Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > Ahoj páni, začátkem října jste mi pomáhali zde na diskuzi rozchodit ADSL router Netgear s modemem Siemens Santis 150. Nezdařilo se a pak už mi to bylo i nějaké divné, neboť vlastně mělo stačit nastavit jen pár adres .. Z nedostatku času jsem ale tehdy

Ahoj páni, začátkem října jste mi pomáhali zde na diskuzi rozchodit ADSL router Netgear s modemem Siemens Santis 150. Nezdařilo se a pak už mi to bylo i nějaké divné, neboť vlastně mělo stačit nastavit jen pár adres .. Z nedostatku času jsem ale tehdy

Vašek (30.11.2004 00:13:08)

Ahoj páni, začátkem října jste mi pomáhali zde na diskuzi rozchodit ADSL router Netgear s modemem Siemens Santis 150. Nezdařilo se a pak už mi to bylo i nějaké divné, neboť vlastně mělo stačit nastavit jen pár adres .. Z nedostatku času jsem ale tehdy musel laborování s routerem pozastavit a teprve nyní se k tomu znovu vracím. V oné říjnové diskuzi mi nakonec svitlo, když mi Gergi doporučil podívat se, zda můj router vůbec zvládá prokol PPPoA. Tak jsem hned kouknul do manuálu a skutečně k mé hrůze můj router PPPoA neumí. To tedy byla pravá příčina mého problému a já se Vám omlouvám, že jsem Vás s tím trápil a toto jsem Vám nesdělil - Vaše rady by se určitě ubíraly jiným směrem. Jenže já v tu chvíli o této problematice (protololy) neměl ani ponětí. Můj router tedy umí jen PPPoE (ten se u nás nepoužívá) a PPtP. Jak jsem se dočetl, jedná se o propojení tunelem, které se u nás používá. V konfiguraci routeru jsem tedy hned nastavil PPtP a IP Lan na routeru na 192.168.2.1, jako bránu jsem mu zadal IP adresu modemu (192.168.1.1) a světě div se, ono se to rozjelo. Skutečně jednoduchost sama. V manuálu je doporučeno, aby po zprovoznění routeru byl aktualizován firmware nejnovější verzí. Toto mi taky bylo po pár minutách surfování nabídnuto a tak jsem s tím souhlasil (kdybych to bejval nedělal :-( Upgrade se provedl bez problému a pak to jelo bez problému dál. Když jsem se toho nadšení nabažil, tak jsem zkusil v routeru i nějaké jiné adresy a od té chvíle s tím zase nemohu hnout. Nejde a nejde. Ten nový firmware se chová o dosti jinak, než ta verze předchozí a vždy po pokusu o konfiguraci routeru se to kousne a router, ani modem nelze přes webové rozhraní konfigurovat. V tu chvíli nezbývá nic jiného , než tlačítkem na routeru provést HW reset a začít znovu od začátku. Ale vždy to skončí stejně - na konfiguraci modemu přes router nikdy neprolezu a nakonec se to vždy kousne a konfigurace končí :-( Asi nějaký problém v adresách ? Pak jsem taky začal hledat něco o PPtP na Internetu. Na jiné diskuzi mi bylo sděleno, že pokud se chci připojovat přes PPtP, pak musím mého providera požádat o přidělení čísla virtuálního okruhu(VPI/VCI ?) To mi ale nějak nejde do hlavy, neboť když se mi to podařilo poprvé zprovoznit, o nějakém VPI/VCI jsem neměl ani tuchy a ono se to rozjelo. Mimochodem - modem mi hlásí VPI/VCI 8/48. Třeba je to v modemu již správně přednastaveno? A možná by se měl v modemu změnit protokol z PPPoA na PPtP, ale to v Santisu 150 není nabízeno - no prostě dál už tomu zase nerozumím... Ale hlavní problém vidím v tom, že nelze nastavit IP adresy routeru a modemu v konfiguraci routeru. Volal jsem i na tech. podporu k mému providerovi, slečna mne ujistila že mi obratem zavolají, ale je to již přes týden a nic .... Mimochodem, když se mi to poprvé (a naposled ....) podařilo rozjet, modem byl ve firemním nastavení, tedy choval se jako router i DHCP, měl IP 192.168.1.1 a v routeru byl také zapnut DHCP .......Dokonce jsem již přemýšlel o tom vrátit do routeru předchozí FW - mám ho již stažen - ale moc se mi do toho nechce a možná by ta nová verze FW ani nedovolila nahrát tam verzi starší... Abych to nějak ukončil - chci se Vás zeptat, zdali někdo nevíte více o routerech, které neumějí PPPoA a zvládají jen PPtP, či zda tu není dokonce někdo, kdo takový podobný router má a podařilo se mu ho zprovoznit. Byl bych mu samozřejmě moc vděčen za každou radu co s tím, jak postupoval (pořadí zapínání přístrojů po resetu routeru i modemu samozřejmě dodržuji, ale možná to chce nějaký jiný postup ...) Pokud by to byla dokonce zkušenost i s modemem Siemens 150, bylo by to super, ale s tím samozřejmě nijak nepočítám :-(( Předem tedy moc dík za jakýkoliv postřeh. Vašek.

Peter Pan (30.11.2004 08:56:51)

Koukam, ze je tu kazdy odbornik. :) Na pptp nepotrebujes nic vic nez nakonfigurovat modem a nasledne vytvorit na pc VPN pripojeni, kde jedine co bude potreba jsou jmeno/ heslo do netu a ip modemu. Jeste je nekdy potreba vypnout zabezpeceni ve VPN pripojeni. Tj. nechat zapnutou polozku Typicke nastaveni nic vic v polozce Zabezpeceni(VPN pripojeni). Modem musi byt samo nakonfigurovan, pokud tak defaultne neni s VPI/VCI 8/48, Encapsculation VC, modulace G.DMT. Tot vse! So easy when you know how! ,)

Anonym (30.11.2004 11:17:59)

Ahoj Peter-dík za Tvoji reakci. Odbornik v teto oblasti skutečně - jak jsem již několikrát uvedl - nejsem a tak jsem vděčen za každou radu :-)) No ale k věci. Ty se v odpovědi zmiňuješ o nastavení PC. Já chci mít za modemem router (který umí jen PPoE a PPtP) a teprve za ním několik PC. Můj router pravděpodobně dokáže "vytočit" připojení na providera, neboť v něm mohu zadat jméno a heslo na providera a IP adresu modemu. Myslel jsem, že když toto zadám v routeru, že již není třeba toto nastavovat v PC (a ve kterém taky, když PC bude více ? - v každém ?). Když nastavím v routeru PPtP, v modemu bych měl dle mého taky někde nastavit PPtP, ale nic takového jsem tam nenašel. Nyní mám přímo za modemem PC s WIN XP (tedy bez routeru), je to funkční a v modemu je nastaveno: -VPI/VCI 8/48 -PPPoA VC-Mux S tímto nastavením se mi to ale v říjnu podařilo rozjet. Nerozumím tomu, jak mohlo být v modemu nastaveno PPPoA a v routeru PPtP a chodilo to. V modemu v položce Encapsulation mám na výběr z těchto možností: PPPoA VC-Mux PPPoA LLC PPPoE VC-MUX PPPoE LLC 1483 Routed IP VC-MUX 1483 Routed IP LLC 1483 Routed IP LLC (1577) 1483 Bridged IP VC-MUX 1483 Bridged IP LLC To, co mohu nastavit jak v routeru tak v modemu je PPPoE, ale to se u nás nepoužívá. Co bys tedy zvolil z výše uvedených možností? Pokud není v modemu nabízena možnost PPtP, lze ten modem k mému routeru vůbec připojit ? Ale jednou už to s tím modemem jelo? Předem dík za zprávu. Vašek

Anonym (30.11.2004 14:07:52)

Pokud modem umí režim PPTP,je nutné tam mít ještě ten modem?Jinak nejjednodušší je modem nastavit do režimu PPPOA ,ecaps. VC-MUX,VPI=8,VCI=48 a router nechat v klasickém ethernet módu a nezapínat jeho modem.

Vašek (30.11.2004 18:02:08)

Pozor, router neobsahuje modem. Je to samostatný WI-FI router Netgear WGT634U a vyžaduje tedy předřazený samostatný modem. A ten modem (Siemens Santis 150) asi PPtP neumí. Umí samozřejmě určitě PPPoA a ty další možnosti, které jsem popsal výše, ale nerozumím jim (např. 1483 Routed IP VC-MUX). Peter říká, abych tedy - když neumí PPtP - nechal modem v režimu PPPoA a že by to mělo chodit. Ano, když se mi to tenkrát podařilo rozchodit, byl modem - jak jsem už psal - ve fir. nastavení, tedy v režimu PPPoA. Takže chodit by to asi mělo.

JR (1.12.2004 10:01:00)

Měl jsem stejný problém, modem D-Link a router Edimax. Nemají stejné protokoly (PPPoA a PPPoE, PPPtP) Nakonec se mi to povedlo tak, že jsem na routeru nastavil, že mám cable modem, zadal IP routeru, a jako gateway IP modemu. Toť vše... Funguju i jako domácí síť JR

Peter Pan (30.11.2004 14:12:20)

Koukam krapek chaos. :) Jde o to, ze pokud modem neumoznuje pptp, z modemu co znam a pouzivam to umoznuje jen alcatel 510, tak nech modem v rezimu pppoa VC-MUX, nasledne jen potrebujes modem pripojit do routeru pres ethernet a na routeru zajistit propustnost dat. Ale nez bych placal radeji nebudu rikat jak neb s tim zas zkusenosti nemam. Mam jen otestovan modem(adsl)-hub-pc v siti. Kde na adsl modemu mam nastaven dhcp server a pc funguji jako dhcp clienti. Co mas za router? P.S. 510 funguje i jako router,firewall. Modemy od siemense neznam.

Zajda (30.11.2004 15:21:20)

No pomalu z toho začínám zmatený být i já:) Předesílám že tento modem neznám ale troufám si říci že funkce bude nejspíš obdobná jako u ostatních modemů. Tak od začátku a polopaticky. Musíte si nejdříve uvědomit že jiný typ spojení se může vytvořit mezi vaším modemem a mezi počítačem a jiný typ spojení mezi modemem a mezi telekomunikační sítí. Modem pak buď pouze přeposílá daný typ spojení na váš počítač a nebo mezi sebou převádí jednotlivé typy zapouzdření. Mezi vaším modemem a telekomunikační sítí to mohou být zejména tyto typy zapouzdření: PPPoA PPPoE dle RFC 1483 Mezi vaším modemem a počítačem mohou být tato spojení: na úrovni ethernet rámců - bridge na úrovni směrování IP - většinou NAT nebo statický route PPPoE PPTP(nesprávně nazýváno jako VPN) nějaký jiný proprietární-časté u USB modemů, některé přes USB pomocí svých protokolů přenášejí ATM buňky do počítače kde jsou rozbalovány Vybavenost výše uvedenými zapouzdřeními záleží na vybavenosti modemu. Dle mého názoru v návodu bylo řečeno jaké zapouzdření umí mezi počítačem a modemem a nikoliv mezi modemem a telco sítí - chyba manuálu. Modem určitě neumí dovést PPPoA až na váš počítač. V tomto modemu se vždy převede na něco jiného. Uveďme si to na příkladu s GPRS připojením. Když se připojujete přes mobil, tak síť neví nic o PPP. PPP server emuluje váš telefon, který data zabalená do PPP rámců přebalí do speciálních datových paketů pro síť GPRS. Žádný obchodník by se určitě neopovážil na českém trhu prodávat modem, který neumí PPPoA:)

Vašek (1.12.2004 23:41:39)

O mé zmatenosti již ani nemluvím. Z původní představy o propojení během pěti minut se stává horor :-))) Asi jsme si nerozuměli. Nenapsal jsem, že můj modem neumí PPPoA (viz obchodníci ...). Můj modem naopak umí PPPoA, PPPoE, 1483 (co to je ???) atd., ale za modemem mám router a ten neumí PPPoA. Router umí jen PPPoE a PPtP. Protokol PPPoE se prý u nás nepoužívá. Škoda. Jak můj modem, tak i router ho umějí. Nebo si to špatně vysvětluji a mohl bych ho použít? A ještě - je třeba nastavovat na všech PC za routerem něco ve Windows (XP) - mám na mysli VPN ?

Anonym (2.12.2004 07:41:48)

Protokoly PPPoA,PPPoE a PPTP slouží pro navázání spojení k DSLAM u Telecomu,tzn. že může být použito jen na jednom zařízení v síti.Pokud je protokol PPPoA na staven na modemu,pak se na routeru už nemusí používat žádný jiný protokol a router pak funguje jako jiné ethernetové zařízení na ip bázi.

Anonym (2.12.2004 09:40:31)

Tam ale není třeba aby router uměl PPPoA. Z modemu a do něj vám leze už všechno přes IP.