Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > Připojení sítě s více segmenty přes ALCATEL SpeedTouch 510i v4.2

Připojení sítě s více segmenty přes ALCATEL SpeedTouch 510i v4.2

Lukáš Mižoch (4.1.2005 09:52:14)

Dobrý den přeji a velice prosím o pomoc. Máme školní síť s jedním serverem. Ten má dvě karty (10.0.0.1 a 10.0.1.1). Dále máme připojení ADSL modem/router (10.0.1.252). Ze sítě 10.0.1.x se na něj dopingám a dostanu se i ven na Internet. Ze sítě 10.0.0.x nejde ani ping, ani přístup na net. Je mi jasné, že musím nějak nastavit IP routing, ale absolutně netuším, jak na to. Návod k modemu je bohužel stylem popisu jednotlivých položek, ale užitečné informace žádné. Poradí někdo? Předem děkuji.

Lukáš Mižoch (4.1.2005 10:48:49)

Tak jsem chválil den před večeří. Na Internet se sice dostanu, ale jen pingem. Přes webový prohlížeč se nedá dostat nikam. :(

Xxxx (6.1.2005 06:41:48)

Je nastaven DNS?

Zajda (4.1.2005 15:16:12)

Čistý ip routing by šel kdyby jste měl pro každý počítač public IP což na 99% nemáte. Musíte tedy mít ještě nějakou aplikaci která vám bude obstarávat překlad adres-NAT. Neudal jste operační systém serveru. Pro windows existuje cosi co se nazývá Sdílení připojení k internetu. Je to volitelná součást windows. V Linuxu mlčky předpokládám že máte zkompilováno jádro s ip_masquerade. Zapněte ip forwarding echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward a maskaradu iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE pricemz eth0 je sitovka propojena s modemem Pozn. Na obecný dotaz obecná odpověď.

Lukáš Mižoch (4.1.2005 15:32:01)

NAT obstarává přece modem. Server je Novell NetWare 4.11. Modem není připojen přímo do serveru, ale do switche.

Honza (4.1.2005 17:29:25)

Matne si vyzpominam kdyz jsem pred cca 8mi lety neco podobneho na takovem vraku (dnes) resil, ze na Netwaru bylo nutno zapnout skutecne routovani IP mezi subnety. Byla k tomu celkem tlusta knizka se kterou jsem to bez jakekoliv hlubsi znalosti za hodinu zvladl. Nicmene brani neco zapojeni toho druheho segmentu primo do prvniho tak, aby IP prideloval idealne Alcatel? Na Netwaru stejne asi pouzivate IPX/SPX, takze tomu to bude jedno.

Lukáš Mižoch (5.1.2005 14:47:05)

Tak už jsme to rozchodili, ale zase nám nejde pošta. IOL tvrdí, že ADSL není fixní připojení, proto nemůžeme používat relay.iol.cz. A na smtp.iol.cz je zase vyžadována autorizace, kterou Mercury/NLM neumí. Ach jo, že my jsme do toho šli. :(