Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > switch na dsl-routeru

switch na dsl-routeru

xandrew (29.5.2004 15:52:11)

dela switch na routeru (napr. alcatelu 510 apod.) to co ma normalni switch - tj. spoji ostatni PC i mezi sebou, uvidi se v okolnich pocitacich apod., nebo jen rozhazuje internet mezi ne. proste kdyz chci mit pocitace v siti a zaroven sdilet net, tak jestli mi staci ta jedna krabice.

tetev (29.5.2004 16:43:06)

router alcatel 510 se dá do pozice 1 (= uplink) ostatní pc kamkoliv kamkoliv jinam do switche, pc se vidí úlplně normálně jako v jakýmkoliv jiným switchi + mají všechny pc mají net nezávisle na zapnutím ostatních pc.

xandrew (29.5.2004 20:22:10)

takze kdyz chci sdilet i sitovat, potrebuju nejenom tel alcatel (nebo jiny router s vice sitovejma konektorama), ale i dalsi switch? pochopil jsem to dobre.

Anonym (29.5.2004 20:43:58)

Pochopil jste to presne obracene. Pokud nemate vice nez 4 PC (tusim ze 510 ma 4 konektory) tak dalsi switch nepotrebujete. Je to skutecne switch a i kdyz nebudete pripojeni na ADSL, tak bude vykonavat normalni funkci switche.

Jeff (29.5.2004 22:18:30)

Ještě bych to pro ilustraci doplnil - modem s integorvaným SWITCHem si můžete představit jako modem a obyčejný 5-ti portový SWITCH, kde do jednoho z těch portů je napevno připojen modem (takže není vyveden), a zbývají tedy čtyři porty volné.

xandrew (29.5.2004 20:41:26)

jeste jeden dotaz: rozdil mezi router, ktery ma i dsl modem a routerem se vstupem WAN a bez modemu? predstavoval jsem si to tak, ze do WAN se zapojuje normalni ethernet kabel ze samotneho dsl modemu. podle tvoji odpovedi by stacil opravdu obycejny switch bez routeru, ale pak nechapu smysl routeru bez modemu.

wojta (29.5.2004 20:46:17)

Do nej se da pripojit jakykoli jiny modem, treba kabelovy modem, protoze to nema s DSL nic spolecneho.

Jeff (29.5.2004 22:28:43)

Ještě pro úplné vysvětlení: -Můžete mít ADSL MODEM s ROUTERem jen s jedním portem, k němu můžete připojit obyčejný SWITCH a zpřístupnit připojení na internet více počítačům. -Dále můžete mít ADSL MODEM s ROUTERem a se SWITCHem integrovaným (většinou čtyřportovým), jedná se o předchozí případ integrovaný do jediného zařízení. -A konečně můžete mít ADSL MODEM (klidně i bez ROUTERu) s jedním portem a samostatný ROUTER se SWITCHem (většinou čtyřpotrovým) a jedním WAN portem. Jelikož se snad všechny MODEMy dělají s ROUTERem integrovaným, tak můžete zvolit jakoukoli z variant. Ta posjední je vhodná, pokud časem hodláte přejít na jiný způsou připojení - třeba přes kabelovku. Ale co to znamená časem přejít na jiný způsob připojení? Vždyť, kdo ví, co bude za rok, dva...

Petr (31.5.2004 06:25:13)

Ano. Já mám doma 4 počítače, každý z nich v jednom ze 4 portů 510i a počítače se vzájemně vidí jako v síti a současně mají všechny připojení na Internet. Mám tedy jen jednu krabici (když nepočítám další dvě krabice od ISDN a splitter).

tetev (31.5.2004 22:01:10)

existují 2 verze 510ky - s jedním RJ45 (sítový) portem který jde do do switche a druhá verze má myslím 4 nebo 5 portů RJ45 - pak není ani potřeba kupovat switch (pokud se samozřejmmě něpřipojujeve víc jak těch 4-5 PC.

xandrew (31.5.2004 22:38:01)

tak diky moc vsem za odpovedi. potreboval bych nejaky pristroj stejne "kvality" (bezproblemovosti) jako alcatel, ale navic s moznosti pripojit se pres wifi (b staci).

Jeff (1.6.2004 16:46:15)

Sám žádné takové zařízení neprovozuji, takže bezproblémovost nemohu potvrdit. Jsou to např.: DrayTek Vigor 2500We, 2600We (ten první býval Annex A, což už se u nás od 1.1.2004 pro nově zřízené linky nepoužívá, ten druhý nevím, ale třeba už je dělají Annex B oba, fakt nevím) u nás distribuuje Attel Bohemia (www.attel.cz), Well ADSL AMW-CE74R (www.joyce.cz). A to, podle mě nejlepší, nakonec - SMC 7804WBRB, 54 Mbit bezdrátová síť, router, integrovaný ADSL modem annex B. Mají ho třeba na www.eurocomputer.cz za 4407 Kč s DPH!!! Ten mnou zmiňovaný router od SMC se dělá i ve variantě bez ADSL modemu, má WAN port pro libovolný modem (kabelový, ADSL, nebo cokoli), 4-portový switch a 54Mb Wi-Fi, konkrétní typ: SMC2804WBR, na cybex.cz teď stojí 2673,- s DPH, což je super cena. K tomu se pak dá připojit třeba ten Alcatel bez switche a je to...

xandrew (1.6.2004 20:14:37)

ten od SMC vypada celkem dobre. ted jeste jestli s nim nebou mit problemy jednolivy poskytovatele. napr. u toho drayteku byly doporuceny 2 vyrobci vybaveni poskytovatele.

purporte[X] (3.6.2004 09:49:34)

Switch je zakladni HW prvek ethernetu, nerozlisuje tedy jakej provoz ma preposilat. Switch proste pripojuje vse ke vsemu. Takze nejen pres switch vsechny pocitace uvidi na sebe [ samozrejme pri spravne sitove konfiguraci jednotlivych pocitacu], ale muzete treba pospojovat tisice switchu za sebe a pocitace z jednoho konce na druhej budou videt.

Zajda (3.6.2004 11:15:16)

Ale houby. Switch rozlisuje jaky provoz se ma preposilat na ktery port podle MAC adres. Co ale Switch posila vsem pocitacum a na vsechny porty to jsou broadcasty(tedy MAC adresa se samymi F). Pokud chcete zmensit broadcastovou domenu tak potrebujete provoz smerovat na sitove vrste. Je tedy je treba router.

Anonym (3.6.2004 12:24:26)

Jo, ale switche nejake rozsahy nezajimaji. Ani porty ho nezajimaji. Myslim to tak, ze se to nijak nefiltruje, tedy vse, co je nekam nasmerovano bude doruceno. Puvodni dotaz znel, zda ty pocitace budou videt navzajem nebo se bude jen rozhazovat internet. Svou reakci jsem chtel naznacit, ze switchi je uplne jedno zda pres nj potece trafik do interneu nebo do vedlejsiho pocitace. SWITCH NENI ROUTER. Switch mezi dvemi pocitaci chova naprosto stejne, jako kdyby se 2 PC spojili kusem kabelu. Jediny rozdil je v tom, ze switch umi pospojovat vic pocitacu do jedne site, ale stale na hardwarove urovni. A nejake pakety a poty, to uz je softwarova zalezitost.

purporte[X] (3.6.2004 12:26:30)

Jo, ale switche nejake rozsahy nezajimaji. Ani porty ho nezajimaji. Myslim to tak, ze se to nijak nefiltruje, tedy vse, co je nekam nasmerovano bude doruceno. Puvodni dotaz znel, zda ty pocitace budou videt navzajem nebo se bude jen rozhazovat internet. Svou reakci jsem chtel naznacit, ze switchi je uplne jedno zda pres nj potece trafik do interneu nebo do vedlejsiho pocitace. SWITCH NENI ROUTER. Switch mezi dvemi pocitaci chova naprosto stejne, jako kdyby se 2 PC spojili kusem kabelu. Jediny rozdil je v tom, ze switch umi pospojovat vic pocitacu do jedne site, ale stale na hardwarove urovni. A nejake pakety a poty, to uz je softwarova zalezitost.

Zajda (3.6.2004 12:46:23)

Rikal jsem snad ze je switch router? Nerikal. Ad.porty Vite ono zalezi o jake vrstve se bavime. Port-fyzicka zasuvka ktera je adresovatelna switchem v jeho interni tabulce-linkova vrstva TCP port-adresni jednotka transportniho protokolu TCP. Pouziva se k rozliseni jednotlivych soucasne bezicich sluzeb a k rozliseni jednotlivych spojeni-transportni vrstva Switche porty zajimaji to byste se divil. A taky rozsahy portu-coz je dulezite pri konfiguraci VLAN. Switch se taky muze ethernet frame zahodit.