Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > Výpadky synchronizace u ČRa po rekonfiguraci sítě

Výpadky synchronizace u ČRa po rekonfiguraci sítě

Jirka_Tábor (16.1.2009 09:38:14)

Po ohlášené rekonfiguraci sítě (za účelem zlepšení služeb :-) ) 27.11.2008 mám neustále problémy s výpadky synchronizace u služby ADSL Premium 20Mbps, sync. rychlost je nastavena 12Mbps download, fakticky dosahuji tak 9,7Mbps. Spojení funguje třeba tři dny a pak se najednou několikrát za den přeruší. Tomu obvykle předchází podstatné snížení rychlosti např. kolem 200kbps. Používám ADSL modem Zyxel P660-RU-T3 s poslední verzí FW 340ALM0D0 od O2. Uvedené problémy jsem třikrát nahlašoval na technickou podporu ČRa, provedli jakousi optimalizaci, technici O2 mne přepojili na jiný pár a stále mi doporučují snížení rychlosti na 8Mbps a naposledy i výměnu modemu, který je podle nich a údajně i vyjádření společnosti ZYXEL na ADSL2+ problémový. Konečně už také přiznali, že na straně DSLAMu došlo techniky O2 k výměně celého zařízení. Na celé věci je mi divné to, že do doby slavné rekonfigurace onoho listopadového dne vše fungovalo nejméně dva měsíce, co službu Premium 20Mbps používám, naprosto bez problémů (před tím jsem měl 3Mbps s agregací 1:20, že já vůl si to nenechal...). Pro upřesnění Noise margin 11dB, délka kabelu k ústředně 1700m, stáří kabelové sítě od baráku až k ústředně cca 10 roků. Používám AVG 8, ale nemyslím si, že na rozpad synchronizace by to mohlo mít vliv, jak tady někdo v diskuzích psal. Jaký jiný modem pořídit vůbec nevím, protože dle diskuzí vidím, že jsou problémy snad se vším, co se u nás na trhu vyskytuje a krom toho nevím, jestli to tím vůbec je. Poradí někdo zasvěceně v čem je problém? Jsem už z toho úplně zoufalej. Díky

Michal (16.1.2009 13:19:35)

Staci priste hledat. Uz se to resilo tady https://www.dsl.cz/forum-o-adsl/vlakno-206413/problem-s-adsl2-8mbit-pripojenim

Jirka_Tábor (16.1.2009 15:41:04)

To jsem samozřejmě četl, ale nějak jsem si z toho obrázek o pravé příčině problémů neudělal, proto jsem to sem obšírně napsal. Nejde mi do hlavy, proč před výměnou DSLAMu bylo vše na protokolu ADSL2+ v pořádku. Zhoršilo se to právě onoho dne a to určitě přes noc nemohlo dojít k rapidnímu nárůstu uživatelů. Asi tam dali nějakej křáp z Číny... :-)))))

Roman_HK (16.1.2009 23:12:11)

Jj - naprosto stejné problémy mám v HK. Dříve 20M a jelo to na synchru 17300/767 3 měsíce naprosto stabilně, po změně konfigu sítě padá i 8M... Začínám věřit tomu, že ČRa najely na m-r-d-k-y DSLAMy (asi byla tzv. "dobrá cena" a kvalita je v p-r-d-e-l-i).

Roman_HK (20.1.2009 11:21:53)

ČRa mně změnily službu na 8M, při synchru 7160/512/ADSL2+ je to už docela použitelné a spadne to 1 za 3 dny. Margin na downu kolísá mezi 3-20dB!!!

Nargon (20.1.2009 17:51:03)

Oni to casem urcite opravej a zase to bude fungovat dobre. Jen to chce pockat.

Honza_JBC (22.1.2009 12:16:34)

Ahoj, Mam stejny problem. Pred upgradem jsem mel nosnou 18Mbit/1Mbit. Vse bylo stabilni a realne jsem stahoval 14Mbit a upload cisty 1Mbit. Po upgradeu mi po nahlaseni zavady svevolne snizily synchronizaci na 16 Mbit/512kbit (realne 6-8Mbit) i kdyz jsem si to vyslovne nepral. Po dalsich vypadcich jsem skoncil na 10Mbit/1Mbit (ten upload jsem si vyhadal u technika ale stejne nejede vic nez 700kbit) s tim, ze linka vic nezvladne. Kdyz jsem prechazel na sluzbu Premium 20Mbit, tak mi technik sdelil ze synchronizace 18Mbit bude v pohode a ze utlumy jsou hodne dobre. Zkousel jsem 2 modemy (Netgear DGFV338 a Asus WL600g). Problemy obcas pretrvavaji, ale nemyslim, ze kvuli zaruseni. Mel jsem problemy s fragmentaci packetu.

Roman_HK (24.1.2009 10:30:24)

To je sice pěkný, že to "Oni to casem urcite opravej a zase to bude fungovat dobre", ale už to trvá skoro 2 měsíce!!!

Anonym (19.4.2009 10:02:57)

jste oba mimo, si myslíte že někdo přijel na ústřednu a během noci vyměnil dslamy??? máte šunty modemy, co měly na sobě napsáno adsl2+, ale nikdy nebyly v síti tak dlouho...chce to nový typy ověřený již v plné adsl2+ síti

Honza (16.1.2009 13:43:54)

řešil jsem to samé, po rekonfiguraci ústředny někdy v prosinci nastaly problémy, spojení vypadávalo každý den, vždycky večer, do té doby vše v pohodě... volal jsem na zákaznickou linku, nejdřív mi snížili synchronizační rychlost z 8,5 na 7,5, nepomohlo, přepojili mě tedy na jiný pár, taky nic, snížili synchr. rychlost na 6, stále nic... volal technik, situaci jsem mu popsal a on mi na rovinu řekl, že přicházejí stále noví zákazníci, ale nenavyšuje se kapacita... ve večerních hodinách tak dochází k velkému zarušení a proto ty výpadky (je to logické, většina lidí přešla na nové tarify 8 a 20, navíc u Čra jsou uplně zbytečně nastavené vysoké synchr. rychlosti, tudíž to "pásmo" je dost zaplněné)... nicméně, řešením nakonec bylo přepnutí z ADSL2 na ADSL1 při synchr. rychlosti 6144/640... chybovost se snížila a výpadky zmizely (samozřejmě vše na úkor rychlosti)

Milan (16.1.2009 22:12:59)

Ahoj mám několik otázek,délka kabelú k ústředně je 1700 metrů?.Mám kamaráda je od ústředny 400 metrů a jede na 16384/1024 (reálně 13500/800).Margin 11dB je tak na hraně.Oficiálně čím vyšší rychlost tím by měl být lepší Margin,ale další problém může bejt souběh párů s jinejma službama,takže ani margin 20dB ti nemusí zaručit bezchybnost.Ze strany O2 na straně D-slamu nemohlo být nic uděláno(maximálně na Hlavním rozvodu)...........

Jirka_Tábor (19.1.2009 17:22:28)

Všechno bych chápal. Ale znovu opakuji, že do rekonfigurace sítě vše fungovalo naprosto O.K., bez výpadků faktickou rychlostí 9,7 Mbps down. Ta změna nastala skutečně přes noc. Při poslední stížnosti mi technička z ČRa přiznala, že O2 vyměňovali celé zařízení DSLAMu (od O2 to mají ČRa v pronájmu). Mimochodem o tom věděla mnohem víc, než mnozí její pánští kolegové... Asi před čtrnácti dny v sobotu jim to spadlo úplně, takže to nešlo nikomu z mých známých v okolí. Takže asi mají hoši od ČRa celorepublikový problém, ale nikdo to to z nich nechce přiznat na plnou hubu. Viz níže kolega z HK.

ENKI (18.4.2009 14:17:18)

Ahojte všichni, mám stejný problém v Třinci, od října mám ADSL2+ 20M/1M (15444/1023, reálně: 11000/750, margin 10dB) od ČRa a od listopadu velmi časté výpadky. Používal jsem router WELL PTI-1605G, pak přešel na ZyXEL P-661HW-D3. Mírna změna k lepšímu, ale i tak výpadky každé 2-3 dny.

Anonym (19.4.2009 10:00:29)

zyxely jsou opravdu problémové, jak je starej?? většinou nikdo eth modem nevypíná, takže po dvou letech to může být i v nich, plus konektory a podobně... další je, že dneska má ryhclejší net už každej a tím pádem jsou linky poměrně dost zatížené a slabší modem to nezvládá a rozpojí se... ideální je zkusit zapůjčit jiný modem na dva dny...nebo ten váš píchnout jinam na podobnou rychlost.. jinak avg to nebude, ale vyčistit pc, cookies a prohlížeč do defaultu a podobně může mít na stabilitu taky vliv...nechápu, proč si nedáte těch osm mega, není lepší mít stabilní net i když pomalejší??