Do diskuse momentálně není možné vkládat příspěvky. Děkujeme za pochopení.
Úvod > Diskuse > Technické otázky > ADSL modem -> Linksys WRT54G -> 3-4 uživatelé

ADSL modem -> Linksys WRT54G -> 3-4 uživatelé

Neonn (30.5.2005 15:46:43)

S kamosema jsem se domluvil, ze si udelame net. Melo by to byt ADSL od NEXTRY (by Telenor) 4Mb/s. Protoze jsme od sebe trochu dal a tahat kabely by byl velky problem tak to chci vyresit pres Wifinu. Ale jaksi nevim jak to pujde dohromady s modemem. Ted davaji modem za korunu (k tomu pripojeni). Staci mit zvlast modem a Wifi router nebo je to lepsi mit dohromady. Jde mi hlavne o nastaveni rychlosti, kontrola prenesenych dat jednotlivych uzivatelu, "preposilani" portu na jednotlive kompy (u Nextry je verejna IP) aby byl kazdy active na co potrebuje. Takze bude lepsi vse v jednom nebo to muze byt zvlast kdyz je ten modem ted za korunu (priplacet 1000Kc se mi moc nechce). Hodily by se i nevrhy na routery. Zatim mam vybrany Linksys WRT54G + zvlast ten modem za korunu. Neonn

Nargon (30.5.2005 16:28:33)

No pro pouzivani je jednoduzsi mit jen jedno zarizeni. Pokud mate modem s routerem a pak router tak musite budto nastavovat 2x nat nebo v modemu nastavit bridge mod, ale pak ten router Linksys musi umet navazat spojeni pomoci PPPoA. Ale zalezi na modemu jestli umi i jakysi polovicni bridge, kdy se pripojuje sam a nic nenatuje, nijak komunikaci nefiltruje a posila dale i s verejnou IP. Ovsem nevim jestli tohle zrovna Zyxel umi. A take nevim jestli by to fungovalo, protoze Linksys spolupracuje s firmou Conexant, jejichz chipsety na Telenoru nebezi. Nevim jak by se to zachovalo v pripade Bridge. Myslim ze Nextra nabizi nejaky Zyxel 650HW, ktery ma i wifi, ovsem neni nejlevnejsi, ale bude to jen jedno zarizeni a urcite to bude fungovat. Konfigurovat to take pujde, ikdyz zacatecnik by nemusel najit, kde to nastavit :( , ale podle manualu se to da odkoukat. P.S. Doufam ze jsem se nespletl a tu wifinu to ma.

Neonn (30.5.2005 16:37:24)

Jo tak ten modem tam je... ale jenom jeden. To moc velky vyber neni. Ale aspon neco. Jeste se podivam co ta kraksna umi. Doufam ze tam pujde nastavim aspon neco (MAC filtr a nastaveni rychlosti)... Dik za info

Neonn (30.5.2005 18:00:10)

Ale jak me tak napadlo, komunikace mezi modemem a routerem je po ethernetu a to je standard takze tam by problem byt s kompatibilitou nemel. Muj nazor. Mozna se pletu. Dalsi vec je, ze o tom Wifi Zyxelu nebo co to je toho moc nevim a kdo vi co to umi... Fakt moc nevim jak to tam chodi, takze se mozna pletu....

Nargon (30.5.2005 18:06:38)

Ano pokud vam nevadi dvojity nat tak bude vse v poradku. Ale v pripade Bridge modu nevim jak se to bude chovat. specifikace Zyxelu i s manualem je zde: http://www.zyxel.com/product/model.php?indexcate=1023416340&indexcate1=1021877946&indexFlagvalue=1021873638 Pokud si tam to forum dosadi nejake mezery, tak je vymazte.

Neonn (30.5.2005 18:18:13)

No specifika jsou specifikace. Ale jinak jsem toho moc nenasel. Zadne zkusenosti... Moc se v sitich nevyznam. Dvojty NAT znamena, ze modem bude "forwardovat" routeru a az router to bude rozdelovat jednotlivym uzivatelum podle nastaveni portu (aby jsme zustali aktiv pri vytvoreni nejakeho serveru)?

Nargon (30.5.2005 23:35:17)

Ano presne tak, a nejsem si jisty ze ten zyxel jde nastavit aby vse automaticky forwardoval na ten router. Ikdyz mozna umi.

Neonn (31.5.2005 15:50:48)

Ten zyxel jede pres LAN a ma vestaveny router. Takze by to asi mel umet, nebo ne?

Nargon (31.5.2005 16:58:30)

Ano mel umet, ale v jeho natu jsem se nejak extra nehrabal, takze nemuzu s jistotou rici ze to umi.

lukas (2.4.2008 16:51:19)

kluci proberte se moc to resite, normalne to bude fungovat proto je tam kouzelne slovo router...

Nargon (2.4.2008 17:41:31)

Ty se prober taky, je to cca 3 roky stary.