Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > jak pridelit pevnou ip adresu?

jak pridelit pevnou ip adresu?

elina (28.6.2004 21:30:25)

Poradte,jak mam pridelit natvrdo ip adresy pro tri pocitace na lan siti u zyxel 650r-33

Nargon (28.6.2004 21:38:30)

Sice se v tom nevyznam, ale snad by pomohlo vypnout na zyxelu DHCP server a IP adresy nastavit na kazdym pocitaci rucne. Teoreticky by to melo fungovat.

Jeff (28.6.2004 23:19:55)

Ano, je to tak, ale ani není potřeba ten DHCP server v modemu vypínat. Stačí na jednotlivých počítačích nastavit ručně v konfiguraci protokolů TCP/IP: IP adresu, masku podsítě, výchozí bránu a DNS servery. IP adresa může být libovolná, ale záleží na adrese sítě, běžně to bývá tak, že adresa je 10.0.0.1-255, maska: 255.255.255.0, výchozí brána: lokální IP adresa modemu (často 10.0.0.138). Můžete nastavit i úplně jiné adresy, včetně adresy modemu, v lokálních síťích se pak ještě používají adresy 192.168.1.1-255 a další. Adresy DNS serverů máte od poskytovatele. Pak je ještě jedna možnost - nechat IP adresy přidělovat DHCP server, ale tomu říci, že počítač s hardwareovou adresou "x" má přidělenu ip adresu "y". Takže DHCP přiděluje adresy dynamicky, nemusí se na každém počítači nastavovat, ale počítače vždy dostanou stejnou adresu. Je to výhodné z hlediska správy sítě. Hardwareovou adresu síťové karty na počítači získáte: pro Win95/98 Start->Spustit->napsat winipcfg. Pro WinXP je fyzická adresa uvedena ve stavu síťového připojení, na záložce Podpora, pod tlačítkem Podrobnosti...

Ninja (30.6.2004 13:43:45)

Mám podobný problém, prosím, poraďte. Máme v kanclu síť, standartně nastevené ip adresy na 192.168.0.1 - 5 + síťovou tiskárnu, která bohužel komunikuje právě a jen při pevném nastavení ip. T.j. když jsem nastavil síť jednoduše na automatiku, tak síť. tiskárna nemakala. Ale teď mi nefunguje ADSL, jen když přepnu zpět sít na automatické nastavení. Takže mi buď jde jedno nebo druhé. Přitom jsem změnil IP ADSL modemu (Zyxel 650R) na IP sítě t.j. 192.168.0.1 a počítače s ním komunikují. Jen se nedá připojit do internetu. Nevíte někdo, jak to rozchodit? Díky moc

Jeff (30.6.2004 23:56:47)

Já si myslím, že by bylo nejednodušší nastavit IP adresu tiskárny na nějakou v rozsahu přidělovaných adres modemem. Ve stavu, kdy můžete tisknout se zkouste připojit k tiskárně přes web, nebo přes telnet. Přes ten telnet by to mělo jít. Pak se pomocí nějakých příkazů dá nastavit IP adresa a vlastnosti sítě. Bude to do vás chtít jméno a heslo, pokud jste se k tiskárně takhle již pčipojoval, tak ho budete vědět a budete to znát. Pokud ne, bude to chtít nějaký manuál... Abyste se dozvěděl současné nastavení tiskárny, bývá v jejím menu možnost výtisku konfigurace. Pokud u ní máte externí printserver, bývá tlačítko pro tisk testu na něm. Ten modem asi přiděluje adresy 10.0.0.1-x, jenže současná síť jede v rozsahu 192.168.0.1-x, takže by mělo pomoci nastavit tiskárně IP adresu 10.0.0.třeba 20. Pokud vám to nepůjde, tak by mělo jít změnit IP adresu modemu a překonfigurovat jeho DHCP server, aby přiděloval adresy z rozsahu 192.168.1.x a ne 10.0.0.x. Chce to zkoušet a hrát si s tím...