Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > Moc divná věc,poradte prosím

Moc divná věc,poradte prosím

Robin (21.1.2005 00:38:48)

Jak je možné že i po vypnutí PC mě pořád svítí myš,i vzadu na desce kontrolka od sítové karty kam mám zapojený adsl modem?Win.normálně vypíná a ukládá pc. Není to v biosu?Tam se bojím vstoupit.Nechce se mě vypínat pc ze zásuvky :-( Neškodí to něčemu?Děkuju za rady.

divan (21.1.2005 08:50:51)

Známému po vypnutí svítí LED na klávesnici. Možná se to dá nastavit v BIOSU, ale nejjednodušší řešení - vypínat ze zásuvky. I když si to v tom BIOSu nastavíš a nic ti svítit nebude, zdroj v PC stejně poběží pořád!

Novodoby doss (22.1.2005 00:05:19)

jen ovladaci obvody běží pořád a ne ''celý'' zdroj

Robin (22.1.2005 00:15:55)

Takže můžu být v klidu..dík za info. Je to nový PC 3,2Ghz Pentium.U staršího Pentium 1,2 Ghz to nedělalo,tak jsem se vyděsil. Typ desky nevím. Jen ADSL modem je asi zmatený a pořád na něm svítí 3 zelená světýlka (je to Alcatel speedtouch 510i) ,pokud nevypnu zdroj u PC.Myslí si že je PC puštěný a je připojen k Netu pořád zbytečně. Nevadí mu to?Nemám ho vypínat?

Anonym (22.1.2005 01:22:24)

Pokud vypojíte PC ze zásuvky,tak na modemu zhasne kontrolka LAN,ale modem zůstane stále přihlášený do internetu,vůbec mu to nevadí,pokud vám nebude vadit ,že má určitou spotřebu a budete mít trochu větší spotřebu elektriky.Jinak tenhle modem je z těch typu "zapojit,zapnout,zapomenout že ho mám,brouzdat po internetu",jinak řečeno,že nějaký speedtouch máte,zjistíte až při stěhování nebo malování.

Robin (22.1.2005 01:32:39)

No super!Na to nejsem zvyklý :-)) Do nedavna jsem měl CDMA a to bylo něco jinýho :-/ Neustále jsem to musel vypínat a zapínat,abych se vůbec po čekání připojil.ADSL mám pár týdnů a zatím se mě spojení přerušilo jen dvakrát.Poprvé celoplošný výpadek DSLAM a dnes to přestalo jít,tak jsem vypnul a zapnul a šlo to.Tak nevím,snad to bylo někde venku..

Novodoby boss (22.1.2005 22:36:18)

urcitě tento modem nemusis vypínat stejně tak atx také ne,co by bylo dobré poříď si k pocitaci přepětovou ochranu stoji cca 400-500kč ma 4zásuvky(dle typu)a ochrání ti PC i s modemem před vnějšímy vylivy v síti. Pokud mas modem na lan rozhraní,tak ve vetšině případu ma vlastní procesor(arm)risc nebo eqvivalent a v paměti eprom uložen sw s managmentem tyto modemy maji standartně spotřebu kolem 10-20W zase dle typu.

divan (24.1.2005 15:05:47)

Dobře, tak přesněji: některé obvody stále běží... Můj PC bere v takovém asi 5 W (44 kWh ročně), nedávno jsem to měřil. Pokud k tomu připočteš TV, video, věž, bezdrátový telefon, mirkovlnku s dig. hodinami a další spotřebiče, co jsou pořád napájené (standby), pak zjistíš, že zaplatíš klidně několik set až několik tisíc Kč ročně.

Novodoby Boss (26.1.2005 13:54:19)

jistě s tim souhlasím,samozřejmě pokud takovýchto zařízení v domacnosti je více,tak se tato spotřeba nasčíta...

PeT (25.1.2005 17:04:56)

Panové, řešil sem podobný problém, svítila mi klavesnice i myš, po flashi BIOSu je problem vyrešen.

Anonym (21.1.2005 11:13:16)

Co se plašíš, to je některých PC se základníma deskama třeba Asus, ECS atd. naprosto normální, v biosu to většinou vypnout nejde. Takže vypínej PC vypínačem na zdroji, pokud tam není tak úplně ze zásuvky. Nebo si kup prodlužovačku s vypínačem - ušetříš dost na poplatcích za elektřinu - i "vypnutý" ATX zdroj má spotřebu kolem 25 W.

Novodoby boss (21.1.2005 23:52:05)

jezisi co je to tady za krmelec..značky základních desek v tom nemaji co dělat,jde o format dříve byly AT to si většínou vypínal silově vypínačem a jednalo se čistě o zdroj..od cca 97roku-dodnes se začaly objevovat moderní case s ATX zdrojem...to spočívá v tom že základní deska sama řídí činnost zdroje,říká se tomu také inteligentní zdroj ma v celku jeden 20pinový konektor (AT mělo dva menší) ATX zdroj umožnuje např.dálkovou administraci PC včetně zapnutí a vypnutí tzn. dalo by se také řici že ovládací obvody na zákl desce jsou pořád pod napětím. !!!co je to za nesmysl 25W při vypnutém počítači!!!to sis asi spletl spánek ale to je čistě softwarová zaležitost OS Vypnutý ATX zdroj má nanejvýš 2W což je zanedbatelné....

Novodoby boss (21.1.2005 23:54:39)

Tyto funkce u ATX jako svitici led na klav. a podobně jsou v pořádku nic se neděje sitovka také(viz. výše)

Anonym (22.1.2005 11:56:47)

Seš vedle jak ta jedle, bežný 300 - 350 W ATX zdroj bere i ve vypnutém stavu skutečně kolem 25 W, to jsem si nevymyslel, klidně si to změř, pokud máš jak. Značky základních desek v tom jestli svítí myš, klávesnice a led síťové karty mají co dělat, opravdu záleží na výrobci a konkrétním typu desky. Moc čteš a vlastní zkušenosti žádné, že?!! Raději sem už nic nepiš.

Zajda (22.1.2005 13:22:56)

Změřil a je to od 4,2W přesně;) Minulý měsíc jsem dostal za úkol od zaměstnavatele proměřit spotřebu zařízení ve stand by režimu. Vaše údaje by odpovídaly právě zapojenému PC do zásuvky. Než dojde k initu ACPI kontroléru deska chvíli jede naplno dokud jí kontrolér neodpojí. Různá PC, různá doba initu. Někde to trvá mžik, někde dvě sekundy. Zde záleží na konkrétním typu. Také jsem postřehl že u některých zdrojů dochází při zapojení napájení k nárůstu spotřeby až na 35W. Po zapnutí a vypnutí tlačítkem se spotřeba ustálí v normálních mezích. Ještě malý detail. Měřil jste spotřebu bez nebo s monitorem ve stand by? To by totiž dávalo smysl;) Pokud jsme u toho čtení. Dle specifikace ATX zdroje je zatížitelnost 5V větve která se používá pro pomocné napájení ve je stand by MAXIMÁLNĚ 15W. Výrobce? Chyba lávky. Vše jde nastavit softwarově. A to buď v BIOSu nebo mimo něj systémovými ,,hacky". Různí výrobci mohou používat různá výchozí nastavení to ano. Ale HW to není. Dám příklad jedné desky od ASUSu. Po vypnutí Power managementu přestala svítit myš. Po vypnutí Wake on Lan capability přestala svítit síťovka:) Desce od Gigabyte(stařičká GA-5AA pro jistotu myš nesvíti ve výchozí konfiguraci vůbec. Ale po flashnutí biosu se myš rozsvítila. Vypnutí/zapnutí power managementu zde napájení ps/2 mouse portu neovlivnilo, myš svítí stále. Takže výrobcem to není. Je to čistě softwarová záležitost. BTW:Radeji zkuste občas číst...;)

Dom:-) (22.1.2005 20:30:03)

Hezká diskuze o HW PC na dsl :-) To:zajda Předem bych ti chtěl poděkovat za rady ohledně P2P siti. od 4,8w bych neřekl měřil jsem ruzné desky z dob s370p2,p3,(tualatin),s428 a dnešní s939 a s754,acpi controler řidí tolik zažizení kolik si v sw biosu nakonfigurujeme+předdefinované výrobcem v biosu....zakladní spotřeba ACPI/APM 2,3w ACPI(Advanced Configuration and Power Interface) od 1.0b-2.0 zatím dovoluje dosáhnout této hodnoty při základním nastavení. to all: Otevřená specifikace, která definuje řízení spotřeby u celé řady mobilních a stolních počítačů, serverů a periferních zařízení. ''Použití rozhraní ACPI je nezbytné k plnému využití funkcí řízení spotřeby a systému Plug and Play''. ono se to pohybuje v pozmezí 2,3-5,5w Anonym co tu píše je holý nesmysl 25w je to jen při startu a nasledném uvedení do provozu do nax 2s viz.v předchozím článku.

Dom (22.1.2005 20:33:44)

mas v textu 4,2 omlouvám se překep

Dom:-) (22.1.2005 20:41:20)

také hodně záleží na zdroji pří inicializaci (záleží na druhu zdroje) například zdroje partis thermocontrol(oem) 25-35W,znackové forton dosahuji při intu 57W po dobu 1s tzv.špičkové napětí to se nachází všude,tím se nabijí kondenzátory ve zdroji

HollyG (23.1.2005 00:36:37)

Takže výrobcem to není. Je to čistě softwarová záležitost. A bios desky dela kdo? Vyrobce... Tech modu a jeste na tohle moc neni...

Anonym (23.1.2005 03:46:26)

to:hollyG nejrosšířenější Award nebo ami(phoenix) výrobce desky si jen upravuje funkce...toto je ale standartizované výrobce si přece sám bios nevytváří,nedokážu si představit jak by to na trhu vypadalo,kdyby každý výrobce navrhoval ''svuj'' Bios:-) to ALL: advanced technology extended bude brzo mrtev a místo ni nastoupí Btx(balanced technology extended)oficialně představen v roce 2003 ale vemem to z dnešního pohledu: těchto druhu skříní je nespočetně skříně typu Baby a ještě nižší Slim. Větší část skříní však pužívá vjěžový systém Nejmenší je mini itx(via) skýtá jeden pci slot 1-2sloty pro pamšti,vga,1-2x lan osobně mám doma router s 2xlan a je výborný napájecí konektor je standartní atx 20pin deska má rozměry 17x17 cm(spotřeba je okolo 40-50W celý systém (samotný procesor eden 7W)přitom processor poskytuje výkon jako P3 600-700Mhz což je při této spotřebě vynikající,dále je rozšiřenější formát micro atx většinou disponuje vysokou integrací lan,vga,codec,usb firewire a max 3 rozšiřující sloty. Desky Micro ATX mohou být použity také v tzv. barebone – malých počítačích, jaké znáte třeba od firem Shuttle nebo Soltek. Ty opravdu malé však používají tzv. SFF nebo Flex ATX desky s jediným slotem PCI. Intel v roce 1999 navrhl mimo Flex ATX také malý napájecí zdroj – SFX (Small Form eXtended). Ten se od většího ATX liší velikostí a tím, že není vyžadováno napětí – 5 V. Standardem je vyžadován výkon 90 W.ve sféře pracovních stanic byl navržen zdroj WTX (Workstation),který je tochu větší a jsou u nej 2 ventilátory. Podle velikosti byl specifikován pro výkony od 460 do 800 W a má také zcela jiný napájecí konektor pro základní desku s celkem 46 piny. Budocnost: Deska plného BTX formátu by měla nabízet jeden slot PCIe ×16, 2 PCIe ×1 a 4 PCI. Menší microBTX má pak už kromě slotů PCIe 1 PCI a nejmenší picoBTX maximálně 1 PCIe ×1 a 1 PCI.melby se vrátit vykousnutý roh z dob minulých...hlavní charakteristika bude spočívat v ještě lepším proudění vzduchu,(procesor uprostřed základní desky) zdroj:firma,internet

Dom:-) (23.1.2005 03:47:18)

zapoměl jsem se podepsat

Zajda (24.1.2005 16:59:26)

Pravda nevytvari, jadro je vzdy stejne. Ale AMI i Award jsou modularni. Vyrobce jednak muze povolit zakazat pristup k nastavenim a jednak si muze do vysledneho flash rom image dohrat vlastni moduly. A ze jich tam kolikrat je. Neoficialne to muzete udelat na sve vlastni riziko i jako uzivatel. Staci se zeptat pana googla a najit potrebne utilitky;) Tim nastupem BTX bych si nebyl tak jist. Oproti ATX neprinasi tak podstatne zmeny a pokud ctete zahranicni zpravodajske servery, je slyset remcani vyrobcu na taiwanu. Lepsim pocinem by imho bylo kdyby se vodni chlazeni zaclo integrovat do skříní a upevnit to nějakým standardem. Návrh nového formátu desky vidím jen jako marketingový tah.

Dom:-) (26.1.2005 09:49:17)

-jistě BTX format mě zatím nepříje zcela optimálně vyřešen...ATX formát byl zasadní BTX bude jen takové doplnění,optimalizovaní,rozšíření stavajíciho formatu ATX... Určitě byl bych také pro aplikaci vodního chlazení,ale takovýto zdroj by tudíž byl o trochu větší....zasadně bych to ale nestandartizoval,navrh by byl min 3typy bez,s vodním chlazením,mrazící jednotka pro nejvýkonější řešení...např na co by byl office PC s vodníkem nebo mraz.:-) -S dnešní technologii jde aplikovat mrazíci jednotka do poměrně ninimálních rozměru...zatím nevýchoda spočívá ve větší spotřebe cca 50W samotná jednotka. -Určitě v tom hraje duležitou roli marketing,ale o tom nemá cenu ani diskutovat...

Dom:-) (26.1.2005 09:52:50)

zatim na plné čáře vyhrává vodník spotřeba u tohoto typu chlazení je zářově do 10W dle typu čerpadla a větráku na morfingu

Sparky (22.1.2005 14:22:13)

Hod oko sem vole! http://internet.nawebu.cz/servis-internet/200401/1271.html Tech 5W sedi plus minus omnibus. Kdybys to nahodou nevedel tak zdroj je spinanej. Oblibenej chytak na laborkach. Nemer to vodovahou a nauc se pocitat! Maucta elektrikari!

Novodoby boss (22.1.2005 18:28:17)

musím tě zklamat bohužel do počitaču dělám a jsem elektrotechnik a když vidím že jsem někdo píše nesmysly,tak mě to vytočí,neviděl jsem spotřebu 25W nikdy,ale nechci se tu hadat,omlouvám se jestli jsem te nak urazil

Dom:-) (22.1.2005 22:18:30)

abychom byly puničkáři je to od 2,3W.a nenech se vytáčet na blbce naraziš všude

Anonym (22.1.2005 22:28:01)

to je zanedbaletné myslel jsem do 5w ale blbě sem to napsal. s těma blbcema mas pravdu

Anonym (24.1.2005 00:53:27)

Teda nevim kde by se v prkne tech 25W ztracelo. Nak mi to nedava smysl. Svabi daj tak 300mA, mys a klavesnice 200mA,sitovka 400mA. Ne ja vazne nevim kde. Je to naky divny. Mozna mas spatnej zdroj a umira ti.

neo (21.1.2005 11:13:57)

je to upně nornální, i po vypnutí PC (ne ze zásuvky) je základní deska pod napetím..

Zajda (22.1.2005 04:01:34)

Když pominu to, že tento příspěvek sem nepatří... Objevila se tu spousta kusých informací, které by nebylo na škodu nějak sjednotit a vyvrátit mj. řadu mýtů. Zařízení vámi uvedená vám svítí, neboť jsou zdrojem stále napájena i přes to že 90% počítače je bez proudu. Proč tomu tak je? Od roku 1995 kdy byl definován standard ATX jako specifikace rozměrů základní desky a case se zároveň specifikoval nový způsob napájení. Napájení spíná přímo základní deska, narozdíl od dřívějšího spínání vypínačem přímo na zdroji.To dává základní desce ,,vládu" nad správou napájení. Umožňuje operačnímu systému softwarově vypnout PC nebo kontrolovat stav tlačítka. Na základní desce je vývod na tlačítko jež dává desce pokyn, aby pustila plné napájení do základní desky. Záleží na nastavení v setupu biosu co tlačítko dělá(většinou je na výběr vypínač/uspávání). Dále umožňuje nastavit čas zapnutí počítače, taktéž OS na základě požadavku softwaru může počítač vypnout. Počítač dále může být zapnut/vypnut z klávesnice(klávesovou zkratkou nebo speciálním tlačítkem). Síťová karta může být na základě nastavení i po vypnutí pod napájením. Je to z toho důvodu, že pokud pošlete na síťovou kartu tzv. magic packet, počítač tím zapnete/vzbudíte z režimu spánku(Wake on Lan). Z výše uvedeného vyplývá že k tomu aby deska umněla výše uvedené věci, je třeba mít pár součástek na desce stále pod napájením. Minimálně kontrolér ACPI.Volitelně pak kontrolér klávesnice a síťové karty. Představte si to jako když vypnete televizi dálkovým ovladačem. Taky je pořád pod napájením kvůli IR senzoru a mikrokontroléru. 25W spotřeby je hodně! Nad 5W PC nepůjde. 25W by bylo reálných při uspaném počítači. Doporučuji PC vypínat natvrdo. Někdy má zdroj vzadu ještě vypínač. Pokud ne tak je dobré za tímto účelem zakoupit zásuvky do ,,jezevčíka" s vypínačem. Případné poruchy v elektrorozvodné síti vám mohou udělat značnou škodu. Chcete-li využívat možností ATX zdroje a minimalizovat riziko poškození z el. sítě, doporučuji koupi kvalitní přepěťové ochrany nebo UPS. Technické detaily ponechme stranou. Myslím že normálnímu uživateli je jedno jakým konektorem se připojuje deska. Mezi oběma konektory existují přechodky. Jednoho času(kolem r.97-99) se prodávaly i desky s hybridním napájením(AT i ATX konektor).

Novodoby boss (22.1.2005 11:27:39)

mas pravdu,nechtelo se mi to rozepisovat ale když už ještě bych to doplnil,nemáš tam všechno...

Jarda (25.1.2005 15:12:54)

No bejt tebou bych to nechal, na hloupej a jednoduchej dotaz je zajdova odpoved az moc chytrá a komplexní.

none (23.1.2005 20:03:14)

toto je dsl ne hw pc

Tomáš (9.2.2005 23:34:49)

Ahoj,sem docela začátečník ohledně pc,ale už mi rok šlape docela dobře.Mám jediný problém-mám xp home s.p.2 a nejde mi vypnout jinak než vytáhnutím ze sítě,což mu myslím nedělá dobře.Když dám vypnout počítač,pouze se restartuje.Poradíte mi někdo?Je to biosem? díky