeste jistym rozsahem adres. Nechapu proc, broadcast se k tomuto nevyuziva, navic je QOS nastaven az na smerovaci ktery je k tomuto pripojen. Broadcas je zakazan na tom vnitrim smerovaci a jen pro lan porty. Jestli jsem se projevil jako uplne debil a prehledl jsem naky zjevny fakt tak prosim o taktni upozorneni :) Jeste dodavam ze jinak vsechno facha tak jak ma. Az na DHCP ktere je vyple a jedu na statiku. Predem Diky.