Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > Jak na síť se Thompson Speedtouch 510i?

Jak na síť se Thompson Speedtouch 510i?

Filip (5.11.2004 16:35:38)

Mám 2PC , ADSL , modem Speedtouch 510i , na obou PC WXP SP2. Z obou mi bezproblémů běhá internet, ale ještě bych rád rozchodil síť mezi PC, kvůli zálohování. Jestliže v průvodci vytvoření domácí sítě nastavím, že jsem v síti přes router/switch, tak při zapnutí fce. sdílení souborů a tiskáren druhý PC nevidím. Je nějaká šance to bez "odborných" vědomostí rozchodit? Díky.

Harry131 (6.11.2004 09:40:48)

No ve Firewall si musíš zaškrtnout možnost povolení sdílení dokumentů a tiskáren. V SP2 to jde a jinak by jsi musel poižít jiný protokol pro sdílení dokumentu a to IPX/SPX a jet přes něj.

Filip (6.11.2004 19:35:49)

Problémem zůstává, že z takto stručného návodu jsem jakožto laik nepochopil skoro nic. V nastavení firewalu v XP jsem ho vypnul na obou PC a stejně nic. Co se týče firewalu v modemu, tak ani nevim kde to je a jak se to nastavuje:-( a v tom je ten problém.

jpgjpg (6.11.2004 20:44:02)

pochopil jsem, ze mas modem jako router a pres switch pripojeny 2 PC. u obou PC vypni firewall (u WXP) a zapni "klient site microsoft". Potom u kazdeho disku ve vlastnostech zapni sdileni a na druhem PC to musis videt v "mistech v siti"

Jeff (6.11.2004 23:31:36)

Prosim tě, hlavně nevypínej ten firewall úplně, povol v něm jen to sdílení souborů. Pak si zapni to sdílení, stačí pravým tlačítkem kliknout na složku/disk, který chceš sdílet, dát vlastnosti, a na záložce sdílení to povolit. Protější počítač pak uvidíš v místech v síti-> zobrazit počítače ve skupině. Pokud ho tam neuvidíš, tak zkus dát Start->Spustit... a napiš \\jméno PC\název složky. Někdy jsou s tím problémy, chce si to s tím trochu pohrát... Také je dobré mít u obou počítačů nastavenou stejnou skupinu, nastavuje se to ve vlastnostech tohoto počítače, na záložce Název počítače. To jpgjpg: Když chceš někomu pomoct, tak prosím pořádně, ale říct někomu, že má vypnot firewall, to není moc rozumné...

Honza (7.11.2004 12:14:54)

No vzhledem k tomu, ze je za firewallem modemu tak mit pustenej jeste dalsi firewall na pc je blbost, takze to radi naprosto spravne.

Mates (8.11.2004 09:51:36)

firewall na modemu neni vzadny pripade vsemohouci .. i on se musi dobre nastavit ... a pak ... ten v modemu ti zabrani treba v utoku z venku .... a od tebe se muzou data posilat jak chtej a ty o tom ani vedet nebudes a ten firewall na modemu v tom nezabrani ....

Anonym (9.11.2004 02:03:22)

Pokud je uzivatel hlupák tak je kazda ochrana na nic.

Jeff (11.11.2004 11:49:27)

Ono stačí, když je nezkušený, vůbec nemusí být hlupák... A nastavit ten SW firewall je většinou mnohem jednodušší, než ten hw... Taky čech nemusí umět anglicky, a ten HW firewall počeštěný bude asi těžko, kdyžto SW firewallů komunikujících česky je spousta...

Honza (13.11.2004 23:37:55)

Ty ses panecku myslitel. Ten firewall v Alcatelu je nastesti defaultne nakonfigurovanej na drop all a nastesti se s nim neda pres webove rozhrani nic delat, takze si to zadna lama nemuze rozebrat. Co bys chtel na firewallu konkretne nastavovat?

Nargon (14.11.2004 01:42:26)

No treba pokud chce vyvorit doma server. Pokud se mu povede nastavit NAT aby to presmeroval na PC, tak je mu to stejne k hovnu, protoze to ten firewall zahodi a ani se to k tomu natu nedostane.

Honza (14.11.2004 23:17:51)

To prave neni pravda. Alcatel je totalne blbuvzdorny. Jakmile prave nastavis NAT urcitych portu, tyto maji prednost pred aplikaci pravidel firewallu. Takze co na port definovany v nat (napr. pres web) prijde, to se automaticky routuje aniz by to jakkoliv prislo s firewallem do styku. Alcatel dokonce umi UPNP, tedy kdyz chcete hostovat hry po internetu (coz normalne bez povoleni diry do NAT a firewallu neni mozne), tak staci proste zalozit server (hra musi podporovat direct play) a hra si s modemem automaticky dohodne otevreni potrebnych portu v NATu. Proste idealni pro male site. Pro DC++ staci nastavit vybrany port do NAT (UDP i TCP) a zase vsechno jede. Proste bezny uzivatel s firewallem v Alcatelu neprijde vubec do styku (nema proc) a to je i duvod proc se firewall neda konfigurovat pres web. Kdo chce do detailu vyuzit moznosti modemu, naloguje se pres telnet a muze definovat pravidla firewallu dle libosti. Ale opet, neni k tomu VUBEC zadny duvod. Ted me napada treba jen moznost VPN smerem dovnitr a jeji omezeni na pouze uricte verejne IP adresy. Takze Nargone, co si prostudovat manual nez tu zacnes cyntat? H.

Nargon (15.11.2004 00:14:46)

Mno v tom pripade je to dobrej modem. Ale co jsem resil par modemu Asus tak tam ten problem co jsem rekl je. A studovat manual se mi nechce, protoze se najde nekdo kdo mi to povi zkracenou verzi, tj ty.

Honza (15.11.2004 15:33:39)

aha :))), este ze to nezkousi kazdej

Miro (2.12.2004 16:39:35)

Moja poznmka k DC++ a UPNP (Windows XP). DC++ (v4304) ma v nastaveniach priamo podporu UPNP, takze na routri povol UPNP (ja som to nastavil v secure rezime) a DC++ a napr. Messenger si sami nakonfigurujú NAPT v routri (DC++ nastavis do rezimu aktiv, IP a port nexas prazdne, UPNP si to nastavi samo - je to vhodne napr, ked nemas pevnu IP v internete). Co sa týka firewall, odkedy som k internetu pripojený cez Speedtouch, SW firewall (ZoneAlarm) neregistruje ziadne z internetu prichádzajúce udalosti. A este 1 detail - ked som xcel rozchodit UPNP, musel som v mojom SW firewalle pridat router do trusted zony (v mojompripade IP 10.0.0.138). Az vtedy prestal SW firewall blokovat UPNP komunikaciu medzi mojim PC a routrom.

Mirek (24.1.2005 13:09:09)

Potřeboval bych na 510i povolit VPN směrem dovnitř. Pevnou IP adresu mám. Prosím poraďte. m.

Filip (13.11.2004 12:17:08)

Nerad zasahuju do takto duchaplných výlevů, ale zkuste si představit, že ač na PC dělám přes sedm roků, tak jsem se nikdy k problematice TCP/IP, FW a nastavení routerů nedostal, a přesto se za hlupáka nepovažuji. Problém není ani v angličtině. Jde pouze o to , že jsem nevěděl co kterou změnou provedu.

Jeff (11.11.2004 11:52:26)

No, to moc blbost neni, když si to myslíš, tak si to mysli, ale neraď to ostatním! 1) HW firewall bývá složitější nastavit, proto často není nastaven správně 2) HW firewall je v angličtině, takže tomu všichni nerozumí a proto to pořídně nenastaví 3) A hlavně, v každým firewallu může být díra, a proto není naškodu mít dva různé, jeden HW, druhý SW, pro lepší bezpečnost atd.

Filip (7.11.2004 21:07:47)

Díky. Přece jen vzhledem k velkým "nezkušenostem" v této oblasti práce s PC byla každá rada dobrá. Už to šlape.

Anonym (7.11.2004 19:40:49)

Jen drobnost v nastavení je dobré mít stejnou "Pracovní skupinu"